Pazďa Pazďa komentáře u knih

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Se Spasitelem jsem skutečně vstoupil do jízdy bezchybných detektivek. Snažil jsem se nemít Sněhuláka přechváleného a výsledek opravdu nezklamal. Každá slepá ulička, do které vás zde Nesbo navádí je stejně validní jako finální řešení, které je jednoduše geniální. Celá kapitola pojmenovaná Sněhulák, kde se vše dá dohromady a vám dojde jak skvělý plán Nesbův mozek vytrousil je prozatím nejlepší individuální kapitola z jakékoliv knihy série. A nejlepší na tom je, že celá záhada je velmi jednoduše rozlousknutelná, protože během knihy dostanete dvě velké nápovědy. Pravděpodobně nejkvalitnější detektivka co jsem četl a doufám, že stoupající kvalita je v této sérii trendem, který se udrží až do konce.

16.10.2023 5 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Kopírák je na povrchu tradiční moderní Bčková detektivka, což je žánr, po kterém sahám nejradši. Dlouho jsem ale nečetl línější knihu.

Koncept je zaručený trhák, true crime je dnes masivně populární. Kniha ale nepřináší v tomto ohledu víc, než rychlý průřez wikipedie článků o nejznámějších vrazích, a autorka tak ani nemusela svému vrahovi sama vymýšlet žádný modus operandi.

V postavách se vyznáte někdy kolem strany 100, autorka nijak neplýtvá čas je představit, lidi se prostě zjevují na scéně jen tak. Občas se v polovině kapitoly otočí POV a zničehonic jsme v hlavě úplně jiné postavy, nezmate vás to, ale působí to amatérsky.

Je dobrým zvykem, že každá vražda má v detektivkách svůj čas pořádně odeznít, dozvíte se více o obětech a vyšetřování. Kopírák tuto část zcela přeskakuje, po dočtení nemám ani vzdálené ponětí kdo byli například ti lidé z vraždy podle Mansona a na oběti z Kampera si také nevzpomenu, což je problém, když tyto dva případy odstartovaly celé dění.

Ústřední romance je vyloženě trapná, v porovnání vypadá Stmívání jako literární klasika. Celá příběhová linka o sebepoškozování zanechává špatný dojem, skoro jako kdyby to dalo ve finále postavě výhodu.

Finální twist v epilogu působil zdlouhavě a finálního vraha jsem od začátku bral, jako odvedení pozornosti, protože to přece nemůže být tak jednoduché.

Dialogům kralují vulgarismy a každé vražedné scéně krev a mučení, ale každá vražda je tady smetena ze stolu jako rychlokvaška a tak to všechno postupně ztrácí efekt.

Měl jsem z toho dojem, že je to napsané pro 13ti leté publikum, jako jejich uvítací dopis do světa moderních detektivek. Přes díry v logice, minimální emocionální dopad a fakt, že v knize je neironicky použito slovo "zasebevraždit" ale nevidím příběh, který má nějakou hodnotu pro lidi, co mají v žánru již něco málo načteno.

26.03.2023 odpad!

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Zatím nejlepší ze série. Oceňuji odsazení větších událostí do tentokrát více osobního příběhu, dějí se tu opět náhodné a nereálné věci, ale detektivka je to fajn

03.05.2023 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Poprvé dávám Harrymu Holeovi plný počet hvězd s naprosto čistým svědomím. Spasitel je kniha, kde se Nesbo spisovatelsky extrémně posunul, celý příběh je extrémně našlapaný a baví mě hravé změny pohledu mezi odstavci. Zároveň tu nejlépe manifestuje motivy a přináší dost unikátní případ i pro zkušené fanoušky detektivního žánru. Konec je také zatím top, jedno z nejlepších a nejúspokojivějších rozuzlení co jsem četl. Série Harryho Holea postupně nabírala na kvalitě a po pěti knihách můžu říct, že Spasitel je ta dokonalá detektivka, ke které to směřovalo, a doufám, že není ze série poslední.

11.10.2023 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Na tuto sérii si brousím zuby už dlouho a konečně jsem se k tomu dokopal.

Netopýr je vlastně takový velký prototyp moderní severské krimi. Násilnější vraždy, podsvětí a disfunkční hlavní hrdina pravděpodobně nebyl modus operandi bestsellerrů když Nesbo představil světu Harryho Holea. Možná proto je Netopýr hůře hodnocený, mladý autor si ještě úplně nezajel svůj styl a tak trochu experimentoval s formulí.

Přesto je tohle docela příjemné čtení. Docela mě bavil tento formát "cestopisné detektivky", kde každý kolemjdoucí vypráví našemu hrdinovi kryptické folklorní příběhy a v příběhu hraje velkou roli i sociální rozpoložení Austrálie.

Tohle je ovšem dvousečný meč. Vyšetřování nemá v prvních dvou třetinách kniha prakticky žádný spád. Většinu knihy strávíte tím, že Harry chodí po městě a konverzuje s náhodnými postavami, které se jen tak objevují. Větší urgenci bych asi uvítal.

Vzhledem k tomu, jak velký věhlas tato série má věřím, že v Netopýrovi se učíme s Nesbem jezdit na kole. Občas zadařené pokusy, tu a tam nějaký pád, každopádně do detektivní tour de france máme daleko.

08.08.2023 3 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Druhá kniha mě bavila ještě více než první díl, případ je unikátní, postava Kim dostává trošku lepší směr, oproti první knize ji zde dokážu vystát, v sérii budu rozhodně pokračovat, vidím to nadějně

06.11.2022 4 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Čtyřka představuje o mnoho více silných stran oproti Krvi Elfů, která spíše nastínila konflikt. Dialogy jsou perfektní, vyprávění utíká, i když narazíte na strany bez dialogů a výjezdní zasedání čarodějů bylo velmi povedené zasazení pro hlavní konflikt knihy. Jsem spokojený s tím, v jaké pozici kniha zanechala naše postavy a těším se na další díl

06.11.2022 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Od začátku do konce maximálně našlapané. Policie je ze série kniha, která po čtenáři pro maximální zážitek nejvíce žádá znalost knih minulých, takže když čtete popořadě, zatraceně se vyplatí. Prozatím jedna z top 3 ze série

05.03.2024 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Příjemné pokračování série, humor je stále povedený a zápletka dobře utíká

10.01.2024 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Celková zápletka knihy byla zajímavá ovšem kámen úrazu jsou hlavní postavy. Kniha je střídavě psána z pohledu tří žen, přičemž ani jedna není zajímá ani líbivá, naopak, každý z pohledů se vám hnusí z různých důvodů. Rachel, hlavní postava je zoufalá alkoholička z rozpadlým životem která má v čtenáři vzbudit soucit což se jí ovšem absolutně nedaří. Anna je v nitru zlá mrcha a jako poslední tu máme husičku Megan která nemá ponětí co od života chce a tak přebíhá a přebíhá což se jí poctivě vymstí. Kniha nemá do třetí třetiny pořádný spád a i vyvrcholení je ve výsledku dost mdlé protože naznačení "nečekaného" pachatele proběhne asi o 50 stran dřív než si hlavní postava dá dvě a dvě dohromady.

16.05.2018 1 z 5

Vražedná temnota Vražedná temnota Lisa Regan

Na jednu stranu je tohle kniha s velmi kvalitním závěrem, ale případ jako takový je až do rozuzlení relativně nuda. 300 stran člověku přijde jako práce, aby se dočkal finále, které je uspokojivé. V celku je to za mě ale zatím nejslabší kniha ze série.

23.10.2023 2 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Pentagram posouvá laťku knih s Harrym Holem zase o něco výš. Případ je našlapaný, konečně se tu uzávírá arch, který se táhne vícero knih a celkové rozzuzlení je skvělé. Zatím nejlepší kniha série.

29.09.2023 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Krátká, leč silná novela která dokáže na cca 100 stránkách chytit a naprosto zdevastovat čtenáře.

10.01.2018 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Výborná kritika komunismu/Stalinismu kterou pochopí snad úplně každý. Celou knihu jsem přemýšlel jestli se tomuhle nějak povede uspokojivé zakončení ale hořký konec konec byl zvládnutý neméně výborně.

01.10.2017 5 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Tohle je první cestopis co jsem kdy přečetl jen z toho popudu, že jsem měl chuť na něco jiného a tuhle knihu donesla nedávno domů manželka. A musím říct, že jsem byl příjemně překvapený. Normálně vyhledávám knihy, které žene nějaké příběhové napětí, ale tohle se mi četlo dobře. Není to jednotvárné, hezky to jede dopředu, každá rozvinutá postava má buď humorný, nebo morální důvod a celkově má kniha prostě dobrou atmosféru.

09.04.2024 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Zajímavý kousek, který slouží jako fiktivní pozadí za napsáním Draculy. Kniha okamžitě zaujme líbivou prezentací, rozjezd je ovšem pomalý. Pokud ovšek čtenář překoná výpravnější úvod, čeká na ně dobře zpracovaný gotický horor.

23.02.2024 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Nemesis byl o něco slabší než Červenka, stejně to bylo ovšem fajn počtení, zvlášť konec rozuzlení se opravdu povedlo, série s Harrym Holem stále míří správným směrem.

14.09.2023 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Skvělá zápletka, celý příběh velmi příjemně utíkat, autorka má velmi čtivý styl, i rozuzlení se povedlo. Jediný problém stojí přímo v centru příběhu, chápu že existuje velký trh pro silné ženské hrdinky, ale Kim Stoneová je tak agresivně nesympatická, že jsem zprvu chtěl knihu odložit po pár desítkách stran. Série má s touto knihou našlápnuto velmi slibně, do budoucna doufám v nějaký vývoj v charakteru Kim

06.11.2022 3 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Dlouho jsem hledal nějakou podobnou historickou knižní sérii, která by mimo faktů přinášela i čtivost a opravdu mě upoutala. To se prvnímu dílu Přemyslovské epopeje opravdu podařilo svou kombinací osobního života s diplomacií a mocenským rozpoložením tehdejšího světa. Nemůžu se dočkat až se mi do ruky dostane pokračování.

04.07.2017 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

(SPOILER) Další kvalitní série do mého hledáčku, kniha má dobré tempo, jen konec mohl být víc promyšlený, moc nemusím detektivky, kdy před odhalením vrah nefiguruje jako reálná postava v příběhu.

10.01.2024 4 z 5