Ozzy86 Ozzy86 komentáře u knih

Zmatení citů Zmatení citů Stefan Zweig

Soubor novel, kde je společným jmenovatelem vášeň v destruktivním smyslu slova. Tematicky i časově se vymyká legendární Šachová novela napsaná již za 2. světové války. Při čtení jsem měl před sebou Rudolfa Hrušínského, který Čentoviče 2x geniálně ztvárnil.

12.06.2020 4 z 5

Na ramenech obrů Na ramenech obrů Umberto Eco

Eseje na rozličná oblíbená témata Umberta Eca. Člověk může jen žasnout nad rozpětím jeho znalostí. Některá z témat sice už byla rozebírána v jiných jeho publikacích, takže ne vše bylo nové, ale kniha je krásně sestavena včetně bohaté obrazové dokumentace.

28.05.2020 4 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Viktoriánský Londýn od spodiny po smetánku. Autorovi se povedlo zachytit toto období bravurně, nicméně pořád jde "pouze" o příběh kurtizány, bez hlubší nadstavby.

03.05.2020 3 z 5

Generation P Generation P Viktor Pelevin

Pelevin vidí Jelcinovské Rusko jako vyprázdněný obal, kde nic není skutečné. I ten kapitalistický závod je v ruském podání bezobsažný a vše je zacyklené do sebe bez možnosti úniku. Kniha se nečte moc snadno, což nevím, zda je způsobeno překladem, nebo autorovo filozoficky náročným jazykem.

12.04.2020 3 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Klasický Ishiguro se svým tématem vytěsňování a vzpomínání. Být to první autorova kniha, dám plný počet hvězdiček, formálně dokonalá kniha. Nicméně obsahově pouze variuje témata, která již zpracoval.

04.04.2020 4 z 5

Hry Hry Václav Havel

Reprezentativní výběr osmi her Václava Havla. Absurdní hry s rozličnými tématy od výprádněnosti významů slov, kafkovské úřednické byrokracie, přes kritiku malého českého člověka po faustovské rozhodování v totalitní společnosti pomáhají vcítit se do dilemat, před kterými, státní bezpečností pronásledovaný Havel, stál.

30.03.2020 5 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Tragikomický román o svobodě lidské volby. Postavy se zaplétají do situací, které sice sami vystavily, ale v určitém bodě nad nimi ztrácí kontrolu. Na pozadí celkem jednoduchého příběhu Kundera klade filozofické otázky, které nechává bez odpovědi a postavy opouští bez jasné katarze a ponaučení.

21.03.2020 5 z 5

Boj o hrad I. + II. Boj o hrad I. + II. Antonín Klimek

Kvalitně zpracované politické dějiny První republiky s důrazem na význam Hradu do roku 1935. Kniha podrobně popisuje vnitřní politikou scénu s jejími žabomyšími válkami a umožní pochopit další vývoj země. Chápu, že do takovéto práce osobní názory autora nepatří, nicméně myslím že jedna kapitola subjektivně zhodnocující politický vývoj První republiky by knize prospěla.

20.03.2020 4 z 5

Francouzské umění válečné Francouzské umění válečné Alexis Jenni

Francouzské vyrovnávání se s koloniální minulostí. Autorovi se povedlo zachytit a popsat francouzské trauma post-koloniální mocnosti i s přesahem do současnosti.

21.02.2020 5 z 5

Tichý dům Tichý dům Orhan Pamuk

Pamukův druhý román je plný pro něho charakteristických rysů. Ať už je to vyprávění z několika různých perspektiv nebo střet klasického tradicionalistického náboženského myšlení s moderní sekulární společností. Na půdorysu několika hlavních postav Pamuk popisuje Turecko se všemi jeho protiklady, kde hlavním postavám chybí zdravé sebevědomé určení vlastní identity.

06.01.2020 5 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Pošťák vždycky zvoní dvakrát z Paříže minulého století. Klasický naturalistický Zola a jeho další portrét úpadku, tentokráte na téma zločin a trest.

27.12.2019 4 z 5

Děti půlnoci Děti půlnoci Salman Rushdie

Monumentální román pokrývající velkou část indické moderní historie. Z knihy je cítit nekonečné množství myšlenek a podnětů k zamyšlení. Pouze jsem litoval své omezené intelektuální kapacity a neznalosti indických reálií, která mě zabránila si knihu naplno vychutnat.

16.12.2019 4 z 5

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

Téma paměti, její nespolehlivosti, vytěsňování, vzpomínaní... Japonsko a vyrovnávání se s válečným traumatem. Kniha se čte lehce, načrtává motivy, které Ishiguro dále rozvíjel v pozdějších románech.

18.10.2019 5 z 5

Mor Mor Albert Camus

Camusův příběh z Alžírského města Oranu zasaženého morovou epidemií je geniální syntézou beletrie s filozofií. V alegorickém románu zkoumá a pitvá reakce člověka na situaci, která ho svojí velikostí absolutně převyšuje.

04.10.2019 5 z 5

Zámek (komiks) Zámek (komiks) David Zane Mairowitz

Komiksové zpracování Kafkova Zámku zaujme výtvarným zpracováním. Čtenář je bez znalosti původního románu bez šance pochopit (i když co znamená pochopit Kafku?) děj.

27.09.2019 4 z 5

Sedmdesát divů světa Sedmdesát divů světa Chris Scarre

Výpravná publikace o architektonických divech světa. Povídání o jednotlivých stavbách je dost suché, myslím že téma šlo odvyprávět poutavěji, což je pravděpodobně do velké míry zaviněno i nedokonalým překladem.

23.09.2019 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Musím přiznat že Vávrův film mě bavil mnohem víc. Pasáž ve vojenském komplexu v Balltinu je hodně roztahaná. Jinak typický humanistický a pacifistický Čapek.

02.09.2019 3 z 5

České snění České snění Pavel Kosatík

Sbírka esejů o tématech které hýbaly českým národem. Důraz je kladen na 19. století coby formativní období moderních českých dějin.

21.08.2019 4 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Zásadní kniha pro pochopení, jak komunismus deformoval společnost.

09.08.2019

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Třetí pokus o sblížení z tímto spisovatelem opět nedopadl. Hlavní hrdina intelektuál, který není schopný žít normální život a navazovat vztahy. Velké dějiny kolem něj probíhající jsou nesmyslné, bez jakékoliv vazby na realitu. Kvalitní jazyk, ale autor žije v mimoběžném vesmíru s mým.

09.08.2019 3 z 5