nikolthestrange Online nikolthestrange komentáře u knih

Kniha divů Kniha divů Jeff VanderMeer

Jen nechápu, proč se vydavatelé rozhodli pro paperback. Z toho bude brzo solidní salát :(

24.12.2019 5 z 5

Střípky času Střípky času Petra Slováková

Téma cestování časem je jedno z mých oblíbených - a tahle kniha ho určitě pojímá nově a zajímavě. Budování vztahu mezi protagonistkou a antihrdinou v různých rovinách se mi líbilo, ačkoliv se to neobešlo bez několika klišé momentů. Sloh i příběh měly svá pro i proti... Způsob vyjadřování se mi zdál oproti ostatním českým YA fantasy autorkám (př. Machová, Bílková) o dost vyspělejší a implementace magie/nadpřirozena do našeho světa uvěřitelnější. Vadilo mi, že místy se brzy opakovala slova a časté shluky jednoduchých vět působily, jako kdyby někdo prostě napsal průběh děje, ale už se nenamáhal s tím ho patřičně propojit a zaobalit. Jak upozorňovala Bookista ve videu, je v díle přítomno i několik bot a děr o.O Mě osobně zarazilo třeba to, jak je v prvním souboji Petr členem policistů popisován jako mocný čaroděj, Mabrokova pravá ruka - a v jedné z následujících scén ho vyslýchají, kdo a co je zač, přičemž zesměšňují jeho schopnosti.

08.12.2019 3 z 5

Dračí město Dračí město Petra Machová

Na úvod bych chtěla podotknout, že absolutně chápu všechny negativní ohlasy, ale přesto mě nějakým zázrakem kniha bavila. Příběh byl bohatý na zajímavá místa a děj obsahoval pořádnou nálož akce; jako slabinu bych označila postavy a jejich chování. "Romantická" linka i navázaná přátelství působila absolutně nerealisticky. Hrdinové si často si protiřečí. Jana je případ sam o sobě o.O Furt fňuká, jak ji chtějí všichni znásilnit - ale jakmile jde o Ondřeje, servala by z něj kalhoty :D A Ondra měl dostat více prostoru (Kde je kruci jeho POV z prvotního vnitřního souboje s bestií?). Svět se mi líbil (super mapa i slovníček), jen mám pocit, že úplně nefunguje jeho zakomponování do naší země a také si autorka často ohýbá pravidla, jež sama stvořila, podle toho jak se jí to zrovna hodí :/

29.10.2019 3 z 5

Město duší Město duší Martina Čekalová

Titulu se přisuzuje označení "návyková četba" a já si dovedu živě představit, jak tohle náctileté slečny hltají. Jenže na mě to kýžený efekt nemělo, naopak - spousta pasáží mi přišla nudná (zbytečné drama, všední prostředí) a párkrát jsem dokonce raději aplikovala rychločtení :/ Našlo se však i několik světlých míst, především scény s Chrisstianem (jó, problémoví introverti, to je moje :D) a styl psaní mi byl příjemný. Námět příběhu se mi líbil, přestože jeho zpracování nedopadlo vůbec podle mých očekávání (vyvolaných obálkou a anotací). Ačkoli se kniha vydává za fantasy, sci-fi prvky převažují. Upřímně, doufala jsem v něco temnějšího a akčnějšího. Děj mě moc nenadchl, i když potenciál to určitě má - uvidíme, jak dopadne pokračování ;)

17.10.2019 2 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Pokud bych měla něco označit za svoje guilty-pleasure, pak by to byla tahle série. Čte se to samo, každou chvíli padne boží hláška či vtipná narážka. Stejně jako hlavní hrdina, je i autor svůj - tvoří podle vlastních představ a ideálů, nebojí se být nekorektní. Děj mi připadá svižný a působí uvěřitelně. Minulý díl ve mne sice dokázal probudit více napětí, ale rozhodně jsem si užila obě. A chci další :P

12.10.2019 5 z 5

Válka klanů Válka klanů V. Mahaněnko (p)

Moc jsem se bavila a v ději se rozhodně neztrácela - naopak, střídání lokací a scénářů příběh spíš oživovalo; a na jistou míru překombinovanosti jste si určitě museli za těch několik dílů zvyknout ;) Šíleně jsem si tady oblíbila Geraniku! + fakt jsem si užila pasáž v aréně a bitvu u šachovnice považuji za mimořádně epickou. Vytkla bych pouze nepříliš uvěřitelný zvrat a uspěchaný konec, jelikož zůstává spousta věcí nedořešených (nicméně chápu, že většina jich je vzhledem k vývoji událostí podružná). Škoda, že série končí a že končí takhle, ale... stejně ji miluju :D

06.10.2019 5 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Vyjma pár děr v logice, hrstky nedovysvětlených jevů a několika horko-těžko uvěřitelých náhod, jsem spokojena. Sloh je velmi čtivý, poutavý a svižný, dovede vtáhnout do děje. Vyloženě strach ve mně příběh sice nevzbudil, ale napětí rozhodně ano. Hlavní postavy jsou rozmanité a oblíbila jsem si je. Kniha je zapamatovatelná, námět hodnotím jako originální, ne-li geniální. Z objektivního hlediska má sice dílko nějaké chyby... leč v případech, kdy ve mně četba dovede probudit pocity a promítat mi v mysli téměř živé obrazy, jsem ochotna to přehlédnout :)

29.09.2019 5 z 5

Hra o trůny: Vznešené rody Západozemí, 1.–5. sezona Hra o trůny: Vznešené rody Západozemí, 1.–5. sezona kolektiv autorů

Pokud nejste vyloženě fanatický sběratel, tohle si nechte s klidným svědomím ujít.

28.09.2019 1 z 5

Z kouře a kamene Z kouře a kamene Alžběta Bílková

Anotace mě nadchla, prolog uchvátil, začátek příběhu vypadal slibně... Jenže promyšlenost a propracovanost postupně klesaly. Některé aspekty hodnotím jako originální a nápadité (např. tituly a schopnosti vládců města, trh s emocemi), avšak kdo není čtenář-laik musí poznat, že celý onen knižní svět je pouze přetvořený koncept fae. Mám také problém s tím, že hlavní hrdinka vůbec nepůsobí jako ústřední postava, nevnímám ji jako zajímavou či výjimečnou a ta její zkouška byla jedna velká fraška. Ve spoustě částí jsem děj předvídala (jo, teď ji zachrání... jo, tenhle zradí) a LGBT prvky dle mého názoru byly do díla zakomponovány velmi nevkusně - už jen slova "homofobní" nebo "lesbička" dokážou ve fantasy zničit atmosféru. Bohužel i takových pár drobností dovede degradovat (jinak nadějný) debut o kategorii níž :( A co bych na knize pochválila? Její čtivost. Též se mi líbil hořkosladký konec s lehce otevřenými vrátky pro případné pokračování. Autorka má zajisté talent - a pokud vyjde i druhý díl, určitě si ho přečtu.

18.09.2019 3 z 5

Šamanova pomsta Šamanova pomsta V. Mahaněnko (p)

Přestože povídku umístili až na konec knihy, já jsem byla po závěru předchozího dílu tak zničená, že jsem se nejdřív vrhla na ni :) Sice neurazí-nenadchne, ale každopádně ji beru jako příjemné oživení ságy. Nejspíš má kniha o trochu jiný feeling, když nevíte, komu věřit a co se vlastně děje - než když víte, o co jde a můžete si pak všímat detailů zapojení třetí strany a lépe porozumět příběhu... To záleží na každém čtenáři, jakou cestu zvolí ;) Taky mě bavily vsuvky z "reality" a samozřejmě procházení nových scénářů a jeskyní. Teď napjatě čekám na další nálož Barliony, snad ještě nikdy jsem se takhle pro nějakou sérii nedokázala nadchnout. Jo, jsem definitivně v černé úrovni závislosti :D

30.07.2019 5 z 5

Karmadontova šachovnice Karmadontova šachovnice V. Mahaněnko (p)

Knihu bych pocitově rozdělila na dvě části. Tu první jsem vnímala naprosto pohodově, užívala jsem si nové lokace, úkoly, postavy a dobrodružství - prostě oddychovka, jak se patří. Později mnou už cloumaly předtuchy a podezření - a přestože mi bylo jasné, že je nasnadě nějaká ta zrada, její rozsah mě opravdu překvapil a zasáhl. Nicméně vím, že Mahan se určitě dokáže i z té nejhlubší propasti vyšplhat opět na vrchol ;) Hanbu všem, kdož podceňují syna draků, jež kráčí po cestě šamana!

24.07.2019 5 z 5

Wildcard: Divoká karta Wildcard: Divoká karta Marie Lu

Knížka jako stvořená pro oddych, pobavení a snění (a to i přes to, že je zde děj hlubší a temnější než ve Warcrossu). Ukončení pokládám za velmi uspokojivé, jen by se podle mě dal příběh Wildcardy rozdělit na půl a mnohem víc rozvinout, klidně na další díl... Celý online svět je v obou knihách popsaný velmi povrchně a potenciál virtuální reality byl využit pouze částečně. Škoda. Což ale neznamená, že bych si to neužila ;) spíš je mi smutno, že to končí, postavy mi přirostly k srdci

17.07.2019 5 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Tato kniha měla velice originální námět. Především bych chtěla vyzdvihnout jména hlavních postav - možná zprvu mohla působit jako "pěst na oko", jakmile však poznáte skupinku kamarádů o něco více, sednou jak "prdel na hrnec" ;) Zkrátka Nomen omen hadr. Nemění se jen město, mění se i samotná kniha: Ze začátku se zdá být oddychovým čtením, přehlídkou podivností prošisovaných groteskním humorem, popisuje povrchní životy. Někde v polovině přišly dva body zlomu, a to 1) když objevili zdroj nákazy 2) když se začalo pár přátel výrazněji měnit. Zde se objevily první skutečné emoce, příběh nalezl smysl i hloubku. A kdesi ve třetí čtvrtině svazku děj vygradoval a udržel si tempo až do fenomenálního konce. Co mi ovšem vadí, je hrstka zbytečných pasáží, nedovysvětlených vedlejších událostí a nelogičností. Tipuji, že především při objevení Nesvěta a jeho popisu to neměl autor úplně promyšlené, spíše improvizoval a nechal svou fantazii pracovat. Ale jinak jsem si to moc užila, obálka je úžasná a já smekám před autorem, který tímto počinem zase o něco povznesl českou fantastiku.

01.04.2019 4 z 5

Hrad fantomů Hrad fantomů V. Mahaněnko (p)

Líbí se mi, jak každé pokračování této série má své zajímavé téma; ústřední motiv, kolem kterého se děj točí - a přesto si šaman najde čas na všemožné vedlejší "zálety". Některé se zprvu zdají trochu nudné či dokonce zbytečné, ovšem později se ukážou důležité (ne-li zásadní) pro vývoj příběhu. Ze začátku jsem měla strach, že život v klanu nedá Mahanovi dostatek prostoru, ale přeci jen se párkrát dokázal od ostatních oddělit a prožít vlastní dobrodružství. Užívám si, že autor umí naplánovat všechny ty intriky, zrady a neočekávané zvraty přesně tak, abyste až do poslední chvíle netušili, co se chystá... S tím se pojí fakt, že tato kniha končí výraznějším cliffhangerem, který mě teď bude sžírat, dokud se nedočkám dalšího dílu :( Btw, všimnul si někdo další ve scéně při použití svitku Armagedon podobnosti s bombou Cataclyst z Ready Player One? ;)

14.03.2019 4 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Na úvod musím podotknout, že jsem pouze svátečním čtenářem krimi a detektivek, takže fakt nepoznám, kolik žánrových klišé se v ději objevilo. Pro mě je důležitější, že mě to bavilo. Co se mi líbilo? Ležérní vyprávění, v pohodě hrdina, celkem zajímavé postavy. Humor i napětí. Nějakou extra hloubku to pro mě nemělo, i délkou bych to zařadila spíše mezi oddechové čtení. Něco mezi kvalitní brakovou literaturou a osobitým moderním rukopisem. Každopádně - doufám, že autor bude pokračovat, nesnáším otevřený konce :P Jo a s Larsem jsem prožila svoje poprvé (tím chci říct, že to byla to moje první e-kniha) :D

04.03.2019 5 z 5

Drachenfels Drachenfels Jack Yeovil (p)

Mám z Warhammer fantasy světa načteno opravdu hodně a tato kniha mi rozhodně připadá výjimečná (a to nejen stylem členění kapitol). Možná je to tím, že jsem na škole hrávala v dramatickém souboru a s klubem mladého diváka obrážela nejrůznější představení - "prkna, která znamenají svět" jsou dodnes mou srdcovkou. Detlef je typický génius-blázen, který je vám otravný i sympatický zároveň a dozajista svou osobností zastínil Genevieve (přestože ta, pokud dobře chápu, má být ústřední postavou série). Děj se zdál být předvídatelný, nicméně byl natolik poutavý a svižný, že mi to nevadilo. Jediná věc, která mi vyloženě iritovala, se objevila v textu, kdy došlo k zaměňování pojmů kotníky / klouby (ve smyslu na rukou), pravděpodobně se mi dostalo do ruky vydání se zastaralým překladem.

20.12.2018 5 z 5

Iko Iko Marissa Meyer

Tento grafický román sice nenaplnil má očekávání (co se kvality příběhu týče), leč mu nemohu vytknout jeho povedené ilustrace, které výborně vykreslily tamní atmosféru. Bohužel, rádoby úderné či vtipné hlášky na mě zrovna nezapůsobily, spousta z nich zněla jako klišé. Ocenila bych též více akčních scén. Řešení holčičích záležitostí (jako je móda nebo kluci) mě absolutně otrávily. Postavy jsou rozmanité a jsou mi sympatické - ačkoli nemohu si nevšimnout jednoho takového paradoxu, který se v dílech od žen pro dívky vyskytuje velmi často: Co je to tam sakra za mužský? Takhle se přece žádný v normálním životě nechová! A taky, nemáme na světě jen dva druhy chlapů (viz. arogantní blby nebo citlivé slaďouše)... :(

16.12.2018 3 z 5

Tajemství Temného hvozdu Tajemství Temného hvozdu V. Mahaněnko (p)

První dva díly jsem zhltla nahned, na další jsem si už musela počkat, vyšel totiž teprve nedávno. Odmlka mi však neuškodila - na pokračování jsem se těšila o to víc. Z knihy se dozvíme mnoho nových informací! Téměř od začátku děj přímo srší akcí a objevuje se na scéně též spousta známých i neznámých postav (ale vyznala jsem se v nich bez problémů). Bohužel, prostor pro zdokonalování hrdiny po stránce výroby byl dost osekaný, nedostalo se ani nijak zvlášť na aspekt "běžného života" - je to škoda, jelikož v tom bylo doposud hlavní kouzlo série... Nicméně, jako kompenzaci máme právě to dobrodružství na misi se spoustou interakcí s ostatními hráči. Nejvíce se mi líbil Plintův character development. Nejméně obálka (fuj) :/

13.11.2018 4 z 5

Kartosský gambit Kartosský gambit V. Mahaněnko (p)

Kráčet po cestě šamana je tedy opravdu složité. Sotva se jedna záhada vyřeší, na povrch se vydere spousta dalších nezodpovězených otázek. Příběh ve dvojce je mnohem komplexnější, na rozdíl od vcelku lineárního vyprávění prvního dílu. Těžko říct, co mě bavilo víc - každá kniha má své plusy i mínusy, ale ve finále obě stojí za to a nabízí pořádnou dávku akce i zábavy!

09.09.2018 5 z 5

Úkol přežít Úkol přežít V. Mahaněnko (p)

Má první zkušenost s LitRPG - a veskrze pozitivní. Hned od začátku jsem si sice "na prdel nesedla", ale jakmile hrdina vstoupil do virtuální reality, pohltilo mě to taky, jako kdybych sama spadla do kapsle :) Ačkoli je děj naprosto banální, vyprávění jako celek a prožitek z něj byl pro mě fenomenální (kdo má představivost a empatii na vysokém levelu, je na tom jistě stejně).

02.09.2018 5 z 5