Císařovna

Román na základě historické literatury a pramenů zachycuje aktivitu Charloty Marie Amélie, manželky rakouského arcivévody Maxmiliána a od r. 1864, když byl Maxmilián na popud Napoleona III. jmenován mexickým císařem, císařovny mexické v dramatu mexického císařství, kdy Charlota v době nepříznivého vojenského obratu jede vyjednávat do Paříže a do Říma, zatímco její manžel je po vítězství Juárézově r. 1867 zastřelen. Román s řadou historických postav, o němž autor říká, že se v něm snažil vyhnout dobrodružným hypotézám. 5. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31093/cisarovna.jpg 3.527
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Československý spisovatel

asakz
31.08.2017

Tragický příběh Maxmiliána Mexického a jeho ženy Charloty ukazuje na pozadí monumentálních kulis v podstatě archetypální vzor mnohého lidského života počínajícího sebevědomým a optimistickým mládím, které touží dobít svět a vytváří smělé plány, jejichž realizace se zdá být snadná a na dosah ruky. Posléze jsou však jeho hroty nemilosrdně obrušovány střety s tvrdou realitou, jež jaksi nemá pochopení pro neomezený rozlet mládí, ideály se hroutí a ustupují kompromisům, až dokud z nich nezbydou jejich bezcenná torza. A z rozvalin původních vizí jako z trosek babylónské věže spěchá zbědovaného člověka vysvobodit smrt. Jiným obecně platným principem, který je zde barvitě ilustrován, je vliv žen na muže, kteří zdánlivě tvoří dějiny, ale pohled do zákulisí je často odhaluje jako, mnohdy nešťastné, loutky v rukou ctižádostivých manželek. Avšak z ještě většího odstupu zdá se být jasné, že historie národů a civilizací je již předem zákonitě dána a konkrétní jedinci již jen více či méně dobrovolně přijímají hotové role. Kniha se nečte úplně zlehka, ale je podložena autorovým rozsáhlým studiem historických materiálů, sleduje události v širokém kontextu a má potenciál inspirovat k zajímavým úvahám o podstatě života vezdejšího. :-)

Pavelina
23.08.2017

Pro zájemce o mexické dějiny jistě přínosná kniha, faktograficky nabitá, leč císařovnu příliš neopisující :-(

zbt81
21.11.2015

Tragický príbeh jednej ambicióznej dvojice, tak by sa dal v skratke popísať tento román. Hlavne ku koncu bola kniha veľmi smutná, hoci treba povedať, že za svoje nešťastie si mohli Charlotta a Max predovšetkým sami. Mohli prežiť krásny pohodlný život (možno aj s vlastnými deťmi) nebyť ich prehnanej ambicióznosti, naivite, egoizmu, túžbe viniknúť za každú cenu a pocitu neomilnosti. Stačil by im k tomu obyčajný zdravý sedliacky rozum a zmysel pre realitu, oni však žili v snoch - v tomto bode si ako pár sadli znamenite. Vlastne sa brali kvôli vlastným ambíciam, dúfali, že jeden druhému zaistia postavenie či majetok, ale nakoniec sa vzájomne stiahli až na dno. Lásku u seba alebo mimo svojho vzťahu zrejme nenaši a pravdepodobne ju ani nehľadali. Príbehy o ich nemanželských deťoch sú skôr bájkami, aby ozvláštnili ich aj bez toho výstredný život a u Maxa aj predčasnú a zbytočnú smrť, ktorej mal možnosť toľko krát uniknúť...

namoki
26.12.2013

Pomerne zajimavy i kdyz trochu smutny pohled na mysleni a zivot dvou clenu habsburske monarchie te doby. Ta vychova a cely jejich dalsi zivot jakoby ve vakuu, kdy vlastne vubec nechapali, co se kolem nich deje... Bylo mi jich obou spis lito

dezlik
25.10.2012

I když mám ve své knihotéce knihy různých žánru ,tyto historické u mě převažuji i když mám hodně knih ve slovenském jazyce

maryzka
05.05.2012

je to historický román o který se myslím poprvé pokusil čech

WEIL
16.10.2011

Rakouské císařství a jeden člen Habsburské dynastie se významně zapsal i do dějin Mexika.

19. století královny Rakousko-Uhersko Mexiko

Norbert Frýd