Bílé město

V luxusní vile s neprůstřelnými skly bydlí Karin se svou půlroční dcerou Dream. Je sama, v kapse má poslední pětistovku, skříně v kuchyni jsou prázdné. V domě je zima a špína, venku vytrvale sněží. Jednoho dne se u dveří objeví exekutor a Karin hrozí nebezpečí, že přijde o to poslední, co má, dům, který ji tu po sobě zanechal John. Podaří se jí překonat svou pasivitu a najít pro sebe a pro Dream cestu ven? Román Karoliny Ramqvistové „Bílé město“ je volným pokračováním „Gangsterovy přítelkyně“. Je to provokující a pro novou švédskou literaturu poněkud netypický portrét mladé ženy z kriminálního prostředí, kde panuje násilí a kde rozhodují muži a ženám připadá úděl samoty a luxusního konzumu. Román má naprosto nečekané a překvapující rozuzlení, formálně i stylisticky je stejně přesvědčivý jako román předchozí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338222/big_bile-mesto-LND-338222.jpg 3.823

Gangsterova přítelkyně 2.

Vydáno: , Kniha Zlín

Den vita staden, 2015

Kniha Bílé město

Zara
05.10.2020

Poučena z předchozí autorčiny knihy jsem očekávala přibližně totéž, čím se již dříve prezentovala a nebyla jsem vůbec zklamaná..
Pokud vám vyhovuje styl knih, kdy hrdin/a/ka na 240 stranách přechází z jednoho pokoje do druhého, pozoruje vločky sněhu za oknem, pronese zhruba pět vět,zevrubně popisuje pachy a jiné vjemy, aby potom na straně 241 vzal/a Remingtonku a zastřelil/a člověka, pak je tohle dobrá volba.

crazyslunicko
30.01.2020

Vzhledem k tomu, že jsem četla předchozí knížku gangsterova přítelkyně, chtěla jsem vědět jak to všechno dopadne. Všechno pro Karin bylo fajn, než ji umřel její gangster a ona má na krku malé dítě, které chtěl on. Finančák ji zabaví dům a ona nemá ani korunu. Neví co bude dělat, kam půjde a jak přežije. Ví jen to, že tady musí být pro ni. Pro Dream. Má hlad a její zima. Kamarádky se k ní obrátily zády.. Jediné co má jsou drahé kabelky a zbraně, ale těch se nenají. Ještě, že je tady poslíček s pizzou.
Velice příjemná jednohubka. Není to žádná romantika, ale realita. Když někdo žije v blahobytu a spadne na samé dno. Dostane se z toho? Půjde za rodinou, která ji zavrhla, kvůli jejímu vztahu s gangsterem? Proč ji nikdo z kamarádek nepomůže? Vždyť to byla její nová rodina...

nemer
23.05.2019

Severské podivno, tentokrát plné deprese. Kniha se mi nelíbila, od začátku do konce na mne svou atmosférou i obsahem působila ryze negativně. Jak mi jinde severské podivno nevadí, tady nastupuje opačný efekt. Z četby nemám vůbec dobrý pocit, v žádném směru. Gangsterovu přítelkyni jsem nečetla, číst ani nebudu. Doporučuji pouze v případě, že si chcete "užívat" nihilistickou atmosféru a tísnivý pocit. Nejsem čtenář romantických story, ale tady té deprese bylo už i na mne příliš. Hlavní hrdinka je člověku protivná, ačkoli ji asi nelze z ničeho vinit, pravděpodobně lze její jednání vysvětlit traumatizací a totální rezignací, možná právě proto je knížka tak strašná, v budoucnu se k ní rozhodně vracet nebudu. I v těch nejhorších příbězích o lidské krutosti, utrpení a neštěstí zpravidla najdete něco, alespoň záblesk naděje, ale tady? Strohost vypravování atmosféru zmaru ještě umocňuje.

KKlara
19.07.2018

Knihu jsem cetla hned po Gangsterove pritelkyni. Urcite lze cist samostatne (neni to, ze by pro cteni Bileho mesta byla nutna znalost neceho z predchozi knihy), ale cte-li se za sebou, dotvori to pribeh. V G. pritelkyni je to jedna velka party (ne doslova), v Bilem meste je to kocovina.
Trochu me iritovala hlavni hrdinka zpusobem, jakym se k zivotni situaci (ne)postavila, ale kdyz clovek tohle neresi, souciti se zoufalstvim.
Jinak stylove skvela kniha. Hezky jazyk, diky kteremu citite, jak se vam vlocky rozpousti na obliceji a rty okoravaji mrazem. Jen skoda, ze jsou ty knizky tak kratke (i kdyz ta strohost je soucasti), jen tim chci rict, ze jsem se zacetla po ceste z prace a o pulnoci docteno. Chtela jsem v tom bilem meste s Karin jeste chvili byt.

Kattulli
13.02.2018

Přesto, že se jedná o volné pokračování Gangsterovy přítelkyně, doporučovala bych si první díl určitě nejdřív přečíst.
Já mám tento prostý, severský styl psaní prostě ráda. Krátké věty, tuhle myšlenka, támhle kulisa. Syrově napsané skutečnosti. Oproti prvnímu dílu je tu mnohem více akce - Karin už prostě musí jednat a ne jen přemýšlet. Není již zodpovědná pouze sama za sebe, ale i za své dítě. A přesto, že se zhroutil celý její svět a vše se obrací proti ní, vede ji stále jakýsi pud přežití a jde dál.
Kniha je opět velmi upřímná, realistická, stručná, na nic si nehraje a snadno se čte.

Margie94
10.12.2017

No...upřímně nevím, co si mám o této knížce myslet. Nečetla jsem první díl, ale to myslím není faktor, který by mi příběh jakkoliv pokazil. Jedná se o velmi chladný, syrový příběh o ženě, která přišla o manžela, který se neživil zrovna legální činností. Žila si v luxusu a teď spadla na největší dno, ze kterého se snaží odrazit. Při čtení na vás doslova dýchá chlad, strach, smutek a zoufalost. Je zde detailně popsán mateřský vztah matky a malé dcerky, které se snaží po šoku vzpamatovat a začít žít nový život. Díky krátkým kapitolám knížka odsýpá, je docela čtivá a tak akorát "dlouhá". Dle mého takový průměr. Tedy dávám 3*

whiolet
22.11.2017

Kniha měla výbornou mrazivou atmosféru a obešlo se to dokonce i bez vraždy.
Kniha je celkem o ničem a přesto je z toho cítit všechno!
Četla jsem jí převážně v autobuse při cestě do práce a její čtení jsem si užila.

Pavelina
20.10.2017

Určitě se musím k prvnímu dílu vrátit. Odosobněná er-forma, detailní popisy a "bouřková mračna" dějového spádu na obzoru v hlavě začnou promítat film. Kniha se čte jedním dechem... Autorčin styl rozhodně stojí za povšimnutí