Pavelina Pavelina komentáře u knih

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Nedejte na to, že je kniha z budoucnosti (vy, kdo nemáte tento žánr rádi). Určitě doporučuju přečíst, podívat se na seriál. Kniha je psaná svižným stylem, vystavěný apokalyptický svět je promyšlený, hlavní hrdinka uvěřitelná. Ještě se k autorce určitě vrátím.

03.11.2017 5 z 5

Bílé město Bílé město Karolina Ramqvist

Určitě se musím k prvnímu dílu vrátit. Odosobněná er-forma, detailní popisy a "bouřková mračna" dějového spádu na obzoru v hlavě začnou promítat film. Kniha se čte jedním dechem... Autorčin styl rozhodně stojí za povšimnutí

20.10.2017 5 z 5

Voliéry Voliéry Zuzana Brabcová

Tak jsem objevila Ameriku. Zuzanu Brabcovou. Okouzlila mě, hlavně teda svou češtinou, kterou využívá pro dokreslení nálad a stavů. Taky mě bavila kompozice, vracení (jen tak mimochodem) už užitých motivů, neustále vracení. V nejmíň čekanou chvíli.
O děj ani tak nejde, on to žádný kasovní trhák není... Ale přesto je to velmi, velmi, velmi čtivá (až hltaná) kniha.
Už pomýšlím na další výlet do své nové Ameriky.

18.10.2017 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Krásný, jednoduchý jazyk. Velké, těžké téma. Precizní zpracování.

14.10.2017 4 z 5

Stalinovy krávy Stalinovy krávy Sofi Oksanen

Kniha o všedním každodenním životě v Estonsku a Finsku v 70. a 80. letech. Kniha o všedním životě s bulimií. Náročná kniha. Chvílemi zdlouhavá, chvílemi šokující. Rozhodně kontroverzní. Rozhodně psaná talentem. Určitě se k autorce ještě vrátím, ale tak hned to nebude...

27.09.2017 3 z 5

Letní host Letní host Alison Anderson

Příjemná, čtivá kniha. Kontrast dvou dějových linií, příjemná "čechovovská" ;-) salónní žvatlavost 19. století a pointa očekávaná jen z polovice. Kniha příjemné překvapila, jsem zvědavá i na další autorčin román.

05.09.2017 5 z 5

Císařovna Císařovna Norbert Frýd

Pro zájemce o mexické dějiny jistě přínosná kniha, faktograficky nabitá, leč císařovnu příliš neopisující :-(

23.08.2017 2 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Poetický popis banálních a zcela nepoetických věcí a dějů. Poetická zápletka, poetické postavy. Text v textu. Kniha překvapila, zahřála u srdce. Mám ráda knihy, kde ani tak nejde o dějové zápletky, pointy a plastické charaktery postav. Radost ze čtení samotného je někdy osvěžující, vždyť i cesta může být cíl...

19.07.2017 5 z 5

Dům v ulici Naděje Dům v ulici Naděje Menna van Praag

Krásná, barevná a čtivá kniha, kde najdeme snad vše - "civilní" alegorii (tedy žádné jinotaje, nad kterými kroutí člověk hlavou ještě rok, ale snadno vstřebatelnou a přitom kouzelnou), humor, historii, fantasijní prvky, životní cestu, úspěchy, pády... a hlavně NADĚJI

Určitě doporučuji k přečtení. Dějových linek a jejich střídání bych se nebála, jsou zapamatovatelné, tak nějak v ději přirozené a kompozičně promyšlené.
Čtení této knihy je prostě radost. Překvapilo mě nižší hodnocení (58% před tím mým), zasloužila by určitě víc.

11.05.2017 5 z 5

Výborná kniha. Pro pobavení i pro zamyšlení. Veselá i smutná. Jako život. Nebo jako smrt? :)

A že je smrt občas ON a občas ONA - já si myslím, že je bezpohlavní, kosí všechny bez rozdílu... A mluvit o ní jako o ONO - to by bylo povážlivé ;)

07.05.2017 5 z 5

Obrazy ze života M. Obrazy ze života M. Svetlana Žuchová

Detailní popis myšlenkových pochodů, od naprostých banálností až po filozofická témata. Bez dějového spádu, zápletek a charakteristiky postav, "Jen" čisté zachycení myšlenkových pochodů. Nejsem fanoušek tohoto typu knih, ale musím říct, že kniha je čtivá, jazyk jednoduchý (ostatně jako formulace myšlenek v hlavě)

30.04.2017 4 z 5

Šest hodin ve vlaku Šest hodin ve vlaku Inna Rottová - Mirovská

Silný příběh o životě v obléhaném Leningradu, kdy hlavními postavami jsou děti. Jednoduchost jazyka emotivnost ještě podtrhuje. Autorka sama jako dítě blokádu Leningradu zažila, jedná se tedy o další cenné beletristické svědectví o válečných hrůzách.

24.04.2017 5 z 5

Háremy čara zbavené Háremy čara zbavené Pierre Loti

Kdysi to bylo moje první seznámení s arabským světem žen. Dnes vychází mnoho knih, které jsou výpovědí arabských žen, toto je jejich předchůdkyně.. .a pro mě zůstala v rámci tohoto tématu nepřekonanou...

23.04.2017 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Rozhodně nejsilnější autorova kniha. Zcela vybočuje ze zbytku tvorby, který je vesměs jednotvárný... Naturální popis koncentračního tábora. Číslo 509 najednou získává nový rozměr, něco jako pohádková 3 nebo tajemná 13.
Kdysi jsem ji měla půjčenou z knihovny, byla silně cítit tabákem. Tabákové slzy se střídaly s těmi dějovými. Rozhodně by měla tato kniha vystřídat ve školní povinné četbě Na západní frontě klid... Už kvůli mementu...

Až budu velká, napíšu román Až budu velká, napíšu román Alena Ludvíková

Válečných deníků vyšlo mnoho. Vždy se jedná o silné emotivní příběhy a studnici informací k dějinám každodennosti. U tohoto dvojdeníku se čtenář na relativně malém prostoru seznámí se životem v Terezíně na protektorátní pražské Letné. Doporučuji tedy nejen lidem, které zajímá život v Terezíně, ale také milovníkům Prahy - jsou tu informace, které v průvodcích a pragensiální literatuře nenajdete ;)

Pan ministr Pan ministr Lenka Procházková

Shodou okolností jsem na knihu narazila v době premiéry Ševčíkova filmu Masaryk. Po knize jsem tedy sáhla - i díky autorce, jejíž knihy mám moc ráda (o této jsem ale netušila). Je to výborně napsané, metoda vyprávění pomocí filmových obrazů je vcelku netradiční, nabízí možnost gradovat děj. Jaká je historická přesnost se už stejně nikdo nedozví, ale jako fikci to rozhodně doporučuji. A doporučení případným čtenářům: určitě nepřeskakujte úvod, tady je velmi podstatný a z hlediska literární historie zajímavý.

31.03.2017 5 z 5

Růže od Stalina Růže od Stalina Monika Zgustová

Velmi zajímavé téma, bohužel ne asi úplně vytěžené. Psychologie postav mdlá - a o tu mělo jít asi především... Nicméně jsem ráda, že jsem na autorku narazila, určitě se k ní v budoucnu ještě vrátím. Styl je lehký, čtivý - do vlaku ideální čtivo pro ty, kteří neočekávají příliš historických dat a detailů.

23.03.2017 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Takovéto oddechové holčičí čtení... velmi dobře zpracované. Postavy vcelku uvěřitelné. Když se človek povznese nad "problémy" školních matek střední třídy, je čtení napínavé, snaha reflektovat téma domácího násilí sice zůstavá jen u snahy, ale kompozice díla je netradiční a od první stránky do (skoro) poslední popohání čtenáře ve čtení ;)
Jako oddechovka výborné!

29.01.2017

Velmi příjemná kniha, která se čte sama. Takové oddechové napínavé čtení. Vhodné do letošní tuhé zimy ;) Pomezí racionálního a iracionálního je velmi dobře zpracované, autor je až do konce pánem situace a čtenáře si vodí... no si vodí ;) Ale velmi příjemným způsobem.

29.01.2017 4 z 5

Absurdní proces Absurdní proces David Rath

Autor se bohužel neubránil jisté dávce ublíženectví, nicméně jako zdroj (byť ne nestranný) dobových vztahů a reálií rozhodně doporučuju ke čtení. Přečteno budete mít rychle, styl je svižný, čtivý, vlastní téma je odlehčeno exkurzemi do dějin umění, rodinnými historkami...

19.11.2014 4 z 5