okeey okeey komentáře u knih

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Jsem moc ráda, že na začátku příběhu jsme si trošku zrekapitulovali první díl. Pokračování příběhu z Medvědína je stejně chytlavé jako jeho začátek. Autor umí velmi dobře vykreslit charaktery postav a nevtíravým způsobem nás donutit k zamyšlení a to dokonce několikrát. Řeší se tu rodinné vztahy, přátelství, rivalita mezi sportovními kluby, politika, genderové předsudky, homosexualita a jiné.
Ještě mě čeká jeden díl -> Vítězové, ale už teď můžu říct, že tato série rozhodně není plochá, má hodně do sebe a spoustu vám toho předá, věřte mi.

07.12.2023 5 z 5

Ženy zločinu Ženy zločinu Lucie Bechynková

Jsem velkou fanynkou Opravdových zločinů, proto jsem musela sáhnout po nové knize od Lucky Bechynkové Ženy zločinu. Čeká nás zde několik příběhů o vražedkyních zejména z České republiky a Slovenska. Poslední je zahraniční, ale opravdu stojí za přečtení. Každý jeden příběh je proložen rozhovorem s nějakou ženou, ať už s bývalou ředitelkou Věznice Světlá nad Sázavou nebo bachařkou. Rozhovory jsou třešničkou na dortu, protože se dozvíte spoustu zajímavých informací o vězeňství či o práci policie. Kniha je pro fanoušky true crime jako dělaná a navíc, když je to z našich lužin hájů, je to totální muset read.

27.11.2023 5 z 5

Kordélie a kloboučníci Kordélie a kloboučníci Tamzin Merchant

Já zkrátka zbožňuju fantasy pro děti a mládež, ještě jsem se snad nesetkala s tím, že by se mi příběh takového ražení nelíbil a Kordélie a kloboučníci nebyla výjimka, naopak, kniha je naprosto fantastická!
Magie a kouzelný svět, to je moje! Ale to by nebyl správný příběh, když by se neobjevilo nějaké zlo, bezpráví, zkrátka ničivý element. A do toho chce ještě Kordélie vyřešit záhadu ztraceného otce.
Jestli tě tohle nenalákalo, tak už nevím. Tato kniha je must read!

23.11.2023 5 z 5

Kolektiv Kolektiv Alison Gaylin

Truchlící matky, které vytvoří "kolektiv", aby spravedlnosti učinily za dost. Zní to jako super příběh že? Taky že je!
Kniha se čte velice svižně a jen tak se od ní neodtrhnete.
Příběh má obrovský potenciál a podle mě by se dal ještě více propracovat, stejně tak jako psychologie postav, nicméně to nic nemění na tom, že se mi příběh velmi líbil a to nejen proto, že s každou další stranou stoupalo napětí a odkrývala se další a další tajemství.
Ale nenechte se zmást, jedná se o nenáročnou literaturu. Pokud něco takového hledáte, mohu tuto knihu jedině doporučit.

23.11.2023 4 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

Sakra povedený retelling Malé mořské víly!
Pohádka, jak ji neznáme. Sarkasmus, rozpravy na úrovni a nekonečná dávka krutosti, ale samozřejmě se tu najde i romantika.
Příběh má pozvolnou gradaci, ale vyústění tedy stojí za to. Byla to jízda a kniha se mi četla moc hezky. Líbí se mi, jak si autorka pohrála s charaktery postav.
Rozhodně originální "Malá mořská víla". Doporučuji.

23.11.2023 5 z 5

Sen o šicím stroji Sen o šicím stroji Bianca Pitzorno

Tento příběh není jen o šicích strojích, látkách a švadlenách, ale také o lidských osudech, společenských poměrech či určité formy nezávislosti a svobody v Itálii na počátku 20. století.
Kniha se četla svižně a lehce, byť některé události, situace vůbec lehké nebyly. Sedla mi do nálady a líbí se mi, že není zaměřená jen na šití jako takové, ale rozvíjí spoustu dalších témat, jak už jsem zmiňovala výše.
Příběhu nemám co vytknout, čtení jsem si užila a začala si více vážit věcí, které jsou zdánlivou samozřejmostí. Doporučuji.

09.11.2023 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Popravdě jsem nevěděla, co od knihy čekat. Harry Potter je moje srdcová záležitost a naprosto rozumím tomu, proč J.K.R. psala tuto knihu pod pseudonymem, přesně proto, aby se vyhnula srovnávání. Ale myslím si, že se neměla čeho bát.

Příběh je velmi promyšlený, postupně rozmotáváme nitky, až nám na konci všechno dá smysl a propojení všech okolností případu, který se v knize vyšetřuje.

Mám ráda, když je pro mě v detektivkách konec překvapivý, protože tak poznám kvalitní, promyšlené vyšetřování. Audioknihu rozhodně doporučuji a pan Oliva má hlas, který se k příběhu hodí. Rozhodně doporučuji.

06.11.2023

Tajné jezero – Návrat Tajné jezero – Návrat Karen Inglis

Pokračování prvního dílu Tajné jezero, které se vám nebude líbit o nic méně. Je to krásný dětský příběh o odvaze, přátelství, dobrodružství s notnou dávkou fantazie a garantuji vám, že si příběh užijete, i když už pár desetiletí dítě nejste. Kniha se čte sama, mě nezabrala ani jeden den. Během čtení máte úsměv na tváři aniž byste si to uvědomovali. Je fajn mezi těmi vážnými příběhy s těžkými tématy, mít občas nějaké zpestření v podobě jednodušších příběhů jako je právě tento. Rozhodně doporučuji.

06.11.2023 5 z 5

Amari a Velká hra Amari a Velká hra B. B. Alston

Ne, tohle mi nedělejte, otevřený konec a další díl zatím v nedohlednu.
Fantastické pokračování prvního dílu, které vás nenechá vydechnout. Nespravedlnost, honba za pravdou, oddanost, věrnost a spoustu dalšího tu najdete.
Kniha se četla sama, stejně jako začátek série, aniž byste si to uvědomili, jste na konci a chcete víc!
Amari je mi zase o kousek sympatičtější a já už se nemůžu dočkat dalšího dílu!
Rozhodně doporučuji.

31.10.2023 5 z 5

Muzeum divů Muzeum divů Ransom Riggs

Naprosto úžasná záležitost. Sirotčinec slečny Peregrinové je jeden z mých největších srdcových příběhů a tento nepostradatelný průvodce světa podivných mi v knihovně nesměl chybět.
Průvodce je napsán samotnou slečnou Peregrinovou pro našeho hlavního hrdinu Jacoba. Najdeme v něm spoustu zajímavostí doplňujících svět podivných, fotografií a nádherných ilustrací. Vše co jste z tohoto světa nevěděli se zde dozvíte. Kniha se čte velmi příjemně a převážně s úsměvem.
Ale pozor! ,,Tato kniha je určena jen pro podivné oči. Vydavatel nenese zodpovědnost za to, co se může stát, pokud si knihu přečte nepovolaná osoba.''

26.10.2023 5 z 5

Smysl vraždy Smysl vraždy Jane Isaac

Když se mi dostala do rukou tato detektivka, byla jsem z anotace nadšená. Příběh má mysteriózní začátek, kdy Anna najde ve svém bytě ubodaného muže. Kniha ubíhá svižným tempem a my se dozvídáme stale více podrobností. Sympatické postavy jsou jen velkým plusem. Vyšetřovatelka, která se touží blýsknout u svého prvního případu jako šéfka, ale je rozpolcená mezi práci a problémovým synem. Ve druhé třetině kniha začne utíkat brutálním tempem a čeká nás velmi napínavý závěr. Opravdu mrtvola v bytě nemá s Annou nic společného? První kniha ze série s Helen mě nadchla, rozhodně se těším na pokračování.

19.10.2023 5 z 5

Prázdnice: Hon na Morrigan Crowovou Prázdnice: Hon na Morrigan Crowovou Jessica Townsend

Autorka třetí díl série Nikdyuš vystřelila do výšin. Strašně mě baví příběhy ve stylu fantasy, které je prvoplánově určeno pro děti a mládež, ale troufnu si říct, že si konkrétně tento příběh najde své čtenáře i mezi "dospěláky" a nebude jich málo.
V tomto díle nás čeká pomalejší rozjezd, ale pak vás kniha strhne jako lavina a vyplivne na konci s pocitem, že nechcete, aby příběh skončil.
Jedná se o příběh nadčasový, kde se v pozadí řeší i vážnější témata, což není úplně jednoduché do knihy tohoto žánru vpravit, to oceňuji.
Čtení jsem si moc užila, série má vše, co správné fantasy mít má a těším se na další knihy této autorky, protože mě její jazyková vybavenost a představivost velmi baví. Doporučuji všemi deseti, tohle si nemůžete nechat ujít!

17.10.2023

Volání o pomoc Volání o pomoc Wendy Dranfield

Druhý díl je ještě lepší než ten předchozí.
Rozvíjí se charaktery hlavních postav, což mě neskutečně baví, stránky ubíhaly pod rukama a napětí by se dalo krájet, kniha absolutně nešla odložit. Nečekaný konec, skvělá zápletka a žádná předvídatelnost, takhle by měla správná detektivka vypadat! Co mě mrzí je, že série nemá tolik pozornosti, kolik by si zasloužila, protože je daleko lepší než série či knihy, které mají obrovský "hype". Rozhodně doporučuji, knihu nebudete chtít pustit z ruky! Nicméně věřím, že třetí díl vystřelí kompletní příběh do nebes, tak doufám, že má očekávání budou naplněna.

17.10.2023 5 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Dvě hlavní postavy, které byly neprávem odsouzeny, trest si odpykaly, ale teď přichází čas na spravedlnost. Nicméně se společně pouštějí do hledání dívky, která zmizela z letního tábora, jelikož se jedná o bývalého detektiva a soukromého detektiva.
Neotřelá detektivka, která vám nedá vydechnout, obě hlavní postavy mě velmi baví, příběh se četl svižně a postupně se odkrývají tajemství jak rodiny oběti, tak i samotných detektivů, to zajišťuje gradaci děje a o to víc mě kniha bavila. Těším se na další díl.

17.10.2023 5 z 5

Josefíně všichni lžou Josefíně všichni lžou Kateřina Pantovič

Co se týče této knihy, jsem rozpolcená, na jednu stranu v ní najdeme zajímavé myšlenky a situace, ale na druhou stranu v příběhu postrádám určitou celistvost.
Mrzí mě, že Josefína nedostala větší prostor, protože její dějová linka byla zajímavá.
Kniha byla jiná, zvláštní a možná kdyby byla povídková, tak by to bylo lepší. Nicméně věřím a vidím (dle recenzí), že si své čtenáře našla, mě bohužel moc nesedla.

27.09.2023 3 z 5

Po této autobiografii už se na postavu Chandlera Binga ze seriálu Přátelé nikdy nebudete koukat stejně.
Jak vypadá a vzniká závislost na lécích, alkoholu, drogách atd.? Nejen o tom Matthew Perry ve své knize vypráví. Bude vám z toho úzko, to bez debat, ale ne všechno je tak hrozné, jak se zdá, i přesto že to Matthew Perry měl jakkoli jen ne jednoduché se s tím stále pere a nevzdává se.
Poslouchala jsem jako audioknihu načtenou Alešem Procházkou, který postavu Chandlera Binga i nějakou dobu daboval, takže k tomuto herci jeho hlas naprosto sedí. I přesto, že příběh zdaleka není pozitivní, jsem si poslech užila, protože špatné zkušenosti (byť jiných) jsou také zkušenosti. Rozhodně doporučuji.

18.09.2023 5 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

Humbook tip, který rozhodně nezklamal.
Fantasy kniha, u které máte pocit, že tento svět znáte - magie, škola pro dospívající oplývající těmito schopnostmi a Turnaj pěti království. V této souvislosti mě samozřejmě napadl příběh 4. dílu Harryho Pottera (Ohnivý pohár), ale tam veškerá podobnost končí.
Kniha je čtivá, má spád, autorka si umí pohrát se slovy a hlavně, co se mi líbilo nejvíce, umí skvěle vykreslit charaktery postav, každá postava v knize je něčím specifická, má svoje kouzlo a odlišné povahové rysy.
Těším se na druhý díl, zajímá mě jak si Eira poradí dál. Příběh se mi moc líbil.

16.09.2023 5 z 5

Kudy kráčel zločin Kudy kráčel zločin Hana Hlušičková

Poslouchala jsem jako audioknihu. Další kniha ze sekce true crime literatury, která ukazuje zase jiný úhel pohledu na známé případy jako je Hepnarová, spartakiádní vrah a podobně. Audiokniha je to zajímavá, dozvěděla jsem se zase spoustu nových informací, ale některé části mi přišly zdlouhavé a zbytečně natahované, nicméně to ale neznamená, že se mi kniha jako celek nelíbila, jen bych ji úplně nezařadila mezi top knihy tohoto žánru. Doporučuji všem, které tato tématika zajímá, protože stojí za poslech či přečtení, protože i přes mé výtky zde najdete mnoho důležitých informací.

12.09.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, hlasem a patřičnou atmosférou Daniela Krejčíka. Působí na mě jako čistá duše, srdečný člověk a s každým "setkáním" s ním se mi to jenom potvrzuje.
Tohle je příběh, který vás vytáhne ze špatné nálady, chmur či deprese. Jsem ráda, že audioknihu mám, protože přesně v těchto chvílích si jí budu pouštět zas a znova. Daniel vypráví svůj a Matějův příběh s takovou lehkostí, nadhledem, že člověk věří, že se opravdu všechno dá zvládnout, když máte u sebe tu správnou osobu. Samozřejmě, že zažívají chvíle plné radosti či smutku jako každý. Autor se vůbec nepovyšuje, naopak, dává najevo, že on i Matěj jsou taky lidi, všechno si to sami vydřeli, jak už zámek a následnou rekonstrukci, tak i své postavení v profesích, které vykonávají.
U některých pasáží jsem se smála opravdu nahlas, protože to jinak nešlo, odteď Tě Dane naprosto zbožňuju, protože to snad ani jinak nejde. Děkuji za Tvůj příběh a krásnou interpretaci v audioknize. A klobouk dolů, není snadné se tímto způsobem "odhalit" veřejnosti se svými pocty a myšlenkami.

02.09.2023 5 z 5

Ta z katovny Ta z katovny Diana Štelová

,,To, čeho se děsíme, je pouze tím v nás, čemu jsme se ještě nepostavili tváří v tvář."

Jedna věta, která naprosto vystihuje, jak příběh této knihy, tak i realitu všedního dne.
Příběh Lucky a Celestýny je neobyčejný, nic podobného jsem zatím nečetla. Lucka si v sobě nese kostlivce z dětství, problémy s milostnými vztahy a myslí si, že před nimi uteče do bývalé katovny, kterou koupila, ale to ještě netušila, jak moc se spletla.
Příběh o odrazu z totálního dna, týrání (psychickém i fyzickém), úzkostech, ale také o síle přátelství, odvahy a vytrvalosti.
Kniha je to ve své podstatě smutná, ale má velký přesah a já jsem si z ní vzala své.
Děkuji autorce za tuto knihu.

01.09.2023 5 z 5