Nyangumi

Deník Anne FrankovéDeník Anne FrankovéAnne Frank

(+ SPOILER) Myslela jsem si, že je to je román o holocaustu, to jsem se teda spletla. Autorka píše z úkrytu, ve kterém žije s dalšími sedmi lidmi, kteří se zde uchýlili před odsunem do koncentráku. Většinu románu tvoří popisy denních hádek a života v úkrytu. Někdy nad tím, ale zůstává rozum stát. Ze začátku šeptají, a třeba celý den se nehnou z místa, aby se neprozradili a jindy jedné schované židovce rupne v bedně a začne luxovat tepich. Nebo proč si zapínají v úkrytu třeba budík, jsem taky nepochopila. Nebo ty jejich hádky, to přece muselo být slyšet. Ze začátku psáno hodně dětsky, vzhledem k věku autorky, ale ke konci se to rozjíždí svižně a snaha o filozofické úvahy o člověku, víře, naději a lásce. Zmínky o válce bohužel jen okrajově, jednak že Anna má omezené informace a nechce se o beznadějné situaci víc rozepisovat. Román o dospívání, hledání lásky a místa v životě a hlavně o naději a nezlomné víře v dobro.

14.12.2021

Hovno hoříHovno hoříPetr Šabach

Je to sranda ze života. Autor rozebírá vztahy mezi ženami a muži, ale protože to psal chlap, tak to samozřejmě chlapům nahrává, jak jinak. Tragikomedie pro zasmání.

06.12.2021

Dokonalý zločinDokonalý zločinHelen Fields

(+ SPOILER) Důkaz jak se z dobré detektivky postupně může stát nedobrá vztahovka. Někdo to tady přirovnal k Dallasu. Ano, Dallas, dalas, nedala. Opravdu se mě nechce čekat, až Ava vyléčí Luca svou láskou, aspoň tak je to tam prezentováno. Pokud chcete romantiku, zkuste to jinde, tady je to frustrace. A ty případy byly hnus. Finito, s touhle sérií definitivně končím.

04.11.2021

Dokonalé tichoDokonalé tichoHelen Fields

(+ SPOILER) Tak dokonalé to zase nebylo. Průměrný thriller s rádoby neočekávanými zvraty, které se daly vytušit od půlky knihy. Zase konfrontace podezřelého jen ve formě našeho oblíbeného dua bez posil. Nosí sakra ti dva vůbec někdy služební zbraň? Zatýkání s cihlou a vidlemi mě fakt dostalo. Málem tu poslední holku kvůli nim zabil.

04.11.2021

Dokonalá smrtDokonalá smrtHelen Fields

Lepší než předchozí díl. Nevím na co ale potřebují Ava a Luc zbytek policie, když ke konci vždycky konfrontují podezřelého sami, maximálně s kolegou. Mohli by klidně dělat privátní detektivy a vyšlo by to nastejno. Ty jejich hurá akce na vlastní pěst a tajení informací stojí ostatní zbytečně utracené životy.

17.10.2021

Dokonalá kořistDokonalá kořistHelen Fields

Příběh je slabší než první díl. Poslouchala jsem jako audioknihu, za medově sametový hlas Jana Šťastného a výborný překlad Nely Knapové přidávám hvězdu navíc.

16.10.2021

Dokonalé stopyDokonalé stopyHelen Fields

(+ SPOILER) Vrah je psychopatický okolím nedoceněný a sexuálně frustrovaný narcis. Kdyby to nebyl takový magor a vrah, člověku by ho bylo skoro líto. Avě na konci ruply nervy a jako policistka úplně selhala. Luc byl taky hodně zvláštní postava, s těmi jeho suvenýry od obětí, co si schovával doma, mi přišel dost vyšinutý. Četlo se to svižně, ale ten konec byl takový nahrcaný na jednu hromadu.

08.10.2021

PodezřelýPodezřelýRobert Crais

Klidně mohla být polovina románu z pohledu psa a vůbec by mi to nevadilo. Maggie hrála prim.

04.10.2021

Tajný život stromůTajný život stromůPeter Wohlleben

Les jako jeden velký žijící organismus. Dynamický systém propletený vlastní informační sítí a s pevnými sociálními vazbami a pomocí slabším. Protože v celku je síla. Už nikdy nebudu stromy vnímat stejně.

03.10.2021

Jóga pro každéhoJóga pro každéhoKareen Zebroff

Mám tuhle knížku ráda. Mohlo by se to jmenovat jóga pro natvrdlé. Každý cvik je jednoduše popsán krok po kroku, včetně pěkných barevných fotografií. Vsechny cviky jsou proveditelné, a když jsou těžší, je tam uvedena jednodušší varianta. U každého cviku je také popsán účinek, takže cvičící si může vybrat cviky dle své potřeby. Na konci knihy jsou také cvičební plány sestavené pro zmírnění vybraných zdravotních problémů.

03.10.2021

Bylinky (Nejznámější bylinky od A do Z)Bylinky (Nejznámější bylinky od A do Z)Brigitte Lotz

V knize také najdete, jak vybrané bylinky pěstovat.

Encyklopedie - Byliny a kořeníEncyklopedie - Byliny a kořeníNico Vermeulen

Podle mě nejkrásnější knížka o bylinkách, díky svým fotografiím a kvalitnímu křídovému papíru. Stovky rostlin, každá pěkně popsána včetně využití. Ale pozor, rostliny jsou sice řazeny abecedně, ale podle svých latinských názvů. Naštěstí je vzadu v knize přehledný rejstřík.

Skrytá moc drahých kamenůSkrytá moc drahých kamenůJosef Pavel Kreperát

Publikace pěkná, ale na můj vkus tam je moc esoteriky.

03.10.2021

Zdravá kuchyně - Atraktivní receptyZdravá kuchyně - Atraktivní receptyRachel Haigh

Zdravé recepty v atraktivních fotkách.

CizinkaCizinkaDiana Gabaldon

Přemíra velmi popisných erotických scén na úkor jiného děje. Tváří se to jako historický román, ale historie tam moc není. Hlavní hrdinka je neuvěřitelně blbá a nesympatická. Chudák Frank. Lépe se čte v originále.

Miluj svůj životMiluj svůj životLouise L. Hay

Říkejte si, mám se ráda, by se dala tahle kniha shrnout v jedné větě.

Jurský parkJurský parkMichael Crichton

Přerostlé lidožravé ještěrky mě teda moc nechytly.

BibleBible neznámý, neuveden

Nejsem věřící, takže hodnotím jako každou jinou knihu. Starý zákon mě moc neoslovil, nový jsem přečetla celý. Líbily se mi úvahy a určitá životní moudrost, která se v knize nalézá. Doporučuji nový překlad Bible21 čte se snadno a najdete ji ke stažení i v audioverzi.

Poslední paní ParrishováPoslední paní ParrishováLiv Constantine

Román o tom, že peníze i když důležité, nejsou úplně všechno. Lidská svoboda má nevyčíslitelnou hodnotu a každému bude nakonec po zásluze odmeřeno.

Spokojené kaktusySpokojené kaktusyJohn Pilbeam

Jasné a stručné popisy květin, hezká grafická úprava a hlavně jsou názvy řazeny abecedně. Kniha je určena pro úplné začátečníky a je moc pěkná. Jako plus taky hodnotím informaci o tom, jakou bude mít dospělý kaktus velikost, znázorněnou graficky s porovnáním k lidskému tělu. Je fajn vědět, jestli vás kytka vystrnadí z bytu.

01.10.2021

Zabij mě znovuZabij mě znovuRachel Abbott

Konec nebyl tak překvapivý, jak by se zdálo, vždycky se při troše přemýšlení dal odhadnout další vývoj. Průměrná detektivka s psychologickým námětem, ale čtivá. Dala by se shrnout větou, že nic není klamavější než představy, které si vytváříme o ostatních.

01.10.2021

Úpadek anglické vraždy a jiné esejeÚpadek anglické vraždy a jiné esejeG. Orwell (pseudonym)

(+ SPOILER) Při tehdejší lékařské péči pro chudé se jenom divím, že spisovatel vyvázl se zdravou kůží a utekl po svých. Možná právě proto...

Barva mlékaBarva mlékaNell Leyshon

Je to hnusné, surové a bohužel hodně reálné. Musela jsem to přečíst naráz, další den bych na to už neměla sílu. Před autorkou smekám, opravdu jsem před sebou viděla Mary jako živou. Extra body za výborný český překlad.

12.09.2021

Pestrý svět sukulentůPestrý svět sukulentůJiří Janda

Krásně provedená knížka s nádhernými fotografiemi. Jenom bych autorům vytkla nadužívání výkřičníku, hlavně ze začátku. I když píšete zajímavé informace, není potřeba mít exklamaci v každém druhém odstavci textu. Komu nevadí angličtina, ať se podívá na velmi povedené video o sukulentech na YouTube s názvem The survival of the fattest na kanálu Neil Curry, doporučuji.

12.09.2021

Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!Jan Novák

Zátopek mi je sympatický svou sportovní filozofií, a proto jsem se na komiks opravdu těšila. Četlo se to rychle a často mě přepadaly záchvaty smíchu, hlavně kvůli hláškám postav. Vtipně ke konci vyznělo i osnování soudruhů jak naložit s neposlušným běžcem. I když celkově ná té době nic humorného nebylo. Škoda, že to bylo tak krátké, klidně bych četla dál. Navíc děj dokreslovaly krásné ilustrace Jaromíra 99 z mé oblíbené skupiny Priessnitz, tak co si víc přát.

08.09.2021

Hory a nekonečnoHory a nekonečnoViktorka Hlaváčková

Tak mladá a tak odvážná, ne opravdu, autorka musí mít koule a ocelovou výdrž. Občas zdálo by se, postrádá i pud sebezáchovy, ale o to je čtení zajímavější. Krásná příroda, téměř filozofické úvahy o bytí a člověku vůbec, lidech a zvířatech které potkává na své dobrodružné cestě. Opravdu stojí za přečtení.

02.06.2021

Než vystydne kávaNež vystydne kávaTošikazu Kawaguči

Neustálé opakování předem řečeného. Nejen pravidel cestování v čase, které jsou v úvodu a pro jistotu ještě v každém příběhu zvlášť, ale i stejné popisy místnosti a postav.
Nemyslím si, že by měl autor čtenáře za blbce, spíš měl strach, aby pochopil podstatu a souvislosti příběhu, v případě, že si přečte jen jednu povídku souboru. Ale byla to otrava. Jména, s těma jsem měla problém. Například v jedné povídce jsou 4 ženské od K, některé taky jmenuje jen příjmením a pak zas jménem, takže zmatek. Proč taky do puntíku popisovat, co má která postava na sobě včetně obutí? Koho zajímá, jestli rukávy byly polodlouhé a blůza měla zrovna limetkovou barvu? Mě teda fakt ne. Nevím, ale působí to rušivě. Autor hraje čtenáři na city, snaží se z něj vymáčknout slzu, nejvíc to bylo znát v poslední povídce. Přijde mi, že japonští umělci si v tomhle obzvlášť libují. Přesto má tahle kniha pozitivní poselství: změň úhel pohledu a změníš cokoli.

07.01.2021

Trochu vícTrochu vícLydia Strong

Nalezeno náhodou v nabídce eknih z knihovny. Když jsem ve třetí kapitole našla čtvrtou hrubku, knihu jsem znechuceně zavřela. Dějově taky slabota, přišlo mi to psané jako amatérská povídka z nějakého webu a ještě dost špatně.

07.01.2021odpad!

Dám ti slunceDám ti slunceJandy Nelson

Román o lásce, ale také o tom, jak si ničíme život lží a vlastní vinou. Je to vztahovka, zajímavě psaná hlavně z pohledu imaginace. Ale té erotiky tam bylo trochu moc, když přihlídnu k tomu, že hrdinům je něco málo přes třináct. Taky citáty a různá moudra, která vám Google najde mraky, mě časem štvaly. S korekturou překladu se opět nikdo nepředřel, chybí písmena, interpunkce a občas i celé slovo. Jinak dobrý, ale znova to číst nebudu.

04.01.2021

Maják na útesechMaják na útesechM. Lamballe (pseudonym)

Pěkně se to četlo, ale děj byl dost předvídatelný. Román by klidně mohl ztratit 200 stran a nic by se nestalo. Už jsem viděla horší překlady, ale je fakt, že některé věty tahaly za oči. Ty její sny byly docela prča.

02.01.2021