PavlineCZka PavlineCZka komentáře u knih

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Jako divadelni hra to muze byt super. Ale ctena forma mi neprisla zadny terno, i kdyz dej ma spad, zapletku atd.

11.06.2022 4 z 5

Zlodějka Zlodějka Sarah Waters

Kniha se cetla vazne skvele, krasne napsane, necekane zvraty mi nedovolily usnout a musela jsem cist dal.... Akorat jsem jaksi nepochopila, proc musel nekdo byt zavren do blazince?! To na me pusobilo, ze si jako autorka nastudovala tema blazinec a mermomoci ho musela nekde pouzit.. Autorku jsem neznala a na knihu narazila nahodou, jsem vazne mile prekvapena. Hodne tu doporucuji knihu Spickou jazyka, ale jen kdyz vidim obal, mam strach do ni jit. :-D

16.02.2022 5 z 5

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

Nemuzu si pomoct, ale mela jsem sileny problem se knihou prokousat. Nakonec jsem to zvladla, ale ani nevim, zda me to vubec tesi. Rozsahle detaily jednotlivych divadelnich predstaveni me k smrti nudily a nebavily. Ani zasazeni do nezazivneho pribehu nepomahalo...
Skoro to pusobi, ze temer kazdy z okoli hlavniho hrdiny byl snad gay nebo transka.. trosku prehnane, ne? Cist to jako pubertak, tak mam asi dost pokrivene vnimani sveta. Kapitola s AIDS byla snad aspon trochu poucna.
Na druhou stranu tech preoperovanych "bezpohlavnich" osob, nebo jak se tomu rika, v soucasne dobe je nejak moc... kdyz se tomu nekde v tv show rekne "monster", tak je z toho halo. No, to by me zajimalo, co by k tomu rekl pan Irving?

31.12.2020 2 z 5

Zmrzlinová královna Zmrzlinová královna Susan Jane Gilman

No, tak me zastrelte, ale urcite jsem ji jako kornout zmrzliny nezhltla. Nejak mi postava Malky nesedla a rozcilovala me hlavne oslovovanim milanci atd. Cist se to da, pribeh tam je a nejake historicke propojeni a zajimavosti o zmrzline tam najedete...

12.11.2020 3 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Ale jo, bavilo me to. Sice to neni muj salek caje, horor jsem videla hodne davno.. a nepamatovala si ho, takze pro me to bylo fajn, jak to gradovalo. Trosku jsem ten zaver tusila, ale nevedela jsem proc.. zezacatku mi hrozne nevyhovoval zpusob psani, zdal se mi silene lacinej, jak ze spatnyho hororu, ale casem mi prislo, ze se to zlepsovalo (anebo jsem otupela (: )

20.10.2020 4 z 5

Lukrécie z Borgiů Lukrécie z Borgiů Cecil Saint-Laurent (p)

Historicky roman, co me bavil. Trochu me nudil strasne dlouhy monolog Lukrecie ve zpovednici a vylozene me sr**y politicke "aktivity" Cesara.. o to vic, ze clovek vedel, ze je to inspirovano skutecnym pribehem. Nejsem historik, tak nevim, kde je skutecna pravda, otazka je, zda se to vubec s jistotou vi (?), ale z predstavy Lureciina osudu, mne bylo vylozene smutno.
Co me u knihy zklamalo, bylo velike mnozstvi pravopisnych chyb - i/y, me/mne atd. To by se v knihach vyskytovat opravdu nemelo.

28.08.2020 4 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Ac me jina kniha od autorky tolik nenadchla, vrhla jsem se na dalsi. Nejedna se sice o nejake mistrovske dilo, nicmene kniha se velmi prijemne cte, ma spad, dojemny pribeh. Vestecke schopnosti blaznivky Emoke jsou az trochu moc trapne genialni a zaver dost predikovatelny, ale i tak me to bavilo...

04.06.2020 4 z 5

Čaj s nápadníkem Čaj s nápadníkem Marjan Kamali

Necekala jsem to, ale kniha predcila me ocekavani. Zezacatku jsem si rikala, ze to bude nejaka slatanina o tabulkach a krouzcich matky hrdinky, ale nebyla a byla jsem rada, ze se jednalo o krasny pribeh, kdy se clovek dozvedel o iranske kulture, revoluci atd. Samozrejme jsou tam vsemozne pasaze pritazene za vlasy, ale mam dojem, ze to je snad v kazde knizce.

13.01.2020 5 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Uslo to, zakladni myslenku jsem pochopila vcelku brzy. Ale kdovijak nadsena jsem z knihy nebyla...

05.01.2020 3 z 5

Bílá žena Bílá žena Barbara Wood

Asi vic jak polovina knihy me moc nenadchla. Pak ale cetla sama. Krasne popsane udalosti na Havaji. Kazdopadne zajimalo by me, zda opravdu byli Havajci tak verici, ze je dokazalo zabit pouhe slovo??! V konec, jaky kniha mela, jsem porad doufala a verila, ze prijde. A taky ze jo :)

25.12.2019 4 z 5

Cekala jsem propadak, ale kniha me prekvapive bavila.. a priznam se, ze trochu vice me prave bavil zensky pohled na probirana temata..

22.03.2019 4 z 5

Dětský spánek v otázkách a odpovědích Dětský spánek v otázkách a odpovědích Jennifer Waldburger

Knihu mi jako zoufalé a totálně vyčerpané matce půjčila kamarádka, které pomohla až právě tato kniha. Myšlenky nejsou vůbec špatné, dobré je členění dle věku, nicméně chce to opravdu pevné nervy a odhodlání se do toho pustit, což za trochu spánku to určitě stojí ;-)

27.02.2019 4 z 5

Vojna a mír Vojna a mír Lev Nikolajevič Tolstoj

Možná se jedná o literární skvost, nicméně asi jej neumím (aktuálně?) ocenit :-( Po rozsáhlém čtení Tolstoje Anny Kareniny a Zločinu a trestu od Dostojevskijho jsem první díl po 200 stránkách vzdala, pro mě absolutně roztahané, nepřehledné a nezáživné. Třeba někdy v budoucnu zase seberu kuráž a zkusím to.

02.04.2018 3 z 5

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Kniha se mi i přesto, že se mi přespříliš čtivá téměř celou dobu nezdála, líbila. Příběh založený na skutečnosti mě chytil nejvíc za srdce až po dočtení knihy.
Líbí se mi citáty uvedené hned na začátku knihy, a to například: "Válka je permanentní, legální násilí" (Abdulah Nakaš-Nale), jež se spolu s bezradností a bezmocností (nejen) obyčejných civilistů zrcadlí celou knihou.

07.10.2017 4 z 5

Třicítka na krku Třicítka na krku Helen Exley

Prima zábavná knížečka a dobrý dáreček pro ty, kteří se dokáží od srdce zasmát sami sobě :-) Jak se uvádí na obale, jedná se o jedinečný protilék na třicáté narozeniny: "Užívejte třicítku! Za chvíli vám bude čtyřicet!" :-)

26.09.2017 5 z 5

Krutá hra o tvé zdraví Krutá hra o tvé zdraví Tomáš Kašpar

Kniha navazuje na předchozí knížku autora "Nespěchejte do rakve", autor se na ni často odkazuje. Jsou zde celkem dobře popsané procesy v těle a vliv nejrůznějších potravin a jejich vliv na pochody v těle, zajímavá je také kapitola, kde je rozebírána plodnost, odkrývá řadu tajemství, která by vás ani nenapadla. Osobně obě knížečky beru jako dobrý impuls k zamyšlení, přestože si myslím, že na spoustu věcí člověk přijde sám, pakliže má oči a uši otevřené a záleží mu na jeho zdraví (bohužel to neplatí o většině populace). Použitý jazyk je natolik neodborný, že by mu mohl porozumět každý laik...

17.08.2017 4 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Asi jsem tento příběh o povrchní lásce protkaný metaforami, absurdními situacemi a surrealismem také neocenila. I když, k mému velkému překvapení, jsem ji snad i pochopila. Přidávám se tedy do skupiny těch, kterým kniha výrazně nesedla (dočíst ji a neumřít u toho byl nadlidský výkon) a k těm, kterým se zásadně změnil pohled na lekníny :-)

17.08.2017 2 z 5

Tři vraždy a král Tři vraždy a král Daniela Fischerová

Celkem odpočinkové poutavé a lehké čtení (i když nepravděpodobné), doporučuji například k vodě na léto.

17.08.2017 4 z 5

Smoothies a ovocné šťávy Smoothies a ovocné šťávy Anna Brenn Horová

Pěkné nápady a inspirace, roztomilá knížečka, líbí se mi důraz na zelená smoothies. Oceňuji také vysvětlení rozdílu mezi ov. šťávou a smoothie, zejména pro ty, kteří by jich pili litry v domnění, že dělají to nejlepší pro své zdraví...

17.08.2017 5 z 5

Brněnské kolo a drak. Pověsti z Brna Brněnské kolo a drak. Pověsti z Brna Oldřich Sirovátka

Dáreček od mého dědy. Myslím, že by se mělo jednat o povinnou četbu pro všechny Brňáky a i ty, kteří si na ně alespoň hrají, abych se pak nesetkávala s tím, že ani neví, co je to drak a kde se nachází... :-)

17.08.2017 5 z 5