Péťa Z. Péťa Z. komentáře u knih

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Už je to dlouho, co jsem četla tuhle knihu. Ale mám ji pořád v živé paměti. Když má totiž příběh určitý přesah, už mi uvízne nejenom v hlavě navždycky...
Někdo tu psal, že je příběh téměř smutný. Já myslím, že je smutný velmi. Asi záleží, jakýma očima se na něj díváme. Já je měla plné slz nejen na konci. Určitě se ke knize vrátím!

15.02.2022

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Autor se podle mě dobře popasoval s příběhem o několika lidech v rámci několika let. To vzájemné propojování a rozcházení osudů mě bavilo.
Knížka je psaná čtivě a místy vtipně. Ale nevyrovná se o tolik zábavnější knize Prvok, Tečka, Šampón a Karel.

09.03.2023 4 z 5

Budulínek Budulínek Věra Provazníková

Tohle je takový knižní poklad. :-)
Veselé rýmovačky, ilustrace pěkně dokreslují celkový dojem z předčítání. Pojďte strávit příjemné chvíle nad leporelem! :-)

Líbí se mi, že příběh je "odvyprávěn" z pohledu lišky.

14.07.2023 5 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Hezká romantická knížka pro volné chvíle a dobrou náladu.
Bylo to takové milé, žádné detailní erotické popisy, hrubé výrazy, prostě tak akorát, aby musely čtenářky zapojit fantazii... To se mi líbí.
Asi bych taky raději čekala na ten čokoládový koktejl úplně se vším, s tou šlehačkou a sypáním navrchu, než abych se spokojila s vanilkovým... :-)
Těším se na třetí díl!

05.03.2023 5 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

Autorce se nedá upřít čtivost románu. Místy mě kniha bavila, místy jsem se těšila, až ji dočtu...
Možná je to už věkem, co já vím? :⁠-⁠) Prostě tam na mě bylo až moc pasáží, které mi připadaly úsměvné a naivní, dokonce docela trapné. Když k tomu připočtu zvláštní a nehodící se jazykové prostředky knižních postav, leckdy mi nepřišly příliš uvěřitelné.
Každopádně jsem si u knížky odpočinula, ale trojku si už nepřečtu. ;⁠-⁠)

23.01.2023 3 z 5

Kapesní atlas hub Kapesní atlas hub Miroslav Smotlacha

Krom ilustrací s popisem jednotlivých hub najdeme v tomto kapesním atlasu povídání o životu a růstu hub, sběru, přepravě a jejich uložení.
Dočteme se o nebezpečí z jedovatých hub a dále se můžeme zabývat mykologickými znaky.
Líbí se mi, že na konci jsou doplňující údaje k některým druhům hub (zejména těch nejznámějších).
Knížku mám doma a doporučuji k zakoupení.

24.09.2022 5 z 5

Krtek ve městě Krtek ve městě J. A. Novotný

Tuhle knížku máme doma ještě z našich dětských let. Teď z ní čteme naší dceři. Sice jsou desky trochu rozpadlé, ale to, co najdete uvnitř knihy, je prostě nestárnoucí pohádka, která zaujme jakoukoliv generaci.
Mám radost, že Adélka si zamilovala Krtka z knižní verze ještě dřív, než viděla televizní zpracování. :⁠-⁠)

17.09.2022 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které se budu vracet! Původně jsem ji koupila přítelovi, který tomuto tématu rozhodně rozumí mnohem víc než já, ale stačila jsem ji už dvakrát přečíst sama. :-D Sice jsem počítačovými hrami vcelku nepolíbená, ale způsob psaní je tak skvělý, že to vůbec není na překážku. A dobové odkazy na hudbu, filmy a způsob života osmdesátek jsou naprostá špica! Jestli vás to chytne jako mě, zaručuju, že si jmenované hity budete vyhledávat a broukat i po zaklapnutí knížky. Příběh je tak barvitý a strhující, že se vcelku povedené filmové zpracování sotva přibližuje vynikající knižní předloze. Doporučuju!

20.07.2021 5 z 5

Na farmě Na farmě Yu-hsuan Huang

Jedna z našich zamilovaných! :-)
Nádherné ilustrace a prima vytahovací okénka, co vydrží časté prohlížení a manipulaci.

05.05.2023 5 z 5

O kohoutkovi a slepičce O kohoutkovi a slepičce Zdeněk Miler

Moc pěkně zpracovaná verze známé pohádky s milými ilustracemi potěšila naši Adélku i mě. Ještě o kousíček víc se nám líbí filmové zpracování z roku 1953. :-)

05.03.2023 5 z 5

Krtek a jaro Krtek a jaro Hana Doskočilová

Hezké leporelo potěší nejmenší čtenáře. ;⁠-⁠)

12.01.2023 4 z 5

Po dobrém, nebo po zlém? Po dobrém, nebo po zlém? Zdeněk Matějček

Pan Matějček se ve své knize zamýšlí nad tresty a nad výchovnými postupy v širším kontextu.

Co nejlepšího dát svým dětem by nám mělo pocitově dojít jakožto rodičům naprosto samozřejmě.
Bohužel velká spousta rodičů si mnohdy neví rady, jakmile nastane problém. A ten problém se snaží odstranit.
Jenomže tady víc než kde jinde platí, že cesta je cíl.

Slova autora nejsou vytesané poučky určené k biflování. Nevymezí, co ano a co ne. Uvede příklady a možné dopady.
Jak s tím naložíme, to už je na každém z nás.

Já tohoto autora velmi obdivuju a vždycky si při čtení jeho tvorby něco odnáším.

18.12.2022 5 z 5

Krtek a podzim Krtek a podzim Hana Doskočilová

Na podzim vždycky padají švestky. Co s nimi? Povidla! A z povidel? Koláče! A co s nimi?
... Kamarádi, může začít posvícení! :⁠-⁠)

Na statku je veselo Na statku je veselo Nina Hammerle

Skvělá knížka, u které jsme se s Áďou řehtaly. :-) Obrázky zvířat v absurdních situacích jsou povedené a nabízejí bezva zábavu.

10.06.2023 5 z 5

Nové sny Nové sny Lilly Lucas

Knížka se četla dobře, ale dvojka pro mě byla nejlepší. :-)

Tady jsem našla pár hezkých okamžiků, kdy to mezi Elarou a Noahem jiskřilo, ale taky spoustu míst, která mi nepřišla tak uvěřitelná.

Především vztah Elary s jeho expřítelkyní, která se s danou situací vypořádala nějak příliš snadno.
Nebo zapálení Elary pro pedagogiku se v praxi taky moc neprojevilo (těžko mám na táboře místo práce a starosti o děti víc zábavy a volného času pro sebe).

Každopádně jsem si u knížky odpočinula a vcelku se bavila.

28.03.2023 4 z 5

Nenažraná koza Nenažraná koza Petr Horáček

(SPOILER) Perfektní knížka pro nejmenší děti. ;⁠-⁠)
Představila nám ji paní knihovnice při dopoledním programu S knížkou do života.
Text je vtipný, úderný. Ilustrace bezvadné.

Děti se v knihovně převalovaly na záda s nohama vzhůru. Přesně jako ta koza, které bylo špatně z toho všeho jídla, co snědla. Od pondělí do soboty se pak kurýrovala! :⁠-⁠) Dokonce měnila i barvu! Nakonec se jí udělalo líp. A víte co? Stejně to nebylo nic platné... Jako další chod si totiž vybrala holínky. Nepoučitelná a nenažraná koza. :⁠-⁠)

Knížka se dá využít třeba i v mateřské škole.
Děti poznávaly různé barvy koz, třídily stejně barevné předměty, skládaly rozstříhané obrázky různě barevných koziček. Zapamatovaly si, co komu koza snědla. Manipulovaly s předměty v pekáčku, aby pochopily, co jsou pomeje. A nakonec si polepily obrázek kozy útržky z barevných papírů. Knížka posloužila k hezkým aktivitám a my jsme z ní s Adélkou nadšené.

12.01.2023 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Moje první setkání s autorkou hodnotím vcelku kladně.
Po přečtení prvních několika stran mi došlo, že by se mi kniha líbila o něco víc tak před deseti lety, ale snažila jsem si to užít. Je fakt, že je příběh čtivý, ačkoliv plný klišé a velmi předvídatelný.

V některých částech mi to přišlo opravdu dost úsměvné a lehce přitažené za vlasy. Ale co... Mezi řádky se dá vnímat určitý tlak na čtenářky, kterým autorka otevírá nepříjemná tabu a vlastně nabádá k jejich překonání.

Možná si ještě v budoucnu dám rande s dalším dílem. :⁠-⁠) Kamarádka Dawn je mi povahově asi bližší než Allie, takže mě její příběh nejspíš naláká k četbě, až budu mít náladu na nějakou oddychovku. ;⁠-⁠)

04.01.2023 4 z 5

Krtek a rybka Krtek a rybka Zdeněk Miler

Dcerka (2,8) u knížky hezky poslouchá. Vybrala si ji v knihovně, protože miluje tuhle pohádku v televizní podobě.
Ilustrace jsou krásné, ale text na můj vkus zbytečně zdlouhavý. Především konec, kdy Krtek rybku zachrání a vpustí zpátky do rybníka. Následuje totiž dalších deset stránek o tom, jak za svou pomoc získá od rybičky zářící perlu...
Ale i tak budeme určitě ještě předčítat. :⁠-⁠)

29.12.2022 4 z 5

Krtek v ZOO Krtek v ZOO Jiří Žáček

Pěkné leporelo s říkankami o opici, slonu, lvu, žirafě, papouškovi, gepardu, medvědu, ledním medvědu, zebře, orlu a klokanu.

Krtek a léto Krtek a léto Hana Doskočilová

Roztomilý příběh o krtkovi, který se staral o květinovou zahrádku.
Protože kytičky okusovaly lakomé housenky, co chtěly všechno jen pro sebe, krtek zavřel housenky do sklípku v pařezu, aby po nich mohl se sýkorkou dát tu spoušť dohromady. A mezitím, co uvadlé kytičky zaléval a zaléval, z housenek se vylíhli krásní motýli.