Písky Sakkáry

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Egyptská Sakkára roku 1939 si ještě může dovolit nedbat stavu okolního světa, který v předvečer neodvratné války připomíná přetopený kotel. Může žít bezstarostným, od reálného času odtrženým životem – a dva přátelé, Američan Harry Weaver a v Americe narozený Němec Johann Halder se mohou věnovat archeologickým vykopávkám a svádět přátelský boj o přízeň své krásné židovské přítelkyně Rachel Sternové…. Z této idyly nezbylo v Sakkáře roku 1943 zhola nic. Káhira prožívá bezpečnostní opatření jako nikdy ve své letité historii, protože Spojenci si ji vybrali jako místo spojeneckého summitu, na kterém má Churchill s Rooseveltem probrat plán invaze do Evropy. Vybral si ji i Hitler a posílá na místo špičkové komando abwehru s rozkazem oba státníky zlikvidovat. Týmu velí major Halder a donucena k misi pod hrozbou smrti v koncentračním táboře je i židovka Rachel Sternová. Americká vojenská kontrarozvědka však nespí. I ona posílá na místo svého nejlepšího muže. Jmenuje se Harry Weaver a za úkol má zlikvidovat nepřítele, který kdysi býval jeho nejlepším přítelem. Bývalý novinář Glenn Meade už svými dvěma předešlými bestsellery Sněžný vlk a Brandenburg prokázal obratnost ve splétání pečlivě nastudovaných detailů zneklidňujících epizod dějin s fiktivním rámcem napínavého thrilleru. Přestože z historie víme, že britský ministerský předseda i americký prezident vyšli z káhirské schůzky bez úhony, Meade nás v průběhu četby přinutí obávat o jejich osud a do poslední chvíle o výsledku pochybovat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57046/big_pisky-sakkary-fD7-57046.jpg 4.716
Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , BB art
Originální název:

The Sands of Sakkara, 1999


více info...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Písky Sakkáry

pavel9410
28. listopadu

Nejak si nemuzu srovnat v hlave, ze to ma byt podle skutecne udalosti. Prislo mi to hrozne prekombinovane a ta romanticka naivni linka mi nesedla uz vubec.

AlenaF
12. srpna

Přečetla jsem předchozí komentáře, nevím, co dodat. Skvělý špionážní román, doporučuji k přečteni.


Jerry H
28.05.2020

Je zajímavé si uvědomit, kdyby se ten záměr, co měli hlavní hrdinové, ve finále vlastně hlavní hrdinka(Ráchel), zrealizoval (na Roosevelta vystřelila). Byl to hezký příběh na který se čtenář může dívat z různých úhlů pohledu, vše propracované, že se to prostě musí přečíst až do konce.

Killingjoke
10.10.2019

Egypt, Sakkára, 1939. Předvečer války zastihuje tři mladé přátele na archeologických vykopávkách nedaleko od Káhiry. Američan Harry Weaver, Němec s americkými kořeny Jack Halder a německá Židovka Rachel Sternová jsou vzájemně provázání nezlomným přátelstvím a utajovanou láskou. Jenže blížící se válka rozšiřuje propasti mezi jejich rozdílnými světy a jsou odsouzení k bolestnému odloučení. Americko-britská konference v Káhiře v listopadu 1943 však jejich životy opět svede dohromady, i když na místo přátelství se musejí postavit proti sobě… Písky Sakkáry jsou docela obsáhlým válečně-špionážním románem zasazeným v převážné míře do káhirských uliček, plných německých špionů, Brity nesnášejících Arabů a výhní egyptských pouští. Autor Glenn Meade rozehrává špionážní hru, postavenou na skutečném historickém základu, přípravě atentátu na Roosevelta a Churchilla, avšak všechny hlavní postavy jsou v příběhu smyšlené. A možná proto jsem měl z počátku pocit, že autor všem fandí a kladný charakter přisuzuje jak americkému důstojníkovi, tak členu německého abwehru. Jak se však postupem času ukáže, vše má svůj důvod a ani v téhle hře není vše černobílé. Dokonce tak, že jsem sám nečekal jakým směrem začne vítr foukat, což mě ve finále opravdu potěšilo. Vyprávění je vedeno z několika úhlů pohledu a čtenář si tak vychutná jak postupy skupiny plánující atentát, tak skupiny zodpovědné za jejich dopadení. To má za příčinu i to že by bylo chybou od počátku předpokládat nějaké zběsilé tempo, na něm kniha nabírá až někde v polovině a stojí zato si počkat… Jsem hodně spokojen. Spojení 2.SV, špionů, Egypta, poušti a pyramid. Spojení přátelství, lásky a cti. Právě pro takové příběhy mne baví tyhle knížky číst… P.S. Potěšilo mne pomrknutí na příběh německého špiona Johannese Epplera, jenž se stal předobrazem Alexe Wolffa v rovněž skvělé Follettově špionážce ze stejného prostředí – Klíč k Rebece.

Rade
24.01.2019

Plus za téma, proto jsem si taky titul vybrala. Egyptské pyramidy, sfinga, druhá světová válka a konference státníků v r. 1943 v Káhiře; Roosevelt, Churchill, Canaris…
Jenže celý příběh (s fiktivním atentátem a fiktivními hlavními hrdiny - špiony) se mi zdál neuvěřitelně zdlouhavý, mnoho postav, mnoho příběhů, mnoho krve… Složité špionské hry, honičky, střílení a podřezávání se v zapadlých káhirských uličkách mě zase tak moc nechytly. Na mě byli navíc hlavní hrdinové až neuvěřitelní klaďasové, ta milostná linka se mi zdála taky přehnaná.
Dost zvláštní mi přišla i chvíle, kdy si měla pronásledovaná hlavní hrdinka - agentka změnit vizáž a ona to vyřešila tak, že si na obličej nanesla make-up - a ejhle! Náhle z ní díky tomuto maskování byla osoba, která nebyla k poznání...
K trochu archaickému stylu přispívá možná i překlad, např. časté používání číslovky půltucet („setkání půltuctu polních maršálů...“), nebo opakované oslovení „starý brachu…“
Ale chápu, že pro někoho to může být fajn napínavé čtení plné zvratů a překvapení.

lenyleny
10.12.2017

Nevěděla jsem co od knihy čekat, autora také neznám. Po přečtení .....Tleskám.... Reálný příběh, děj má spád a styl jakým je román psán nemá chybu.

Medvědářka
20.09.2014

Krásná kniha a příběh,který se mohl odehrát.Napětí i trocha lásky,ale hlavně hezky vypracované postavy s nečekaným rozuzlením na konci.