Odkaz královny Nefertiiti

Odkaz královny Nefertiiti https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63984/odkaz-kralovny-nefertiiti-63984.jpg 4 24 7

Detektivní román je situován z velké části na archeologické pracoviště polských vědců nedaleko Káhiry. Kapitán varšavské Bezpečnosti, který v Egyptě vyšetřuje násilnou smrt varšavského archeologa a současně i podivnou sebevraždujeho syna, svádí boj nejen s gangem lupičů uměleckých památek a pašeráků narkotik, ale pomáhá i odhalit tajemství starého papyru a s ním i přiblížit vzrušující okamžiky z dějin starého Egypta. ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Naše vojsko

Testament królowej Nefertite , 1971

david5746
21.09.2023 4 z 5

Stará docela na pohodu detektivka, kterou nějak moc nevím, jak ohodnotit. Ale děj z Egypta je docela zajímavý, tak hodnotím skoro na plno. Konec ale docela z rychlíku, stane se tam moc věcí tak nějak samozřejmě a hrdinný polský vyšetřovatel je často lepší než Poirot. Číst to v pubertě, tak jsem záhadnými papyry, co se ještě našly u mrtvol dvou kněží, jistě extrémně nadšený.

Pavlaj
19.01.2023 4 z 5

Tuhle "detektivku" jsem si zamilovala jako malá holka, bylo mi asi jedenáct. I když se tváří jako detektivní příběh (vyšetřuje se vražda polského archeologa, který prováděl vykopávky v Káhiře), je to spíš dobrodružství a la Indiana Jones. Jsou v něm mumie Atonových kněží, testament s neznámými hieroglyfy, staré kletby, kobry, honba za pokladem... Zajímavé, jak nás některé knížky z dětství zasáhnou na celý život. Šlo tehdy o moje první setkání se starověkým Egyptem, Achnatonem a Nefertiiti. Achnatonův příběh si pamatuji celý život, stejně jako že chamsin trvá padesát dní a že promyka ichneumon nenávidí hady.
Když čtu dnes, tlučou mě do očí jiné věci - z dnešního pohledu nepřijatelné, tehdy přiznané jakože samo sebou. Jak měla státní bezpečnost špicly v každém podniku, který navštěvovali cizinci. Jak se soudruzi nemuseli obtěžovat s povolením soudů, aby někoho napíchli nebo na něj nasadili volavku.
Celkově je egyptská část příběhu naivní. Ale ta romantika Káhiry, pouště a chamsinu, ta tam pořád je.

Jerry H
23.04.2020 4 z 5

Taková krátká rychlá detektivka s poměrně zajímavým egyptským příběhem, ale asi tak že to přečtete, založíte do knihovny nebo pošlete do knihobudky dále.

katka134
10.09.2019 4 z 5

Dobrá dovolenková detektivka. Napínavá tak, že ji nechcete odložit.

Ramilia
04.03.2018 5 z 5

Velice zajímavý příběh, je to skvěle a čtivě napsáno. Ke konci jsem se už nemohla odtrhnout, jak to bylo napínavé.

carbici
13.12.2015 4 z 5

"Cestovní detektivka" - přečtete na cestě a už se k ní nevrátíte. Ale četla se dobře a příběh se docela povedl.

Selinute
04.11.2012 3 z 5

Průměrná detektivka. Proto jen 3*.

Egypt detektivní a krimi romány pašeráctví gangy

Jerzy Glowacki
polská, 1903 - 1975