ochwey ochwey komentáře u knih

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Červená knihovna na pozadí Osvětimi. A ta Osvětim byla opravdu hodně upozadněná, příběh zromantizovaný, jako by se ani neodehrával v koncentračním táboře, semtam někdo umřel, semtam všude padal popel z krematorií, semtam se objevil zlý esesák, ale všechno se stalo tak strašně mimochodem mimo hlavní lovestory, že to opravdu nemůžu hodnotit líp než 3* (a to možná i jednu přidávám za čtivost) a nechápu, kde knížka nabrala takový hype, když je něco "válečná literatura", čekala bych, že na mě zapůsobí nejvíc válka. Tady jsem jen tušila, že nějaká byla.

19.07.2019 3 z 5

Cabin Porn - Chaty na konci světa Cabin Porn - Chaty na konci světa Zach Klein

That's my kind of porn!
Chatičky jsou skvělé. A já si užívám okamžiky na naší chalupě, jsem milovník tohohle života, takže bylo celkem jasné, že se mi to bude líbit.
Trochu škoda, že příběhy jsou snad všechny z jůesej a fotek domečků je na můj vkus málo evropských, ale ještě nemám prohlídlý web, třeba je to tam lepší, i tak jsem narazila na dost chlaloupek, ve kterých bych chtěla bydlet.
A je to děsně inspirující! Chci u chalupy stavět saunu a kdyby tam tekl potok, udělám tam průtokovou hot tub v kádi.

05.02.2018 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Nesbø to prostě umí napsat tak, že když čtu do noci, pomalu se bojím dojít si pro pití. A ty s Harrym Holem jsou nejlepší - protože kdo by ho nemiloval. Ono je teda pravda, že všechny knihy ze série jsou si pro mě dost podobné, ale baví mě i tak - aspoň se mění vrazi, způsoby vražd a oběti :D

26.06.2017 5 z 5

Opráski sčeskí historje f koztce Opráski sčeskí historje f koztce Jaz

Humor oprásků je boží. Dá se to číst dokola a furt je to sranda, cywe.
"Kua Kefka! Ěšťě jenda promněna a uďlám sváma krádkej Proces!"

10.04.2017 5 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

My jsme si vždycky říkali na PřF MU, že geologové jsou divní (no offense)! A tady to bylo šílené, jak vlastně neškodný koníček a záliba propukne v honbu a vášeň a zničí vám život, který jste si vysnili.

28.08.2017 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

(SPOILER) Tak tohle ne. Čekala jsem víc, obzvlášť od knihy tak vychvalované a označené jako bestseller. Přestala jsem se nudit asi až v půlce knihy, což je dost pozdě na to, aby mě kniha oslovila - ale ze zvědavosti jsem ji dočetla. A závěr, ten to zabil úplně (navíc, už od doby, co se Amy vrátila, mi bylo jasné, že spolu nějakým způsobem zůstanou). 3* za cca 150 stran, co se mi líbily, a asi za to, že jsem se u čtení opálila venku na slunku... nebo já fakt nevím. 2* by možná stačily.

27.07.2016 3 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Jsem hrozně rozpolcená s hodnocením. Příběh a myšlenka je dechberoucí, ale nečekala jsem až tak reportážní styl (taky jsem si mohla zjistil ale, co byl Krakauer zač), kterému trvalo přibližně do půlky knížky, aby si mě konečně získal (zlomilo se to, když Krakauer popisoval svůj výstup na Ďáblův palec).
Možná je to jeden z případů, kdy se mi víc líbí film (i když si ho vlastně ani moc nepamatuju), protože ty záběry a protože Eddie Vedder ♥
“Happiness only real when shared”

08.03.2017 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Tohle mě hodně bavilo. Možná je to tím že mě vždycky fascinoval smutný osud Aralského jezera a je úplně jasné, že zrovna tím je Jezero inspirované. Přesně takhle syrově a depresivně si to tam představuju.

27.03.2017 5 z 5

Mapy. Atlas světa, jaký svět ještě neviděl Mapy. Atlas světa, jaký svět ještě neviděl Aleksandra Machowiak Mizielińska

♥♥♥
To je prostě krása, svádí k neustálému prohlížení a cestování (nejen) prstem po mapě.

21.03.2017 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Ke krbu na chalupu ideální. Je to ta knížka, co jednou přečtete, a pak stačí otevřít stránky kdekoliv a číst náhodně ty krátké příhody ze slepičí farmy a pít kávu a víc k radosti není třeba.

10.12.2016 4 z 5

Pálenka: Prózy z Banátu Pálenka: Prózy z Banátu Matěj Hořava (p)

Syrové a zároveň poetické, jako Banát, který Pálenka dokonale vystihuje. Byla jsem zase tam, na těch loukách mezi kopci, v duchu pila slabou višňovku a dívala se na Dunaj. Prózy tak krátké, a přitom tak silné, že tak útlou knížku je potřeba číst po kouscích. Zatajoval se mi dech a já jsem se musela dojímat. Navíc nádherný jazyk, který mě polapil, ta dlouhá souvětí, která toho musí tolik říct, naléhavě, přesto klidně... Pro mě letos nejlepší kniha. Vrátím se.

29.09.2016 5 z 5

Domácnost bez odpadu Domácnost bez odpadu Bea Johnson

Nic, na co by člověk sám nepřišel selským rozumem. Takže v tomto mi to oči extrémně neotevřelo, ale možná i proto, že se prostě dost dlouho a dost intenzivně o tuto problematiku zajímám. A kompostuju odmala (což mi přišlo jak onejvětší objev autorky, co se všecko dá zkompostovat).
Knížka JE rozhodně inspirující a měl by si ji přečíst každá povinně. Děti ve škole by měly mít speciální ekovýuku!
I já jsem se inspirovala a některé rady a tipy aplikuju - ale odtial podial, samoopalovák z kakaa a rtěnku z červené řepy si dělat nebudu.

04.05.2017 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Dost jsem se bála, protože zaprvé ženská autorka klasiky (asi nějaký předsudek, ale radši čtu chlapy), a zadruhé to téma? Paničky, vdavky, vyjížďky po parcích a vznešení pánové. A romantika! Pff. Pořád jsem měla před očima scénky z Červeného trpaslíka (dialog o červených jablkách!) a pomalu tam čekala Krytona na tanku.
Ale nakonec mě to příjemně překvapilo. Pan Bennet si mě získal hned v první kapitole a hysterická jednoduchá paní Bennetová vlastně taky, stejně i Collins - já se ráda lidem směju. Protože jsem čekala, že to bude nuda a šeď a romantika, byla jsem ráda, že se pobavím. Velká láska a dvě svatby v jeden den, pan Darcy jako největší klaďas, chudé holky ke štěstí přijdou a dušička je v péřu. Škoda jen, že hlavní hrdinka mi přišla až tak rozumná, že byla nudná, mohla mít taky nějaké pořádné mouchy.

04.05.2017 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Ohnivý pohár byl před sto lety můj začátek vztahu s Harrym, miluju ho pořád! Beztak si mě získal Archie v noční košili u studánky, který má rád, když mu kolem franty fouká.
A už to přišlo, díly, u kterých na konci budu brečet. A to se moc nedojímám.

31.01.2017 5 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Babička to uvedla slovy: "No to je strašné, že já sem to četla, Denisko, schválně ti to půčim, šak eště to nemusím vracať, podiv sa, to bylo tak zlé, že sa mi z teho chtělo zvracať enem sem to četla", což ve mě přirozeně probudilo zvědavost, chápu, že byla asi znechucená ze zhýralého života, co postavy vedly, mě se zvracať nechtělo, ale celkem zlé mi to přišlo taky, neurazí, nenadchne, není to uvěřitelné, je to spíš celé lehce stupidní. Obligátnímu "ale do vlaku celkem dobré" se zase nevyhnu - dá se to číst, i když je v kupé rušno a člověk o nic nepřijde, když se zaposlouchá do cizího hovoru místo toho, aby dával pozor na děj.

26.11.2019 2 z 5

Buzíčci Buzíčci Jan Folný (p)

Buzíčci byli povídková knížka, co mě bavila od začátku do konce. Miluju, když jsou povídky navzájem propojené. A jazyk byl taky úžasný - v každé povídce jiný, přesně ušitý na míru tomu, kdo ji vypravoval. Skvělý lgbt kousek.

25.07.2018 5 z 5

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

Krasojízda!
A bylo tam všechno - porno, homosexualita, Oidipovský komplex, sex, nenávist, láska, pomsta, smrt a to vše v skvělém koktejlu, co umí namíchat jen Chuck Palahniuk.
A v doslovu (který by byla chyba nepřečíst si!) zmíněn Viggo Mortensen, co víc chtít.
láska.

19.03.2018 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Kastelán byl správný cynik a sedla mi jeho povaha, což mě bavilo, jiný humor, než v Aristokratkách, kde mi to přišlo s každým dílem víc a víc na sílu. Tady pro změnu divné paranormální jevy. Utnutý konec, jak už to v denících bývá - nic extra jsem si prostě neodnesla, ale do vlaku dobré.

20.02.2018 3 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Ta holčičí část ve mně si říká, že to je romantická pohádka, ale ta druhá část, co pije 5 piv za večer a chodí na výlety s krosnou spát pod širák, si říka "wtf, co jsem si to půjčila za přeslazené klišé". Bohužel to na mě bylo sladké až moc, všechny ty smutné a dramatické momenty byly tou přeslazeností přebity. A motivační řeči o spojení vesmíru taky nemusím. Ale Tereza umí moc pěkně navodit atmosféru a popsat ji, to zas jo.

25.07.2018 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Nic moc náročného, žádné hluboké myšlenky a hlavně (asi i díky zmíněnému) dost čtivé. Bavil mě ten pohled napříč generacemi, bavily mě postavy a jejich vývoj (jiné víc, jiné míň, jak už to tak chodí), sex v knihách mě nepobuřuje (i když tady sexem řešili snad každý problém, pomalu i to, kdo koupí chleba - což nemusí být špatné), prostě taková oddechovka. Wow efekt to ve mě nezanechalo, ale touhu přečíst si dalšího Hartla jo.

20.11.2017 4 z 5