notburga notburga komentáře u knih

Akta X: Neoficiální společník Akta X: Neoficiální společník Ngaire E. Genge

Koupeno za pár korun v levných knihách, ale užila jsem si s ní hodně legrace. Nejlepší byly asi úkoly, které bylo třeba splnit po shlédnutí každého dílu. A o pozadí jednotlivých dílů tam toho také nebylo málo, i když zpětně vím, že některé informace byly trochu překroucené nebo neúplné.

Putování s pravěkými zvířaty Putování s pravěkými zvířaty Tim Haines

Nádherné fotografie a poutavé poučné texty. Pokud jste viděli seriál, nejspíš se mnoho nového nedozvíte, ale i tak knížka stojí za to.

24.06.2015

Modrá planeta Modrá planeta kolektiv autorů

Nádherné fotografie a poutavé poučné texty. Pokud jste viděli seriál, nejspíš se nic nového nedozvíte, ale i tak knížka stojí za to.

24.06.2015 5 z 5

Herkules a jeho bájná putování: Žárem meče Herkules a jeho bájná putování: Žárem meče Timothy Boggs

Jako dítě jsem ji měla ráda, stejně jako seriál s Kevinem Sorbem. A pokud chci dnes něco opravdu oddechového a vzpomínkového, sáhnu pro ni...

Musela jsem zabíjet Musela jsem zabíjet China Keitetsi

Neskutečně silná kniha. Dodnes na některé pasáže vzpomínám a to jsem ji četla skoro před deseti lety. Budu si pro ni muset do knihovny zase zajít.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Nadchla mě už jako dvanáctiletou dívku a dodnes tento příběh vyhledávám, když si chci odpočinout. Ten úžasně popsaný vztah člověka s přírodou je přesně to, co pro chvíle uklidnění potřebuji.

Legenda o Humovi Legenda o Humovi Richard A. Knaak

Nádherná kniha, četla se skoro sama. Nicméně ten konec mi přišel takový odfláknutý, uspěchaný. Čtenář má jen velmi málo příležitostí k tomu, aby se s postavami rozloučil, což mě osobně hodně vadí. Proto jen čtyři hvězdičky, i když velmi dobré.

Africké fialky a jejich příbuzní Africké fialky a jejich příbuzní Jan Stanzel

Absolutně úžasná věc, díky které se o fialkách dozvíte neuvěřitelné množství věcí. Například mají docela rády rosení a dají se množit i květními stonky... Díky této knize přestaly mé fialky na parapetech skomírat a kvetou jedna radost (a to jsem si předtím o nich přečetla kdejakou internetovou radu). Velmi mě potěšila i kapitolka o historii a šlechtění.

23.06.2015 5 z 5

Pěstujeme tilandsie Pěstujeme tilandsie Zdeněk Ježek

Určitě nejobsáhlejší a nejsrozumitelnější příručka, která u nás o těchto rostlinách vyšla. Díky ní se mi úspěšně daří pěstovat tilandsie i v paneláku (včetně kvetení) a bravurně od sebe odlišovat jednotlivé druhy. V knize je charakterizováno asi 120 druhů a vše je doplněno fotografiemi a zdařilými perokresbami. Odbornou tématiku čas od času odlehčí nějaký příběh nebo zážitek obou pěstitelů, díky kterému si lze popisované problémy a jejich řešení lépe zapamatovat. Pokud se někdy rozhodnete tyto neobvyklé rostliny pěstovat, určitě si jako první pořiďte tuto knihu.

23.06.2015 5 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

A vypadalo to tak slibně. Už jsem si říkala, že alespoň jedna kniha ze série ode mně dostane čtyři hvězdičky. Ale ne. Hodně věcí se v závěru dalo předvídat a konec mi přišel takový odfláklý. Bohužel.

17.06.2015 3 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Průměrná fantasy. Nebýt té mediální masáže, asi o ní nezavadím. Ale za pár let se to bude synovi hodit, neb strčit mu rovnou Tolkiena asi nebude nejlepší nápad :)

17.06.2015 3 z 5

Inkarceron Inkarceron Catherine Fisher

Vzhledem k tomu, že hodnocení přečtených knih uděluji vždy až po delší době, je to za čtyři hvězdičky. Knížka mě sice bavila a nemohla jsem ve čtení přestat. Ale když jsem pak hledala v knihovně vhodný dárek pro kamarádku, padla volba právě na ni. nějak nemám chuť ji číst podruhé, tak jde o dům dál. Nejspíš se mi nějak nepovedlo vžít se do postav...

17.06.2015 4 z 5

Velká kniha Strážců Velká kniha Strážců Vlastislav Toman

Velmi pěkně zpracované. Jako malá holka jsem hledala nějaký komiks na způsob Rychlých šípů, které jsem měla v té době přečtené už nesčetněkrát a tohle se jim vyrovnalo velmi dobře. Mimo jiné mi obohatila slovník o krásné slovo "scíplá" a taky spoustu praktických věcí využitelných při pobytech v přírodě.

12.06.2015 5 z 5

Černý hřebec Černý hřebec Anna Sewell

Také jedna z mých nejoblíbenějších, kolikrát jsem ji četla už asi nespočítám a stále se k ní vracím. Má krásný příběh a je i hodně poučná :)

12.06.2015 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Lady Berankinová nemá chybu :) A nedoporučuji poslouchat ani u vaření. Jednou jsem si smíchy rozbila čelo o skříňku a podruhé pocukrovala míchaná vajíčka :))

11.06.2015 5 z 5

Jak mluvit, aby se děti lépe učily Jak mluvit, aby se děti lépe učily Adele Faber

Kniha v zásadě pracuje s postupy, které u nás nejvíce proslavila "učebnice" Respektovat a být respektován.

Podává je ovšem mnohem čtivější a srozumitelnější formou. na nic si nehraje a uznává, že na některé děti zkrátka nemusí zabrat vůbec nic. Odezvu u svého hyperaktivního a výjimečně nadaného syna zatím hodnotím velmi kladně. Chválila ji i jeho třídní učitelka, která si prošla několika kurzy na toto téma.
Rodič zde není stavěn pouze do role "toho, který se musí změnit, aby...", ale jsou tu dopodrobna rozebrány i jeho pocity a názory, které by mělo naopak respektovat dítě. Místy mi kniha opravdu "mluvila z duše." Nemám zkrátka tak abnormálně tvrdohlavé dítě, jak jsem si dřív myslela.

Asi třetinu knihy zabírají nákresy a komiksy různých modelových situací, které se hodí třeba i na ukázání manželovi, který by se jinak tak "tlustou" knihou odmítl prokousávat.

02.06.2015 5 z 5

Bonsaje malované křížkem Bonsaje malované křížkem Milena Hampelová

Klasika. Vše pěkně a návodně zpracováno. Dobře se podle předloh tvoří.

31.05.2015 5 z 5

Prázdné hory jsou plné větru a deště Prázdné hory jsou plné větru a deště * antologie

Poezie podaná tak, jak to umí jen opravdoví zenoví mistři. Některé myšlenky sice nejsou tak úderné jako v haiku (též často používaném zenovými učenci), ale o to více je z nich patrná zamýšlená atmosféra nebo vnitřní pohnutky autora.
Velmi oceňuji vložený slovníček a zestručněný úvod.

29.05.2015

Aladin – Tajemství Orientu Aladin – Tajemství Orientu Walt Disney

Děti ani mě tyto příběhy už zdaleka nenadchly tak jako první kniha.

29.05.2015 3 z 5

Pramen z Araratu - I. díl Pramen z Araratu - I. díl Imán P. Varandyan

Život na vesnici popisovaný z pohledu dospívajícího chlapce, o kterém si především starší dívky myslí, že je "ještě moc malý." Sasune tak může nahlédnout za oponu některých dějů a situací, kam by už jako o něco starší hoch přístup rozhodně neměl. Na vše pohlíží s přirozenou ještě dětskou naivitou, takže si některé věci musí zvídavý čtenář domyslet sám.

První díl knihy Pramen z Araratu se prakticky celý točí okolo svatby Sasuneho strýce a místní vyhlášené krasavice. Čtenář doprovází snoubence při mnoha často podivných přípravách a dojde i na velké svatební finále, kterým celý díl končí.

29.05.2015 4 z 5