opic 12 opic 12 komentáře u knih

Nedorozumění Nedorozumění Albert Camus

Absurdno.Smysl činů.Smysl jako vůbec.Cizinec.Neporozumění-nedorozumění.
Polozapomenutý neznámý.Nevzpomínaný nejbližšími.Nepochopení.
Ústřižek novin před popravou čtená v Cizinci.
Mlčení.Bezpáteřní sadista.On neodpovídá.
Autor v naší zemi.
Smrt východisko.
Občan Camus.
Albert Camus.
To je celé.

10.04.2021 5 z 5

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

Škoda že ona nebude žít.Ale kdo vlastně žije ?
...............................................................................
Kráčely jsme pryč od stánku s kudžibiki...
Těžko uchopitelné prchavé vyprávění.
Spousty vyřčených i nedořečených témat.
Vybledlé mlhavé mnohovýznamové.
Lehce putujících pod povrchem.
Střípky melancholických symbolů.
Myslíte ? Máte snad na mysli vzpomínky ? Vy mluvíte o vzpomínkách.
Vzdálené roky skryté v mlze.Vybledlé myšlenky podobně jako stará fotografie.
Pomíjivé fragmenty na které nelze zapomenout.
Upravující bezelstné mžitky.Vytěsnující z paměti ty nepříjemné myšlenky.
Prolínající ve flashbacku matoucí v náznacích.Spousty detailů spolu příběhů v příběhu.O povaze národu vycházejícího slunce.Generační poválečné odkrývání pošmourné krajiny.
Napětí pozoruhodné zvláštní vyžadující souznění a plné propojení v prolínání společně se čtenářem uvnitř příběhu který se vícemeně doporučuje doslova prožít.Oči klamou a na první pohled není vše viditelné.Není nic jednoduché.
Skutečnost se ohýbá.Minulost trvá a bývá věčná.Interpretace se budou různit.
Nezapomenutelný výlet do kopců za městem Nagasaki a ještě mnohem dál.

04.04.2021 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Definitivní Havlíček.
Románová dvojka Havlíčka Jaroslava.Nekompromisní pesimistická bouře.
Romantizování a přílišná poetika předešlých Lamp zde již paběrkuje na menší ploše.
Vyzrálejší celistvější kombinování slovních obratů vtahující do závrati.
Ono závratné umírání kterak západní civilizace upazaduje na takřka tabuizované téma se zde rozpadá a zaniká.Jakoby se to nás snad ani netýkalo.Je to nespravedlivé a špinavé.Takže čau v ráji.
Tady se umírá a umírat bude.Je to součást života.Jistě neoblíbené téma.I když v podstatě vskutku velmi typicky Havlíčkovské.
Všichni neurozy světa spojte se.
Autor vypravěč zkoumá hranici kde začíná a zároven končí šílenství.
Ty vnitřní hlasy podvědomí jsou i na České poměry zdárně povedené.Nahlížet do hlav přítomných a zároven předpovídat jejich chování.Kout pikle.Vždy a všude s každým.Rozkočhlava.
Není běžná normálnost k ušílení.Psychopatičnost manipulativnost všedního dne.Vštěpování od kolébky tzv. někam to dotáhnout je v neviditelném příkladně ohlodaná na kost.Doslova až na dřen.
Jak hrůzostrašně jsou životy ovlivněny.Kdo je vlastně více šílený.Jsou schopni si to ještě postavy uvědomit a nebo opravdu již propadli čiré zoufalosti a beznaděje.
Havlíčkova mistrně dokonalá černota.Obnažené šuplíky falešné morálky.Červíčci hlodající v hlavičce.
Existenční propadliště.Nahá skutečnost.
Epilog..................................................................................................................
Mohlo by to na nás hodit nějaké chmury.Leckdy je trudno.A právě proto-žít se musí.Čekají nás prchavé okamžiky z budoucnosti.
Zahrajem si na indiány.Budeme skákat po stromech.Budeme spontání a zdravě šílení.No není to krása.
Proč ? Protože to za to stojí.
Váš Havlíček Jaroslav

31.03.2021 5 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

Jsi jako měsíček který svítí a nehřeje.
Jsi jako střevíček který se zlomil o koleje.
V deštníku díra venku zrovna leje.
Jsi cigareta spadlá do závěje.
Seattle.Duch Frances Farmer v povětří.Grunge zní v uších.Mrholí.Sněží.Prší.Prostě pořád něco z nebe padá.Nemůže ale stále.
At už prší a nebo svítí slunce neměj výraz štvance.Šli jsme do místního akvárka.Vrátíme se k večeři.Vydáme se do hlubin.Navštívíme ticho.Pod hladinou zapomeneme.Zmizíme v temnotě podobně jako potapěč Jaques se svými delfíny ve Veké modři.
Lidé si nerozumí a to mluví stejným jazykem.Hledání sebe.Kam se vrtnout.Sebeurčení.Minulost se vrací.Stačí jiskra už to bublá a dere se na povrch.Jednoduché melodrama zdá se.Proč ne.
Strohé.Vannovsky příkladně strohé.Bejt struhadlem udělám z vás nudličky.Ploché a jednoduché.V tom je to.Strohé k popisování.Syrová souvětí.Ted konečně poznáš lásku ty bastarde.
Předsudky jsou na draka.Nedorozumnění.Trapné ticho.Už se prober.Nauč se milovat.Že to nejde.Tak hledej šmudlo.Užívej samotu.Přijde konečně dědeček a chytne tě za tvou ploutev.
Flustrace.Léta nahromaděná vztekem.Extrémní střídání nálad.Při preventivce jsem byla naprosto zdravá.Moč i tlak v normálu.Oči mám jen pro tebe.Je cosi nezdravého u vás doma.
Někomu může přijít nevěrohodné chování matky ? Mě přijde nevěrohodné své potomstvo pálit cigaretou ba přímo nepochopitelným jednáním jako takovým.Přitom se to děje.Děje se to stále.Pokud se s takovým nesetkáme.Nemožné pochopit zkratkovité jednání.
Že je tak krásný a žít je krásné.Upadnu na sníh přes oči třásně.Že jsem tak štastný kvete mi páteř.Ve vodě se vznáší trám.
To mi věř !

28.03.2021 5 z 5

Kaňte, mé slzy, řekl policista Kaňte, mé slzy, řekl policista Philip K. Dick

Dick ten přijde k chuti.
Člověk jako by nebyl.Jako by neexistoval.
Nebytí.Přežití.
Vliv médií.
Jedinec napospas.
Uvíznutí v soukolí.
Těžko uchopitelná atmosféra.Paranoia.Drogy.Lež.Prachy.Ženský.Orgáni čili policisté.Pomáhat a chránit.Dick o nich věděl své.
Nikomu nevěř.Všichni tě milujou.Nikdo tě nemá rád.
Nic co by jste neznali a nebo třebas už nezažili.
Neutěšitelná Kafkárna.
Kdo ho milují.Není co řešit.Všední konce u něj to je už taková třešnička.
Ten vysvětlující epilog ??? Nezvyklé na autora.
Na něm si pochutnám.Na něm si zgustnu.
Nemusí pršet...stačí když kape :)

28.03.2021 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš (to teda netuším) skrýš a zázemí.Vždyt ještě léčky málo znáš,málo zdá se mi.K tomu ty dámské vokály úúúúoooůůůů a nostalgie jak vyšitá.
Jako tenkrát při sánkování na svahu.Vítr ve vlasech a promočený punčocháče.Už se stmívalo a my museli domů do chléva.
Novelka (tělo) se sice neodehrává na sněhu,ale ta bezstarostnost na vás dýchne.Parta kluků se plahočí přes koleje vstříc temnému dobrodružství.Kam jsme došli.Co se z nás stalo.Přežil to někdo ? Kým jsme byly potom ?
Mrazivá novelka (nadaný žák) kam až to člověk může dotáhnout :) V lebce se ukrývá něco zlého.Zárodky něčeho zkaženého nebudou dlouho čekat.Proč nás tak fascinují a zároven děsí vzpomínky na strejdu Hitlera.Jo ten co ho nevzali na akademii.
Kratší práce (dýchací metoda) příběh v příběhu aneb Důležitý je příběh,nikoliv vypravěč.Důmyslná jednohubka na závěr.
Na závěr ? Na závěr jsem si nechal (Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank).Jak může být skvělý film Franka Darabounta ? Poněvadž dokonalý je již námět a Shawshaková novelka jako taková.
Imaginárně pantomimicky vkládám tento soubor (zřejmě slušnej oddíl) do pomyslného trojrozměrného topíku mezi nejoblíbenějšími Kingovkami (román,novela,povídka) to je úplně jedno,svoje místo má tam zamluveno do vtesaného piedestalu.
Netradiční avšak,tak jak by mohl být častější,poněvadž tak mě chutná nejvíc.Tady si vystačil se zlem v nás.Bez berliček nadpozemských a nepřiměřených.
Až sníh a mráz dá loukám plášt,sám se začnu bát.
Já pak můžu jít a v duši klid můžu pak mít.Kdepat ty ptáčku hnízdo máš...úúúúooooůůůů
Zamrazilo.Příjemně.Ne že néééé :)

21.03.2021 5 z 5

Brzy Brzy Morris Gleitzman

Survival s Felixem.
Felixi utíkej.Utíkej Felixi.Prostě někam běž.
Ne fakt moc neriskuj a nedělej žádný blbosti ano prosím.Pěkně poslouchej dospělí a nech si poradit.
Tak fajn chytrolíne.At je po tobě.Opět do toho zatáhneš nějaký fajn lidi a budeš litovat.Tak co ty na to.Mě potom potečou slzy a kapesníky nestíhaj.Ale nejradši bych tě...
Je jasný že budeš opět a zase proti.Je ti třináct tak už by si mohl dostat rozum.Lecos máš za sebou ty kluku ušatá víš ?
Nojo no.Takže pokračování.Hlavně je to líbivý a jednoduše čtivý.Po válce to nebyl v Polsku žádnej med.No to asi nikde.Lidi dál dělali blbosti a strááášně rádi si ubližujou.Moc velkej koníček v trápení a strádání na to je užije.Vždycky se najde kdejaká pakáž která si myslí jak to těm slabším nandat.Fujtajbl.
Tohle milé děti doma nezkoušejte.Už nikdy nedělejte takové věci aby nějací jiní Felixové museli stále utíkat.Ale vy stejně je dělat budete !
Nejšmakuloznější byl Felixův výlet na Ukrajinu.Načež po výprasku návrat domů jakoby se nechumelilo.Jo prostě to nevyšlo...jedeme dál.
Čtvrtý díl ehm vlastně pátej.To už je na další debatu.Marketing spřeházel díly.
Ten právě chybějící díl tomu mohl dodat štávu.
Čus Felixi a hlavně PEACE :)

21.03.2021 3 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Svíčku.Zápalky.Papír.Tužku.Jehlu.Nit.Špendlíky.Nit.Žiletka.Náplasti.Provázek.
Gumičky.Mince.Známka.Kompas,Baterka....................bude to stačit ?????
O této novele je vhodné nic nevědět.
Nečíst anotace.
Nezjištovat informace.
Nepitvat.Nevášnit se.Nerozebírat.
Nepřepínat.Nepouštět.Nezahazovat.Neptat.Nezjištovat.Nepátrat.
Nestopovat.Nenavštěvovat.Nesbírat.Nehlučet.Neječet.Nevřískat.
Neřvat.Nebrečet.Nefnukat.Nehýřit.Neradovat.Neklimbat.Neusínat.Nečůrat.
Nekakat.Nejíst.Nepít.Nekouřit...
Mnoho z tohohle budete dělat až po dočtení.Vyflusne vás.Úderně vás zničí.Zadere se a nepustí.Budete vzpomínat na Mazací hlavu jako na romantickej film.
Existencionální smršt.Zálesácká odysea bez bezpečnostních pásů.Kdo zabloudil vnitru ten se krabičky poslední záchrany nedotkne ani na ni nepomyslí.
Samota nikdy taková.Nevyjádřená nepopsatelná nezažitá.
Aljaškový psycho co čte se samo.Pocity jak z Ponurý neděle.Na stěně portrét Iana Curtise.Krásně vyhřátá postel.Je ti skvěle?
Svícen s upatlaným voskem.Nevěřícné oči.Nepříjemně v podbříšku.
Od ted budete chtít číst jen Sluníčko a Mateřídoušku s Ohníčkem dohromady.Podobnost s Cestou od Cormaca McCarthyho,ale celé docela jinak.
Je to vůbec možné.Čučíme do stěny.David Vann.
To se někdy stává.A bude.

14.03.2021 5 z 5

Perou se ve mě dva výtečníci.
Je to asi nějaká nostalgie.S touto sbírkou povídek je to podobné jako z filmy kde účinkují Bud Spencer a Terence Hill.Už to není jako kdysi.Ono nic není jako kdysi.Už mě to nedostává tolik do kolen.Nikdy mě však neurazí se na ně opět juknout a spolehlivě mě rozzáří spokojený úsměv na tváři s jejich eskapádami.
Podobně jako s Jámou i kyvadlem.Přeneseme mě do jiných časů a právě to je na nich nejpůsobivější.Jací byl ten svět.Jak tehdá lidé vnímali.Přenesou mě v čase.
Nepochybně E.A.Poe tu dosahuje mistrovství.O tom žádná a smekám rádiouku i s rouškou zároven.
Pestrá směsice taková houpačková nahoru dolů.Žánry koketní s krimi,strašidelných temných krajin.Troška satiry,grotesky.Eseje smíchané až k bajce.Cestopis s technickým poznáním.Fascinace vědou a vynálezy s lidským umem i možnostmi poznání.
Bud s Terencem mě fackujou z jedné strany na druhou a někdy ty stránky neubíhají podle představ.Nečte se to tzv. samo.A když už se začnu tak po pár stranách konec.Ano jsou to přeci povídky.Nemusí pršet stačí když kape.
Jáma a kyvadlo a Zánik domu Usherů tam je to jasné bez debat.Král mor.Dábel ve zvonici.Za živa pohřben.Klasa.Mrazivé.Černý kocour o zvrácenosti co chtít více.
Povídka o monománii jej to je úplná dokonalá obsedantní kompulzivní porucha zdá se.
Pak něco o horolezení a let balonem.Groteska o šizení.Na slovíčko s mumií taky podařený kousek.Metoda doktora Téra a profesora Péra vskutku skvostně bláznivé.
A pak ? Pak to ostatní.
Je to podobné návštěvě v muzeu.Něco vás uhrane a ostatní méně.Některé zkameněliny vám nedají vydechnout a o jiné jen tak líznete pohledem.
Pro ten krásnej pocit.Pro ten pocit.Všechno poté je minulost.Od ted.Zrovinka v okamžiku.Někdy stojí pootevřít vrátka a nahlédnout koutkem oka za ně.
Jestli se rozzlobíme,budeme zlí.Tak dík hoši.Za všechno.

14.03.2021 4 z 5

Dědicové Dědicové William Golding

Taková normální rodinka.
Jsme tlupa.Bylo.Bylo nás osm.Právě se vracíme z dovolené.Doma v naší jeskynce a v jejím okolí bohužel není vše jako před naším odjezdem.Takto ve zkratce by se dalo parafrázovat něco málo z děje.
Poněvadž je tu něco cizého ,neznámého,nového.Vlastně jsme to ještě nikdy ani neviděli.Jak to nazvat a popsat ?
On takový neandrtálec...nesmíme si o něm dělat iluze.Nebyl zrovinka ukecaný tvor.To není nějaká zachovalá tchýně od vedle.Korektnost kdejaká volovina také nebyla zrovinka v bontonu.
To není ukecané jak Blažková odnaproti.Podobné dialogy a přestřelky by jste tu hledali marně.
Rodinka je jednoduše zvídavá a náplní dne je přežít.Nemá to jednoduché s popisováním světa to zrovna vůbec.Gesta mimika.Navíc co se tenkrát stalo,on si to totiž už nikdo nepamatuje.Nikdo nepodal zprávu.Baterky a tablety...ne fakt ne milé chlupaté neandrtálstvo.
Žádné ztraceno v překladu ani mamutí eskapády nečekat.Ohanbí choulostivé partie (pro zachování dobové autenticity není zase tolik nutné) zahalit do listových bikin a vyrážíme...
Je to především experiment a navíc Golding.Přemýšlivé s přesahem.Krkolomnější někdy o to víc nerozluštitelné.A plné klád.Ano.Toto slovo se zde vyskytuje opravdu tuze mockrát.Sympatické na tom navíc je to pojetí.
Má blízko k soudobím představám o životě těchto dvou lidských větví.Není na ně pohlíženo jako na nějaká béčka.Velmi pravděpodobné,že nám protéká v těle hodně od našich příbuzných a jejich genů.Křížilo se milovalo a mělo se rádo už tenkrát.
A pak se cosi stalo.Jen to bylo již kapánek před lety.Tenkrát na úsvitu.
Pro každého kdo touží po nějaké změně a zároven něco opravdu netradičního.
To bylo tenkrát.Jak jsme seděli u ohníčku a se zakloněnou hlavou shlíželi ke hvězdám.K těm drobným ohníčkům u jiných světů.

28.02.2021 4 z 5

Volání Cthulhu 2 Volání Cthulhu 2 Howard Phillips Lovecraft

Další střípky a torz z dopisů nedatovaných.Protože co se mohlo stát tak se taky stalo.
Můj věrný Arcachone.Předem přijmi mojí omluva.Delší čas jsem nepsa a nebo můj stav mi nedovoloval.Je možné že mnohé se ztratilo v propasti státních pošt.A jestli samotná prozřetelnost je proti nám tak ani lidská vůle nemůže překonat naší bezradnost.
Po tom smolném požáru už není nic jako dříve.Melancholická tísen mi nedovoluje oddávat se průzkumům hlubin Země.S asociací speleologických expedic a jejich výprav je nadobro konec.Ted už mi zbývá jen moje práce knihovníka.Vzhledem k okolnostem mého zdravotního stavu mi zbývá více času na čtení.
Mám neodvratnou záminku si myslet že vše má nějakou spojitost.At náš nález podivuhodného artefaktu tak samotná četba obvzláště jistého Lovecrafta.Čím dál více se propadám do jeho spárů...
Zřejmě jsem objetí jistého stihomanu.Čekání před ordinací u mého osobního lékaře se stává jedním velkým... Muka.V čekárně si krátím chvíle čtením.Taková četba se nehodí do veřejných míst.Má chyba.Pohledy jiných návštěvníků ve mě vyvolávají schizofrenní traumata a mdloby.Samota je nejspolehlivější přítel.Tma je jako má nejodanější partnerka.Celého mě zahalí.Ne neboj milý Arcachone stále jsem při smyslech.
Poruč psu.Pes ocasu.Pes si lehne.Ocas se nehne.
Dočetl jsem Případ Charlese Dextera Warda.Krásná tripová záležitost.Autor dosahuje mistrovství svého takřka v podstatě podobného stylu.Tady je vše vybroušeno a dokonáno.Stalaktit a stalagmit zároven.
Barva z kosmu.Něco mezi Lemem a Anihilací.Průkopnické.Byl jsem svědkem něčeho neuchopitelného.Něco nám stále uniká.Navždy zahaleného.Něčeho co nepochází ani z našeho pochopitelného nezměřitelného univerza.
Něco se změnilo Arcachone.Jsem stále v jeskyni.Jdu na obyčejný nákup.Duchem jsem s hrůzou v Dunwichi.Už se v těch božstvech nevyznám.Nevyznám se f sám v sobě.Lidé se mění v položky.Prostor je šachofnice.A na ní samé čmouhy.Vidím vše v barvách.Každý den ji má jinakou.Každý f ton každá břeč je jiná.Hlaš splívají v jedinou vleklou táhnoucí duchu.Něco takového a u mě.Jsem snad synestik.Vše je jinaké.
Zbývá bŠEPOT V TEmnotách =%´ú§uzavírají se v v f tom co Lafegruft stfořlila.ů)¨)§
Dozfvím sže něktá pvafdu o sobě a o něčem o vfšem.O jeskyněi.
Co fse tam tenkrtfe flastně stalo.SEM SNAD ducch.Kto TOMUH fšemu fládne.
Signurarity filište si vpfdelE .-§ú))úpsychoušofvé SVětaas fsopojte sa.
99% pflocent je prlotí a jedNo pflo% ceT fládnE ffffšem........
Další řádky jsou již tak nečitelné,že další delší čtení by se stalo v rámci jako celku silně nebezpečným artiklem.
Pro běžné nepoznamenané obyvatelstvo je to beztak z principu něco nepřijatelného.
Jak jistě pochopíte Necronomicon má už v současnosti již dost uctívačů či jiných podivných existencí z rodu fans.
A to nemusíte být zrovna jenom jeskynářem nebo třeba knihovníkem...
někdy stačí být milovníkem koček a kocourů jako ON

25.02.2021 5 z 5

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

Nedbaje nebezpečí možného prozrazení,vykrádal jsem se ze svého pokojíku a chodil na hřbitov za měsíčných nocí.
Zažíval jsem drásavé chvíle,naslouchaje všem podezřelým zvukům noci,naskakovala mi husí kůže při vzdáleném vytí psů,při houkání sov'sotva jsem dýchal napětím,skrčen na hrobě sám se svým stínem,zatímco mrtvolný měsíc ozařoval okolní rovy studeným světlem.
Tenkrát bych si byl snad přál spatřit duše zemřelých planout jako bludičky na čerstvě zasypaných hrobech,setkat se tváří v tvář s nebožtíky v rubáších,se zoufalou odvahou pohlédnout do prázdných důlků jejich očí.
...mé výpravy na hřbitov žádný praktický cíl,byly jen výsledkem sentimentálního,pubertálního rozpoložení,složeného z usilovného odolávání bázni a ze smutku neopětované příchylnosti.
...o tom všem co se nám mohlo nám či vám stát.Na okamžiky nezměrného trýznivého studu z oslovení.Jen zachytit ladný pohyb ruky.Mrknutí oka.Záškub očí.Gesta.Probodnot se očima doslova.O to více jsme toužili po vlídném slovíčku.Zklámání z neopětování.Samota trýznivá.Bolest u žaludku.Nesoustředění a přesto myšlenky klokotají jen o jednom.Stačí jedním slovem ublížit.Tolik jsme si přáli usnout.Tolik jsem chtěli.Dotknout se.Rozmarní mladí takový jsme tenkrát byli.
Ten příběh jednoho léta zapomenout v mžiku a nebo v nás zůstane uložen navždy.Prchavá vzpomínka.Sen.Vzpomínka.Nostalgie k pousmání ? Pokrytecké obelhávání ?
Vzpomínání na to co už není.Už od okamžiku,když Emil vstoupí poprvé do světnice a stává se častým návštěvníkem u sester.V ten okamžik si obrazně sedám na zadek.Podmanivé.Stávám se rozemletým mákem.Moučkovým cukrem protékajícím sítkem na čerstvé buchty od vaší babičky.
Smířlivý jakoby loučící se Jaroslav H. v konečné marnivosti a neodvratného vystřízlivění.
Jsme salonní kouzelníci.
Tak jsme tady,bavte nás.

23.02.2021 5 z 5

Volání Cthulhu 1 Volání Cthulhu 1 Howard Phillips Lovecraft

Z torza dopisu v zanedbané obálce psaného někdy a toho času někde.V roce neznámém.
Drahý Arcachone.Jak jistě víš a nebo se ti doslechlo z druhé ruky.Jistě.Ty jistě víš co moje práce speleologa obnáší.Neber si to a nevykládej špatně.
Je to náročné jak po stránce fyzické i psychické.A znovu si tě dovolím upozornit.Nezalekej se v této věci.Pokud jenom trochu nemáš zájem a snad tě mé věci nezajímají zanech tohoto dopisu čtení.Zmuchlej či jinak poškod vhod do spárů plamene tvých příjemných kamínek v těchto časech tolik potřebných.Vždyt i ty máš své starosti.
Dobře tedy.Při jedné z mnoha našich jeskynářských expedic jsme objevili něco co je předměte dalších zkoumání.
V té lokalitě.Nachází se v okolí Kujebiny.U nevelkého srázu u kterého něco takového nebylo dosud pozorováno.Tak při odtávání sněhu při náhlém oteplování načež se utrhl kus podzemní klenby.Nejsme na území krasu tot jasné a zdá se,že jde o světový fenomén.
Po sestupu do podzemí se před našima očima zjevil zapomenutý kout.Doslova kout.Chtělo by se říct zátiší.Zátiší nepoznaných barev.Neznámé barevné spektrum padající do očí zachytilo nepřirozenou paletu světel.I po zhasnutí umělého světla velmi znatelně zářili do dokonalé tmy.Celé to představení po nějakém čase jakoby dodávalo smysl tomu ději co se před námi odehrával.Člověk nabýval dojmu jakoby šlo o nějaký kontakt.Snad to celou věčnost právě čekalo na nás.Jak se octnout ted a tady.Bylo to naplánováno dopředu.Před čím jsme se to octli a co to chtělo od nás ?
Ty víš Arcachone že na nějaké to nadpřirozeno moc nedám.Paradox je občas rád šáhnu po literatuře všemožné fantastiky.Jo nechávám se unášet Lovecraftem a podobnými.
Povídky a novely.Chladný vzduch.Pickmanův model.V tom Cthulhu trošku tápu.Pekelníci a raraši na to nedám.Ten Necronomicon má svůj jistý půvab to nezastírám.Zdá se na druhou stranu čím dál více prací z touto tématikou má prokomponovanou a víc čím dál víc se zadírá do těla ale ještě se uvidí.Po stříbrném klíči to chtělo pauzu.Po bezmála té temnoty bylo na čase dáti si třítýdenní odpočinek od zavedeného řádu a podobnosti povídek.
Snová putování k neznámému Kadathu a jiné podivnosti zahalené v mlze.Kadence slov nerozluštitelných smyček je palba na duši.K uchopení prožitku dasu jen těžko někdo pochopí a rozluští.Je to sen je to hranice je to odkad.Něco odjinud.Naše tělíčka nedokážou odhalit.
Za vrchol však považuju Případ Charlese Dextera Warda.
Problém je v tom.V tom rozdělení na dvě části.Tak si představ příteli Arcachone.Zatímco lezu do jeskyní a jiných slojí děr a propastí ještě jsem se nedostal k druhým spisům tohoto svazku.Navíc ta podivnost nalezená uvnitř v podzemí.Celé se to zdá se prolíná a neprostupně mě to vtahuje.Jsem snad paranoidní co myslíš Arcachone ? Jsem ještě ten co jsi ho znal.Ten co hrával kuličky,běhal po střechách a vymetal kdejakou díru a měl slabost pro kdejakou záhadu.
Zachovej mi přízen a čekej na další mé listy v celé té věci.Již mi síla nestačí a nedovoluje abych pokračoval.
Jak ze sna procitám a zřím úděl náš pojednou v jasnějších konturách...chtělo by se říct...
Další text je bohužel ohořelý...snad napovědí spisy 4 v druhém svazku Cthulhu...............

20.02.2021 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Vlak poslední odjíždí a jehlu vpích mně do hýždí,proto měním chůzi v klus a mám pořád v patách blues...
Bude neveselo truchlivo.Budeme se kát.Na pokání je už asi pozdě.
Konec světa je v pořadí a nikomu to nevadí.Brečí nad rozlitým mlíkem.Příroda prý trpí.Ledovce tají.Velryby pláčou.Vltavíny padají z nebe.Planeta se stále točí.Oklepe se.
Jediný kdo trpět bude.Ubozí tvorové o dvou rukách nohách.
Tam kde je ráj,tam je had,je jako jed a umí lhát,zuby skrývá,nesyčí,zpívá řečí slavičí.
Točí,už se točí,už se točí osudí,zlý sen vkročí,do mých očí,kde je ráno probudí...
A co na to Gréta...? Pardon,co na to King ? Tak si jako sedne tehdá kdysi dávno a začne psát.
Vona je to jako bichle a navíc mu to zkrátěj.Že jako ještě ti nevěříme,že to dokážeš prodat.Fik za pár let je Kingovo jméno jako mega coolkultovní,tak tam vfláknem těch asi čtyřista stránek navíc co původně bylo zamýšlenejch a ted už to budou kupovat jak pominutý.
A co na to čtenář ? Nevyhledávám to jeho tak vychvalovaný strašení,nemám potřebu se bát.Napětí to je to co vyhledávám.A hele tady se nato moc nehraje.Mnohdy až únavně přímočaré.Na nějaké variace zamotané linky na tolik stránek zapomenout.Postrádal jsem více té složitárny.Pár wau prdů by taky neškodilo.Pěkné jenom pěkné.
A hele,začátek klasika seznamovačka jako pokaždé.Putování alias The last of us.Hafo postav a děj trošku něco ve stylu kloboučku hop.Pak se to jakoby celý zacyklý usedavě uklidní a jsme v jakési spásné zoně.Pozor bude se tvořit nová civilizace.Pěkně svobodně a demokraticky jak se sluší a patří.Je támhle je jeden co je proti.A támhle ještě jeden.Že dostanou na prdýlku.Nechte se překvapit.
Vypadá to našponovanou špagetu s makaronama dohromady.Už jste se někdy při čtení potili ? Nepočitají se pláže či jiné podobné kratochvíle zejména v letním období.Takhle nás natahovat,jak při pádu do černý díry.Zamrznutí v času.
A hele,jak mistr sám tvrdí...mušíme ten děj kapánek zahustit a zkošatit dyt to má stránek nad litr.Budou mě líbat a dávat na čestné místo a oprašovat pravidelně a na svátky dvakrát.Druhé dějství a nastává něco.Cože jako fakt.Tak.
Omílání některejch frází a protahovačka na první pohled.Už vím proč mám respekt z dlouhejch knížek.Teologický povídačky.Něco o předurčenosti.Vy jste obyčejní a já jsem vyvolenej.Kapánek něco z Mrtvý zony.Zahustit zatřepat nemíchat.
Nějak to nemá tu štávu.Vypravěč to on je,ale to neznamená,že mu všechno nesežeru na první dobrou.
A jestli to ještě někomu nedošlu jde vcelku o dost komorní záležitost.Takovej private s pohoštěním v ceně.Apokalypsa samotná tu funguje spíše jako kulisa.Mrtvoly pro skalní příznivce v ceně.
Ve finiši však musím zatleskat,tentokrát se mu ten konec poved s bravůrou.Výsledně nakonec vcelku spokojenost.I když to hodnocení brát s rezervou.Čistě ze sousedskejch vztahů mu tentokrát nebudu hanobit průměr.Teda ne,že bych mu vyloženě chtěl lízt do zadnice.No každej jsme na něco ujetej.Před pátou nepiju,ale ted bych si zrovna jeden šálek dal.
Tak tedy.Na zdraví a na lepší časy a vyhledově budeme všichni štastni.A největší mozky na tom neúnavně pracujou...výhledově v týhle době,asi...refrén.
Vlak poslední odjíždí a jehlu vpích mě do hýždí,proto měním chůzi v klus a mám pořád v patách blues...

09.02.2021 3 z 5

Pán much Pán much William Golding

Sním či bdím ? Je to sen.Totéž ráno,tentýž den,ale ted už jsme jinde,je to jiná vesnice...
Ten ostrov zdá se zřejmě neobydlený.Ta cestovka nám docela jistě lhala.Prý ideální dovolená all inclusive pro celou rodinu.Máte rádi hojnost a bohatě prostřené stoly.Výhodně a hlavně levně.
Na pláž je to padesát metrů od posledního kokosáku.Má to jeden háček,jsou tu jen samé děti.Ztroskotali ? Havarovali ? Sestřelili je snad. Jsme ve válečném stavu ? Je to snad ba co dokonce blízká budoucnost ?
Jídla dostatek.Exotické plody,občas nějakej divočák.S tím opýkáním je to teda problém.Nejen že se nedá jen tak škrtnout.Když nemáte navíc sebou sirky,ale navíc se o něj nechce nikdo starat.To je tak,když jste nechodili do Pionýra.
Konečně hoří.Jeden z největších vynálezu lidstva.Tak jako v době neandrtálců ohen je samozřejmě problém a nejenom ten.Život je boj a kokosy nebudou stačit.Kdo ho má vítězí a vládne.
Ty máš svaly,já mám čáry !
Podivuhodná utopie.Dětské tlupy se dělí na různé frakce.Boj a nebo se boj ! Demokracie je věčnááááá.Ale mušli mám já.Takže se jednomyslně do toho pustíme, at už ta dovča stojí za to.
At už je to možné a nebo ne,zde o myšlénku jde.
Golding na první dobrou.O všem možném vypráví.Neuspává jen tiše tiká.Hlavně je to o tom,máme to v sobě.Jde jen o to,kdy to vybublá na povrch.
Ale jinak se tu máme všici náramně rádi.
Synáčku ! No co ještě ? Bud opatrný.Dobrá.A nezapomen na mě.Dobrá.
Vždycky pomáhej slabším.Dobrá.A starším ustupuj ! Dobrá.

08.02.2021 5 z 5

Kalvach Kalvach Jaroslav Havlíček

Výkřik o pomoc.Náznak anestezie.Zvuk rozbitých domovů.Tady jsme se vždy setkávali.
Když on leží a spí,ona ho vezme do náruče.Jsou věci které musím udělat,ale nemíním ti ublížit.
Letmý pohled ustaraného rodiče.Polibek,poslední sbohem.
Podá mu tašku kterou zabalila.Snaží se skrýt slzy.Krutý vítr fouká na naše šílenství.
Nevidím.Pro všechny tyhle konfrontace.Nevidím pro všechny tyhle narušení.
Žádný rodinný život to mě znepokojuje.Stál sám v této kolonii.
...............................................................................................................................................................

Havlíček nezklame.Kalvachyáda to dokazuje.Nic není potřeba dokazovat.Není potřeba psát.
Psáno v rozmezí mnoha tvůrčích let.
Poslední povídka napsaná je vůbec jeho poslední věc.
Začátek.Konec.Tma

23.01.2021 5 z 5

Synáček Synáček Jaroslav Havlíček

Synáček Havlíček.
Však toto vypravování je pohlazením převeliké.Laská stránkami.Šušká vám do ucha.
Příjemně do nepohody.Vždyt nebude tak špatně,když může být ještě hůř.
Obejme vás,aby bylo líp.Drží vás za ruku pro pocit,je na blízku.
Doteky které zahřejí.Věty které pomohou.Přátelství bez hranic.Odpuštění v pokoře.Pouto schledání.Osudové sblížení.Opečovávat v tichosti.Neutuchávající radost bytí.
To a mnohem víc v Synáčkovy vidět,slyšet a vnímat.To vyložená neutuchající radost.
Malá gesta jakoby mimoděk.To se spraví.To bude dobrý.Ta samota.Ten smutek v nás.Každá kapitola končívá bolem.
V tak malém formátu,ale o to více mimořádnější a nezapomenutelné.
Tak jako poprvé a při nějakém dalším čtení stále překvapující tvorba Havlíčka Jaroslava.
Za synáčka.Kvůli existenci kterou tak nádherně popisuje.
Jako rozkrojit jablko.Po rozkrojení jadérka.Z jadérek malá hvězdička.Hvězdička o to více svítivější.Zářící jako poklad,když se ho uvnitř podaří najít.
Nemám skoro slov.Vyjádřit se působí náhle poněkud stroze.Rozplynu se.Dojmu se,pořád mi připadá tak málo.Žádná romantika.Přímočaré s komorní hloubkou příběh několika málo životů.Moderní a vše v reálu. Uvěřitelné tenkrát stejně jako dnes.
Tady se zatraceně dobře povedlo něco takového.

08.01.2021 5 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

To bylo na sklonku roku.
Jednou večer přišel vítr.Bylo už pozdě.Taková ta hodina mezi večerem a nocí.Všichni normální obyvatelé předměstí zdá se spí.Jen ten stromeček vánoční.Stromeček dělá mi jediný společnost.A ještě někdo je tu semnou.Ne rozhodně to není něžné pohlaví.Je to H.P.L.
A pak ten vítr.Lomcuje s okení tabulkou a škvírou vtíravě profukuje dovnitř do tepla.Do tepla zdánlivě bezpečného domova.
Náhle však hluk ustává.Nicotný svist dohrává svou tesknou melodii.Jen v dálce zrovinka támhle...snad děti noci.Za oknem se ozývá zlověstné dunění ?
Houby dunění či snad nějaký opilec ? Vyloučeno máme přece Lockdown...střih klapka.Papundeklový kulisy,čert aby to spral.Houby dunění,vypli proud.
Jak jistě vyšlo záhy najevo,zrovinka v povídce Prokletý dům.Atmoška v tahu.Konec,Vymalováno.Brácho Howarde Phillipsi jak ty to děláš,že ty to umíš tak správně dávkovat.Je čas jít spát.Ve tmě se nedá číst...
Ale proč to tu melduju ? Zrovna dneska čtu článek,jak příznivě působí četba na člověka (homo čtenář) hlavně tedy četba hutná a kvalitní.Ne nač žehrat.Pokleslá může být vpravdě také kvalitní,hlavně že se všeobecně čte.Poté se lépe člověk pohrouží po tolik vytouženém spánku do svých snů.No na mě to má spíš opačný efekt.Rozhodně to nemám jen po souznění myšlenek před spaním v Lovecraftovy:-D
Usínám i probouzím se v podivnech.Zahlcen pocity.Utápím se v těchto roztodivných a pochmurných časech do ještě prostších světů.S lupou a sítkou na motýli dotýkám se nevysvětlitelných prostor.
Milovník dekadence a hudby sfér.Láskař pokroucených slov i zaniklých kontinentů.Žadatel doušků prozřetelných jing a jangů,schizofrenií i jiných elementárních zhýralostí tak.Tady mě máte.
Chlape jen mě trošku sejříš s těma démonama a absolutním zlem a pekelnem.Chápu,že to byla tvé životní hledání a hlavní nosné téma.Ty to dáš.Rozjíždíš se,šíleně.Ta tvoje nekorektnost ta je jak vyšitá.Sirkou by sis moh škrtat,dneska však určo ne v psaní.Chlápek co dá čtyřnožce kočičkový jméno Negřík,ten na vás docela zanechá dojem obvzláštnosti.
Dobrá dobrá,jedeme dál.At se práší za kočárem.Za světlem,za duhou,za spektrem světla či vlnových délek až dál za odvrácenou stranu Měsíce.
Vrhnu se a obejmu tě,ty starý příteli tajemna a podivností.

07.01.2021 5 z 5

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

Oznamuje se láskám vašim 'já se vrátím'.
Oznamuje se,že četba této veškeré celé série až k tomuto pátému a zřejmě i poslednímu (šestka byla v plánu) nebude mít vliv na vaši funkci.At už pilota kosmické lodi,rostlináře a nebo čtenáře...no tak to už vůbec ne.Veskrze optimistické a vesměs pozitivní ba přímo příjemné požitky vás budou provázet.Pokud tedy nebudete podobně jako jeden 'E.T.volat domů' pak už je na záchranu pozdě.Takže si nestěžujte,že jsem vás nevaroval.
At už se nacházíte v krékoliv části známého i neznámého vesmíru 'at vás síla provází'.
To už je tak v této eskapádě,která se opravdu nebere vážně.Někdo s někým.někam za někým.něco někam.Cestuje a utíká ulétá prostě někam.Není důležité ani kam.Variace na něco.někam.všude a pryč.
Neválet se smíchy.V křečích a do kolen se býti.V záchvatu běžeti na náměstí a zpět.Nebyl to zásah a trefa doprostřed terče'nebyl čas řešit kdo je kdo,rozkaz zněl jasně...jo dvě dávky'.
Uštulování a na tváři přiblblý slastný úsměv jako v podání prvního dílu'nepropadejte panice'ten mě odboural a pak nějak díl od dílu opouštělo stopařovo nadšení.
Takových zase moc není.Takže do toho půjdete a číst budete.Vydržíte,uvidíte klidně si dejte odstup.
Možná se 'Matýsek posral' a vy se budete smát od ucha k uchu.Jestli vás bude lechtat bránice aspon trošku...není lechtání jako lechtání.Však o tom ví své ženuška pana Marcelluse.Lechtat svatyni a masírovat jí nohy není jedno a to samý.To není hra na stejným hřišti.Ty mě budeš vyprávět něco o masírování nohou.Já jsem na to expert...
A jestli vám bude taky tak připadat,že podobně Douglas Adams skáče od jednoho k druhému a bude se vám to líbit jste na správné adrese.
Nebojte...máte přeci Stopařova průvodce Galaxií jistě sebou někde po ruce.
Můžu ti jen ukázat dveře,projít jimi už musíš sám.

28.12.2020 3 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Za časů dávno ztracených.Bezmála stoletých útržků.
V dobách kdy na světě ještě existovali pravé záhady.Třebaže takový Howard Carter měl před sebou v údolí králů jeden velký objev.Právě v takové době vznikaly tyto kratší práce.
Před tou dobou tenkrát nějakej Lovecraft zrovinka dostal nápad.Jednoduše si chtěl psát.Z počátku asi nějakou vnitřní potřebu.Některé práce asi snad ani neměl chut vydávat.Byl hodně sebekritický.Psal poněvadž ho to bavilo.
Takhle to tenkráte začalo.Není to dokonalé.Většina je předvídatelných.Skoro až moc naznačuje a dovypravuje.Ano nejsou tam dialogy ani ženské,nic milostného.Asi proto měl svůj důvod.Nepopiratelně.Na druhou stránku...jsou to opravdu kratší práce.Někdy je to škoda,leckdy by se chtělo pokračovat,ještě,ještě.Ještě je kulantní třeba v popisech strachu viz:výjev byl tak strašlivý že nemá cenu ho popisovat nebo nestačí mi slova k vyjádření co vypravěč viděl.To je tak sympatický od HPL.Nepopiratelný osobní kouzlo.
A ještě jedna věc k tleskání.Strach jsou lidi.Zlo je z člověka.Halucinace.Sny.To jsme MY.
Není třeba bubáků.Stačí představy a co je za nimi.Tohle jsem očekával a skutečně jsem to dostal.Pokud od toho někdo očekává něco náročného o tom to není.
Dost důležité je načasování k takovému čtení.Určitě nebrat léto.Na pláže...tak to si dost dobře ani neumím představit.Na párty se nehodí.Veřejných čítáren.MHD jedině masochisti a co se umí dokonale vypnout z okolní reality.
Svíce hoří.Za oknem se ohýbají zlověstné siluety korun stromů.V místnosti je chlad.Do peřin je brzy.Postel jako útočiště to není zrovna dobrý nápad.Ne ještě nechci ležet v kryptě za železným plotem.Z venku se ozývá rušivý zvuk aut.Odlesky zadních brzdových světel se ztrácejí na konci ulice.
Světla ubývá čím dál víc.Tikot hodin odměřuje vyměřený čas.Je ted ta správná doba.Na plotně konvice s vařící vodou.Čaj,kafe s dobrou teplou dekou taky udělají své.
Při návratu domů to vždycky přijde vhod.Pod rouškou tmy at už sní nebo bez.Kabát zmáčený deštěm.Má své místo zamluvené na němém sluhovy.
At už na dně moře.V chatě v jezerní kotlině.V Yucatánském pralese.Temné Hřbitovy.Starobylé Chrámy.Vykopávky.V ponorce.V propasti.Prázdnota vesmíru.Temné lesní hvozdy.Jeskyně a strže,osamocené majáky,Nová Anglie,neexistující světy atd.Nemusím horory jako takové.Přesto a právě proto se Lovecraft trefil šípem do černého.Tyhle věci nás vždy přitahovali.Představivost nepopsatelného.Neměřitelného.Něčeho co nám jaksi bude i nadále unikat.A co tu vlastně děláme a proč.
Tiché kroky za dveřmi.Klíč v zámku.Cvakání.Pohyb kliky.Stín.Vchází postava.Snad muž.
Ticho.Žádná slova.Žádný zvuk.Je to vůbec člověk a nebo ...
Stačí pootočit stránku.

25.12.2020 5 z 5