Voliéry

Málokdo z české literatury se dokázal hlídat tak důsledně, aby nepsal zbytečně. A málokdo do svého psaní investoval tolik ze svého života jako Zuzana Brabcová. Dokladem je i její finální kniha Voliéry — intimní deníková výpověď o neuroticky přecitlivělém vnímání světa kolem nás. Jako v jejích předchozích dílech, i zde uhrančivě působí práce s jazykem, pulzujícím od strohého záznamu po výsostnou metaforičnost, od lyrických poloh až po vulgárnost, obnažujících motivy osamění a ztracenosti ve světě, který přestal dávat smysl. Záznamy každodennosti se tu posouvají k obecným, symbolickým, výpovědím. Nefilozofují, ale šokují obnažováním grotesknosti — jako by přítomnost generovala už jen černý humor, bizarnosti, nadutost a prázdnotu. Poutník provedl inspekci světa a nemá se kam uchýlit. Ráj srdce, vlastního nitra, už není. Voliéry jsou černou perlou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/295803/voliery-Bpo-295803.jpg 3.129
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Druhé město

Stoklaska

Na mě byla kniha až příliš metaforická. I když z textu jde vidět, že jde o zkušenou autorku, která umí zacházet s českým jazykem.

Jacquesmort

pátá za neuvěřitelně debilní komentáře tady

Pavelina
18.10.2017

Tak jsem objevila Ameriku. Zuzanu Brabcovou. Okouzlila mě, hlavně teda svou češtinou, kterou využívá pro dokreslení nálad a stavů. Taky mě bavila kompozice, vracení (jen tak mimochodem) už užitých motivů, neustále vracení. V nejmíň čekanou chvíli.
O děj ani tak nejde, on to žádný kasovní trhák není... Ale přesto je to velmi, velmi, velmi čtivá (až hltaná) kniha.
Už pomýšlím na další výlet do své nové Ameriky.

holkaslebkou
23.09.2017

Tak nevím.
S dílem jsem se v mnoha pasážích až neuvěřitelně ztotožnila (drásalo to), jiné mne nechávaly podivně chladnou. Hlavní hrdinka osciluje někde mezi chytrou, uvědomělou ženou (matkou) a jakoby (i jakoby má v knize svůj význam) bezdomovcem bez kořenů.
Analyzuje svůj vztah k dceři Alici, která se možná víc než o matku stará o svého Dylana a dumpster diving. Je v Praze. Je osamělá. Je ve voliéře.

Nakonec jsem tím taková asi netknutá. Bohužel. Ale těším se, že ji třeba vytáhnu za pár let a všechno bude jinak.

Magriva
29.06.2017

Možná je to umění, ale mně to spíše než lyrický deníkový záznam přišlo jako surrealistické nesmysly kombinované s vlastními zážitky. Neoslovilo mě to.

lencin
10.01.2017

Já nevím. Něčím niterným mě kniha oslovila.ale současně mě i dráždila. Vnímám ji velmi rozporuplné. Možná jsem nebyla v tom správném naladění....

Dixinka
10.07.2016

Hodně těžká kniha na pochopení hluboké myšlenky. Bohužel mi někde opravdu unikal smysl. Možná je to ještě nevyzrálostí k této knize.

limetka2008
02.07.2016

Nejprve jsem si myslela, že knihu odložím nedočtenou, že je na mne moc těžká a nepochopitelná....a sama nevím, čím mne nakonec tak chytla.. nedala se odložit. Z volně řazených obrazů, klouzajících od cynismu přes euforii k existenciální nejistotě najednou vystoupil křehký lidský život v celé své kráse i ubohosti. Ta kniha je těžká i krásná zároveň a ve své výpovědi velmi, velmi poctivá.

poslední kniha autora

Zuzana Brabcová