Převážně neškodná

Pátá a závěrečná část slavné trilogie, v níž Arthur Dent hledá tichou, nenápadnou planetu, kde by mohl v klidu strávit zbytek života. Jeho přání se splní - dostane se na poklidnou, mírumilovnou planetu, kde život plyne bez větších vzruchů a problémů. Její sympatičtí obyvatelé žijí na technické úrovni odpovídající zhruba pozemskému osmnáctému století, a tak se Arthur horlivě snaží přijít na to, které výdobytky své rodné civilizace by mohl novým spoluobčanům zprostředkovat. Odpověď je překvapivě jednoduchá. Idylický poklid však naruší mimořádná událost: ztroskotání kosmické lodi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403091/big_stoparuv-pruvodce-galaxii-5-prevazn-zq5-403091.jpg 4.1861

Stopařův průvodce Galaxií 5.

Literatura světová, Humor, Sci-fi

Vydáno: , Argo

Mostly Harmless, 1992

Kniha Převážně neškodná

Pítrs85

Tak jsme se s Arthurem a Fordem dostali až na úplný konec, vlastně opravdu až na úplně úplný konec... Krásné zakončení pětidílné trilogie, Douglas nezklamal, naopak, poslední díl, i když už byl takový... rozlučkový, se mi líbil více než dva díly předešlé a to i přesto, že už mě spisovatelův humor a hnání věcí ab absurdum tolik nepřekvapovalo (i když kdo by se nechtěl svést na úplně normální zvěři nebo hodit řeč s Dědou Melhubou). No a konec je jaksepatří, tohle se Douglasi Adamsovi vskutku povedlo a já, tlačíc slzu zpátky do oka, mu za to tleskám ve stoje, spolu s Červeným trpaslíkem (trekkies a Star Wars fans prominou) je tenhle Stopařův průvodce nejlepší sci-fi ever. A nezapomeňte: Nepropadejte panice! ;-)

lukaskmn1

Těžce geniální.

BrooksWasHere
01.12.2021

Ku koncu už som sa trochu strácal. Zo všetkých častí bola táto asi najkomplikovanejšia...
Chýbali mi tu vtipné scény ako v predchádzajúcich častiach.
Ale ako zakončenie série celkom dobré :)

puczmeloun
14.10.2021

Proč ne. Jako zakončení dobré, má to znovu nějaký ucelený příběh, znovu dojde na sjednocení příběhových linek a i když je to trochu temnější, je to svým způsobem zajímavé. Ale na první dva díly trilogie to bohužel nestačí.

MatoPalkes
27.01.2021

Nie, prvý diel bol super, ale potom už to bolo slabšie.

opic 12
28.12.2020

Oznamuje se láskám vašim 'já se vrátím'.
Oznamuje se,že četba této veškeré celé série až k tomuto pátému a zřejmě i poslednímu (šestka byla v plánu) nebude mít vliv na vaši funkci.At už pilota kosmické lodi,rostlináře a nebo čtenáře...no tak to už vůbec ne.Veskrze optimistické a vesměs pozitivní ba přímo příjemné požitky vás budou provázet.Pokud tedy nebudete podobně jako jeden 'E.T.volat domů' pak už je na záchranu pozdě.Takže si nestěžujte,že jsem vás nevaroval.
At už se nacházíte v krékoliv části známého i neznámého vesmíru 'at vás síla provází'.
To už je tak v této eskapádě,která se opravdu nebere vážně.Někdo s někým.někam za někým.něco někam.Cestuje a utíká ulétá prostě někam.Není důležité ani kam.Variace na něco.někam.všude a pryč.
Neválet se smíchy.V křečích a do kolen se býti.V záchvatu běžeti na náměstí a zpět.Nebyl to zásah a trefa doprostřed terče'nebyl čas řešit kdo je kdo,rozkaz zněl jasně...jo dvě dávky'.
Uštulování a na tváři přiblblý slastný úsměv jako v podání prvního dílu'nepropadejte panice'ten mě odboural a pak nějak díl od dílu opouštělo stopařovo nadšení.
Takových zase moc není.Takže do toho půjdete a číst budete.Vydržíte,uvidíte klidně si dejte odstup.
Možná se 'Matýsek posral' a vy se budete smát od ucha k uchu.Jestli vás bude lechtat bránice aspon trošku...není lechtání jako lechtání.Však o tom ví své ženuška pana Marcelluse.Lechtat svatyni a masírovat jí nohy není jedno a to samý.To není hra na stejným hřišti.Ty mě budeš vyprávět něco o masírování nohou.Já jsem na to expert...
A jestli vám bude taky tak připadat,že podobně Douglas Adams skáče od jednoho k druhému a bude se vám to líbit jste na správné adrese.
Nebojte...máte přeci Stopařova průvodce Galaxií jistě sebou někde po ruce.
Můžu ti jen ukázat dveře,projít jimi už musíš sám.

HerrPilot
03.09.2020

Tak po dvou letech nepravidelného čtení jsem dnes ukončil své první čtení nejslavnější trilogie v pěti dílech. A nebylo to věru pěkné loučení.

Do posledního dílu jsem šel s tím, že je sice poslední, že už žádný další díl k přečtení nebude, ale zároveň jsem se na něj těšil, povzbuzen zdejšími komentáři, že se nejvíce blíží legendární jedničce. Dle mého se to k jedničce má asi jako hodinový strojek bez promazání: nějaký humor zde sice najdeme, ale je to těžkopádné, jakoby psané z donucení, bez onoho metaforického „promazání“; první díl měl prakticky ta samá ozubená kolečka, ale jelikož byl napsán v jakési radosti z tvorby (aspoň to tak vypadá), má to promazání, a tím pádem to neskřípe, a je radost to sledovat v chodu.
O zdejším konci, seříznutém jako Roberspierre, už raději pomlčím.

Je pravda, že z tohoto dílu velice vyzařuje Adamsova láska k počítačům, jakož i jeho někdy trochu šokující zkušenosti z psaní (a natáčení) dokumentu „Ještě je můžeme vidět“, který se věnuje ohroženým druhům, přesto té melancholie tam bylo jaksi přespříliš. K tomuhle dílu už se zkrátka neměl nechat donutit, byť právě díky tomu vidíme vývoj samotného Adamse.

Z úcty k autorovi raději nehvězdičkuji, jelikož jediná pro mne výborná pasáž byla pouze ta s Králem. Jinak to bylo ne(z)řízeně chaotické s nejasnými/zmatenými motivacemi (a to i dle Adamsových standardů).

P.S. Jako obvykle doporučuji knihu Nepropadejte panice od Neila Gaimana a spol., která vysvětluje pozadí vzniku jednotlivých dílů Stopaře.

radkanin
19.08.2020

Skvělá. Douglas Adams je prostě boží.