OldFirehand OldFirehand komentáře u knih

Po niekoľkých stranách som to odložil. Musím sa pozrieť na originál.
Nerozumiem tomu množstvu vulgarizmov. Absolútne nepotrebných.
Hádam ani v Kotletovom Spade nie je toľko nadávok v celej knihe, ako tu na 20 stranách.
Chcem veriť, že sa jedná iba o zločin prekladateľa/vydavateľa.

Videl som film, ten ma pobavil.

27.12.2021 1 z 5

Stanovište 1. - Apokalypsa je len začiatok... Stanovište 1. - Apokalypsa je len začiatok... Dmitry Glukhovsky

Ale jo. Neurazilo. Príjemná jednohubka, chcete vedieť, čo je ďalej. Námet zaujímavý, dal by sa rozpísať obšírnejšie aj na viac. Potom by to bol román. Takto mi to prišlo ako zbytočne rozťahaná poviedka, max novelka. Alebo je to úmysel? Jeden román vydáme akože ako trilógiu? Neviem...
V zásade vhodná skladba postáv. Sem-tam drobná nelogickosť (možno zavinené prekladom), no aj jedna dosť zásadná, ktorá mi celkom pokazila zážitok z tej konkrétnej čítanej pasáže. Nebudem prezrádzať, prídete na to sami. Čitatelia Metra ihneď spoznajú Glukhovského jazyk a štýl. Dej zaujímavý. Najsilnejšou autorovou zbraňou je bez pochyby veľmi originálna a pútavá tvorba prostredia. Ďalšie diely si určite prečítam.

27.12.2021 3 z 5

Tajomstvo rybárskeho ostrova Tajomstvo rybárskeho ostrova Ľudovít Fuchs

Jedna z mojich obľúbených kníh z detských čias.
Chalani majú megalomanské plány, idú zakladať osadu na riečnom ostrove.
Pritom kopa dobrodružstva a rybárskych zážitkov.
Ruku na srdce, kto ako chalan nerozmýšľal presne ako oni?
A v tom je čaro tejto knihy. Autor dokonale vystihol detské rozmýšľanie a konanie.
Ale na to prídete až teraz, v detstve hltáte to dobrodružstvo :-)

07.12.2021 3 z 5

Amerika Amerika Drahomíra Chroboková

Výborne spracované množstvo informácii. Fauna a flóra, história, geológia, meteorológia, náuka o spoločnosti, novodobé dejiny, zaujímavosti,.... Všetko podporené fotografiami, nákresmi, mapou. Spracované veľmi čtivým spôsobom.
Občasná politická narážka je nevyhnutná vzhľadom na dobu vydania... Ale nie v množstve, ktoré by narúšalo zážitok.

30.11.2021 4 z 5

Na všech frontách boj Na všech frontách boj Václav Šmidrkal

Veľmi poučné. Zaujímavé detailné politické súvislosti. Pritom skvele zachovaná autenticita pohľadu jednotlivca. Komentáre pod čiarou žiadúce, no nevyrušujúce. Dielo nemá nič s krásnou literatúrou, no v útlej knižočke nájdete mnoho a mnoho dobových faktov podaných absolútne autenticky. Odporúčam.

02.11.2021 3 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Je to pre mňa ten druh kníh, ktoré prečítam na jeden hlt.
Fasa sa pritom bavím, drží ma to a nechce pustiť.
Po prečítaní mi to pár dní chodí po rozume a už viem, že to druhý krát čítať nebudem.
Na rozdiel od kníh, ktoré majú aj akúsi hlbšiu rovinu a literárnu hodnotu.
Chvíľková nálada na sci-fi thriller? Asi. A uhasilo to môj vtedajší smäd.
Ale ako vravím, už nikdy viac.

20.05.2021 3 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Ano, keď má človek náladu na ráznu post-apo strieľačku, toto je to pravé.
Mal som náladu, tak som to dal na šupu. Zábava.
Nehľadajte literárnu hodnotu, nehľadajte hlbšie roviny.
Bum, bum a hlava sa rozprskla. Pyton je proste pyton.

11.03.2021

Čo ja viem. Áno, bola to hrozná tragédia. Áno, z prečítaného behá mráz po chrbte.
Je potrebné oceniť autorkinu prácu, ktorá bola iste náročná.
Vadí mi politická rovina diela. Autorka je liberálna politička, hnusným spôsobom to pretláča do knihy. Ako keby ani nešlo o tých ľudí a o tú katastrofu.
Ako keby bol jediný jej motív môcť po každej svedeckej výpovedi nariekať a vykrikovať, že to súdruhovia. A že nikto nevisel.
Moderné libtardské hľadanie vinníka.

Ešte pridám: "Kto z vás je bez viny, nech prvý hodí kameň" - tesár z Nazaretu

08.03.2021

Duch tajgy Duch tajgy Tomáš Boukal

Tak čo, nikto, kto by napísal recenziu? Dosť sa podľa recenzii miestnych znalcov riadim :-)

20.10.2020

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Z celej série mi to prišlo ako najslabšie.

12.06.2020 1 z 5

Zober prachy a leť Zober prachy a leť Ronald Wyeth

Prečítal som znova a teda píšem znova:
Moderné a inteligentné. Napínavé a zábavné, napriek tomu, že príbeh sa odohráva kdesi v zadku, kde by človek nenašiel priestor asi ani na dobrodružnú výmenu prasknutej pneumatiky. Manželia Grassovci (áno, sú to hlavní hrdinovia zatiaľ všetkých vydaných autorových diel) si plnia jeden zo svojich pekných snov a pri tom sa -ako inak- dostanú do zamotaného príbehu jednej juhoamerickej zlodejky (meisterstuck: zlodejka vlastne nie je záporná postava a nie je možné k nej necítiť sympatie). Dej je akčný, vtipný a má spád. Autor opäť ohromuje nekonečnými znalosťami geografie, prírody, miestnych zvykov, techniky, aeronautiky, politiky, ľudskej duše,.... všetkého. Kniha sa číta sama, je písaná trochu svojským, povedzme "Wyethovským" jazykom, čo je príjemný "mimomainstream".
P.S.: k čítaniu majte vždy poruke atlas, kroniku letectva či dobrú encyklopédiu.
A to je vlastne jediné, čo sa dá románu (skôr vydavateľovi) vytknúť: absencia nejakej prílohy na konci knihy - mapa, trasa, obrázok lietadla.

19.09.2019 5 z 5

Prekliate zlato Prekliate zlato Ronald Wyeth

Super.
Nie pre čitateľov mainstreamu.
Kto má rád dobrodružné psychothrillery s výborne vykreslenými mešuge obludami v ľudskej koži, odporúčam. Skvelá skladba postáv, neznámy autor sa začína zaraďovať poriadne vysoko.
Ak budú ďalšie veci, nebudem váhať, autor sa už stal zárukou výborného čítania.

Zober prachy a leť Zober prachy a leť Ronald Wyeth

Výborné, jednoznačne lepšie ako kuriér.
Indoška je perfektne vymyslená postavička, mega sympaťáčka.
Autor má výborne našliapnuté.

Mafiánsky kuriér Mafiánsky kuriér Ronald Wyeth

Zaujímavý príbeh, seriózne postavy. Treba si to prečítať, napriek debilnému názvu, aby sa to predávalo. Je to fakt dobré. Gratulujem k autorovej románovej prvotine.

Križiaci I. a II. diel Križiaci I. a II. diel Henryk Sienkiewicz

Dielo hodnotné svojimi vernými opismi života a zvyklostí v tej dobe a ohromnou romantičnosťou hlavných postáv. Výborne dobrodružné pasáže nútia čítať a čítať. Až neuveriteľný zmysel pre dobro, spravodlivosť a podobne mi však trošku prekážal.
Ale inak je to výborné, hlavnému hrdinovi musíte držať palce.

Hřmící stádo Hřmící stádo Zane Grey

V čase, keď to človek nosil v zadnom vačku do školy, považoval to za výborné kovbojky.
Neskôr človek zachytí aj hlbšiu rovinu príbehov týchto kníh - tragédiu a drsnosť života na divokom západe.

Šéfovia Šéfovia Stuart Woods

Zaujalo ma to najmä množstvom zaujímavých informácii zo života v tamtej dobe. Príbeh bol celkom dobre spracovaný, jediné, čo mi prekážalo bolo, že tak nejak od začiatku bolo jasné, kto je vrah.
Ale inak to bolo uveriteľné, realistické a hlavne napínavé.

Old Surehand I Old Surehand I Karel May

A taký dobrý príbeh tak strašne zvrzali absolútne nevydareným filmom.
To by som zakázal, nech to pomenujú inak!

17.02.2018

Na Rio de la Plata Na Rio de la Plata Karel May

Mám rád Južnú Ameriku, mám rád dobrodružstvo, mám rád opisy ciest, mám rád Maya.

Ztracený svět Ztracený svět Arthur Conan Doyle

Dielo vnímam ako autorove najhodnotnejšie.
Skvelý príbeh, výborná fantázia a úžasné opisy.
Čitateľ je tam doslova s nimi.

Detektívkar? Až v druhom rade.

17.02.2018 5 z 5