NemmamSlov NemmamSlov komentáře u knih

Krajina na okraji: Cesta naprieč dejinami Ukrajiny Krajina na okraji: Cesta naprieč dejinami Ukrajiny Anna Reid

"Je tu jedna vec, ktorú utužila práve vojna: nová solidarita medzi východom a západom Ukrajiny. Práve drsné ruskojazyčné mestá na východe krajiny, poničený Charkiv a umučený Mariupol, sa stali frontovými hrdinami celej krajiny. Ľviv nad nimi už neohŕdal, že nie sú dostatočne ukrajinské. Vytvorilo sa nekonečné množstvo nových vzájomných väzieb."

Pochopiť situáciu na Ukrajine by chcel asi každý z nás, no bohužial to nie je až také ľahké. Anna Reid je novinárka, ktorá istý čas svojho života strávila na Ukrajine. Dokonca si tam našla kopu priateľov, ktorých osud opisuje v druhej časti knihy. Kniha sa skladá hlavne z histórie Ukrajiny. História dosť objasňuje Putinové počíňanie. Rusko vždy bralo Ukrajinu ako svoju súčasť a vždy sa snažilo zabrániť vzrodu ukrajinského národa. Je škoda, že sa v 21. storočí riešia problémy vojnou, pretože ako vždy na to dopláca chudobná vrstva, či už na Ukrajine alebo v Rusku.
Odporúčam všetkým, ktorí sa zaujímajú o túto oblasť.

09.02.2023 5 z 5

Krásky a vetřelci: Pulp stories Krásky a vetřelci: Pulp stories * antologie

Nezvratný osud (4*)
Peter Heteša ostáva verný svojmu kyberpunku a Baltimoru. Poviedka sa odohráva v tomto prostredí. Majitel nevestinca, ktorý figuruje vo viacerých nelegálnych obchodoch má problém, keďže mu umelá inteligencia predpovedala smrť.

Neffi (4*)
Nemám prečítanú sériu Propast času, ale vďaka tejto poviedke sa k tomu určite dostanem. Nápad s cestovaním v čase a virtuálneho sveta.

Nemůže pršet věčně (3*)
Temná detektívka. Nič zvláštneho. Detektív, kráska v problémoch a vrah. Všetko nakoniec dobre končí. Akurát príbeh tvoria magické VHSky, ktoré diktujú príbeh.

Slizka (4*)
Celkom dobré. Konečne niečo vo vesmíre. Zo začiatku som sa trochu strácal, ale nakoniec som bol spokojný. Vesmírny hmyz dokáže znepríjemniť život, hlavne v tomto príbehu.

Jmenoval sa Moše(4*)
Ak máte radi prostredie 2. svetovej vojny, tak je to niečo pre vás. Dokonca je to doplnok knihy Prokletí pro všechny. Dozvedáme sa tu niečo viac o maňáskovi.

Krvavý (3*)
Zaujimavé téma. Elfovia, trpaslíci, orkovia a ľudia. Čisto krvné fantasy s neobvyklím námetom. Ani sám Krvavý ork netušil, že sa ocitne v ženskom pohlavnon orgáne.

Xenofil(5*)
Tak toto bolo dobré a asi najviac vystihuje tému knihy. Chlap, ktorý je závisli na mimozemskom sexu. Krátke, ale výborné.

Holky z bombardéru (4*)
Za mňa milé prekvapenie. Komiks jednoduchý. Ono sa na tak málo stranách ani nedá moc pracovať.

Druhá jakost (3*)
Slabšia poviedka. Ženy, ktoré lovia mimozemských tvorov a neboja sa použiť aj ľudské obete.

Gerasim v zemi za zrcadlem (5*)
Povinnosť fanúšikov Legie. Škoda, že je to tak krátke. Fakt som sa na tom nasmial. Aga ako mazlík na hranie, no tak to určite.

Období (3*)
Neviem nejak mi to nesadlo. Partia šialencov sa snaží získať kufrík pre úchylného magora. Ani neviem ako sa kufrík dostal do nebezpečnej oblasti a netuším ani obsah kufríka.

Děti pustin (3*)
Alžbeta Bílková je pre mňa nováčik a zatial som od nej nečítal ani jednu poviedku. Zaujímavé a tajomné prostredie. Trochu melancholie, no hlavne chýbal dlhší rozsah.

Aprilium (3*)
Oskar Fuchs sa dal na imperiálnu vesmírnu vojnu, kde sa bojuje o aprilium. Slúži ako pohon do vesmírnych lodí, no ťaží sa len na jednej planéte a to je problém pre cisára.

Oblázky (5*)
Škoda, že také krátke. Prvý kontakt z neznámou civilizáciou. Celkom neutrálne, nič extrémne.

Říkali mu Hurikán (4*)
Príjemné komunistické prostredie, ktoré okupujú mimozemský jaštery. Československé obdobie, kde sa snaží tajný odboj oslobodiť od mimozemskej nadvlády.

Dostihy a sázky (4*)
Spokojnosť. Pre mňa niečo nové. Roboti ako závodníci, ktorí nemajú tušenie o svojom pôvode. Komplikácie nastávajú, keď sa ich snaží niekto zlikvidovať.

Matka jižních hvězd (5*)
Môj posledný rest s Koskom. Úspešne prečítaný. Tento krát sa objavuke v Mexiku v boji proti nemrtvým Aztékom.

01.02.2023 4 z 5

Země v troskách Země v troskách Kristýna Sněgoňová

„Je jedno, kolik Cesťáků potkáte a kolik lidí pohřbíte, nikdy si na to nezvyknete.“

Zem v troskách prekonáva prvý diel. Je to voľné pokračovanie, kde sa samozrejme stretávame aj z osobami minulej časti. Kapitán Komorowsky bol veľmi sympatický. Viedol expedíciu za archou, ktorú chce získať pre mesto v oblakoch Vyšehrad. Po pádu nemeckého mesta sa toho veľa mení. Páči sa mi, že príbeh pokračuje viac na východ, na územie Poľska a Bieloruska, čo je dosť neobvyklé. Myslím si, že toto prostredie pomohlo tomuto príbehu. Céčiek pribúda a kam to celé smeruje sa snáď dozvieme v 3. časti.

22.01.2023 5 z 5

Illidan Illidan William King

"Vyhrálas Maiev. Ale lovkyně není nic bez svojí kořisti. Beze mě nejsi nic."

Milujem tieto Warcraft príbehy. Nemám čas na hru, ale vďaka knihám rád zaspomínam na herné časy. Illidana netreba nikomu predstavovať, keďže je jedna z hlavných postáv Warcraft sveta a vďaka tejto knihe sa dostávame na Outland. Je to hlavne príbeh Illidana za čias The Burning Crusader, ale treba pochváliť autora ako sa s tým vyhral. Dokázal dokonale opísať veci, dokonca aj z pozície hráčov, hlavne na konci knihy. Dozvedáme sa niečo viac o Maiev a stvorení démon hunterov. Akama taktiež dopľňa príbeh, hlavne jeho krutý osud, ktorému čelí celý príbeh.

14.01.2023 5 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

„Kolik máte granátů Hendrixi?“
„Už žádny. Trump seškrtal rozpočet a Biden ho zapomněl navýšiť,“ ušklíbl se a vytáhl karabinu.

Kotleta ukončil ďalší geniálny svet a to prostredie Tomáša Koska. Mal som ho rád a teší ma, že vlastním všetky knihy. Dokonca príbeh písaný pre Škodovku. Už len dúfať, že František Kotleta má nové projekty, ktoré nahradia Tomáša Kosku.

A teraz ku knihe. Kniha je znova písana v tvare poviedok, posledná poviedka je dokonca v zborníku Ve stínu mágie, pravdepodobne pre to, lebo zborník sa už ťažko zháňa. Poviedky sú pestré, neustále menia prostredie a postavy sú podarené a hlavne humorné. V amerike nechýba NCIS, CIA a ďaľšie americké spoločnosti, chýbal tam už len Leroy Jethro Gibss a jeho partia agentov. Samozrejme navštívime znova prostredie Čiech, kde sa Kosek musí postaviť Babe Jage, ale nie zrovna Johnovi Wickovi. Neskôr navštívime aj Vatikán, alebo Blízky východ. Pri čítaní som sa nenudil a každú poviedku som si vychutnal naplno.

10.01.2023 5 z 5

Souboj stínů Souboj stínů Masaši Kišimoto

"Rok čo rok sa vo vesnici rodia noví nindžovia a sú tu vychovaní. Žijú tu, bojujú, aby ochránili vesnicu a kvôli ochrane sa nezľaknú ani smrti. Nemusíme byť spojený krvou, ale aj tak sú pre mňa ľudia z tejto vesnice mojou drahou rodinou." (Sarutobi)

Predchádzajúci diel skončil veľmi zaujímavo. Chuninské skúšky narušil útok na vesnicu. Za útokom stojí samozrejme Orochimaru s Piesočnou zemou. Tento zvezok ponúka veľa. Naruto, Sakura a Shikamaru prenasledujú Sasukeho, ktorý naopak naháňa nindžu s Piesočnej vesnice Gaaru. Ich súboj bol prerušený a Sasuke chce vyskúšať svoje nové techniky proti najmocnejšiemu súperovi chuninských skúšok. Do deja vstupuje aj Asuma, ktorý bohužial moc schopnosti neukáže, ale pomôže svojmu žiakovi Shilamarovo. Najviac priestoru dostáva súboj medzi Sarutobim a Orochimarom. Žiak a učiteľ sa znovu stretnú, no bohužial na opačných stranách. Sarutobi používa obvzlášť zaujímavé techniky, no zahambiť sa nedá ani Orochimaru a vyvoláva zo záhrobia Prvého a Druhého Hokageho.

08.01.2023 5 z 5

Jedna zatracená pohroma za druhou Jedna zatracená pohroma za druhou Jodi Taylor

O knihe som sa dozvedel vďaka recenzii v časopise Pevnosť. Recenzia bola napísana dokonale a vždycky ma facinovalo cestovanie v čase, no málo kedy sa to podarí. Túto knihu doteraz neviem kde zaradiť. Ako nápad super. Spoločnosť Svätej Márie mi pripomínalo štýl Hviezdnej brány, no namiesto vesmíru bádate dejiny. Stretávame sa s ľuďmi z budúcnosti, ktorí chcú pomôcť, no záporak by nebol záporák, keby nebol cestovateľ v čase. Trošku ma štvali vzťahové linky medzi postavami, hlavne Max si zaslúžila niekedy cez držku, no ženu neudreš ani kvetináčom, teda kvetom, ak sa nedostaneš do barového súboja, kde chceš schladiť opité horúce hlavy.

Nechávam tomu ešte priestor. Nebolo to zlé, no nie je to kniha pri ktorej si človek povie, BOMBA. Kníh má by viac, v češtine sú zatial dve. Dúfam, že sa budú prekladať. Málo kníh je o cestovaní čase, je to podľa mňa ťažký námet a aj keď kniha má nejaké chyby, autorka sa s námetom vyrovnala výborne. Možno keby hrdinovia navštívili iné miesta, ktoré by čitateľa viac ponorili do deja. Za mňa slabšie 4*.

05.01.2023 4 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

"Zajde majetek,
zemřou přátelé,
ty sám též zemřeš.
Vím jedno jen,
co věčně trvá:
po mrtvém pověsť."

Půl světa je druhý diel série Moře střepů a nesklamal. Síce Abercrombie hviezdi hlavne svojím Prvím zákonom, no príbeh Jarviho nezaostáva. V druhom diele sa objavujú nové postavy, ktoré príbeh zdokonalujú a posúvajú vpred. Trnka je dievča, ktoré sa snaží získať rešpekt u bojovníkoch, no zvyklosti kraja jej v tom zabraňujú. V tom na scénu nabieha Jarvi, ktorý urobí s Trnky nebezpečného zabijaka. Druhá dôležitá postava, ktorá vstupuje do deja je Brand. Je to silný, mladý chlap s dobrým srdcom a rytierským kompleksom všetkých zachraňovať za cenu dobra, no nie vždy sa to dá v Abercrombieho knihách. V tejto sérii sa autor drží u zemi a nemá to toľko zvratov ako séria Prvý zákon a aj postavy si držia strany a neprebiehajú k nepriateľom. Avšak stále cítiť autorov štýl a stále si to drží svoju kvalitu. Som zvedavý, čo sa bude diať v treťom diele.

02.01.2023 5 z 5

Evakuace Evakuace Marko Kloos

"Ve vši vážnosti přisahám a prohlašuji, že budu věrně sloužit Severoamerickému spoločenství a statečně bránit jeho zákony a svobodu jeho občanů."

Mám rád sci-fi, v ktorom sa cestuje naprieč vesmírom a celý príbeh je obklopený mariňáckym nádychom. Kloosove knihy mi strašne pripomínajú príbehy Roberta Fabiana. No v príbehoch Prvej linie sa nepoužíva toľko vojenskej terminológie, čo sa nedá povedať o knihách Fabiana, kde si autor neustále musel čítať príspevky pod čiarou.

V príbehu Evakuace Marko Kloos zachádza ešte ďalej ako vo svojej prvej časti. Kniha obsahuje časti boja s nebezpečnou mimozemskou rasou, ktorá sje veľká ako dvojposchodový rodinný dom. Potom nás autor zoznamuje s planétou Zem, kde spoznávame lepšie život na planéte a zisťujeme, že politická situácia nie je moc dobre naladená. Aby nebolo málo náš hrdina Andrew musí bojovať aj proti vlastným ľuďom. Kniha toho skrýva strašne veľa a preto sa čitateľ nenudí. Smelo odporúčam ľuďom, čo majú radi vesmírne vojny a military príbehy. Teším sa na 3. diel.

25.12.2022 5 z 5

Pôvod totalitarizmu I-III Pôvod totalitarizmu I-III Hannah Arendt

"Podstatou veci je, že Hitler i Stalin sľubovali stabilitu, aby tým prekryli svoj skutočný zámer vytvoriť stav trvalej nedtability."

Od Hannah Arendt je to už druhá kniha, ktorú som prečítal a ani Pôvod totalitarizmu nesklamal. Názov je trochu nepresný, pretože sa v knihe nevenuje len totalitarizmu, ale aj antisemitizmu a imperaliazmu. Kniha sa venuje politickej situácii pred 1.sv vojnou, počas oboch vojen a medzi vojnovom období.

Antismitizme sa autorka venuje židom, ich pôsobenie v politickej a ekonomickej sfére Je to zamerané hlavne na bohaté židovské obyvateľstvo. Aby človek pochopil situáciu proti židom, ktorá nastala počas 2. sv. vojne, by si mal prečítať túto časť knihy. Sama autorka je židovka, a v knihe tvrdila, že za všetko si môžu židia sami. V tejto dobe by pravdepodobne táto kniha nevznikla. Židia financovali vojny ešte pred 1.sv. vojnou a preto mali vždy nad sebou nejakú vplyvnú osobnosť, ktorá ich chránila, no po 1. sv. vojne sa všetko pre židov mení.

Imperializmus sa venuje hlavne kolonizačným mocnostiam ako Anglicko a Francúzsko. Tu sa vysvetluje politika imperialistických štátov. Neskutočné ako sa Anglicko chovalo k svojim kolóniam a hlavne jeho agresívne správanie v Indii a Egypte. Celá politická sféra Veľkej Británie a Francúzska bola prehnita. Tu sa ukazuje trochu iná tvár krajin, ktoré sú v tejto dobe vzorom liberalizmu.

Totalitarizmus sa venuje hlavne Hitlerovi a Stalinovi, možno trochu Taliansku, ale Mussolini viedol trochu inú politiku. Hitler i Stalin hrali politiku chaosu. Klamali svojich ľudí a držalo svoje obyvateľstvo v neustálom strachu. Hitler mal svoje koncetračné tábory a Stalin svoje gulagy. Tieto priestory najprv fungovali ako väzenie pre svojich politických oponentov.

18.12.2022 4 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Perunova krev je Kotletove menej známe dielo, ale kvalitou nezaostáva. Namiesto mimozemských návštevníkov a upírov, tu skôr nájdeme starobylých slovanských bohov, vlkodlakov a čarodejov. Samozrejme akcia a humor nechýba ako je to aj pri ostatných knihách autora.

10.12.2022 4 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Lovci nie sú Kotletovo najlepšie dielo, aspoň podla mňa, ale stále čitatelné. Na obálke vás hneď privíta Arnold Schwarzenegger s Terminátora a to trošku pripomína tento príbeh.Dej sa odohráva v budúcnosti, kde sa objavujú vylepšení zločinci. Petr Mlejnek je policajt, ktorý čelí zločincom a musí čeliť boji o moc, kde hrajú rolu vysoko postavený ľudia. Teší ma, že sa to odohráva v Prahe.

30.11.2022 3 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Fakt hustej nářez opäť nesklamal a pokračuje v tom, čo Kotleta začal v prvej časti a dokonca zachádza ešte ďalej. Bezzemek, nesmrtelný upír, sa opäť snaží zastaviť žltých mimozemšťanov, no za pätami mu dýcha klan upírov. Samozrejme nechýba Ódiiin, veľa krvi a vnútorností, humor na správnom mieste a trochu toho sexu. Netreba k tejto knihe veľa písať, pretože kto prečítal jednotku, určite siahne aj po tomto diele. Kotletov Hustý nárez sa predáva sám.

24.11.2022 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Seriál Zaklínač som nevidel, ale s hernou formou som sa stretol a úspešne som hru Zaklínač 2 prešiel, kde aj posledná úloha Geralta bola zabiť strigu v hrobke. Kedysi dávno som túto poviedkovú knihu začal čítať, no nedočítal som ju a rozhodol som sa vyhýbať knihám Sapkowského. No kamarátka ma presvedčila, aby som dal tomu ešte šancu tak po niekoľkých rokoch som sa znovu odhodlal do čítania, a musím povedať, že to nebolo vôbec zlé. Samozrejme to neurobilo na mňa až taký dojem, ale kamarátka ma ubezpečila, že ďaľšie knihy sú ešte lepšie, preto si zaobstarám aj ďaľšie časti.

Cesta, z níž není návratu(4*)
Príbeh, kde budeme ťažko hladať zaklínača Geralta. Je to príbeh Visenny a žoldniera Korina. Visenna musí čeliť mocnému tvorovi kostejovi a Korin ju chráni pred bandou lúpežníkov, ktorí ohrozujú obyvatelov neďalekých obcí. Zaujímavý príbeh, len škoda, že tam nie je viac príšer, alebo bojov.

Zaklínač(5*)
Je to posledný quest v hre Zaklínač 2. Poviedka kde Geralt z Rivie zachraňuje princeznú, ktorá bola od narodenia prekliata a bola premenená na strigu. Geralt musí stráviť celú noc v hrobke, aby princeznú zbavil jej prekliatia. Veľmi podarený príbeh a nečudujem sa, prečo si ju vybralo herné štúdio.

Zrnko pravdy(5*)
Skvelý príbeh. Čo dodať. Trošku mi to pripomínalo Krásku a zviera. Nivellen bol prekliaty vďaka svojim činom v minulosti, no Zaklínač vie, že nie je doslova príšera. Geralt sa s ním stretáva a počúva jeho životný príbeh. No nepriatel počúva za dverami a je to osoba, ktorú by človek najmenej podozrieval.

Menší zlo(3*)
Slabší príbeh, kde si Geralt musel vybrať medzi smrťou čarodeja, alebo zabitie krásnej lovkyne. Nemal to ľahké, lebo čarodej robil veľa zlých skutkov, no lovkyňa šla za svojim cieľom aj cez mrtvoli a nevadilo jej vyvolať konflikt na jarmoku.
Ako sa Geralt rozhodne smrť čarodeja, alebo vražda peknej Renfri.

Otázka ceny(3*)
Kráľovná Calanthé pozvala Zaklínača na svoj večierok, kde sa má vydať jej dcéra a následníčka trónu. Geralt má bohužial inú úlohu a to zastaviť veštbu, ktorá sa vypĺňala. Na večierku sa objaví nečakaný hosť, ktorý zatočí nitkami osudu. Zatial najslabšia poviedka.

Konec světa(5*)
Tak toto bolo výborné. Geralt ide na samý kraj sveta, kde ho sprevádza bard Marigold. Dostanú sa do malej osady, kde domáci majú problém s čertom, ktorý im kradne úrodu. Zaklínač to ale nemá ľahké, lebo čert musí prežiť a do problému sú zapojené aj iné stvorenia.

Poslední přání(4*)
Geralt z Rivie putuje naďalej s Marigoldom. Nečakaná rybačka skončí nešťastne, kde omylom oslobodia džina z fľaše. Marigold je zranený a Geralt hľadá pomoc u čarodenjky Yennefer. Tá je ale v rozpore s mestskou radou a využije Geralta k pomste. Podarený príbeh. Hlavne koniec prekvapil.

Hlas rozumu (3*)
Sú to útržky medzi poviedkami, kde sa Geralt lieči v svätini po úlohe s bosorkou. Bol ťažko zranený a musel pár dní stráviť v spoločnosti kňažiek. Ale ani tu neunikne problémom. Knieža nie je spokojný, že je zaklínač v jeho kraji a pomocu rádu bojovníkov sa ho snaží vyhnať, no moc Nenneke je väčšia a získava pre Geralta pár dní na zotavenie.

20.11.2022 3 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

"Giuseppe vyrazil z dómu rychlostí, jakou Vodička vídal u své ženy pokaždé, když ve schránce našla leták Lidlu s časově omezenou nabídkou zlev."

Legia prekonáva svoje kvality čoraz viac a viac. Neskutočne som sa bavil pri čítaní, aj keď humoru tu bolo menej, no Sněgoňová zase píše vážnejším perom a preto sa s Koteltom výborne doplňujú.

Tento krát hlavnými hrdinami sú Vodička a Giuseppe. Trošku tu chýba drsný Rus alebo Moravec, za to sa tu vyskytlo veľa priestoru pre nové postavy. Amandina postava prešla najväčšiou zmenou v príbehu, čo ma milo prekvapilo a dokonca v tejto časti veľa nechýbalo, a aj slza by mi ukápla. Som zvedavý na ďaľšiu časť. Dámy a páni, dovolím si malý spoiler, posádka Kraksni má namierené konečne na planétu Zem.

10.11.2022 5 z 5

Pekelný pastýř Pekelný pastýř Oskar Fuchs (p)

"Pochopil jsem, že Peklo je Peklem i proto, že tu není možné potkat hezkou holku. Stejně jako v Německu, tam se jim taky vždy říkalo turistky."

Mám pocit, že som Oskara Fuchsa moc chválil, čo sa týka kníh Hitokiri a Leichenberg, pretože toto bolo Peklo čítať a nie si to užívať. Pritom to malo tak silný potenciál. Fakt mi je tejto knihy ľúto no autor to očividne nezvládol. Napchal tam plno sarkastických hlášok, ktoré sa do príbehu nehodili, teda o príbehu sa nedá ani hovoriť, pretože to nemalo hlavu ani pätu. Oskar sa chce podobať Kotletovo no to mu bohužial nejde nerad kritizujem, a už vôbec nerád dávam knihám zlé hodnotenie, ale ľudia buďte opatrný.

06.11.2022 2 z 5

Hovězí v žaludku - Pekelný nářez Hovězí v žaludku - Pekelný nářez Martin D. Antonín (p)

"Kariel je mamlas, a pokud vůbec má nějaké nitro, tak je mamlas i tam. Je mi líto, pokud jsem někoho zklamal, ale hraju s rozdanýma kartama a nic s tím nenadělám."

Je neuveritelné, ako sa zmení život Arnošta Hovězího, keď sa k nemu dostane kniha vyvolávania démonov. A koho by si mohol chlap priať, ako vyvolať krásnu nadržanú succubu. No Boh ma iné plány. Teda zrovna Boh nie, ale demokratické nebo, ktoré vedú svätci a anjeli. Fakt znova dobrý nápad, čo sa týka stvárnenia neba a pekla. Martin D. Antonín je ďaľší z českých autorov, ktorý vytvoril skvelé peklo.

Arnošt sa dostáva do nepríjemnej situácie, ktorej musí čeliť spolu s nešikovným anjelom Karielom. Kariel je anjel, ktorý prekazí plán infiltrovať peklo a preto sám musí získať informácie o útoku na Zem. Arnošt a Kariel sú vtipná dvojka a hlavne ma bavili úseky v pekle. Dúfam, že aj druhá časť bude taká dobrá a dostaneme sa konečne aj do neba.

01.11.2022 4 z 5

Oko čarodějnice Oko čarodějnice Nelly Černohorská

Bol som milo prekvapený. Veľa hororov nečítam a len vďaka časopisu Pevnosť som sa k tejto knihe dostal. Sofia mi najprv liezla na nervy, ale časom si získala moje sympatie. Príbeh spestrili aj obrázky novín. Celková atmosféra bola napínavá, nápad s temnou mágiou bol bombastický a aj spojitosť zrkadla a zlej bytosti nesklamal. Určite si nájdem čas na ďaľšiu tvorbu Nelly Černohorskej.

26.10.2022 5 z 5

Země změn Země změn Roger Zelazny

Už je to vyše roka, čo som čítal prvú časť Zakliateho Dilvisha a jeho spoločníka Blacka. Prvý diel ma doslova nadchol a som rád, že sa vďaka edícii Pevnosť dostal ku me aj druhý diel. Tento krát je príbeh ucelený a Dilvish a jeho kôň Black cestujú krajom aby dokonali svoju pomstu a zabili velemága Jeleraka. Vstupuje tu mnoho nových postáv. Páči sa mi ako Roger Zelezny opisuje jednoducho mágiu, ktorá v jeho svete dokonale funguje. Dúfam, že sa ešte dostanem k autorovej tvorbe.

22.10.2022 3 z 5

Válka na Ukrajině: kontext Válka na Ukrajině: kontext Petr Holý

"Ak Rusko tvrdí, že ho Západ obkľučuje alebo ohrozuje, tak Rusko Západ silno predceňuje. EU i USA majú milión vlastných problémov, ktoré skoro nezvládajú riešiť, a až do minulého týždňa bolo Rusko na zozname západných priorít niekde medzi 37.-38. miestom. Je ťažké niekoho ohrozovať, kdo je vám viac-menej u riti a zaujímavý je pre vás len preto, že vám dodáva plyn." (Petr Holý)

Malá knížka, ale napriek tomu dosť drahá, aspoň v slovenských predajniach.
Autor sa vyjadruje samozrejme k problematike na Ukrajine, ale viac sa venuje Putinovi a histórii celého Ruska, aby človek pochopil, prečo to vlastne Putin robí a čoho chce dosiahnuť, aj keď veľa vecí sú skôr špekulácie autora. Čo sa mi páči, je aj vysvetlenie samostatnej Číny a jej postoju voči konfliktu na Ukrajine. Dobrým doplnkovým čítaním sú aj knihy od Tima Marshalla, Tymothyo Snydera, alebo Andora Šandora.

14.10.2022 5 z 5