oskli oskli komentáře u knih

Na knihu jsem se velmi těšila a vlastně ani nevím proč ji hodnotím jen čtyřmi hvězdičkami. Četla se výborně, ale něco tomu chybělo. Vadily mi občasné chyby, možná se děj trochu táhl ve vězení, nebo bych uvítala pohled i ze strany Hanky a Vojtěcha, aby se mi děj dostal víc pod kůži? Nevím. Já sice knihu asi pošlu dál, ale k přečtení bych ji komukoli doporučila ráda. Rozhodně neurazí, ale bohužel ani vyloženě nenadchne...

08.06.2022 4 z 5

Severka Severka Miloš Zapletal

Knihu jsem se synem četla asi před dvěma lety a zapomněla ji hodnotit. Mezitím jsme četli několik Foglarovek a vždycky si při tom vzpomněli na Severku. Včera jsem Severku a další autorovy knihy objednala synovi k narozeninám, tak rovnou dopisuji hodnocení. Kniha je totiž krásná! Bavily nás popisy her, zápisy z kroniky i zápisy z deníku. Myslím, že tohle musí pořád bavit všechny kluky.
Já pozitivně vnímám i to, že kniha je vložená do kontextu politického dění. Je fajn, když můžete s dětmi o minulosti mluvit. Paradoxně je to dnes zase hodně aktuální.

23.02.2022 5 z 5

Po vlastní ose: Hedvábnou stezkou na střechu světa Po vlastní ose: Hedvábnou stezkou na střechu světa Jolana Sedláčková

Pro mě úžasné čtení doplněné krásnými fotkami, které bych si dokázala představit na mnohem větším formátu. V případě spousty míst mě kniha přiměla jít googlit a hledat více informací a třeba i fotek. Přesně tak to mám ráda. Já na podobné projekty nemám odvahu, ale moc ráda čtu příběhy lidí, kteří dobrodružné cesty podniknou a umí o nich dobře psát. A to Jolana opravdu umí. Krása!

04.01.2022 5 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

První polovina pro mě byla famózní. Jsem sice o něco starší než Markéta, ale dětství na jihočeském sídlišti jsme trávily v podstatě stejně. Jen já ten nástup internetu a mobilů zažila až na konci gymplu, nebo spíš až na začátku VŠ. Věčně jsem musela nahlas předčítat synovi, protože já spoustu toho důležitého zapomněla. A bylo úžasné si to díky knížce připomenout. Musím říct, že dospělácká část mě moc nebavila. Ač úplně nevím, jestli je to chyba knížky, nebo spíš moje. Že se mi prostě nechtělo číst nic vážného a možná až ponurého. Chtěla jsem jet dál na vlně radosti :-)

29.11.2021 4 z 5

Vyvolávač deště Vyvolávač deště John Grisham

Tak trochu napínavá pohádka pro dospěláky, ale výborně napsaná. Začala jsem Firmou a tohle byla druhá kniha (audio), po které jsem od Grishama sáhla. Díky poslechu jsem zaběhla své dosud nejdelší běžecké trasy, protože mě naprosto pohltil děj a varianta, že bych doběhla (doposlouchala) a šla domů chystat večeři, jaksi nebyla možná. Velká paráda, ale přiznám se, že kdybych knihu četla, asi bych měla víc výhrad, protože běžně tyhle americké příběhy, kde je všechno dost černobílé, nereálné a superhrdinské, nevyhledávám. Díky audioknize ale dávám pět hvězd :-)

06.10.2021 5 z 5

Firma Firma John Grisham

Moji rodiče Grishama milují a doporučovali mi ho už na gymplu. Já ho objevila až teď po čtyřicítce, ale musím jim dát za pravdu. Poslouchala jsem jako audioknihu a okamžitě jí propadla. Pokud se oprostím od toho, že je to trochu moc americké, nereálné, supermanské, a budu se věnovat jen dojmu z knihy, která je extrémně napínavá, skvěle napsaná a čtenáře úplně pohltí, musím dát pět hvězd :-)

06.10.2021 5 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

O fous slabší Dánovka, ale v audioverzi pořád parádní. Martin Mňahončák opět výborný. Akorát tedy vraha pana profesora jsem tipovala od začátku a za týden už si na knihu ani nevzpomenu a za měsíc si nevybavím, o čem byla.
No co už, pro milovníky Dánovek je to pořád bezva detektivka (nejen) na léto.

02.08.2021 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Druhý díl by pro mě asi ještě chytlavější, protože holky vyrostly a jejich cesty se naprosto odlišily. Už jsem si zamluvila v knihovně další díl, ale je mi jasné, že žádná červená knihovna se ani v dalších dílech konat nebude...

18.07.2021 5 z 5

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Klub divných dětí a Bertík se mi líbily víc, ale stejně je to skvělá kniha. Ani syn nebyl schopný říct, která z těch tří se mi líbila nejvíc. Od Soukupové je prý famózní všechno.
Já četla i nejlepší pro všechny, takže jsem znala dospělácké pozadí příběhu, což byl milý bonus, ale i bez toho je příběh výborný. Trochu drsný začátek, ale na druhou stranu... děti potřebují bez okras ukázat, že zvíře není hračka. Není jen pro zábavu a nedá se odložit. A detektivní pátrání musí bavit každé dítě. Rozhodně doporučuji k přečtení. dětem i dospělákům :-)

25.06.2020 5 z 5

Perlorodky Perlorodky Jiří Stránský

(SPOILER) Z úcty k autorovi dávám dvě hvězdy, ač kdyby to záleželo na mně, knihu bych po prvních dvaceti stránkách odložila a už neotevřela. Ale byla to kniha pro společné čtení před spaním a syn chtěl pokračovat. Já trpěla. Strašně. Nemůžu si pomoct, ale třeba i pohádka o Smolíčkovi pacholíčkovi je proti téhle knize výborný akční příběh, kterému věřím, že by se mohl stát. Tohle bylo z mého pohledu strašné. Úplně černobílé, nereálné, idealistické, řádně prolévané zkušenostmi s komunisty. Těm ale v použité míře dnešní děti nemůžou rozumět, ani pokud jsou z rodiny, kde se jim spousta věcí z té doby vysvětluje (moje rodina pochází částečně ze Sudet, částečně z komunisty zabraných statků, tátovi emigroval strýc, ani jeden z rodičů nemohl studovat... takže u nás se o té době mluví na dnešní poměry dost). Zpočátku jsem synovi chtěla při čtení některé části vysvětlovat, ale pak jsem rezignovala, neb bych nedělala nic jiného. Toho antikomunismu tam bylo na dětskou knihu moc. Strašně moc.
....................................
! A následují spoilery !
Vojta jako absolutní klaďas, co vystudoval vysokou školu, milovník skautingu, jehož hudba se hraje v zahraničí, jezdí obytňákem a doma má drahý zahraniční auto a po prvních pár minutách ví, že kluka, co utekl z děcáku adoptuje i s jeho sestrou?! To jako fakt? A díky pomoci kamarádů, taky studovaných, na vysokých místech (navzdory odporu ke komunistickému režimu) se mu to fakt podaří?! Během pár týdnů?! Ještě že tam byla baba-jaga Jakubcová, jinak by mi z té přeslazenosti bylo až mdlo.
Jediné, co mi z knihy zlepšovalo dojem, byly pasáže od skautů a skautského tábora. Tam si autor odpustil politiku a naprosto neuvěřitelný příběh toho, jak všichni kolem Vojty jsou geniální a úžasný. Tohohle tam bylo tak moc, že mi to fakt lezlo na nervy od prvních stránek a jednoduše tomu nešlo věřit. Ani jedna z postav se nijak nevyvíjela, děj byl předvídatelný a pro mě vlastně i otravný.

08.06.2020 2 z 5

Mé nepálské lásky v obrazech Mé nepálské lásky v obrazech Michaela Gautam

Za mě nejlepší Myshina kniha! Nádherné fotky doplněné opravdu zajímavým vyprávěním, ať už jsou to vzpomínky na dětství, začátky v Nepálu, nebo současnost. Vše je v dokonalém souladu. Opět je to hodně osobní (nebo spíš jenom osobní), ale tady to není ufňukané, ani nepřevládá zoufalé plácání se ve vztazích. Tahle kniha vyznívá ohromně pozitivně. Je v ní velká spousta energie, lásky, víry... v život, lidi, rodinu i Vesmír. Kdybyste si od Myshi měli přečíst jen jednu knihu, měla by to být tahle.

20.01.2020 5 z 5

Srdce smečky Srdce smečky Bobbie Pyron

Čteno souběžně se synem (8,5 let), líbila se nám oběma. Oceňuji, že spousta děsivých skutečností je v knize naznačena tak, aby dospělák přesně věděl, o co jde, ale dítě jen tuší, že je to něco strašného, ale nevidí to konkrétně. Díky tomu může číst a nemít z knihy noční můry.
S knihou mám ale jeden problém - autorka vycházela z faktické události (čtyřletý novodobý Mauglí), ale chování a přemýšlení chlapce popsala tak, že s věkem 5letého kluka moc nekorespondoval. To podle mě odpovídalo dítěti kolem sedmi, osmi let (tomu odpovídá i obrázek na obálce). Přesto však příběh stojí za přečtení, akorát je potřeba připravit se na velkou nálož emocí. Pocity radosti a štěstí tahle knížka nevyvolává ani náznakem. Já to zoufalství a beznaděj cítila skrz každou stránku.

19.11.2019 5 z 5

Válka nemá ženskou tvář Válka nemá ženskou tvář Světlana Alexandrovna Alexijevič

Dávám sice plný počet, protože kniha má velkou vypovídací hodnotu, ale nesplnila moje očekávání. Možná i díky tomu, že Modlitba za Černobyl mě vyloženě nadchla. Tady jsem celou dobu bojovala s pocity, že vůbec nechápu. Že nechápu nic. Že zase nechápu sovětského člověka, ženu, dívku... To nadšení jít v 16 letech do války?!
A strašně moc jsem bojovala s popisy ruských vojáků jako galantních charakterních hrdinů. To byli opravdu tak schizofrenní, že na domácí půdě se chovali tak, jak popisuje kniha, ale jakmile překročili hranice země, stala se z nich zvěř? A nejen hranice země, stačí si přečíst cokoli o sovětských lágrech (kulaci a vzdělanci z Ukrajiny, Běloruska, Pobaltí...). Přiznám se, že knihu jsem nedočetla, posledních pár příběhů jsem vzdala, protože mi připadaly všechny stejné. Všechny stejně nepochopitelné.

08.11.2019 5 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Po třetím dílu, který mě štval, jsem se tentokrát potěšila. Jak při čtení, tak při poslechu (střídala jsem knihu a audioknihu). Tentokrát nepůsobil rušivě komplikovaný vztah Margaret a Li Jena, přesun z Číny do Států byl fajn osvěžením. Kniha se čte i poslouchá skvěle, děj má spád, téma je zajímavé. Jediné, s čím mám problém, je popis akčních scén, ty Mayovi nějak nevěřím. Ale i přesto jeho knihy miluju a hodnotím vysoko :-)

18.01.2019 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Tak tenhle Bergman byl tak trochu nuda. Pointa špatná nebyla, ale něco mi tam chybělo. Děj se točil nějak dokola bez většího napětí.
V posledních autorčiných knihách je vždycky úžasný popis cizího prostředí, ale tady to bylo jen o lidech a ti byli takoví nemastní neslaní. Kdyby tohle byla moje první knížka od Klevisové, asi už bych další neotevřela. Prostě průměrná detektivka, která neurazí, ale ani nenadchne.

08.01.2019 4 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Jak mě nadchla ostrovní série, tak stejné nadšení zažívám z téhle čínské. Je úplně jiná, ale čínské prostředí, vztahy, zvyklosti a atmosféra města jsou popsané úžasně (aspoň pro mě, která o Číně vlastně nic moc nevím). Naposloucháno jako audiokniha, kde Martin Myšička a Jana Plodková vyloženě excelují. Děj je sice místy více zamotaný, pro mě ne úplně uvěřitelný, ale proč ne. Já taky občas zažívám sled situací, které se při vyprávění komukoli dalšímu, můžou zdát až neuvěřitelné :-) Hlavní hrdinové si mě získali, už frčím na dalším dílu :-)

20.09.2018 5 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Enza nečtu, ale poslouchám audioknihy při běhání a ani tenhle díl nezklamal. Myslím, že by mě bavil i číst, ale k běhání je to paráda. Napětí tak akorát, aby si člověk stíhal užívat i cestu, po které běží a byl k tomu tak akorát chycený dějem knihy. Na druhou stranu, kdybych knihu četla, asi bych víc vnímala, že ač se děje spousta věcí, zůstává jich strašně moc nevysvětlených, nejasných, nedořešených. Doufám, že další díl bude nějak navazovat, abych dostala odpovědi na otázky, které k téhle knize mám :-)

13.09.2018 5 z 5

Lukášův dračí kamarád Lukášův dračí kamarád Patricia Schröder

Kniha pro společné čtení dětí a rodičů. Příběh sám o sobě je jednoduchý, možná i hloupý, ale myslím, že děti to až tak kriticky nevidí. Každopádně střídavé čtení dítěte a dospěláka je fajn, děti určitě motivuje, že to rychleji utíká. Asi v knihovně kouknu po další podobné knize :-)

05.04.2018 4 z 5

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Pro mě první kniha tohoto autora a přiznám se, že asi i poslední. První třetina knihy mě nadchla, ale jak začal akční děj, už toho bylo moc. Nebaví mě americké akční filmy a tohle bylo přesně to samé, jen v psané podobě. Kdyby autor ubral 30 % akčního děje a zůstal víc v rovině "zajímavého vyprávění", knize by to podle mě prospělo. Ta akce na každé stránce, jeden zvrat za druhým, nesmrtelnost hrdinů... pro mě naprosto neuvěřitelný, patetický příběh, který bych v televizi v polovině děje přestala sledovat. Knihu jsem dočetla, ale ke konci už mě spíš štvala, než že bych do ní byla nějak zažraná.

07.11.2017 3 z 5

Krysáci Krysáci Jiří Žáček

Četli jsme před spaním asi už potřetí a mě i syna Krysáci (hlavně ti první) prostě baví, navíc milujeme ty úžasné ilustrace :-)

18.09.2017 5 z 5