OldFirehand OldFirehand komentáře u knih

Strasti a útrapy Adriana Mola Strasti a útrapy Adriana Mola Sue Townsend

Ohromná sranda, aj po rokoch po týchto knihách stále siaham.
Tak uveriteľný detský/pubertálny intelektuálny hlavný hrdina - neskutočné.
Za zmienku stojí aj dobre zvolená rodinná a finančná situácia, spoločenské postavenie a celkové pomery na anglických perifériách. Také anglické.
Nutné je vyzdvihnúť aj perfektný preklad.

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Z celej trilógie sa mi to páčilo najviac. Najmenej romantizmu, najmenej neuveriteľných prvkov. Pri prvých dvoch častiach som tak nejak tušil koniec a aj bol načase, tu som ho netušil a ani som nechcel aby prišiel...

Silo Silo Hugh Howey

Dávam 4* za unikátny nápad.
Dielo ma bavilo, sem tam nejaká nezáživná či vleklá pasáž, inak skvelé opisy a dej. Množstvo momentov, ktoré som nepredpokladal a šokovali ma až ma striaslo. Vidím zaujímavú súvislosť s Metrom 2035 (psychológia vlády nad ľuďmi), čo je tiež poučné - paralela so súčasným stavom.
Záver tvorí veľký priestor pre pokračovanie, ktoré dúfam bude.

Dve záhady Dve záhady Peter Stoličný

Oba príbehy sú perfektné, ľahké sci-fi pre dobrodružne založených milovníkov napríklad Foglara či Troch pátračov. Uveriteľné postavy, uveriteľné prostredie, uveriteľné vzorce správania. Jasne oddelené dobro a zlo.
Pre faganov pecka!

17.02.2018 5 z 5

Buffalo Bill a prekliata karavána Buffalo Bill a prekliata karavána David Hamilton

Pôvodne som čítal Hamiltonove knihy v túžbe po dobrodružstve, odniesol som si však skôr historické poznatky (čo je tiež fajn).
Prekážajú mi dialógy končiace tromi bodkami, neuveriteľné množstvo výkričníkov a podobne.
Skúsim zohnať anglický originál alebo iný preklad.

Čas netopierov Čas netopierov Robert F. Stratton

Literárne slabé spracovanie inak zaujímavého a podľa mňa málo frekventovaného námetu. Ale dočítal som.
P.S.: Prišiel niekto na dôvod názvu knihy? Ja som tam žiadnu spojitosť nevyňuchal..

17.02.2018 2 z 5

První planeta smrti První planeta smrti Harry Harrison

Príbehy o planétach smrti sú skvelou oddychovkou do vlaku.
Alebo na dovolenku s deťmi - človeku akosi neprekáža, keď to musí prerušovať, hehe.
Proste dobrá vesmírna strieľačka s hlavným hrdinom a lá pánom sveta.
Nič viac, nič menej.

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Kniha je označovaná za klasické dielo sci-fi žánru.
Pritom sa nepodobá na žiadne iné.
To je ono!

V ústrety záhube V ústrety záhube Nikolaj Kornejevič Čukovskij

Pekný moreplavecký príbeh, aj keď žiadne literárne terno.
Samotné dielo je dosť nemasne-neslano napísané, dej je málo dynamický. Postavy dosť ledabolo vykreslené (hádam okrem kapitána).
Moreplavecké knihy milujem, takže ja som si tam našiel dosť potešenia.
Pre fanúšika plavieb, drsných námorníkov a pološialených kapitánov je to určite za 4*.

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Uvedomujem si literárnu hodnotu tohto diela.
A nekonečne ma to nebavilo.

Dočítal som to tak akosi z povinnosti a úcty k Dostojevskému. V pamäti mi toho zostalo naozaj pramálo. Skúsim zase o 10 rokov.

17.02.2018 3 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Ohromná sranda od začiatku do konca, celá trilógia je mimoriadne vydarená.
Naozaj odporúčam, nemohol som sa od toho odtrhnúť. To množstvo prúserov, vtipných dialógov a vyslovených "blbých dní" ma núti vracať sa ku knihám znovu a znovu.
VAROVANIE: Spôsobuje svalovicu bránice! Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Výborné, knihu som čítal niekoľko krát a doteraz ma baví.
Oceňujem množstvo detailov, ktoré v bežných postapo dielach chýbajú, čo potom trocha uberá na vierohodnosti a spôsobuje miernu romantičnosť. Jediné, čo ma mrzí, je preskočenie niektorých dôležitých pasáží (napr. bitka s Hordou) a ich krátke dodatočné opísanie. Všeobecne mohlo byť dielo rozsiahlejšie, taká výborná téma sa dá rozpísať omnoho dôkladnejšie - spôsobom, akým bola písaná prvá polovica (možno to tak vnímam kvôli výraznému fandeniu žánru).
Inak naozaj výnimočné.

17.02.2018 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Oproti "západnej fronte" je v tomto veľdiele menej kamarátstva, menej chalanskej mladosti, menej frontového šialenstva.
Viac zádumčivosti, viac lásky, viac šialenstva v bombardovanom meste. Rovnako beznádeje, rovnako zúfalstva, rovnako márnosti, rovnako hrôz vojny.
Patrí do knižnice ako všetky Remarqueove knihy.

17.02.2018 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Perfektná postapo strieľačka, rázny dej, nevyberaný slovník. Kotleta je v rámci žánru výborný. Bavil som sa od začiatku do konca, koniec ma naozaj prekvapil, to sa mi nestáva často.
Rozhodne odporúčam!

17.02.2018 3 z 5

Černý mustang Černý mustang Karel May

Prečítal som to v mladosti, ako všetky mayovky, niekoľko krát. Mne neprišla ako slabšia, možno preto, že som v tom veku žral všetku zálesáčtinu-indiánčinu. Ale veď na to tie knihy boli, pre túto vekovú kategóriu boli určené.
Dej ma bavil. Opäť som sa smial na dialógoch, najmä vedľajších postáv. Staré známe divotvorné postavy - Droll, Hoblík Frank a ako bonus típkovia z rodu Timpe - komediantske prvky zaručené.
P.S.: Slovenský preklad bol v tomto prípade mimoriadne vydarený, v češtine to bolo výrazne slabšie.

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Dielo v celku perfektné, dobre som sa ako chalan bavil. Dobrodružné, napínavé, vyzdvihuje hodnoty. Spomínam si však, ako mi parádne liezli na nervy "tajomné" narážky na Afriku. Stále som neveriacky krútil hlavou, kedy už konečne bude odhalené to veľké tajomstvo, o ktorom čitateľ už dávno vie (a to nie je jediná verneovka s rovnakým problémom). Ale inak naozaj perfektné.

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Tak táto verneovka mi prišla dosť slabá. Prvú polovicu som sa bavil, potom to už bolo akési zdĺhavé, pre mňa nezáživné. Tento námet bol podľa mňa zbytočne natiahnutý - dalo sa to vtesnať aj na polovicu.

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Prečítané jedným dychom, ako skoro všetky Merleho diela.
Jeho rozprávačské umenie sa naplno prejavilo aj v tejto knihe. Detailné sledovanie vývoja hlavnej postavy, výborné zakomponovanie historických udalostí, ohromujúce detaily z nacistickej mašinérie. Najviac ma fascinuje autorov odstup - hlavnú postavu nedehonestuje, nevyhlasuje za beštiu, vykresľuje ju ako obyčajného človeka s množstvom dobrých vlastností (poslušnosť, pracovitosť, zmysel pre poriadok, vojnové hrdinstvo v 1.svetovej...). To, že sa jedná o poruchového jedinca, čitateľ odhaľuje postupne sám.
Naozaj odporúčam každému.

17.01.2018

Přetížení Přetížení Arthur Hailey

Dávam 2*. Iba kvôli nápadu.
Samotné spracovanie ma dosť sklamalo. Nemastné, neslané, nevraviac o tej hnusnej skoroláske alebo čo to bolo s paralyzovaným dievčaťom - úchylné.

Nedá sa to porovnať s Hotelom.

17.01.2018 2 z 5

Rytíři kříže Rytíři kříže Martin Komárek

Nápad dobrý, spracovanie pre mňa katastrofa. Neucelený dej, miestami podľa mňa až zbytočné detailné popisovanie vraždenia, stoporených penisov a podobné dobroty. Celkovo nemôžem hodnotiť kladne.
Nádejám sa, že bude nejaké pokračovanie, keďže sa vydali na krížovú výpravu. Nejaká partizánčina, záškodníctvo. To by mohlo pôvodný nápad opäť vyzdvihnúť. Ten sa mi páčil.

17.01.2018 1 z 5