p.stranska p.stranska komentáře u knih

Tramvestie Tramvestie Pavel Novotný

Zvláštní dílko, rozhodně velmi originální. Ale upřímně - kdybych nikdy nejela tramvají Liberec - Jablonec a zpět, nepochopila bych. A kdybych nežila tolik let v Liberci, myslela bych si po přečtení, že tu bydlí až na pár výjimek samí životní ztroskotanci.

26.02.2022 2 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Stejně jako Marťana jsem si i Spasitele poslechla jako audioknihu a moc jsem si to užila. A nejenom díky tomu, že to Lukáš Hlavica tak skvěle načetl. Příběh je chytlavý a napínavý, ta hromada fyziky a chemie mě vůbec nerušila, ačkoli tomu vůbec nerozumím. Naopak, bezvadně dotváří atmosféru vědeckého prostředí. Finále knihy je naprosto nepředvídatelné, takové překvapení nakonec příjemně překvapilo. Jen jsem chvilkami cítila trošku patosu a za to ubírám jednu hvězdičku.

22.02.2022 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

(SPOILER) Téměř do konce knihy, vlastně až do konce samotného příběhu služebnice, jsem chtěla hodnotit čtyřmi hvězdičkami, ale posledních pár stránek tzv. Historických poznámek mě přesvědčil o naprosto výjimečném díle, které si zaslouží nejvyšší ocenění. Ta knížka je totiž úplně jiná než všechny ostatní. Při čtení často přemýšlíte, k čemu je to neustálé přeskakování v myšlenkách a v čase...a na několika stránkách na konci knihy vám to všechno zapadne dohromady a spadne vám brada nad originálním pojetím konceptu knihy. Musím si co nejdřív přečíst pokračování, vážně jsem zvědavá, jak si s tím spisovatelka poradila.

17.02.2022 5 z 5

O sobě O sobě Jaroslav Anděl

Při čtení předmluvy jsem si říkala, že jsem asi šlápla vedle, že to nebude knížka pro mě. Ale samotný rozhovor mě strašně bavil. Nejen proto, že jsem se něco dozvěděla o člověku, o kterém jsem ani nevěděla, že existoval. Nejen proto, že jsem si uvědomila, že fotografování v jeho začátcích byla těžká dřina a hlavně alchymie a díky tomu se na staré fotky budu už vždycky dívat jinýma očima. Ale také mě čtení donutilo častokrát hledat na internetu další a další informace o věcech a hlavně lidech, kteří jsou v knize zmíněni a tím jsem se obohatila o spoustu poznatků z oblasti fotografie, malířství a umění vůbec.
Samotný pan Sudek mě jako člověk okouzlil. Na první pohled člověk úplně obyčejný, nezajímavý, jadrně se vyjadřující...ale z jeho vyprávění je cítit, jak inteligentní a citlivý byl, pracovitý, velice pokorný a skromný, s ohromnou láskou k umění. Díky čtenářské výzvě, že jsem ho mohla aspoň trošku poznat.

13.02.2022 4 z 5

Deník Kačenky Strnadové, služebné v Praze Deník Kačenky Strnadové, služebné v Praze Josef Skružný

Rozhodně ne román, spíš vtipná povídka. Přečtete to za večer, pousmějete se nad vykutáleností Kačenky a naivností tohoto dílka a pak už si na knížku nikdy nevzpomenete. Ale teď mě napadlo, že třeba na delší cestu vlakem nebo k příjemně strávenému odpoledni v létě na koupališti bych tohle čtení určitě mohla doporučit.

11.02.2022 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Jak skvělý byl první díl, tak skvělý byl i ten druhý. Smekám před autorkou, že dokázala psát v nastavené kvalitě až do konce, což se u druhých a dalších dílů knih málokdy stává. Také děkuji za obrazovou přílohu, která přispěla k autentičnosti příběhu a donutila mě ještě hlouběji se zamyslet nad nesmyslností a tragikou všech válek a národnostních rozporů.

10.02.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Konečně kniha od soudobé spisovatelky, která se ve všech ohledech povedla. Čtivá od první stránky až do poslední, bez slabších míst. Spoustu se toho dozvíte, často vás čtení donutí nad věcmi přemýšlet. V postavách ani v dějové lince se neztrácíte, navíc charaktery všech postav jsou skvěle vykreslené. Čtení jsem si moc užila.

06.02.2022 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Skvělé čtení pro ty, co už mají něco odžito a dokážou číst mezi řádky. Pro ty, kteří se neberou moc vážně a nemyslí si, že se v běžném životě všichni chovají a vyjadřují jako hrdinové Červené knihovny. Takoví lidé pochopí, že tato originálně napsaná kniha není jen plná humoru, ale také zprostředkovaných životních zkušeností a často vás nutí k zamyšlení. Audioknihu osobitým stylem načetl Petr Čtvrtníček a nutno říci, že jí tím vytáhl ještě o level výš. Více takových knih!

03.02.2022 5 z 5

Král šedých medvědů Král šedých medvědů James Oliver Curwood

Díky čtenářské výzvě jsem si zavzpomínala na krásné chvíle v dětství strávené nad Kazanem, Barím a Kočovníky severu. Jakto, že jsem tenkrát neobjevila také tuhle nádhernou knížku? Kraťoučký příběh, kterému ale nechybí nic z Curwoodových delších děl. Divoká příroda, napětí, dojetí, poučení, perfektní zpracování charakterů jak lidí, tak zvířat. Doporučuji všem.

01.02.2022 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Klasické holčičí čtení, u kterého netřeba přemýšlet, ale taky se nic nového nedozvíte. Jednoduchý příběh si tak pozvolna plyne, je tam láska, někdy je to i trošku napínavé... a kdyby si autorka odpustila naprosto zbytečné, do detailu popsané erotické scény, měla by kniha o sto stránek míň a ode mě hvězdičku navíc.

27.01.2022 2 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Kdybych knihu četla, odložila bych ji po několika málo stránkách. Protože jsem ji poslouchala, vydržela jsem o něco déle. Ale v tom zmatku postav a jejich hodností a zařazení ve společnosti (a v které vlastně společnosti) jsem se tak ztrácela, že mě to přestalo bavit. Asi nejsem ta správná cílová skupina.

19.01.2022 1 z 5

Chlapec Raffael Chlapec Raffael Rolando Cristofanelli

Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na děj psaný v první osobě, nicméně pak už jsem si čtení jen užívala. Mám ráda, když děj a postavy z románu můžu konfrontovat s fotografiemi na Wikipedii a jinde na internetu. O to déle knihu čtu, ale o to více se dozvím. O Raffaelovi jsem nevěděla nic a teď ho obdivuji pro jeho nadání, píli a houževnatost. Už se těším na Cristofanelliho knihu o Michelangelovi.

22.12.2021 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Ponuré, deprimující dílo, které se navíc hodně špatně čte. Téměř bez děje, žádné napínavé zvraty, snadno předvídatelný závěr. Styl psaní je zvláštní, dokumentární, jako bych četla příručku o tom, jak se chovat v jejich světě. Určitě to už nikdy nechci číst znovu.

20.11.2021 2 z 5

4 igelitky 4 igelitky Pavel Göbl

Strašně zvláštní... stránku za stránkou se brodíte v příbězích a přemýšlíte, co je vlastně pravda...událo se to nebo neudálo? Přitom vás příběhy chytí a už nepustí a vy prostě čtěte a čtěte a leccos se vám fakt nechce věřit... a když na konci přijde rozuzlení, je vám to líto a asi byste chtěli dát postavám ještě šanci na pokračování. Přitom se to hlavní vlastně už událo a nebylo by proč pokračovat... Líbilo se mi to .

26.05.2021 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Nemusíme číst pořád jen veledíla veleautorů. Nesrovnávejme tohoto autora s velikány Zweigem či Steinbeckem. Čtěme tuto a jí podobné knihy jen tak lehce, jako když nám sousedka vypráví, co jí život připravil za překvápka. Za mě pět hvězdiček.

03.06.2018 5 z 5

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

Tak jak skvělá je první část, tak zbytečný je celý zbytek knihy. Prvních 200 stran mě pohltilo, úžasný příběh, doslova srdcervoucí. Vidíte křivdy a neumíte nikoho odsoudit. Uchovávám v paměti na hodně dlouho. Zbytek knihy je pro mě naprosto zbytečný, jaksi uspěchaný, odfláknutý..témata na několik knih a o každém jen pár stránek. Necelých 400 stran o čtyřiceti letech života mnoha lidí...První část pět hvězd, druhá část kazí průměr, škoda.

03.12.2017 2 z 5

Kniha o biči Kniha o biči Vladimír Páral

Dvě hvězdičky jenom z úcty k panu Páralovi. Škoda, tolik jsem se těšila...

03.06.2017 2 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Tošku jsem se bála, že nám autor ve třetím díle už nic nového nenabídne...hluboce jsem se mýlila! Do poslední kapitoly nepředvídatelné, do poslední stránky napínavé, žádná tzv. hluchá místa. Čte se to lehce, přitom vás to udržuje ve stálém napětí a v očekávání věcí příštích. Na to, že trilogie je určena mládeži ( i v knihovně je zařazena v dětském oddělení 12 - 14 let), jsem si čtení vážně užila.

21.02.2017 5 z 5

Povětroň Povětroň Karel Čapek

Snažila jsem se, ale nešlo mi položit se do děje...nedočetla jsem. Nechám to vyšumět a za pár let ji třeba přečtu do konce.

27.09.2016

Život Henry Brularda Život Henry Brularda Stendhal (p)

Snažila jsem se, hodně jsem se snažila, přesto jsem nedočetla. Tak možná někdy příště...

27.09.2016