palladium palladium komentáře u knih

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Shakespeare je Shakespeare, takže je mi těžké dávat nižší hodnocení, ale čtení pro mě nebylo moc zábavné, musel jsem se nutit dočíst. Možná v knize dost nevynikl vtip, který by vynikl v divadle. Bylo zajímavé číst o tom, jak se v šestnáctém století přistupovalo k ženám, to by jistě ocenila nejedna feministka (ironie).

23.11.2021 3 z 5

Einstein: jeho život a vesmír Einstein: jeho život a vesmír Walter Isaacson

Trochu moc dlouhá kniha, ale kvůli záměru autora popsat každý aspekt Einsteinova myšlení a povahy to dává smysl. Dozvěděl jsem se, jak vznikla teorie relativity a co znamená. Také ale jaký byl v osobním životě, jaké měl názory na politiku a všechno možné.

17.11.2021 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Moje první seznámení se Shakespearem. Napínavý příběh, kde jde nejen o děj, ale účastníci také mluví přímo k publiku a tím vysvětlují své myšlenkové pochody a motivace. Na tom je vidět, že lidé jsou po staletích stále stejní a Shakespeare byl nejen geniální vypravěč, ale také znalec povah. Něco jako duchovní guru, který psal hry.

05.11.2021 5 z 5

Učení Učení Šrí Ramana Mahariši

Čtivě a mile napsaná kniha o životě Šrí Ramany Mahariši a vysvětlení jeho nauky.

05.10.2021 5 z 5

William Shakespeare: To nejlepší z tvorby William Shakespeare: To nejlepší z tvorby Abigail Frost

Chtěl jsem přičuchnout k Shakespearovi, přečíst si něco z jeho tvorby. To tato knížka nenabízí. Jsou to zápisky o ději jeho her, psané vlastními slovy autorky. Osobně netuším, k čemu je to dobré. Jednu hvězdičku dávám za hezké obrázky a zpracování knihy.

05.10.2021 1 z 5

Když peníze, tak hodně Když peníze, tak hodně Csaplár Vilmos

Trošku psáno stylem grafomana a nepřehledně. Občas zajímavé myšlenky, ale často jsem přeskakoval text. Jedná se o pohled autora na to, co má v hlavě člověk který vydělá peníze, který se vypracoval z číšníka na milionáře. V něčem souhlasím, v něčem ne.

24.09.2021 2 z 5

Samatarí, lidé-opice Samatarí, lidé-opice Alfonso Vinci

Pro mě velice poutává kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem. Až na poslední část, ta už byla nudná. Bylo pro mě velice zajímavé číst pohled někoho dalšího na indiány, které popsala Jean Liedloff v knize Koncept kontinua. Autor se zmiňuje, že byla na cestě s nimi a kvůli špatné psychice nezvládla jít dál, ani jet zpátky po vodě, ale museli pro ní poslat letadlo. Liedloffová přitom líčí indiány jaksi pohádkově, že se starají dokonale o děti apod. Například říká, že děti indiánů nepláčou, protože pro indiány je pláč velice podstatný projev a vždy si ho všímají. Tento autor to líčí jinak. Děti sice jsou s matkou dokud je kojí, jsou přímo na jejím těle, ale pak je ihned odkládá aby kojila další dítě. Dítě první je pak již ve vesnici bez jednoho pečovatele. Došel jsem k dojmu, že děti těchto indiánů nepláčou, protože by jim to bylo k ničemu. Musím ale samozřejmě souhlasit s Jean Liedloff, že roční dítě nelze rozmazlit a mělo by být stále s maminkou.

24.09.2021 5 z 5

Nevyšlapanou cestou Nevyšlapanou cestou M. Scott Peck

Pohled na lásku a vztahy od čtyřicetiletého terapeuta. Lásku vnímá jako touhu chtít pro toho druhého duchovní rozvoj, sebelásku pak jako touhu chtít rozvoj svůj vlastní. Ohledně lásky je tam toho více velice zajímavého. Sexuální touhu nepovažuje za lásku, ale pouze za sexuální touhu.

24.09.2021 5 z 5

Summerhill Summerhill Alexander Sutherland Neill

Tato kniha mi ještě víc otevřela oči, že to co děti potřebují není sedět v lavici a učit se nesmyslné vědomosti, které v dospělosti každý zapomene. Kdo z nás ještě umí planety sluneční soustavy? A pokud ano, k čemu nám to je? Jsem pevně přesvědčený, že naprosto k ničemu. Co taková škola s lavicemi děti učí je mlčet, sedět na zadku a poslouchat, neprojevovat se, můj názor není důležitý, důležité je co říká autorita atd. Summerhill je vzorem, i když si nemyslím že mainstreamovou cestou a ani si nemyslím, že by to tak mělo nebo mohlo být. Nicméně je skvělým vzorem k přemýšlení, k tomu abychom dali dětem více svobody. Autor ale zdůrazňuje, že lidé si pletou svobodu s volnou rukou bez pravidel. Nic takového nepropaguje, říká že pravidla jsou nutná. Nicméně děti mají mít svůj svobodný prostor, kde se mohou pohybovat bezpečně. Autor zdůrazňuje, že děti v Summerhillu se obrovsky učí umění žít především tím, že je to demokratická škola. Jednou týdně mají schůzi a tam se probírají pravidla a každý může přednést stížnost. Pokud tedy někdo udělá něco ošklivého, na schůzi to může poškozený přednést a všichni se to dozví a řeknou svůj názor, případně se odhlasuje trest! Děti překvapivě nejsou v trestání kruté, naopak velice spravedlivé a provinilci tresty přijímají zcela ochotně, uznávají svou vinu. To děti učí daleko víc, než učitelka která řekne "nemaluj tady na ulici, to se nesmí!" Dítě pak vůbec neví proč nemá malovat, je to vnější okolnost, nechápe následky svých činů, jen že existují autority, které vyžadují věci, které nedávají smysl. Zajímavé je také zjištění, že když dáte svobodu dítěti, které žilo ve světě přísných pravidel, muselo děkovat, zdravit atd., tak první co udělá je, že se přestane mýt, chová se ke všem hrubě atd. Až po čase přijde na to, že mu to k ničemu není a začne si samo nacházet důvody, proč se chovat k lidem hezky. Pak má ale vnitřní motivaci, dělá to protože chce a nikoliv protože mu to někdo řekl. V tom je obrovský rozdíl. Člověk který jedná na základě vlastního rozhodnutí, vlastní motivace, má v souladu své chování a své vnitřní pocity. Takový člověk je v životě daleko šťastnější, než někdo kdo hraje hru pro okolí, protože "to se musí". A o to Neillovi jde: aby z dětí vyrostli šťastní lidé. Jak sám říká, uvidí raději když z dítěte vyroste šťastný průvodčí, než neurotický profesor. A takovou otázku bychom si měli dát všichni: Chceme aby z našich dětí vyrostli šťastní lidé a nebo nám jde o to, aby měli co nejvyšší společenský status a vydělali co nejvíc peněz? Žijí pak děti opravdu svůj život a nebo plní objednávku rodičů?

29.08.2021 5 z 5

O dětech a smrti O dětech a smrti Elisabeth Kübler-Ross

Krásná kniha o umírání (nejen) dětí. Téma smrti a umírání je v ní uchopeno bez obalu, ale citlivě a s duchovním přesahem. Místy jsou v knize velmi smutné příběhy, ale to právě může pomoci lidem v těžkých situacích. Nám ostatním přináší chuť do života a odtajnění tématu smrti. Kniha se hodí pro každého, nejen lidi kteří zrovna řeší téma smrti v životě.

10.08.2021 5 z 5

Otázky a odpovědi o smrti a umírání Otázky a odpovědi o smrti a umírání Elisabeth Kübler-Ross

Kniha je o tom, co je uvedeno v názvu. Odpovídá na mnohé otázky kolem umírání. Je v ní hodně jednak pro lidi pracující s umírajícími, ale také pro kohokoliv koho téma zajímá nebo si chce rozšířit obzory. Téma smrti po přečtení přestává být v mysli tabu.

Klid a úsměv Klid a úsměv Taťána Rubášová

Velice vtipný soubor textů na téma narození prvního dítěte. Autorka texty psala při těhotenství a těsně po porodu a o tomto období jsou témata. Místy jsem se hlasitě smál, ale texty nejsou jen vtipné, dávají podněty k zamyšlení.

Cesta ze schizofrenie Cesta ze schizofrenie Jindřich Jašík

O schizofrenii jsem nevěděl vůbec nic. Po přečtení mám solidní představu o co jde a čím schizofrenik prochází. Ačkoliv je kniha určena pro schizofreniky, já jsem si v ní také našel mnoho užitečného. Stojí za přečtení.

18.06.2021 5 z 5

O smrti a umírání O smrti a umírání Elisabeth Kübler-Ross

První dílo této autorky. V této části života ještě nevěří v posmrtný život a tak popisuje umírání poněkud lékařsky, mechanicky, spíš jako popis nějakého psychologického děje. Více se mi líbí její pozdější knihy, kde je již provázanost na duchovno. Přesto stojí za přečtení. Jsou tam rozhovory s umírajícími, které mě motivovaly přistupovat k životu s větší chutí.

18.06.2021 4 z 5

Světlo na konci tunelu Světlo na konci tunelu Elisabeth Kübler-Ross

Přepis přednášek autorky o smrti a umírání. Z knihy vyplývají lekce pro život a existující život po smrti, ve který autorka na základě práce s umírajícími i na základě svých mystických zážitků věří. Kniha jsem zhltl jedním dechem, je velice čtivá a poutavá. Měl by si ji přečíst každý.

18.06.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Čtivé fantasy, rychle jsem to zhltnul jako malinu. Snad jen místy až příliš detailní popisy myšlenkových pochodů hlavní postavy. Nicméně velmi pěkně vykreslený svět budoucnosti vše předčí. A příběh je skvělý.

10.05.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Opět skvěle čtivá kniha s příběhem, který mě bavil. Na můj vkus se tam moc rozebíralo přemýšlení hlavní postavy o tom coby kdyby a proč to a tamto. Příběh neodsýpal, místy jsem přeskakoval odstavce a celé stránky abych se posouval v příběhu rychleji kupředu. Ale stále pěkná kniha a ty popisy vnitřních pochodů beru jako ženskou záležitost, takže pro ženy je to asi zábavné a já se poučil, jak to mají. Závěr byl strhující. Těším se na pokračování.

07.05.2021 4 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Být to film, je to pořádné akční sci-fi. Něco jako Hvězdné války. Děj jsem hltal, pěkně to odsýpá. Vyhovuje mi, že to není srdceryvné, že bych z toho nemohl spát. Je to lehké čtení, i když je to místy řežba.

30.04.2021 5 z 5

Marťanské písky Marťanské písky Arthur Charles Clarke

Opět další skvělá kniha od Clarka. Tato mě místy nebavila, přeskakoval jsem. Děj byl trochu líný, nic se nedělo. Ale stále velmi pěkná kniha se skvělým závěrem.

12.04.2021 3 z 5

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Tento díl byl pro mě poutavější než první, který byl na mě až moc výpravný. Tady autor více popisuje emoce a motivace postav. Je to vše naprosto uvěřitelné a představitelné, bravurní. Popisy vesmírných útvarů jsou velice barvité a rozvíjejí fantazii, moc se mi to líbilo. Příběh je také velice pěkný, je to lahůdka.

05.04.2021 5 z 5