NikaV NikaV komentáře u knih

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Měla by to být povinná četba pro všechny ty starší, kteří vzpomínají, jak dřív bylo líp. A stejně tak i pro ty mladé, kteří si dnes nejspíš nedovedou představit, že kniha není fikce.

25.03.2024 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Matka a “dcera, oběma rozumím, obě chápu a omlouvám. O pár stránek dál nenávidím Julii, fandím Agnes, abych za chvilku zase v hlavě vše přehodnotila Kde se stala chyba? Geny lopatou neutlučeš? Nebo byla Julie prostě vyšinutá a nezvládla by ani vlastní dítě? Kniha mne donutila k přemýšlení a mrzí mne, že jsem nepochopila konec. Naopak mne těší, že v tom evidentně nejsem sama. :-)

30.12.2023 4 z 5

Ukaž mi Ukaž mi Marcel Moss

Hlavního hrdinu Lukasze jsem od začátku nesnášela. Nevěrný samolibý slaboch, který si zasloužil, co dostal.

Kniha mne příjemně překvapila svou čtivostí, jen z jejího závěru jsem byla zklamaná. Jako by autorovi došlo, že už popsal spoustu stran a je potřeba děj rychle ukončit. (Mohl toho debila nechat ještě víc vycukat.)

Vztah, který je založený ryze na sexu, ženy často neunesou. Dřív nebo později můžou do hry vstoupit hlubší city.

Co Ti u mně chybělo?
Nezasloužil jsem si tě. Ten vztah mě dusil. Byl tak ideální, spořádaný, bolestně fádní Potřeboval jsem víc emocí.

Tak jsi ty emoce, blbečku, dostal, viď?

16.08.2023 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Co by bylo, kdyby. Tahle fabulace, odehrávající se v naší zemi po roce 1989 je tak děsivá!

23.07.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Čtivě podaný kus společné historie dvou národů, o které se moc neví.

28.05.2023 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Knížka mne moc bavila, poprvé v životě jsem něco schválně četla pomalu, aby mi moje nová kamarádka Sisi vydržela co nejdéle. ;-)

26.05.2023 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

"Jelikož jsem neměla ve tvářích důlky, což je u ženy obzvlášť rozkošné, vycenila jsem alespoň zdravé zuby."
Tahle a jí podobné věty mne dokázala během četby slušně vykolejit. To by přece seriálová Claire nikdy neřekla! :-)
Zatímco seriál byl nabitý emocemi, kniha mi přijde místy plochá a křečovitá. Je čtivá, to ano, a i z toho důvodu se pouštím do Vážky v jantaru. No a taky proto, že do dubna, kdy se konečně bude vysílat další série v TV, je ještě dlouhá doba.... :-)

15.02.2016 4 z 5

Doživotí Doživotí Luboš Xaver Veselý

"Takový sympaťák," pomyslela jsem si často zlomek vteřiny před tím, než mi došlo, že čtu o brutálním vrahovi.
U této knihy jsem si silně uvědomovala, jak je jednoduché se v někom splést. A jak je obtížné zůstat nestrannou. Kéž bych věděla, že soudci jsou si jisti.

18.01.2016 4 z 5

Záhady brdských lesů Záhady brdských lesů Milan Syruček

Občas jsem přeskakovala, některé pasáže mne prostě nebavily. To své jsem si v knize ale našla.

31.12.2015 3 z 5

Chlapec v kufru Chlapec v kufru Lene Kaaberbøl

Napínavý děj mne vtáhl, jen jsem pořád přemýšlela, jak kniha může být dílem dvou autorek. A ke konci jsem pochopila - devět desetin je dílem jedné z nich, jatkoidní závěr musela napsat ta druhá. :-)
Nelituji, že jsem si knížku přečetla, ale vracet se k ní nebudu.

28.11.2015 3 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Kruté, děsivé, tragické, napínavé a geniální.
Celé dny jsem se těšila, jak se před spaním začtu, abych se pak večer knihy leckdy ani netkla a dala přednost klidnému spánku. Cujo je jedna z nejhorších nočních můr, obzvlášť, jste-li jako já, matkou čtyřletého kluka.

06.11.2015 5 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Přiznávám se. Po mnoha letech, které mne dělí od puberty, jsem se asi vprostřed knihy podívala, jak to celé dopadne. Ani ne tak ze zvědavosti, jako z touhy po naději, že aspoň finále bude zajímavé (jak někteří hodnotící naznačovali). Tak asi proto je tahle trilogie určena náctiletým. :-)

03.08.2015 4 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Hej Tris, když mi slíbíš, že se propříště vybodneš na to trapný rozmrkávání slz, jdu s Tebou ještě dneska do Aliance.

05.07.2015 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Kdy... Jak to... Proč... Vždyť...
"Čti a neptej se," musela jsem si během čtení párkrát připomenout. A fungovalo to!
Jakmile se do stránek Divergence ponoříte, bez otázek a bez výhrad, nechce se Vám knihu odložit a nakonec si vážně oddechnete, že na Vás na nočním stolku čekají ještě Rezistence s Aliancí.

Pokud bych se snad chtěla nějak hlouběji nad dějem zamyslet (a já vlastně tak docela ani nechci), musela bych připustit jeho lehkou povrchnost. Jenže tahle autorka má vážně talent zajistit, abyste se nenudili - a to je něco, co si cením nade vše.

09.06.2015 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Napínavá a poučná kniha o pro mne dosud neznámé kapitole z dějin (nejen) litevského národa. Jsem ráda, že mne k jejímu přečtení dcery přivedly.

19.05.2015 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Všechny povídky jsou skvělé, ale nejhlubší stopu ve mně zanechal Nadaný žák. Ten pocit, když sledujete proměnu sympatického kluka v neskutečnou zrůdu, se snad ani nedá popsat. Kam se hrabou horory ...

07.05.2015 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Absolutně to nechápu. Jak nám ve škole mohli zamlčet tuhle kapitolu dějin lidstva?

A jo, sorry, já nějak zapomněla, že je to jen kniha. :-))

Čtu pomalu, ve víře, že pan Martin bude psát rychleji. :-)

03.09.2014 5 z 5

Na pokraji temnoty Na pokraji temnoty Barbara Erskine

Nejprve nadšení ze zajímavého tématu. Pak úžas z napínavého děje. V poslední třetině se vše nějak zvrtlo a začalo se nenápadně stránku po stránce rozpíjet v nudných nekonečných zápletkách. To, co mělo být vrcholem dramatu, u mne vzbuzovalo spíš pousmání. Kniha má asi 300 stran, ale zhuštění tak do dvou set by bylo fajn.

02.08.2014 3 z 5

(Ne)obyčejný kluk (Ne)obyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Bezva nápad vyprávět děj z pohledu několika "zúčastněných". Udržovalo mne to celou dobu v napětí, jak jedna událost bude vypadat z pohledu jiných. Ani chvilku jsem se nenudila, vážně čtivý příběh.

20.07.2014 5 z 5

Požíračka mrtvol a jiné příšerné historky Požíračka mrtvol a jiné příšerné historky Ulf Palmenfelt

Hloupé příběhy bez vtipu. Škoda papíru. A to mám ráda i hodně černý humor. Jsem upřímně ráda, že se kniha nelíbí i mým skoro jedenáctiletým dcerám.

19.03.2014 odpad!