Palorizek85 Palorizek85 komentáře u knih

Safa Safa Waris Dirie

Musím říct, že mě kniha oslovila natolik, že jsem poté shlédl i film, byť ten zachycuje jen zlomek emocí, které jsou vykresleny v knize. Je smutné, že v dnešní době existují takové rozdíly a díky nim se připustí páchání takových zvěrstev. Ještě smutnější je ale apatie států, které by s tím mohli něco udělat a neudělají. Smekám před autorkou a jejím odhodláním.

17.09.2021 5 z 5

Kobayashi Maru Kobayashi Maru Andy Mangels

Dobré sci-fi, klasické "star trekové". Pokud jste viděli seriál, tak Vám to i hezky ožije před očima, hrdinové, padouši, rasy atd. 1 hvězdu odebírám za více hluchých pasáží, které jsem tak trochu musel přetrpět.

29.08.2021 4 z 5

Mandlovník Mandlovník Michelle Cohen Corasanti

(SPOILER) Velmi silný příběh a popis palestinsko-izraelských problémů. Výborná práce s vykreslením dané situace z pohledu Palestinců odsunutých a odsouzených k životu na okraji společnosti.

I na tomto příběhu si více uvědomuji, jaká zvěrstva byla spácháná ve 20.století (a jsou i nadále tolerována) a vše jen proto, že se někdo "nahoře" rozhodl, že by bylo fajn, trochu to geopolitické uspořádání změnit a zahrát ši škalutala na území dnes paradoxně nazývaném "Izrael".

22.07.2021 5 z 5

Star Wars: Ahsoka Star Wars: Ahsoka E. K. Johnston

(SPOILER) Za mě bohužel zklamání. SW universum mám rád, ale poslední dobou jsou ty příbehy dost plitké a zápletky předvídatelné. Zřejmě největší zklamání byl asi souboj Ahsoky na konci :/ Tak 70%

06.07.2021 3 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

(SPOILER) Velmi silné emotivní vyprávění chlapce který si prošel pracovním táborem za WW2. Jsem přesvědčen, že spousta lidí by takovou vnitřní sílu přežít nenašla. ((Smutná je ta apatie lidí okolo a to že lidé se dokáží obrátit soused proti sousedovi jen proto, že někdo řekne "on je špatný, protože se narodil jako Žid/Černoch/Běloch/...".)) Myslím, že ale právě barvitost popisu těch věcí jakoby očima chlapce dodává té knize jistý kozelný nádech.

02.07.2021 5 z 5

Hrozba Hrozba Mats Söderlund

Poměrně zajímavý námět i zpracování. Jasně, má to své "hloupé" momenty, kdy si budete říkat, že to šlo vyřešit i jinak, ale to má asi každá kniha z těchto žánrů. Myslím, že stojí za přečtení.

12.06.2021 4 z 5

V zemi mužů V zemi mužů Hisham Matar

(SPOILER) Kniha popisuje temné období Libyjské historie a není co závidět. Nicméně vše je líčeno z pohledu malého chlapce, který daným věcem plně nerozumí, což celou četbu činí trochu jednotvárnou a alespoň pro mě historicky povrchní. Navíc je to příběh líčený z pohledu chlapce z privilegované rodiny, kde bych si dovolil tvrdit, že pokud autor na obálce píše "příběh dětství, které bylo až příliš brzy vystaveno krutosti světa dospělých", pak by si to snad měl zkusit vyměnit s tou "neprivilegovanou vrstvou. Jistě, bylo na jeho rodičích spáchána nespravedlnost, o tom není pochyb - ale dovolil bych si polemizovat o tom, že v dané zemi a dle líčení té knihy se tomu klukovi zase až tak nic nestalo v porovnání s tím, co se tam děje/dělo jeho vrstevníkům.

19.04.2021 2 z 5

Dějiny peloponnéské války Dějiny peloponnéské války Thúkydidés

Z historického hlediska je kniha zajímavá a pro dokreslení tehdejší doby ji mohu doporučit. Nicméně repetitivnost téměře stejných údalostí z ní v druhé části dělá hůře prokousávající se dílo. Přijeli vyhráli/prohráli, odjeli... intriky, svrhnutí, "vyhecování", zrada, a opět to samé.

06.04.2021 4 z 5

Miral Miral Rula Jebreal

Moje první hniha z prostředí novověkého palestinsko - izraelského sporu z pohledu mladých lidí, kteří chtějí mír prostřednictvím rozdílných metod. Je smutné, že politika dokáže lidi spíše rozdělit než sblížit - jistě nepokoje tam byly vždy, ale poté, co se vyhlásil novodobý Izraelský stát a nuceně se odsunulo "jiné" obyvatelsko, šlo to tam od 10 k 5.

26.03.2021 4 z 5

Den obrů Den obrů Lester Del Rey

Příjemné překvapení. Kniha se řadí do zlaté éry fantasy a byť jsem měl zprvu trochu obavy o její kvalitě, zcela mě pohltila a přečetl jsem jí jedním dechem. Mohu jen doporučit všem co mají rádi severskou mytologii.

23.02.2021 5 z 5

Noc draka Noc draka Richard A. Knaak

4/5 - Knihu jsem si užil a je to takové to letní čtení k moři, které přečtete za 2-3 dny a nechcete se od toho odtrhnout. Jediné, co se knize dá vytknout, je její až příliš očividná a jednoduchá přímočarost a na můj vkus jednodušší předvídatelnost postav. Ale rozhodně stojí za přečetní.

09.02.2021 4 z 5

Stormrage Stormrage Richard A. Knaak

Pro mě jedna z nelepších knih z tohoto universa. Má to napínavý průběh, dojemný příběh a až do samého konce jste v napětí, jak to dopadne. Jasně, pár tipů, kdo asi přežije máte hned od začátku, ale kdo ví...

01.01.2021 5 z 5

Arthas: Zrod krále Lichů Arthas: Zrod krále Lichů Christie Golden

(SPOILER) Výborná kniha ze světa WoW. Postupná inklinace Arthase z rytíře světla k rytíři temnot, zvraty, zlomený duch...příjemné počtení na mrazivé zimní noci :)

09.12.2020 5 z 5

Příliv temnoty Příliv temnoty Aaron Rosenberg

(SPOILER) Další výborná kniha z tohoto universa popisující střest hordy s aliancí. Má to zápletku, děj, zvraty, zradu, prostě vše co byste od toho očekávali.

03.11.2020 4 z 5

12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Bravo! Pan Psycholog s velkým P. Rád sleduji jeho přednášky a podle mě je to jeden z předních psychologů západního světa. Jeden z mála, který se nebojí říct pravdu do očí a říct ji takovou jaká je, bez toho, aniž by se snažil podlézat současným trendům a postmodernímu populicionalismu, který vede k degradaci všech základních hodnot naší společnosti. Jistě, ne všem se musí líbit...není jednoduché podívat se pravdě do očí.

30.09.2020 5 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

(SPOILER) Takový "Béčkový" thriller filmových rozměrů - 65%. Ne, že by zápletka nebyla zajímavá a milovníci konspirativích teorií si v ní jistě najdou své zalíbení, ale jako v každém takovém žánru jsou hlavní "padouši" přeexponovaní a jednají místy zbrkle bez promylšení a hlavní "hrdinka" namísto investigativní novinařiny projevuje jen naivní hloupost - na to jak dlouho údajne pracuje v této branži se toho tedy moc nenaučila...ale jak říkám...tímto nešvarem trpí většina děl tohoto žánru.
Téma je samozřejmě aktuální a myslím, že jej dobře dokresluje i dokument "Sociální dilema" z roku 2020 (jen pro ty, kdo by opravdu chtěli vědět o tom, co o se o nás všechno opravdu shromažďuje).
Za mě osobně jinak určitě horší než Blackout.

30.09.2020 3 z 5

Z dob Říše Z dob Říše Pavel Houser

Musím říct, byl jsem příjemně překvapený. Dostal jsem knihu od kamaráda, který si zmenšoval knihovnu a počítal jsem spíše s průměrností, ale povídky jsou spíše nad průměrem a svou čtivostí by si rozhodně zasloužili i rozsáhlejší zpracování. Přátelům fantasy mohu jen doporučit.

08.08.2020 4 z 5

Pandemie Pandemie Robin Cook

Cooka mám rád a jeho knihy jsou čtivé, ale tato mi nějak nesedla a podle námětu a dříve čtených knih jsem čekal něco více. Poněkud zklamání...ale číst se to dá...

22.07.2020 3 z 5

Zuřící bouře Zuřící bouře Markus Heitz

Výborné završení tetralogie a skvělý průřez Aiphatonovou křížovou výpravou. Jak je u Heitzových knih běžné je i tento fantasy román protkán zvraty, nečekanými zápletkami a odhaleními na poslední chvíli. Ten úplný závěr mě také "dostal". Mohu jen doporučit :)

26.06.2020 5 z 5

Zrod Hordy Zrod Hordy Christie Golden

Výborná kniha, která popisuje jak se orkové nechali vmanipulovat do války mezi prastarými a pouze jeden kmen se nenechal obalamutit. Čtivé a poměrně rychle navazující. Mohu jen doporučit každému fanouškovi Warcraftu.

30.03.2020 5 z 5