Pavlaj Online Pavlaj komentáře u knih

Chesapeake I. Chesapeake I. James Albert Michener

Výborný historický román mapující osidlování východního pobřeží. Indiáni, námořníci, lovci kožešin, plantážníci, stavitelé lodí, piráti a otroci: ti všichni defilují na březích zálivu Chesapeake a suché letopočty a místopis ožívají reálnými příběhy. Nejvíc mě fascinovalo přiblížení zrodu kvakerského hnutí a jejich boje za osvobození otroků (ten boj trval skoro dvě století, ale nevzdali ho). A taky jejich pojetí pacifismu: "Hledáme mír, chráníme se však před vzteklými psy."
Stavba románu velmi podobná Havaji, jak už tu někdo zmiňoval.
Jdu shánět druhý díl.

10.05.2023 5 z 5

Košíře mýtické a literární Košíře mýtické a literární Martin C. Putna

Vynikající knížka. Pomohla mi podívat se na čtvrť, kam jsem v dětství jezdila za dědou a babičkou, jinýma očima. Kéž by takových publikací, zachycujících genia loci konkrétních míst okolo nás, vznikalo co nejvíc.

02.05.2023 5 z 5

Dáma Měsíčního svitu Dáma Měsíčního svitu Rainer M. Schröder

Po oceňovaném Nebi, na kterém nesvítily hvězdy moje druhá knížka od autora a zase kvalitní. Zajímavá doba prohibice, černých palíren a bojů mezi pašeráckými mafiemi. A taky jazzu a počátků ženské emancipace. Možná bylo těch neštěstí, které hlavní hrdinku postihlo, až trochu moc? Nevím, možná ne, ta doba asi byla taková. Okolo 90 %.

18.04.2023 5 z 5

Strážkyně majáku Strážkyně majáku Diane Chamberlain

(SPOILER) Romantická oddychová četba pro ženy, která je zajímavá prostředím starého majáku. Čte se příjemně, na deštivý víkend ideální, za pár měsíců nebudu vědět, o čem to celé bylo.
SPOILER: Asi mi utkví postava ženy, která v důsledku syndromu zanedbávaného dítěte není schopna funkčních vztahů a snaží se stále jen dávat bez toho, aby uměla i přijímat.

18.04.2023 4 z 5

Nebe a peklo 2 Nebe a peklo 2 John Jakes

Jdu asi proti proudu: líbil se mi začátek série, v druhé části (Láska a válka) mi vadila harlekýnská romance Orryho a Madeline. A poslední část, Nebe a peklo, se mi líbila zase moc. Je v ní víc historie a míň červené knihovny. Po válce Severu proti Jihu přichází osvobození otroků, rekonstrukce Jihu a znovuvytvoření Unie. Ale taky vznik Ku-Klux-Klanu a indiánské války.
Zaujala mě myšlenka, že Jižanům ani tak nevadilo, že otroci získali svobodu, jako to, že by měli být najednou bílým rovni. Problém, který vlastně Amerikou otřásá dodnes.
Líbilo se mi i to, že George, v této části nezvykle pasivní, předává štafetu hlavního hrdiny Charlesovi a velká část třetí série se odehrává na Západě. Postava šíleného mstitele Benta jakoby vyskočila ze stránek románu od Charlese Dickense (k inspiraci se autor dokonce přiznává popisem jeho rodného domu, který je přímo zkopírován z Nadějných vyhlídek).

12.04.2023 5 z 5

Tisíc a půl dobrodružství Tisíc a půl dobrodružství Richard Halliburton

Knížku jsem přečetla už v mládí, asi brzy potom, co vyšla v Odeonu. Zamilovala jsem se a od té doby jí četla několikrát. Ale teprve nedávno jsem si naplno uvědomila, u kolika mých přání na "bucket listu" stál právě Richard Halliburton :-).

06.04.2023 5 z 5

Sanditon Sanditon Jane Austen

V prvních 90 % románu se neodehrává vlastně vůbec nic a je to jen roztomilá studie zajímavých postaviček. V samém závěru se toho odehraje dost. Smekám před Marií Dobbs, která dokázala rozepsaný román dokončit v duchu Jane Austen tak, že není poznat, kde jedna začala a druhá skončila. Skvěle zachovala nadhled, ironii i břitkou satiru původních děl.

05.04.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Připadá mi, že neobsahuje žádné extra nové nebo překvapivé myšlenky, i když asi neškodí si ty staré známé pravdy o životě občas připomenout. První polovina výborná, druhá už byla hodně předvídatelná a trochu moc mravoučná. Stejně ale dávám 90 %, protože mě čtení bavilo.
Nicméně: četla jsem shodou náhod uprostřed chudé a ubohé berberské vesnice. A nemohlo mě nenapadnout, že v Půlnoční knihovně je život popsaný a prezentovaný z pohledu naší privilegované bohaté společnosti. Kde si většina z nás může vybrat, zda a co bude studovat nebo které ze svých nadání bude rozvíjet. Pro takového obyvatele berberské vesnice nebo jihoafrického slumu je možnost využít naplno svůj potenciál dost iluzorní.

01.04.2023 5 z 5

Spartacus Spartacus Howard Fast

Po silnici z Říma do Capuy, kterou lemuje šest tisíc křížů s ukřižovanými otroky, cestuje skupina římských patricijů a postupně se ze vzpomínek těch, kdo ho přímo znali, dozvídají Spartakův příběh. Netradiční a silné pojetí. Fastův příběh neobsahuje klasický strhující popis bitev a bojů, přesto postavu Spartaka líčí plasticky a s autenticitou. A jen tak nějak mimochodem připomíná, jak se ve starověkém Římě žilo otrokům a gladiátorům. Pořád mě udivuje, co za literární skvosty můžeme dnes koupit za 20 Kč.
Z věnování autora:
"Je to příběh statečných mužů a žen, kteří žili v dávné době a jejichž jména nikdy nebudou zapomenuta. Hrdinové tohoto příběhu milovali svobodu a lidskou důstojnost ...... napsal jsem jej, aby ti, kdo jej budou číst, načerpali z něho sílu a aby i oni bojovali proti útlaku a bezpráví - aby se Spartakův sen stal skutečností."

11.03.2023

Tajemství italské vily Tajemství italské vily Caroline Montague

Mám moc ráda válečné romány, ale tohle mě vůbec nebavilo. Hrozná ediční práce, nelogické věty, nejspíš špatný překlad. Něco se děje ráno a o větu později je to večer. Při překladu očividně občas došlo k záměně předmětu s podmětem. I příběh je docela slabý, fakt nic moc. A český název je matoucí a zavádějící, žádné tajemství se tu nekoná a do čtenářské výzvy ´23 si budu muset najít jinou knihu.

07.03.2023 3 z 5

Slavné stavby Prahy 5 – Barrandov Slavné stavby Prahy 5 – Barrandov Patrik Líbal

Pěkný vydavatelský počin, jen mi kniha přišla trochu nesourodá. Je poznat, že každou kapitolu psal někdo jiný - některé vily jsou popsané jen z hlediska architektury, jiné obsahují i popis a historii jejich majitelů. Vily z první republiky nejsou popsány všechny, zato je velká pozornost věnovaná moderním stavbám, u kterých je diskutabilní, jestli splňují kritérium "slavné".
Některých témat (jako historie Filmových ateliérů) se jen velmi letmo dotkne.

03.03.2023 4 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Styl autorky už dobře znám a Prostá pravda z něj nijak nevybočuje. Je tu sociální problém: nechtěné těhotenství a mrtvé novorozeně. Je tu atraktivní prostředí: sekta Amišů, snažící se žít podle svých hodnot a pravidel, odtržená od zákonů a okolního světa, který nepřijímají, nerozumí mu a ani nechtějí být jeho součástí. Soudní přelíčení autorka opět používá jako příležitost pro shrnutí argumentů pro a proti.
Přes určitou schematičnost knih od Jodi Picoult (ve smyslu stavby zápletky a příběhu) dávám pět hvězdiček, protože je to opět výborné, zajímavé a poučné čtení. Závěr mě překvapil, jako pachatele jsem tipovala někoho jiného.

25.02.2023 5 z 5

Poslední dopis do Švédska Poslední dopis do Švédska Vilhelm Moberg

Nádherné. Cokoli autor popisuje - osamělost, stesk po ženě, po domově i po mládí - je plné úžasných myšlenek. Ale ze všeho nejvíc je to překrásný poetický jazyk, který činí celou sérii naprosto jedinečnou.

17.02.2023 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

„Budova prostě je. Bouřlivé politické přílivy a odlivy těch let omývaly úpatí zahrady pod ní, ale Vila Landauer stála na břehu, nad čarou přílivu, jako relikt lepších časů, zlatého věku.“
Středobodem příběhu je dům, který neměnně stojí na kopci a okolo něho se v divokém víru odehrávají dějiny. Prosklenými stěnami se díváme z prostoru domu ven a sledujeme vichřice, které pohazují lidmi jako peříčky. Postavy příběhu přichází, odchází anebo jsou unášeny těmi děsivými válečnými událostmi do neznáma.
Smekám před autorem hlavně za to, jak (přestože není Čech) vystihl atmosféru první republiky – její zrod, rozmach, naděje i vzrůstající nervozitu a děs Mnichovské dohody a Protektorátu.
„Ve střízlivém prostoru Skleněného pokoje jsou rozebíráni lidé i politika a venku se zatím schyluje k bouři.“
Není v mých silách přečíst 600 komentářů, které napsali ti přede mnou, takže se určitě opakuji. Skleněný pokoj je geniální.
A ještě mě zaujalo: „Je to problém vlád, ne jednotlivců. Jak můžeme pomoct my?“ "Je na jednotlivcích, aby přiměli své vlády k činům."

10.02.2023 5 z 5

V jiné době V jiné době Jillian Cantor

(SPOILER) Čekala jsem milostný příběh z druhé světové války a ten jsem taky dostala. Překvapil mě fantasy prvek se skříní, ale příjemně, bylo to docela zajímavé ozvláštnění. Smutné, subtilní vyprávění, prodchnuté láskou k hudbě a osudovostí – jak taky jinak, když je o židovské houslistce v době holocaustu …

06.02.2023 4 z 5

Písky Sakkáry Písky Sakkáry Glenn Meade

Příběh tří přátel, které válka postaví proti sobě. Trocha válečné historie, trocha napětí - výborné. Mám ráda knížky, které ukazují, jak velké dějinné události dopadají na osudy "obyčejných" malých lidí, a tenhle příběh je přesně o tom.
Na motivy skutečně plánované vojenské operace, jejíž název byl Weitsprung (skok do dálky), jen atentát neměl proběhnout v Káhiře, ale v Teheránu.

03.02.2023 5 z 5

Pouští Pouští Karel May

Odvezeno na dovolenou, protože Egypt a Arábie. Bohužel návrat do dětství, okouzleného tajemným světem Orientu, se nekonal. Jako cestopis fajn, popisy prostředí krásné, ale namyšleného a vychloubačného tlučhubu Kara ben Nemsího v dospělosti už skousnout nedokážu. On, ve všem nejlepší, je neustále obklopen samými idioty, k nimž se buď chová křesťansky blahosklonně nebo je trestá přísně a po otcovsku.
„Ve srovnání s falešnými Řeky, čachrářskými Armény, pomstychtivými Araby, línými Turky, licoměrnými Peršany a kořistivými Kurdy“ – Karel May i jeho alter ego Kara ben Nemsí mají ve všem a ve všech jasno. Zatímco severoamerické Indiány May spíš glorifikoval, muslimy a Araby očividně pohrdal, a vypjatý křesťanský šovinismus se na knížce negativně podepisuje také.
Kdyby z knížky zůstaly jen popisy a krásné ilustrace Gustava Kruma, tak by to bylo nejlepší.

03.02.2023 3 z 5

Odkaz královny Nefertiiti Odkaz královny Nefertiiti Jerzy Glowacki

Tuhle "detektivku" jsem si zamilovala jako malá holka, bylo mi asi jedenáct. I když se tváří jako detektivní příběh (vyšetřuje se vražda polského archeologa, který prováděl vykopávky v Káhiře), je to spíš dobrodružství a la Indiana Jones. Jsou v něm mumie Atonových kněží, testament s neznámými hieroglyfy, staré kletby, kobry, honba za pokladem... Zajímavé, jak nás některé knížky z dětství zasáhnou na celý život. Šlo tehdy o moje první setkání se starověkým Egyptem, Achnatonem a Nefertiiti. Achnatonův příběh si pamatuji celý život, stejně jako že chamsin trvá padesát dní a že promyka ichneumon nenávidí hady.
Když čtu dnes, tlučou mě do očí jiné věci - z dnešního pohledu nepřijatelné, tehdy přiznané jakože samo sebou. Jak měla státní bezpečnost špicly v každém podniku, který navštěvovali cizinci. Jak se soudruzi nemuseli obtěžovat s povolením soudů, aby někoho napíchli nebo na něj nasadili volavku.
Celkově je egyptská část příběhu naivní. Ale ta romantika Káhiry, pouště a chamsinu, ta tam pořád je.

19.01.2023 4 z 5

Bel Canto Bel Canto Ann Patchett

(SPOILER) Uuf.
Musela jsem si po přečtení nechat odstup, tak silné to bylo. 200 stran, z nichž většina líčí poklidný, téměř idylický život ve vile. Přesto čtení druhé poloviny fyzicky bolí - nad vším visí dusno neodvratného konce. Ten přijde a skončí předvídatelně - krutě, fatálně a nemilosrdně.

19.01.2023 5 z 5

Ostrovy vášní Ostrovy vášní Candice Proctor

Proč si to vůbec dělám, číst takový blbiny. Kombinace dobrodružné Honby za diamantem a soft porna a la Padesát odstínů šedi. Možná mě omlouvá, že jsem na dovolené a ve čtečce nemám velký výběr, ale možná ani to ne.
Zůstala mi po přečtení pachuť úplně ztraceného času? Ano. Zabavilo mě na celý den v nudném rezortu při čekání na letadlo? Taky ano. Vlastně vůbec nevím, jak takový "výkvět" pokleslé literatury hodnotit.

19.01.2023 3 z 5