Otto von Pluto Otto von Pluto komentáře u knih

Lobo: Soukromý očko Lobo: Soukromý očko Alan Grant

Lobo jako soukromé očko. Tak obrovský potenciál a tak trestuhodně zadupán do země. Vzpomenu si jen na jediný vtipný moment - Lobo a betonové boty.

09.12.2012 2 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Dan Simmons se tímto románem od sci-fi žánru zas tak úplně nevzdálil, neboť arktické prostředí, v němž se děj odehrává, má od zbytku Země dosti odlišné charakteristiky. Jen posuďte: věčná noc či věčný den, teploty tak nízké, že praskají zuby, prudké bouře, nefunkční kompasy, nekonečné sněžné pláně, aurora borealis... Jako by výprava Johna Franklina ztroskotala na cizí planetě.

Kostra příběhu vychází z nemnohých informací o osudu Franklinovy expedice. Děj je v podstatě popis (velmi nepříznivé) situace v ledu uvízlých námořníků z pohledu několika členů výpravy, do nějž Simmons navíc přidává mystický / hororový prvek - tajemnou eskymáckou dívku a nelidské monstrum, které usiluje o život námořníků stejně intenzivně, jako mráz, nedostatek jídla a kurděje. A mimochodem, kurděje jsou opravdu nechutné svinstvo.

Z textu je znát, že autor má historické pozadí události i dobové reálie obdivuhodně pečlivě nastudovány. Simmons píše tak živě a detailně, že jsem společně s osudem zkoušenými námořníky mrznul a trpěl i já, přestože zabalený v teplé peřině. Knihou prostupuje skutečně mrazivá atmosféra strachu - strachu z bezvýchodnosti situace, v níž se expedice ocitla a strachu z monstra, které číhá tam někde venku. Ona stvůra však není po celou dobu spatřena, a jestli ano, vždy jen nejasně. Zlo knihy není fyzicky hmatatelné, ale je plíživé a všudypřítomné. A o to je horší.

V Terroru se však objevilo několik věcí, kvůli kterým mu srážím z plného hodnocení: Mimo někdy až příliš zdlouhavé popisy mám na mysli hlavně retrospektivy, které autor čas od času využívá. To by bylo v pořádku, kdyby pohledy do minulosti měly vliv na aktuálně probíhající děj anebo na jednání postav. Nic z toho se však nekoná, retrospektivy jsou zcela bez užitku a jako takové se dají považovat za vatu. Další věcí, kterou shledávám pouze potenciálně závadnou, je finále, respektive jeho neexistence. Řekl bych, že se zde vyskytuje něco jako před-finále, ale není to skutečné velkolepé vyvrcholení, kdy by mělo dojít k nějaké osudové konfrontaci. A samotné – pozvolné - vyústění příběhu je něco, co asi málokdo čekal, nicméně dalo odpovědi na otázky, které během četby vyvstaly.

VERDIKT: Kniha, po jejímž přečtení si již nikdy nebudete stěžovat chlad a stravu.

09.12.2012 4 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Jistou dobu byla tato kniha vodou na můj mlýn, ale postupem času jsem si uvědomil, že v některých otázkách má Dawkins obrovské mezery, neřkuli že se dopouští intelektuální nepoctivosti. Mám na mysli převážně jeho filosofické argumenty proti Bohu, které jsou teda dosti chatrné. Už tak nějak z principu nelze popřít Akvinského důkazy boží existence na pouhé jedné stránce, tak jak to Dawkins udělal. Nicméně uznávám, že některé autorovy myšlenky jsou životaschopné.

P.S. Možná by stálo za zamyšlení, zdali příchozí informace nefiltrujeme tak, aby podporovaly naše názory (na cokoliv) a informace, které by našimi názory mohly otřást, přehlížíme. Pro zájemce o kritiku Božího bludu doporučuju knížku Dawkins pod mikroskopem, jež je k nalezení na této databázi.

09.12.2012 3 z 5

Potřebujete psychoterapii? Potřebujete psychoterapii? Oldřich Matoušek

Knížka dává případným zájemcům o psychoterapii zevrubný obrázek o tom, co je u kterého odborníka čeká, takže těmto lidem bych ji doporučil. Nicméně, ti, kdož mají alespoň základní znalosti psychologie / psychoterapie, zde nenajdou nic nového, navíc, poslední vydání je z roku 1999 a tedy informace zde obsažené jsou již poněkud zastaralé.

05.12.2012 3 z 5

O povaze předsudků O povaze předsudků Gordon W. Allport

Stěžejní dílo studia sociálních předsudků, jehož zásadní části jsou i po šedesáti letech od svého prvního vydání stále citovány v učebnicích psychologie. Přestože jde o odbornou publikaci, je kniha mimořádně čtivá. Autor píše srozumitelně a své myšlenky ilustruje na mnohých příkladech a výsledcích z výzkumů. Uváděné příklady jsou sice ve většině případů již historickou záležitostí, ale možná o to zajímavější mi přišly, neboť dokumentují, jak na tom byli lidé v USA s předsudky ještě před několika desítkami let.

02.12.2012 5 z 5

Problém Spinoza Problém Spinoza Irvin D. Yalom

Na základě zmínky nacistického důstojníka během konfiskace Spinozovy knihovny rabujícími jednotkami ERR rozepisuje Yalom pozoruhodný příběh dvou zcela odlišných mužů, jež od sebe dělí 300 let.

Baruch Spinoza, velevýznamný to myslitel 17. století, člověk pronikavého intelektu a striktní vyznavatel rozumu, je pro své „kacířské“ názory Amsterdamskou židovskou komunitou vyobcován. Yalom skrze (fiktivní) Spinozovy disputace se svými odpůrci, přáteli i učedníky, představuje základní myšlenky Spinozovy filosofie a zároveň věrohodně analyzuje prožívání člověka zavrženého jak rodnou komunitou tak příbuznými.

Příběh Alfreda Rosenberga, tzv. hlavního nacistického antisemitského ideologa, začíná v jeho 16 letech, kdy se nedobrovolně seznamuje se Spinozovým dílem, jež mu po celý jeho následující život nedá spát. V jeho případě Yalom nabízí psychoanalytický pohled na předpokládaný vývoj osobnosti zatížené komplexem méněcennosti, zhoubnou rasistickou ideologií a konflikty pramenící ze střetu hluboce zakořeněných negativních postojů vůči „nižším rasám“ a logických argumentů hovořících proti těmto názorům.

Spinozovy kapitoly mne bavily trošičku méně, pravděpodobně v důsledku vědomí toho, že se o Spinozově životě dochovalo nemnoho informací, a proto je jeho životní příběh, tak, jak je v této knize podán, pouze „pravděpodobný“. Naopak, o Alfredu Rosenbergovi se toho ví podstatně více a Yalomova představa toho, kterak se psychicky narušený demagog dostane k obrovské moci, mi vyrazila dech.

Problém Spinoza je další autorovo mistrovské dílo kombinující jak psychologický, resp. psychoanalytický pohled na lidskou duši, tak myšlenky velkých filosofů a možnosti uplatnění filosofie v (nejen terapeutické) praxi. Zcela NE po Spinozově způsobu se modlím k Bohu, aby Yalomovi nadělil ještě něco života a ten nás tak nadále mohl oblažovat svou tvorbou.

Kapitoly se Spinozou: čtyři hvězdy, kapitoly s Rosenbergem: pět hvězd.

16.11.2012 5 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Hra o trůny je úvodem do ságy. Střetu králů je v plné síle propukající konflikt. Bouře mečů je krvavým vyvrcholením v němž značná část postav nalezne svůj hrob. Hostina pro vrány je průvodcem po doutnajících ruinách a konečně Tanec s draky je jakýsi Fénix, kde z trosek a popela povstávají noví dobyvatelé…a draci.

Pátý díl ságy začíná chronologickou poznámkou, v níž Martin dává na vědomí, že se děj odehrává paralelně s Hostinou pro vrány a až uprostřed knihy se obě dějové linie opět spojují a začínají se objevovat postavy a lokace z předchozího dílu.
Tanec s draky již pomaloučku dostává názvu Písně ledu a ohně, neboť se její příběh odehrává převážně na zimou sužovaném Severu a v exotickém prostředí Zálivu otrokářů. Martin nám, už klasicky, připravil několik zvratů a překvapení: oživil dávno mrtvé, umrtvil dávno živé, konečně poslal dračí krev správným směrem a oficiálně vpustil do Západozemí Zimu.
Hlavní politicko-intrikářská linka se při absenci Králova přístaviště přesunuje do Meerenu, okolo nějž, v nelidských podmínkách tropického pekla, běsní válečná vřava a ani vysoké hradby sídelního města neposkytují Dany ochranu před tichými nepřáteli uvnitř. O tisíce mil dál, daleko na severu, sledujeme počínání Černých bratří na Zdi, hororové výjevy za Zdí a jsme svědky vývoje situace v chaosu zmítaném hájemství Starků. Jako ztělesnění oné hrůzy a šílenství se na scéně objevuje „nová“ POV postava Smraďocha, kterou osobně řadím mezi nejpovedenější Martinovy charaktery. Zdá se, že čím více přituhuje, tím ohavnější (lidská i nelidská) monstra vylézají ze svých doupat...

VERDIKT: Draci začínají tancovat, vichry zimy dují. Sedm království nikdy nebylo zralejší k dobytí.

15.11.2012 5 z 5

Sociální psychologie Sociální psychologie Miles Hewstone

Čtivá „moderní učebnice sociální psychologie“. Tato čtivost jde ovšem na úkor informační hodnoty, neboť zde uvedené informace jsou spíše obecné povahy a tvrdá fakta se v nich ztrácejí. V podstatě opak Nakonečného.

07.09.2012 4 z 5

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Překvapivě komorní biografie jedné z nejnenáviděnějších person této planety.

"Twiggy se několikrát vyzvracel sám sobě do klína. Robin, kytarista Nine Inch Nails, ten, jemuž jsem kouřil ptáka na podiu, seděl vedle něj. Udělal to, co by zřejmě udělal v jeho situaci každý: nabral zvratky a hodil je po mně…“

14.08.2012 4 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Ještě jsem neviděl knihu, která by byla od první po poslední stránku narvaná tak nečekanými a krvavými zvraty. Fascinující, kterak Martin nechává bez mrknutí oka umírat charaktery, které předtím dlouze a náročně piloval. Nešetří nikoho, muže, ženy, ani děti. Působivost dosavadních knih desetkráte znásobena. Připravte se na pořádné otřesy. Oko nezůstane suché.

20.07.2012 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Rudá kometa září na obloze, zvěstuje Oheň a krev. Válku. Aby ne, říše má nyní pět králů a Železný trůn je jen jeden. Zatímco Hra o trůny ságu teprve rozjížděla, v této knize se již otevřeně střetávají králové na bitevních polích, i mimo ně.

Strom příběhu se nám zde doširoka rozvětvuje. Vzrostl výskyt magie (a to hlavně díky tajemné Melisandře z Ašaje) a k dosavadním zástupům postav sledujících své vlastní cíle se přidávají další zástupy postav sledujících své vlastní cíle, a celé té politicko-intrikářské mašinérii nasazuje korunu trpaslík Tyrion Lannister, jenž přijíždí do hlavního města, kde dokazuje, že je (minimálně) stejně obratný „diplomat“, jako ostatní členové královského dvora. A k tomu všemu delikátní třešnička na závěr - epická, dechberoucí, stostránková bitva, jejíž průběh sledujeme očima tří postav, pokaždé z jiné strany barikády.

Ale i přes množství dramatických událostí, které se v knize odehrají, působí Střet králů tak trochu jako ticho před Bouří mečů…

20.07.2012 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Nenechte se zmást zavádějící anotací. Magie a čáry, draci a obři…to vše dnes patří pouze do vyprávění Staré chůvy. Svět Písně ledu a ohně totiž více než klasickou fantasy (s hobity, elfy a jasnou hranicí mezi dobrem a zlem…) připomíná realitu evropského středověku a musím zdůraznit, že jde o svět mimořádně zajímavý, originální, do detailů promyšlený a hluboce komplexní, prostě svět, jemuž bez problému uvěříte, že může samostatně fungovat. Nejednou jsem chrochtal blahem, když se ukázalo, že na první pohled nedůležitá událost (postava, čin) má zásadní dopad na děj třeba až o tři knihy dál.

Ústředním tématem celé ságy je končící léto a pomalý, ale neúprosný příchod velké Zimy (roční období zde trvají roky), se kterou mají spolu s mrazy a hladem přijít i daleko horší věci. Nehledě na zlá znamení, dál všech starostí Severu si však jižanští páni hrají své pošetilé hry o trůny, zapomínaje, že Zima mezi králi a kmány rozdíl nezná...

První kniha ságy zatím pouze rozestavuje figurky na hrací desce s krví psaným nápisem HRA O TRŮNY. To skutečné pozdvižení a vystřízlivění však začíná až na posledních stránkách, čímž ale neříkám, že se zde nic neděje! Je nám předkládán spletitý příběh plný politiky, intrik a zrady, ve kterém je morálka opovrženíhodnou slabostí a bezskrupulóznost ctností.

Martin nám představuje množství pozoruhodných a propracovaných postav přičemž posuny v ději sledujeme vždy optikou jen některé z nich, což považuji za jediné potenciální negativum Martinova stylu – některé postavy si rychle oblíbíte, jiné možná už tolik ne a budete se snažit jejich kapitoly přelouskat co nejrychleji. Záleží na vkusu každého čtenáře (osobně mi nejméně seděl Bran, nejvíce Eddard a Tyrion).

Několik důvodů, proč NEČÍST Píseň ledu a ohně:

Jde o značně návykový materiál, jehož četba vás připraví o desítky hodin drahocenného času, zničí váš společenský život a jelikož Martin píše každou další knihu minimálně pět let, poznáte, co to jsou kruté abstinenční příznaky a stálý strach o to, aby autor před dopsáním ságy neumřel (* 1948).

Oblíbíte-li si některou z množství nabízených postav, můžete záhy zjistit, že o pár stránek dál na vás její dehtem obalená, od těla oddělená a na kůl přibitá hlava vyčítavě kouká z městských hradeb. A to v tom lepším případě.

Po přečtení Martinovy ságy vám bude každá další fantasy připadat jako naivní pohádka.

13.07.2012 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski je s přehledem nejlepší vyprávěč, jehož jsem měl zatím tu čest číst a ve své Husitské trilogii toto své umění vypiloval téměř dokonalosti. Kniha obsahuje vše, co Sapkowskiho tvorbu doposud zdobilo a to ve znásobeném množství. Dočkáme se poutavého příběhu, množství dějových zvratů, množství postav, brilantních dialogů, filosofických zamyšlení, humorných situací i nějaké té romance a erotiky.

Děj se poněkud netradičně odehrává ve skutečném evropském středověku, konkrétně v období husitských válek a to především v Čechách a ve Slezsku. Sapkowskim popisované středověké reálie jsou skutečně detailní a bohaté (šlechtické rody, erby, církevní tradice, společnost…) a dle mého skromného soudu i velice přesné.

Odhadem se dá asi tak 90 % textu považovat za ryzí historický román a zbývajících 10 % za fantasy. A to je jediná věc, která mi na knize vadila. Místo toho, aby ona 10 % fantasy byla jen atmosférickým kořením, jsou zde fantasy prvky prezentovány dosti násilnou formou - přechody mezi fantasy a historickým románem jsou příliš tvrdé. Ale i přes tuto mou malou (osobní) výtku knihu vřele doporučuji. Budete se skvěle bavit!

13.07.2012 5 z 5

Sociální psychologie Sociální psychologie Milan Nakonečný

Pan Nakonečný velmi nerad infromace kategorizuje, což lze jasně vidět na třídění kapitol v obsahu, kterých je jen několik, zato jsou ale řádně nadupány tvrdými fakty. V rámci kapitol plynule přechází z jedné látky do druhé, čímž se sice neztrácí komplexnost popisovaných psychologických jevů, zato se v tom solidně ztrácí studenti, neboť hledat určitý termín v (minimálně) 50 stránkové kapitole je někdy skutečně o nervy a rejstřík také není nikterak obsáhlý.

06.07.2012 4 z 5

Úvod do metodologie psychologického výzkumu Úvod do metodologie psychologického výzkumu Ján Ferjenčík

Metodologie nebývá zrovna nejoblíbenějším předmětem studentů společenskovědních oborů, avšak pan Ferjenčík dokázal dát nezáživné teorii líbivou a přehlednou podobu, navíc doplněnou o vtipné, funkční ilustrace. Nedokážu si představit, že by to šlo napsat lépe.

13.05.2012 5 z 5

Riziková společnost Riziková společnost Ulrich Beck

Velké myšlenky psané mimořádně náročným jazykem. Při studiu této knihy vedle mne celou dobu ležel slovník cizích slov ve kterém jsem byl nucen listovat častěji než je zdrávo.

11.04.2012

Kaat Kaat Zbyněk Gilgalad Holub (p)

Přeplácané a notně přitažené za vlasy.

11.04.2012 1 z 5

Léčba Schopenhauerem Léčba Schopenhauerem Irvin D. Yalom

Strhujícím způsobem napsaná kniha s perfektní myšlenkou a zajímavými charaktery. Tímhle si mě Yalom definitivně získal a jako bonus vzbudil můj zájem o skupinovou psycho-terapii. Děkuji.

11.04.2012 5 z 5

Láska a její kat Láska a její kat Irvin D. Yalom

Deset povídek, deset rozdílných lidských osudů a jeden terapeut snažící se pomoci. Yalom nabízí nejzajímavější příběhy pacientů ze své vlastní praxe, sledujeme terapeutovy myšlenkové pochody během léčby a postupný psychický přerod pacientů. Každá z povídek má zajímavé vyústění, avšak ne každé jsem přišel zcela na chuť. Mezi mé nejoblíbenější patří: „Kdyby znásilnění nebylo zločinem...“ a „Dva úsměvy“.

10.04.2012 4 z 5

Rubínový klenot Rubínový klenot Robert Anthony Salvatore

Nesmrtelní hrdinové rozsekávají svými super-hrozně-moc magickými meči stovky moster z těch úplně nejhlubších dimenzí Devítí pekel. A já při tom nehnul brvou. Přesně takhle by fantasy neměla vypadat. Vyprávěčská neschopnost. Brak.

10.04.2012 odpad!