pepa4081 pepa4081 komentáře u knih

Černé orchideje Černé orchideje Rex Stout

Černé orchideje a Schůzka se smrtí. Dva spíš kratší příběhy Nera a Archieho. Jako milovník knih Rexe Stouta, jsem jich už hodně, a většinou vícekrát, přečetl. Z většiny knih jsem si zvykl, že si ti dva vykají. Zde použité tykání mi zpočátku trochu vadilo, ale příběhy jsou tak pěkné, že jsem to za chvíli už skoro nevnímal. Jde o svižné, vtipné detektivky na jedno odpoledne. Knihu jsem četl poprvé a určitě ne naposledy. (Tímto děkuji za zdejší sekci bazar, kde občas seženu takovéhle perly.)
Nanejvýš uspokojivé.

25.03.2020 5 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Tahle knížka mi v mládí unikla. Znal jsem jen geniální českou komedii. Vlastně hodně krátký a jednoduchý dobrodružný příběh, ovšem moc pěkně napsaný. A nádherné původní ilustrace. Doporučuji všem, bez rozdílu věku.

24.03.2020 4 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Bože, jak jsme těm klukům záviděli DVA ROKY prázdnin. Teď po letech už jsem ta dobrodružství tak nehltal, spíš si je v klidu vychutnával. Krásná knížka, která (především kluky) bude snad vždycky oslovovat. Přimlouvám se za nějaké vydání s původními ilustracemi, které knihu ještě obohacují. Ze srdce doporučuji.

24.03.2020 4 z 5

Sebastián mezi lidmi Sebastián mezi lidmi Cécile Aubry (p)

Snad, že mám raději psi, než koně, a Bella zde nemá až tak velkou roli, hodnotím o hvězdičku níž, než předchozí dva díly. Také nemám v dětských knihách rád spory dospělých. Knížka se ale opět dobře čte, ke konci jsem se už od ní nedokázal odtrhnout (bylo to napínavé, skoro jako detektivka). Doporučuji.

22.03.2020 4 z 5

Bella a Sebastián: Tajný dokument Bella a Sebastián: Tajný dokument Cécile Aubry (p)

Druhý příběh o přátelství lidí a psa, snad ještě napínavější, než první. Živě jsem viděl tu nádhernou horskou přírodu, která zde ukazuje spíš svou nebezpečnou tvář. Doporučuji.

21.03.2020 5 z 5

Bella a Sebastián: Útulek na Velkém Baou Bella a Sebastián: Útulek na Velkém Baou Cécile Aubry (p)

V dětství jsem tuto knihu asi nečetl, ale určitě by se mi líbila. Je především o přátelství, lásce a různých lidských povahách. Doporučuji především dětem (i dospělým), kteří mají rádi dobrodružství společně s romantikou.

21.03.2020 5 z 5

Dva v buši Dva v buši Gerald Durrell

Klasika od pana Durrella. Výstižné popisy přírody a zvířat, doplněné humornými příhodami. Kniha se hodně věnuje ptákům, o které se z fauny zajímám asi nejméně, takže mne nechytla tolik, jako některé jiné. Ale jako vždy se dobře čte a milovníkům přírody doporučuji.

21.03.2020 3 z 5

3x Doug Selby 3x Doug Selby Erle Stanley Gardner

Po Perry Masonovi a Donaldu Lamovi, jsem poznal dalšího Gardnerova hrdinu, Douga Selbyho. Tento okresní prokurátor se projevuje spíš jako detektiv. On a jeho přátelé jsou sympatičtí, takže příběhy se dobře čtou. Obzvlášť ten třetí byl dost napínavý. Bohužel jsem v prvních dvou příbězích našel i méně poutavé pasáže, takže hodnotím jako slušný, ale přesto průměr. Příznivcům gardnerovek určitě doporučuji.

17.03.2020 3 z 5

Filé z platýse Filé z platýse Gerald Durrell

Několik zajímavých a zábavných příhod z různých období autorova života, které se velmi dobře a lehce čtou. Doporučuji pro zlepšení nálady.

14.03.2020 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Linda Castillo

Má to být thriller, tak to tam autorka na konci naprala. Po pravdě už mne unavují v poslední době pravidelné konce knih, kdy hlavní hrdina vydrží víc než Chuck Norris (kterého mám opravdu rád). Jinak kniha nevybočuje z celé série. Čte se velice dobře a mohu ji doporučit.

12.03.2020 4 z 5

Balík peněz / Stačí natáhnout ruku Balík peněz / Stačí natáhnout ruku Erle Stanley Gardner

Dva případy s Donaldem a Bertou (každý z rukou jiné překladatelky). V obou jde o čachry s pojištěním a záměny osob. První hodnotím jako slabší průměr, i díky překladu, který mi moc neseděl. Zato druhý je z těch, které vám nedovolí přestat číst, dokud není konec. Díky příběhu „Stačí natáhnout ruku“ doporučuji.

01.03.2020 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Nevím, kdo vymyslel pitomý nadpis na obálce: „Už jednou unikla vrahovi. Dokáže to i podruhé?“
Pokud by to nedokázala, byl by to začátek a zároveň i konec nové série! Navíc jsme připraveni o překvapení a od začátku víme, co se asi odehraje na konci.
Těšil jsem se na novou sérii, protože ta předchozí měla dle mého názoru sestupnou tendenci a její aktéři mi nikdy nepřirostli k srdci.
Bohužel ani nová hlavní hrdinka mi není příliš sympatická. Její časté hnípání se ve vlastních problémech mne dost otravovalo. Kniha obsahuje i zajímavé a napínavé pasáže, ale většinou jsem jen zíral, jakou další neuvěřitelnou absurditu si autor ještě vymyslel. Dobrá detektivka by měla být alespoň částečně uvěřitelná, tato kniha mi však přišla jen jako snůška nesmyslů. Knihu jsem spíš přetrpěl a už se k ní nikdy nevrátím.

28.02.2020 2 z 5

Blázni umírají v pátek Blázni umírají v pátek A. A. Fair (p)

Donald a Berta. Co dodat. Moc hezká detektivka, doporučuji.

27.02.2020 4 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

A je tu téma, u kterého vždycky skřípu zuby. Hýčkané dětičky z privilegovaných rodin, kterým je od mala vštěpováno, že jsou něco víc. Navíc tajné spolky, jejichž členové si myslí, že se jim nemůže nic stát. Naprosto perfektní detektivka. Celá série (pokud je to ještě možné) je čím dál tím lepší. Jen konec jsem taky obrečel. Vřele doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.

23.02.2020 5 z 5

Právě jsem dočetl dvě vydání Robinsona, abych je mohl porovnat. První je převyprávění od J. V. Plevy, druhý je překlad originálu. Velmi mne překvapily některé velké rozdíly ve faktech v obou knihách. (Namátkou: délka jeho pobytu na ostrově, co všechno zachránil po ztroskotání a další.) Originál také obsahuje druhý díl, o jehož existenci jsem dosud nevěděl. V něm je líčen návrat Robinsona na ostrov, osudy lidí, které zde zanechal a jeho další cesty po moři i po souši, především do Číny a Ruska.
Pokud si chcete přečíst známý dobrodružný příběh, jako odpočinkovou četbu, pak volte Plevu, jehož převyprávění je skvělé. A s ilustracemi od Zdeňka Buriana je to jedna z knih, které mají čestné místo v mé knihovně. Doporučuji všem.
Chcete li znát příběh, jak byl původně napsán, sáhněte po překladu, který je zajímavý, obsahuje však dlouhé úvahy o bohu, křesťanství a prozřetelnosti, které připomínají filozofický spis a mne vyloženě nudily. Asi bych doporučil spíš starším čtenářům a hodnotím ho o hvězdu a půl hůře.

21.02.2020 4 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

21.02.2020 3 z 5

Můj táta, velitel Osvětimi Můj táta, velitel Osvětimi Barbara U. Cherish

Já prostě nevěřím, že člověk v takovém postavení nevěděl o plynových komorách, krematoriích a vůbec o Hitlerově konečném řešení. Věřím, že se k vězňům snažil chovat lépe, než jeho předchůdci, ale opět, přece věděl, že prakticky všichni tito lidé jsou vězněni protiprávně. Nechci nikoho soudit, ale z příběhu mi čiší tisíckrát opakované: „Nic jsem nevěděl. Plnil jsem jen rozkazy.“
Knihu jako takovou hodnotím průměrně. Četla se dobře, ovšem nic zvláštního jsem se z ní nedozvěděl. Plně souhlasím s Aghatte a MarceD níže.

15.02.2020 3 z 5

Případ domovníkovy kočky Případ domovníkovy kočky Erle Stanley Gardner

Klasika s Perry Masonem. Ke konci jsem se divil, co to Perry s Dellou provádí, ale nakonec se jako vždy všechno vyjasnilo. Výborná detektivka. Doporučuji.

08.02.2020 4 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

V době mého dětství kniha asi nebyla přeložena do češtiny, takže jsem se k ní dostal až teď.
Je to velice silný a napínavý příběh o lásce a mravní síle. Patří k těm, které si budu vždycky pamatovat, ale znovu ji číst asi nebudu. Zvlášť některé pasáže jsou hodně smutné a dobrý konec si u dětské knihy představuji také trochu jinak. Při jejím čtení jsem si vzpomněl na svou nejoblíbenější skupinu Pink Floyd. Jejich hudba je krásná, silná a plná energie, kterou již léta čerpám, ovšem na nepřipraveného posluchače může působit hodně depresivně.
Dospělým čtenářům, kterým nevadí dětský styl vyprávění, knihu vřele doporučuji. U dětí bych však hodně váhal.

02.02.2020 4 z 5

Nasaďte všechny páky! Nasaďte všechny páky! Erle Stanley Gardner

Svižná detektivka s Donaldem Lamem a Bertou Coolovou, přečtená za den. Znovu obdivuji vypravěčské umění pana Gardnera, který mne dokáže vždycky naplno zaujmout napínavým příběhem. Jen obálka knihy se mi, nevím proč, nelíbila. Doporučuji.

01.02.2020 4 z 5