Ozzy86 Ozzy86 komentáře u knih

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Dobrodružný román sepsaný především podle výpovědi Josefa Hasila poodkrývá situaci na Šumavské hranici po únoru 1948, kdy se z obyčejných kluků stávali agenti. Smutným koncem je nepřátelské přijetí v rodném kraji po roce 1989, kde ho místní nevidí jako bojovníka za svobodu, ale za příčinu utrpení mnoha nevinných lidí, které komunistická diktatura odsoudila za jejich pomoc Králi Šumavy.

02.02.2021 5 z 5

Na světě žijeme každý jinak Na světě žijeme každý jinak Jean-Paul Dubois

Stejně jako v Životě po francouzsku je vypravěčem stárnoucí muž, který popisuje svůj dosavadní život. Kouzlo autora tkví v tom, že dokáže zdánlivě banální a obyčejné věci podat podmanivým, lehce melancholickým způsobem. Všude je přítomno hledání krásy a nostalgie po lidském, přehledném, mizejícím světě, který nahrazuje matematická, technokratická neosobnost.

26.01.2021 4 z 5

Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Christopher Clark

Studie o příčinách Velké války, která bortí zavedené interpretace o výlučné vině Německa. Politici již léta vytvářeli situaci, která je v létě 1914 kunderovsky přerostla, udělala z nich pouhé statisty, kteří jen bezmocně sledují vývoj, který nezadržitelně spěje ke katastrofě.

22.01.2021 5 z 5

Na poště Na poště Charles Bukowski

Zpověď nihilisty, který se dostane do přísně organizovaného soukolí americké pošty. Bukowski sice pouze popisuje banální všednodennost, přesto se do knihy podařilo mezi řádky dostat existencionální hloubku.

08.01.2021 4 z 5

Klapuška a neandertálci Klapuška a neandertálci Jakub Horák

Pokračování Kočky jsou vrženy obsahuje kromě politické satiry ještě dobrodružný román i Dana Browna v jednom. Ve výsledku je z toho nesourodý slepenec, který se po výborné úvodní části rozmazává.

04.01.2021 3 z 5

Láska posledního magnáta Láska posledního magnáta Francis Scott Fitzgerald

Nedokončený román o předválečném Hollywoodu. Hlavní postavou je překvapivě sympatický filmový producent. Pravděpodobně mělo jít o román o jeho pádu, v torzu zůstává pouze pohled za kulisy filmového průmyslu.

23.12.2020 3 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Pojednání o historii i budoucnosti mezinárodních vztahů se stručnými dějinami všech relevantních regionálních celků. Kniha je psána v roce 2014, ale už tehdy Kissinger jasně rozpoznal hrozby sociálních sítí, tlak na okamžité rozhodování politiků bez jasné dlouhodobější vize i trend, kde si lidé nevybírají politika podle jeho programu, ale politik program podle lidí.

22.12.2020 5 z 5

Bláznovy zápisky Bláznovy zápisky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Šest povídek, které pomáhají osvětlit ruskou duši a člověk tak nějak lépe pochopí jejich dobovou zaostalost. Autor často používá nadpřirozené motivy, až si člověk říká, jestli se jím malinko neinspiroval Bulgakov. Nejlepší byla závěrečná mefistofelovská povídka Portrét.

02.12.2020 4 z 5

Evropa – Dějiny jednoho kontinentu Evropa – Dějiny jednoho kontinentu Norman Davies

Komplexní pohled na historii našeho kontinentu. Někde mě vadil nejasný překlad, ale pro knihu takového rozsahu to bylo v akceptovatelné míře. Líbilo se mi, že autor kromě popisování faktů přidává i svůj názor historika.

25.11.2020 4 z 5

Umění a iluze: Studie o psychologii obrazového znázorňování Umění a iluze: Studie o psychologii obrazového znázorňování Ernst Hans Gombrich

Studie, která je díky vypravěčskému nadání Gombricha přístupná i laikovi. Vysvětluje problémy se zobrazováním skutečnosti z úhlů, které jsou pro současného člověka neintuitivní, ale o to zajímavější. Autorovo postřehy i závěry, které se dají aplikovat i na jiné oblasti než umění, vybízejí k dalšímu promýšlení.

06.11.2020 5 z 5

Muž, který se směje Muž, který se směje Victor Hugo

Na příběhu je poznat, že je psán v 19. století, kdy na vše bylo daleko více času a tak se autor mohl rozmáchle vykecávat na mnoha stránkách. Dějově jde o klasický příběh vzestupu a pádu a tematicky o žalobu absolutistické společnosti, kde hrstka vyvolených žije na úkor milionů chudáků.

21.10.2020 4 z 5

Škoda lásky - Druhá světová válka na severním Plzeňsku (Kralovicko 1936-1946) Škoda lásky - Druhá světová válka na severním Plzeňsku (Kralovicko 1936-1946) Irena Bukačová

Kniha důležitá pro uchování historické paměti, nicméně svojí suchou formou a lokálním zaměřením není úplně čtivá.

14.10.2020 3 z 5

Šváb Šváb Ian McEwan

McEwanova jednohubková satira je spíchnuta horkou jehlou a téma by si zasloužilo větší pečlivost.

09.09.2020 3 z 5

Neuvěřitelný Ivan Král Neuvěřitelný Ivan Král Honza Vedral (p)

Podtitul Neuvěřitelný zcela vystihuje příběh Ivana Krále. Biografie má neskutečně filmový potenciál, až se člověk zdráhá věřit, že tohle může být pravda. Zajímalo by mě, zda nejsou některé pointy v zájmu struktury knihy malinko poupravené. Škoda neuskutečněného comebacku s Patti Smith. Jo a Party Iggyho Popa je skvělá deska.

07.09.2020 4 z 5

Tma o polednách Tma o polednách Arthur Koestler

Kniha rozebírá téma Moskevských procesů na fiktivním "spiklenci" Rubašovovi. Vydáno v roce 1940, tedy dávno před Chruščovovo kritikou Stalinova kultu osobnosti. Přesto je v knize přesný popis mechanismů obludné diktatury, který nabourává mnohé obhajoby komunismu propadlých levicových intelektuálů "my o tom nevěděli".

02.09.2020 4 z 5

Deset morálních paradoxů Deset morálních paradoxů Saul Smilansky

Kniha se zajímavým názvem, ale nezajímavým obsahem. Možná je určena spíše pro akademické publikum, ne pro laika. Autor staví na, pro mě, poněkud pochybných premisách a vidí paradoxnost tam, kde já žádnou nevidím.

24.08.2020 2 z 5

Stalin Stalin Oleg V. Chlevňuk

Brilantní biografie, která nejde po prvoplánových soudech a konspiracích. Pomoci archivních materiálů vytváří obraz zrůdného stalinského režimu, obraz důležitý i pro dnešek. Velice oceňuji, práci s prameny, kde se autor vyhýbá spekulacím a pokud k dané události nejsou dostatečné důkazy, nepouští se do nepodložených tvrzení.

10.08.2020 5 z 5

Bejvávalo v Horní Bříze Bejvávalo v Horní Bříze Zdeněk Bláha

Soubor minipovídek z Horní Břízy a okolí. Popisuje místní malé dějiny a připomíná již zapomenuté zvyky, tradice a životní příběhy.

28.07.2020 3 z 5

Měsíční svit Měsíční svit Michael Chabon

Příspěvek do americké židovské literatury. Postmoderní fikční biografické vyprávění o vlastní rodině, především pak o dědečkovi, jeho válečných zážitcích a vášni pro rakety. V druhém plánu jde o knihu o Americe, která prodala své ideály.

07.07.2020 3 z 5

Rusovláska Rusovláska Orhan Pamuk

Příběh o hledání otce, potažmo schizofrenní identity celého Turecka. Pamuk si bere na pomoc dva dávné příběhy. V tom Západním o Oidipovi, který zabije svého otce je esencí změna, kde je staré nahrazováno novým. Ve východní legendě o Rostamovi a Sohrábovi, kde naopak otec zabije svého syna vidí východní despocie, kde je otec nesmrtelný a změna nemožná. Přesto závěrečné hodnocení není úplně jednoznačné a je cítit krásná nostalgie po mizejícím světě.

18.06.2020 5 z 5