Tramvestie

Koupit

Básnická sbírka vzniklá přímo ze záznamů promluv Novotného přátel z tramvajové linky mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Součástí knihy je CD s radiofonickou kompozicí. "Úzkokolejná tramvajová linka mezi Libercem a Jabloncem se láme zatáčkami z kopce do kopce, projíždí vesnicemi, závodí s vlakem, chvíli se řítí i lesem. Jedno město postupně řídne, mění se v ruiny, rozpadá se, pak se to všechno zase skládá dohromady - Liberec přechází v Jablonec a naopak. Tahle proměna trvá přibližně půl hodiny, slovy ji lze těžko popsat – zvlášť, je-li na to člověk sám. Jedno „já“ tuhle jízdu prostě nemůže obsáhnout, vlastně už proto, že slovní i fyzická osamocenost je v přímém rozporu s principem hromadné dopravy: Na zachycení takovéhle jízdy musí mít člověk lidi. Takže čas od času nacpu některého ze svých přátel do tramvaje č. 11, postavím ho k zadnímu oknu, připnu mu mikrofon a nutím ho nepřetržitě popisovat ubíhající krajinu. Je to boj: Mluvčího zpravidla pobízím dloubáním pod žebra, kletbami, výhrůžkami a podobně. Pracně získaný hlasový záznam přepisuji do textu, který pak jako materiál dál stříhám, doplňuji, rozvádím, krátím, rytmizuji atd., takže s ním vlastně už zacházím jako s vlastním textem. Takováhle „krádež“ mi práci na textu nijak neusnadňuje, spíš naopak, je to složitý balanc mezi mnou a tím druhým, ani jeden z nás nesmí vypadnout ze hry. V každém případě je takový způsob práce neuvěřitelně napínavý, protože tak neproniknu jen do krajiny (prostřednictvím zpětné rekonstrukce na základě nahrávky), ale i do hlav svých přátel, nebo přesněji: do jejich slovních zásobáren. Leckomu by se takový postup mohl zdát indiskrétní či nemorální; namítnu, že mě nezajímá soukromí, nesbírám drby, sbírám slova. A na slovech jako takových nic moc indiskrétního není." (slova autora) Více zde: http://www.pavelnovotny.net/texty/tramvestie/...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/329591/big_tramvestie-bTF-329591.png 3.76

Kniha Tramvestie

p.stranska

Zvláštní dílko, rozhodně velmi originální. Ale upřímně - kdybych nikdy nejela tramvají Liberec - Jablonec a zpět, nepochopila bych. A kdybych nežila tolik let v Liberci, myslela bych si po přečtení, že tu bydlí až na pár výjimek samí životní ztroskotanci.

Hobo

No co vám budu povídat. Tou tramvají jsem se něco najezdil! Je to požitek číst o něčem tak důvěrně známém.

puml
31.01.2017

Velmi dobrá sbírka, která opravdu vynikne až s přednesem samotného autora. Byl jsem na čtení a přednes Pavla Novotného dává sbírce další rozměr. Jedná se totiž vesmě o poezii, jež čerpá z nahrávek s různými pasažéry tramvajové linky č. 11 z Liberece do Jablonce. Takže samotná četba se tak neazadírá pod kůží, jako když jsou básně čteny autorem. Doufám, že se Tramvestie dočká i načtení a tedy své zvukové podoby. Jinak musím též ocenit velmi povedenou obálku i celkové grafické zpracování od Jana Měřičky. Doporučuji.