Krajina na okraji: Cesta naprieč dejinami Ukrajiny

Krajina na okraji: Cesta naprieč dejinami Ukrajiny https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503543/bmid_krajina-na-okraji-cesta-napriec-dej-1GS-503543.jpg 5 8 4

O rovinatú, úrodnú a pre útočníkov osudovo lákavú Ukrajinu po stáročia bojovali silnejší susedia. Hoci jej moderné národné hnutie sa datuje od začiatku 19. storočia, skutočnú nezávislosť získala až v roku 1991, keď sa rozpadol Sovietsky zväz. Kniha britskej historičky rozpráva príbeh Ukrajiny od úplného začiatku. Pred tisíc rokmi bola centrom prvej veľkej slovanskej civilizácie, Kyjivskej Rusi. V roku 1240 sem z východu vtrhli Mongoli a nasledujúcich sedem storočí bola Ukrajina rozdelená medzi bojujúcich susedov: Litovcov, Poliakov, Rusov, Rakúšanov a Tatárov. Znovu a znovu sa pohraničie menilo na bojisko: počas kozáckych povstaní v 17. storočí, vojen Ruska so Švédskom v 18. storočí, občianskej vojny v rokoch 1918 až 1920 a počas nacistickej okupácie, ako aj v nasledujúcom storočí, keď sa opäť ku slovu a vymysleným nárokom prihlásilo Rusko. Ukrajina je väčšia ako Francúzsko, počtom obyvateľov sa takmer vyrovná Veľkej Británii a má potenciál stať sa jedným z najmocnejších štátov v Európe. V tejto precízne napísanej a prenikavej knihe Anna Reidová kombinuje výskum a vlastné skúsenosti, aby zmapovala tragickú minulosť Ukrajiny. Od poľských kostolov vo Ľvive až po uhoľné bane v rusky hovoriacom Donbase, od haličského štetlu po tatárske chatrče na Kryme, kniha skúma boj Ukrajiny o vybudovanie vlastnej národnej identity, identity, ktorá sa vyrovnáva s krvavou minulosťou a zahŕňa všetky národy v jej hraniciach.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Premedia

Borderland: A journey through the history of Ukraine , 2015

HCkolabuje2
26.09.2023

Ak niekto popisuje opilca a slabocha Jelcina ako pozitívnu priateľskú figúrku a na druhu stranu malý poblednuty bývalý príslušník so slabým výkonom závislým od oligarchov, vážne pochybujem o akejkoľvek objektivite a pravdivosti jej vyrokov a celej knihy

Corso
03.04.2023 5 z 5

Najprv 220 stran historie, a potom 90 stran aktualizovanej sucasnosti.

Kniha by hrdo mohla byt vydana aj v edicii Dejiny statu od LNL. Aj ked, tam vysli dejinu Ukrajiny davno len od inych autorov. Kniha trochu klame telom, pretoze vysla v dobe kedy je Ukrajina na prvych strankach novin uz vyse roka a clovek by povedal ze sa niekto chce zviest na vlne zaujmu. Nie je to tak. Kniha prvy raz vysla uz roku (myslim...mozem sa mylit) 1997. A toto vydanie je aktualizovane o posledne udalosti, ktorych je bohuzial pozehnane v tom zlom zmysle. Ale tazisko je v sumarizacii dejin regionu od cca 10. storocia a uplne postacuje na vytvorenie si obrazu.
Je az zarazajuce ake krvave a chaoticke su dejiny mojich najblizsich vychodnych susedov, s ktorymi aj nas obcas spojili udalosti. Po precitani mam dojem ze to bola riadna krizovatka dejin. Prekvapilo ma vela informacii. Trebars nevrazivost ukrajincov voci poliakom, ktora ma hlboke a opodstatnene korene, a pozrite sa dnes. Poliaci su najvacsi podporovatelia samostatnosti UA. A dobre vedia co robia. Tiez si zazili svoje. Vravim, po precitani mnoho dnesnych udalosti da vacsi zmysel, niektore mensi. Zarazajuce taktiez je ze snad poslednych 150 rokov je krajina v podstate permanentne v cykloch vyvrazdovana, hladujuca, obsadzovana, a bohuzial az na par miest, nie je to moderny svet. Ludia su tam tvrdi, pragmaticki ale niet sa comu cudovat. Kniha Anny Reid v tomto je aj reportazna a teda nie len ucebnicou. Zoznamuje nas s konkretnymi ludmi ktorych stretla, s ktorymi viedla rozhovory. Kludne by som si precital daco ine od nej. Dokaze ponat temu putavo, podat jasne bez osobnych predsudkov a skreslenia. Proste takto to bolo, a fajront.

Bol by som ovela radsej, keby kniha nemala vojnovy dovetok. Keby Ukrajina mohla fungovat ako kazdy iny stat samostatne. Prva cast, dejepisecka, konci v casoch vlady Leonida Kucmy. A velmi optimistickym vyhladom do buducnosti. Ako sa len autorka a zdroje ktore cituje mylili. Stalo sa neocakavane. Euromajdan, Krym 2014, 2022. Zijeme velke casy, dolezite. Ukrajinci prave ukuvaju svoju buducnost. Krvavo. Ale historia ukazuje, ze takto vznikali velke narody a velke silne staty. V krvi. Bojim sa ze udelom Ukrajiny je stat sa naraznikovym statom. A pomoc zapadneho sveta nie je uplne bez ucelu. Holt ..dolezita krizovatka. Ale dejiny tejto krizovatky su tu podane nestranne a objektivne, bez emocii a predsudkov ci bocneho ideologickeho umyslu. Vyborna kniha a urobi vam jasny obraz.

NemmamSlov
09.02.2023 5 z 5

"Je tu jedna vec, ktorú utužila práve vojna: nová solidarita medzi východom a západom Ukrajiny. Práve drsné ruskojazyčné mestá na východe krajiny, poničený Charkiv a umučený Mariupol, sa stali frontovými hrdinami celej krajiny. Ľviv nad nimi už neohŕdal, že nie sú dostatočne ukrajinské. Vytvorilo sa nekonečné množstvo nových vzájomných väzieb."

Pochopiť situáciu na Ukrajine by chcel asi každý z nás, no bohužial to nie je až také ľahké. Anna Reid je novinárka, ktorá istý čas svojho života strávila na Ukrajine. Dokonca si tam našla kopu priateľov, ktorých osud opisuje v druhej časti knihy. Kniha sa skladá hlavne z histórie Ukrajiny. História dosť objasňuje Putinové počíňanie. Rusko vždy bralo Ukrajinu ako svoju súčasť a vždy sa snažilo zabrániť vzrodu ukrajinského národa. Je škoda, že sa v 21. storočí riešia problémy vojnou, pretože ako vždy na to dopláca chudobná vrstva, či už na Ukrajine alebo v Rusku.
Odporúčam všetkým, ktorí sa zaujímajú o túto oblasť.

momo67
25.01.2023 4 z 5

V prvej časti je kniha vynikajúca. Pomáha pochopiť čo vlastne Ukrajina je a prečo vyvoláva také vášne. Plný počet hviezdičiek však napriek tomu nedávam hlavne kvôli posledným kapitolám, kde autorka zjavne stráca svoj obdivuhodný nadhľad z predošlej časti a oveľa viac podlieha svojím emóciám. Skutočné príčiny a charakter tejto vojny sú totiž podľa mňa oveľa zložitejšie než svojvôľa Putina.

Ukrajina východní Evropa

Anna Reid