Pouští

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První díl je se seznamovací a zároveň, co se týká proputované cesty, nejdelší. Kara ben Nemsí s věrným Halefem se objeví v Alžíru a putují přes solné jezero Šot v Tunissku, prožijí dobrodružství v Egyptě, přeplují Rudé Moře, dostanou se do svatého města muslimů Mekky, projedou Arabský poloostrov až přes Perský zákiv a kolem Tigridu se dostanou do Mosulu a nakonec k Jezídům - "vyznavačům ďábla", ve skutečnosti křesťanskou dodnes existující sektou. Na této cestě poznají další přátele, Araba Umara, Černohorce Oska, kteří s nimi vytvoří nerozlučnou skupinu a prožijí všechny nebezpečí všech dílů, bohatého Angličana Davida Lindseye, i hlavní padouchy cyklu, kteří budou v posledních dílech po zásluze zničeni. Kara ben Nemsí získá na Arabském polostrově přátelství šejka kmene Haddádů Muhammada Amína za nekrvavé vyřešení mezikmenové války a Halef a Umar, jinak chudí Arabové bez kmenové příslušnosti a tím i bez budoucnosti, jsou přijati do kmene. Nicméně během rozbrojů je syn Muhammada Amína Ahmad el Gandúr protiprávně zajat tureckými vojáky mosulského správce a uvržen do tureckého vězení ve městě Amadíja. Skupinka se ho vydává osvobodit, díl končí jejich zastávkou u Jezídů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305/big_pousti-2yV-305.jpg 4.3298
Série:

Ve stínu padišáha / V tieni padišaha 1.


Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Olympia
Originální název:

Durch die Wüste, 1892


více info...
Nahrávám...

Komentáře (28)

Kniha Pouští

Nermal
30. června

Ve stínu padišáha, to je teda něco! Ne že by indiánky tolik netáhly (náčelník ho svázal do kozelce a uštědřil mu pár kopanců), ale vyprávění z Orientu, to je úplně jiná káva! Země pohádek tisíce a jedné noci, země ctihodných šejků, ale i nejrůznějších šejdířů, země arabské pohostinnosti i smrdutého vězení, země krásných žen, které nikdo nesmí spatřit, země skromných datlí a velbloudího trusu, země ušlechtilých koní a vycvičených velbloudů, tím vším projíždí efendi se svým sluhou Halefem. Tak se nenechte pobízet a pojeďte spolu s nimi, fantazii se meze nekladou!

heavy66
30. června

V prvním díle putuje Kara ben Nemsí se sluhou Halefem z Tuniska, přes Egypt a Saudskou Arábii, až do severního Iráku, po zemi poctivých 6,5 tisíce kilometrů! Kniha je, přes jistou schematičnost a stereotypy, přiměřeně napínavá, vtipná, poučná, s výrazným mírovým poselstvím a obdivem k přírodě a krajině. Pro zvídavé děti může sloužit jako prázdninová učebnice dějepisu, zeměpisu a jazykového minima!


witko
16. března

Oblíbený autor z mého dětství. Tady nebyla jiná volba, kterého autora dát do této výzvy.
Bohužel po těch letech, kdy jsem to četl jako malý kluk uteklo už hodně vody a ze čtení jsem nebyl už tak unesen jako tenkrát. Vadili mi věci, které jsem dříve neviděl, ale malé čtenáře si myslím, že může oslovit i dnes.

špulo
07.03.2021

Jediná neindiánska mayovka, ktorú som prečítal. Keďže som bol zamilovaný do vajldvestu, príliš ma to nechytilo za moje dobrodružné srdce. Celkovo som sa v Arábii doteraz nejak zvlášť nenašiel. Ale, určite skúste. Je to mayovka naporádek so všetkým, čo k tomu patrí. Len tam nie sú Indiáni. Mne sa to vlastne celkom páčilo. Akurát ma v detsve viac zaujímala iná tématika, preto som pokračovania ani nezháňal...

Charlie99
09.02.2021

Hezký začátek pro cestovatele, zvláště takového formátu. Někdy mi Kara ben Nemsí alias Old Shatterhand připadá jako příležitostný detektiv, kterému případ pomalu spadne do klína.

Mijagi
02.09.2020

"Před několika týdny jsem hovořil s vědcem, který už mnoho cestoval a tvrdil mi, že lze projet světem od Hammerfestu do Kapského Města a z Anglie do Japonska, a neprožít přitom ani špetku dobrodružství. Neodporoval jsem mu, ale jsem přesvědčen, že záleží jen a jen na osobnosti cestovatele, najde-li nebo nenajde-li dobrodružství. Jestli se vydá na cestu kolem světa s cestovní kanceláří, bude mít zážitky velice krotké, i když pojede třeba na Celebes nebo do Ohňové země. Já dávám přednost koni a velbloudu před železnicí, kánoi před parníkem a pušce před pasem a předepsanými vízy."

Posedět s karavanou na okraji oázy a u sáčků s datlemi přečkat žhnoucí poledne, sledovat stopu zločinců z Vádí Tarfáví, potulovat se v okolí Mekky, navštívit honosná sídla a harémy bohatých šejků. Tohle byla jízda, která mě opravdu bavila. Jak to, že mi tahle orientální velbloudí road movie jako malému klukovi utekla a dostal jsem se k ní až nyní v dospělosti?

Hloupejhonzacz
06.06.2020

První část z šestidílné série "Ve stínu Padišáha". Německý spisovatel, který si v arabském světě říká Kara ben Nemsí, se svým nerozlučným přítelem a pomocníkem Hadží Halefem Omarem prožívá dobrodružství při cestách severní Afrikou a Blízkým Východem.

Knihu jsem četl jako malý kluk a moc se mi líbila. Cyklus mayovek z arabského světa jsem měl raději, než většinu indiánek ze Severní Ameriky. Jako dospělý samozřejmě vidím, že kniha je povrchní, nejde do hloubky, je to čistě vyprávění o na sebe navazujících příhodách a dobrodružství. Ale to jí neubírá na kráse, kterou v očích dětských čtenářů jistě má...

Rilian
30.05.2020

První díl orientálního cyklu je psán ve stylu poutavého cestopisu. Při četbě dojde čtenáři, proč Mayovy romány byly mnohými ve své době považovány za autentické. Samozřejmě je nutné zapomenout na filmy, které jsou trochu o něčem jiném. Mayova díla propagují především protestantský pacifismus v sérii ze Severní Ameriky a evropskou-křesťanskou morálku v příbězích z orientu. Hlavní postava je velice zbožná a jednotlivé příběhy jsou prokládány náboženskými polemikami. Samozřejmě, hlavní hrdina působí spíše nadpřirozeně pro svůj zapřísáhlý odpor k zabíjení a neomezenou znalost jazyků a místních zvyků, o kterých v některých pasážích poučuje i místní obyvatelstvo, což je trochu úsměvné. May disponoval hodně teoretickými znalostmi o zvycích muslimských obyvatel Osmanské říše, ale i on se místy nevyhnul chybám (např. Džidda neznamená "výstavní", nýbrž " babička). Příběh je velice barvitý, nicméně nejlepší části představují dobrodružství v Alžíru, Egyptě a posléze putování do Mekky. Střední část o bitvě v poušti se mi paradoxně příliš nelíbila. Na můj vkus je velice rozvleklá a ne zrovna napínavá. Poslední část o putování k Jezidům je už zajímavější, byť ne všechny reálie zcela sedí. Kniha je určitě dobrá pro začátečníky s Mayovým dílem a v mnohém ukáže některé nedostatky filmů - vypuštění náboženských aspektů nebo převedení některých vedlejších postav do spíše komediální podoby. Tím je míněn např. Halef, který je sice trochu žvanil jako ve filmech, ale ve skrze statečný a schopný muž.

1