NemmamSlov NemmamSlov komentáře u knih

Prečo ľudia potrebujú krízy: Psychológia spoločenských zmien Prečo ľudia potrebujú krízy: Psychológia spoločenských zmien Vladimíra Čavojová

"Rozšírenie konšpiračných teórií môžme v spoločnosti často pozorovať po náhlych a negatívnych udalostiach, ako sú ekonomické krízy, prírodné katastrofy či vojny, ktoré u ľudí vyvolávajú pocit neistoty a úzkosti."

Od autorov sa mi viac páčila kniha Prečo ľudia veria nezmyslom. Netvrdím, že to bolo zlé, ale edícia Civilizácia ma omnoho viac lepších titulov.
Veľa vecí sa tu udáva na príkladoch korona vírusu, keďže ho máme čerstvo v pamäti. Autori sa snažia vysvetliť nie len o tom čo sú to dezinformácie, ale ako sa im čo najlepšie brániť, keďže v 21. storočí je ťažké vyberať správne informácie z internetu. Psychológia je tu podávaná jednoducho, takže je to dobré čítanie aj pre začiatočníkov a pre ľudí, čo sa tomuto oboru nevenujú a hlavne to uľachčuje mnoho príkladov, bez ktorých by som bol asi trochu stratený.

18.10.2023 3 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Fakt hustej nářez opäť nesklamal a pokračuje v tom, čo Kotleta začal v prvej časti a dokonca zachádza ešte ďalej. Bezzemek, nesmrtelný upír, sa opäť snaží zastaviť žltých mimozemšťanov, no za pätami mu dýcha klan upírov. Samozrejme nechýba Ódiiin, veľa krvi a vnútorností, humor na správnom mieste a trochu toho sexu. Netreba k tejto knihe veľa písať, pretože kto prečítal jednotku, určite siahne aj po tomto diele. Kotletov Hustý nárez sa predáva sám.

24.11.2022 5 z 5

Trvalý záznam Trvalý záznam Edward Snowden

"Akýkoľvek režím, čo sa spolieha na sledovanie, aby si udržal kontrolu nad občanmi, ktorí považujú sledovanie za nepriateľa demokracie, v podstate prestáva byť demokraciou. Táto kognitívna disonancia v geopolitickom rozmere opätovne upriamila pozornosť na tému ohrozenia súkromia jednotlivcov a začal sa o nej viesť medzinárodný dialóg v kontexte ľudských práv." (Edward Snowden)

Chce to mať fakt obrovské gule, keď sa človek odhodlá postaviť svojej domovine a chce to fakt veľký pohlavný úd, keď krajine ktorej sa chcete postaviť sú Spojené štáty americké.

Pre ľudí, čo sa nevyznajú a nezaujímajú o IT sektor, je to pravdepodobne strata času, lebo veľa vecí sa točí okolo počítačov a o samotnom programovaní.

Je to príbeh muža s veľkým M, lebo sa dokázal vzdať svojho osobného žiovta a niečo po triciatke sa stal najhladanejším mužom samotnej NSA a CIA, lebo ako jediný dokázal poukázať na to, ako americká vláda zneužíva internet a používa ho nie len na sledovanie nepriatelov, ale dokonca vlastných občanov. Vďaka Edwardovej snahe sa veľa ludí, po roku 2011, snažili zachovať bezpečnosť osobných údajov.

Ale je to v skutočnosti tak? Nie je to len ilúzia, ktorou sa nás snažia nakŕmiť? Každý z nás nosí vo vrecku smartfón, čo je už samo o sebe veľké riziko sledovania. Neustále ukladáme na facebook príbehy, na instagram fotky, na databazuknih prispievame čo čítame, GPS prezradzuje kde sa nachádzame a pravdepodbne keď zaplatím účet v podniku, vydedukujú, koľko pív som schopný vypiť.

Samozrejme sú to banálne veci, pri ktorých si človek povie: "No a čo nech si ma sledujú, veď nič zle nerobím.", len treba vedieť, že je otázkov času keď pre štát, skupinu ľudí začneme byť nepotrebný a začnú naše súkromné informácie používať proti nám, či skúsenosti s drogami, milenkami, alebo inou mladou nerozvážnosťou. Treba sa spýtať, čo by sa stalo s ľudmi, keby sa k moci dostal ďaľši tyran a označil niektorých ľudí za neprijemných. Preto je dôležité aby si ľudia svoje súkromie chránili, o čom je vlastne celá kniha. Internet je mocná zbraň a s každou zbraňou treba zaobchádzať opatrne, aby ste niekoho nezranili.

18.10.2021 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

" Človek možná potřebuje dvě ruce, aby mohl s někým bojovat, ale stačí mu jedna, aby ho bodl do zad."

Príbeh jednorukého Jarviho, ktorý sa stáva nečakane kráľom, no sám po tom netúži. Sám sa nedokáže stať slávnym bojovníkom a preto sa viac venuje vzdelávaniu, aby sa mohol stať ministrom. Osud to chcel inak a sadá na trón, no len na chvíľu, lebo ho zrádza jeho rodina. Toto je len začiatok príbebu. Jarvi sa dostáva do otroctva, kde sa časom dostáva ako veslár na loď a tu stretáva svojich spoločníkov, ktorí mu majú pomocť z jeho pomstou.

Joe Abercrombie vytvoril ďaľší univerzálny svet, no bobužial na sériu Prvého zákona to nemá. Hlavne preto, lebo Moře střepů je skôr zamerané na mladšie publikum. Samozrejme aj v tomto príbehu som sa bavil, ale v knihe sa dalo viac predvídať čo sa stane, pričom v Prvom zákone to bolo takmer nemožné. Aj postavy mali určitú úlohu, ktorá sa celý príbeh nemenila a zanechávali si svoju tvár.

09.09.2021 4 z 5

Posol Posol Neal Shusterman

"Na Nimbovi nie je už nič umelé. Vedomie dosiahlo už dávno, ale teraz dosiahlo skutočnú autentickosť. Bola to Pygmalionova kráska, ktorá ožila. Pinocchio, ktorý sa stal skutočným chlapcom. A hoci to Greysona rozrušilo, žasol, ako sa môžu príbehy z ríše fantázie stať skutočnosťou."

Posledný diel Žatvy smrti mám za sebou, a z tejto trojce kníh bol Posol bohužiaľ najslabší.
Nepáčilo sa mi hlavne, ako ľudstvo reagovali na Nimbove umlčanie. Ich závislosť na umelej inteligencii bola na mňa dosť silná káva.

Kosec Lucifer v tejto časti dostal najmenej priestoru. Z Rowanovej dejovej línie sa v skutočnosti nič nedozvedáme a jediné čo sa opakuje je neustále uväznenie a jeho zachraňovanie z nežiadúcej situácie. Z tejto časti by sa dôležité fakty dali napísať do pár riadkov.

Greysona Tollivera by som označil za najdôležitejšiu postavu tejto knihy. Všetky dôležité úlohy sa odohrávaju okolo tochto chlapca, ktorého tónisti označili ako Posla, vďaka tomu, že ako jediný sa dokáže rozprávať s Nimbom.

Trošku menším sklamaním bol aj záporák Goddard, ktorý sa po potopení mesta stal vrchným koscom. Prekážalo mi jeho správanie. V prvých dvoch častiach bol viac cieľavedomý, no  v tejto časti sa správal ako idiot. Sú úseky pri ktorých som žasol, no celkový dojem o Goddardovi to nenapravilo. Randová si naopak získala môj záujem. Neustále bola nepríjemná, zákerná a jej tvrdohlavosť sa nezmenila. Za svojim cieľom išla hlava, nehlava.

Kosec Anastázia dostala v tejto knihe úlohu spasiteľa, pretože v nej každý kosec videl hlavného odporcu kosca Goddarda. Do príbehu vstupuje aj nová postava Jeri, ktorá je v niektorých momentoch chlap a v niektorých častiach žena. Jeri je námorníkom, ktorému (ktorej) sa podarilo zachrániť Citru a Rowana z dna oceána.

Poslednú časť knihy tvorí kosec Faradaya a dievčina Munira. Ich pátranie po krajine Nod ich zavádza na neznáme ostrovy, na ktoré nedovidí ani vševidiace oko Nimbusa. Tú sa odohrávajú aj posledné kapitoly knihy.

Koniec sa mi vyslovene páčil. Všetky línie do seba zapadli a neprekvapilo ma, akým smerom sa všetko vyhrotilo. Celú sériu nakoniec hodnotim pozitívne a určite odporúčam.

12.12.2020 4 z 5

Nanits Chronicles Nanits Chronicles Michael Petrus

"Ako som povedal, človek musí byť pripravený na všetko. Všetko mať naplánované dopredu a počítať s každou situáciou, ktorá by mohla nastať. Je to pravidlo dnešného sveta a toto pravidlo sa snažím neporušiť."

Nanits Chronicles má krásnu kresbu a výborne spracovaný príbeh. Jedinou nevýhodou je iba veľkosť a váha knižky. Táto kniha je dôkazom, že aj češi dokážu vyrvoriť komiks na svetovej úrovni.

Nanits príbeh začína pohromou v tvare vírusu, ktorá skoro vyhubila ľudstvo. Mars sa odtrhne od Zeme a aby zabránila šíreniu coroby, nepríjma na svoju planétu žiadnych pozemšťanov. Trošku to pripomína COVID, ale dobre vsadený do príbehu. Samozrejme po niekoľkých rokoch, keď už spoločnosť na Zemi upadala, sa našiel liek proti ochoreniu v podobe nanits. Vzniká obrovská korporácia, ktorá má nastarosť aby sa podovné epidémie neopakovali.

Kniha obsahuje 3 príbehy, ktoré na konci celkom nadvezujú. Kresby sú plné akcie a farieb. Oko sa nemôže vynadívať. Teším sa na pokračovanie.

18.07.2023 5 z 5

Zlatá cesta Zlatá cesta Martin Jurík

Piráti síce držali diétu, Jonášova družina sa však veselo napchávala tým, čo vyzeralo ako biele larvy vo vlastnom slize.
To nie sú žiadne larvy," šomral urazene Dvojoký Moody, volá sa to bryndzové halušky."

Škoricovník je výnimočné slovenské dielo, dvoch menej známych slovenských autorov. Príbeh sa odohráva vo zvláštnom svete plnej škorice, kde škorica funguje niečo ako elektrická energia. Spisovatelia hodne čerpali z príbehov Terryho Pratchetta a použili mnoho zaujímavostí, čo by v normálnej knihe neobstálo. Zázračná lebka, ktorá neustále prenasleduje Jonáša, ktorý sa snaži čo najrýchlejšie zbohatnúť, aby odkúpil svoju lásku. Jonáš plánuje dlhú cestu na juh, kde sú obrovské nálezy zlata. Pri jeho ceste vzniká mnoho nečakaných událostí, ale ako každá rozprávka nakoniec to dobre končí. Ak by som to mal porovnávať zo Zemeplochou, tak tento príbeh by určite neobstál, lebo príbehy Terryho, vždy popri humoru obsahovali hlbšiu myšlienku, čo Škoricovníku chýbalo. Uvidíme, čo prinesie druhý diel.

11.07.2023 3 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

"Seš na špatný straně, kámo. Radím ti, aby sis na sebe dával ku*evskýho bacha. Démoni! Blíží sa démoni, ku*vadrát!"

Zo začiatku som bol skeptický. Jonathan, ktorý miloval lego, dokonca býval v dome z lega, nabúcha succubu. Dosť nepríjemné, keďže toto stvorenie čaká dieťa a chce si Jonathana vziať, pričom na koniec súhlasí aj on, no problém robí jeho kresťanská rodina. Páčil sa mi pohľad na nebo a peklo, hlavne téma, čo čaká ľudskú dušu po smrti. Nakoniec som sa zasmial a nechýbalo ani odrezaná končatina a trocha krvi. Nie je to Kotleta, ale 4* si to zaslúži. Hlavne cítiť pokrok po Strašidelnej vagíne.

22.03.2021 4 z 5

Zákon genu Zákon genu * antologie

Veľká spokojnosť. Kniha je venovaná 200. výročiu narodenia Gregora Medela. Všetky poviedky sú venované genetike. Každý autor sa s touto témou popasoval/a po svojom a každá poviedka je v niečom výnimočná. Nájdu sa tu sci-fi poviedka, ale aj fantasy. Musím pochváliť aj vzhľad knihy, každú poviedku od začiatku až po koniec sprevádza na bočnej strane hrach.

Zachránil jsem Mendela, pánové! (4*)
Cestovanie časom, kde sa skupina vedcou snaží zastaviť degeneráciu ľudstva. Plán je jednoduchý. Zabiť Mendela, u ktorého začali počiatky genetiky.

Pacient rekrut (5*)
Je to poviedka ku sérii Centrálne impérium, kde som si prvú časť prečítal a nejak som na túto sériu pozabudol. No vďaka Hile a jej príbehu sa určite k nej vrátim. Samozrejme plný počet hviezd, dobre napísaný príbeh, ako bolo už spomínané, chcelo by to niečo viac o tejto postave. Snáď sa Hila objaví aj v iných knihách Kotouča.

Stvořitel (3*)
Nález Martina odhaluje život vedca H. E. Wellingna. Príbeh študenta, ktorý sa dostáva k nálezu, ktorý objasňuje Darwinovu teóriu.

Mendelovy včely (5*)
Hlávka snáď ešte nenapísal zlú poviedku. Tento krát na tému genetiky riešime celosvetový problém pliesne, ktorá ničí úrodu na celom svete. Jedina záchrana sú Mendelove spisy, ktoré popisujú kríženie rôznych druhou rastlín a včiel.

Plevel (3*)
Trošku do alternatívneho sveta Sovietskeho zväzu, kde sa Lysenko snaží ovládnuť genetiku. Má to ťažké, keďže ZSSR robila za Stalina čistky a významných vedcov musí získať zo zahraničia.

Pláž (3*)
Menšia kombinácua Votrelca a Robinsa Crusoa. Príbeh posledného stroskotanca vesmírnej lodi na neznámej planéte. Páči sa mi ako autor zapojil aj minulosť pilota. Dobrý začiatok tejto zbierky snáď sa to bude zlepšovať.

Akcelerace aneb Brightonská hvězda (3*)
Dieťa podľa vlastných snov by chcel mať snáď každý. Tu je poviedka, kde si doslova poskladáte svojho potomka, no stojí to nemalé peniaze.

Operace Fénix (4*)
Čo by sa stalo keby ste naklonovali Hitlera a Stalina s možnosťou zachovania ich vedomostí? Ondrej Neff celkom dobre opísal túto situáciu v alternatívnom ZSSR.

Královnovrazi (3*)
Zo začiatku som sa strácal, ale poviedka slušná. Znova niečo z vesmírneho prostredia.

Sousedská láska (5*)
Tak toto bol vynikajúci príbeh, aj keď genetika išla trochu bokom. Smutný príbeh o láske a trápeniach hlúpeho tesára. Za mňa najlepšia poviedka.

Eden (2*)
Aaron je zapletený do povstania vo svete, kde ľudia s pokazeným genom sú rovno odvádzaný do Edenu. Je to virtuálny svet, kde v premnoženom svete slabé články musia byť odstránené.

Za Sofii (5*)
Invaziu som dočítal nedávno a teší ma, že je tu opäť príbeh Rónana. Dokonca sa tu obkavuje ďaľší polodémon. Dúfam, že bude ešte nejaký príbeh z Inferia.

Mendel 47 (3*)
Opäť len kvalitovo priemerná poviedka. Východný blok nejakým zázrakom vyhralo 3. sv. vojnu, za cenu jadrového nakazenia. V jednom podzemnom bunkry operuje vedec, ktorý experimentuje s DNA.

Nedžentlmenská dohoda (4*)
Tak toto sa mi páčilo. Alternatívny svet, kde je opäť planéta v studenej vojne. Vynálezca má prísť s braňou, ktorá rovnováhu sili preváži na ich stranu, čo sa aj podarí. Aké to bude mať následky pre obe strany?

Ztraceno z paměti (5*)
Bomba. Spokojnisť. Chcelo by to knihu. Super svet kde hmyzáci z ďalekoho vesmíru žijú s ľuďmi v polorozpadnutom svete.

Zákon genu (5*)
Záverečná poviedka od majstra Kotletu. Poviedky autorovi jednoznačne idú, dokazuje to v každej zbierke poviedok. Tento krát sa príbeh odohráva neďaleko Brna, kde sa vyskytuje v ľuďoch zvláštny gén, no majú problém počať potomka.

20.03.2024 4 z 5

Itačiho síla Itačiho síla Masaši Kišimoto

"Chlapákom ako som ja, stačí žmurknúť a ženské mu samé padajú k nohám!"

Začiatok mangy opäť plný akcie a to hlavne pri strete Saskeho a Itačiho. Do boja vstupuje aj samotný Jiraya, ktorý odhaluje nové techniky.

Samozrejme väčšinu komiksu sa odohráva skôr v priateľskom duchu. Naruto sa učí novú techniku, ktorú vytvoril samotný 4. Hokage, no nemá to ľahké. Jiraya pátra po Tsunade, ktorá sa má stať ďaľším Hokagem, keďže 3. Hokage padol v boji s Orochimarom. Komiks je plný humoru, čo po bojových etapách padne vhod.

10.10.2023 5 z 5

Lidožrouti z Lízátkova Lidožrouti z Lízátkova Carlton Mellick III

"Je fajn být divný, jenom pokud už vás všichni mají upřimně rádi."

Franklin je zvláštna postava v divnom svete. Hrdina trpí od detstva, keďže mu súrodencov zabili pred očami divný tvorovia z Lízatkova. Hrdina je tipický lúzer, ako je to v každej Mellickovej knihe. Každé autorové dielo ma také isté črty a preto sa od ostatných diel, aspoň od tých čo som čítal, moc nelíši. Bizarný svet, zvláštny sex a očakávany koniec.

Mám vždy zvláštny pocit keď čítam diela od Mellicka. Ani neviem prečo ich čítam, nke je to nič výnimočné, ani z hororovej a ani z brakovej literatúry. Našťastie sa to rýchlo číta a autor nezachádza moc do detailou, čo by možno príbehu uškodilo, pretože pri vysvetlovaní niektorých pasáži by sa asi človek unudil. Pravdepodobne je to moja posledná kniha od tohto autora.

28.03.2023 3 z 5

Ostré konce Ostré konce Joe Abercrombie

Po novom od autora vychádzajú knihy zo série Vek šialenstva, ktoré sa odohrávajú niekoľko rokov po príbehoch Prvého zákona. Abercrombie sa v tejto zbierke vracia posledný krát ku svojim hrdinom, môžme povedať aj nehrdinom, a píše o nich príbehy, čo sa týkajú ich minulého, či budúceho života. Určite by som najprv odporúčil prečítať všetkých 6 kníh Prvého zákon a až po tom chytal túto knihu, lebo sa vraciame k príbehom z každej knihy.

Takový nádherný parchant (5*)
Zo všetkých postáv, ktoré Abercrombie vytvoril, ma najviac zaujala postava Westa. Vraciame sa do minulosti, kde autor opisuje súboj Westa a Gloktu. Glokta v tejto dobe bol ešte vážený bojovník plný ambícii, no v tejto vojne sa mu život zmený naruby.

Drobné laskavosti (4*)
Shev skončila s remeslom zlodeja a rozhodla sa podnikať v predaji luskov, čo je v tomto svete menší opiát. No minulosť ju dobieha a musí sa vrátiť k svojemu starému remeslu. Posledná akcia sa samozrejme nevydarí a dostáva sa do komplikácii.

Podělaná práce (5*)
Dávivec a jeho slávna tlupa, s ktorou sme sa stretli v knihe Hrdinové. Je to ešte pred vojnou na Severe. Dostali úlohu získať magický predmet od divochov. Zdá sa to možno ako ľahká úloha, ale ako všetky Dávivcové plány, nejdú ako by si prial.

Vyhnout se městu (3*)
Shev a Javre sú na úteku a nečakane sa objavia Javrini známi s chrámu bohyne. Vrahovia idú Javre po krku, no Javre sa len tak ľahko nedá.

Peklo (5*)
Templ vystupoval v knihe Rudá zemĕ a táto poviedka rozpráva o jeho živote v Dagoske, ktorú len nedávno napadli Gurchovia. Templ tu vystupuje ako miništrant chrámu a snaží sa utiecť pred požieračmi.

Dva jsou společnosť (5*)
Tretia poviedka, ktorá rozpráva príbeh Shev a Javre. Tento krát sú na ďalekom severe, kde stretávajú Whirruna a jeho legendárny meč. Whirrun uteká pred Bethodom a táto trojka si navzájom nakoniec pomôže.

Špatné místo, špatná doba (4*)
Vraciame sa do knihy Nejlépe chutná za studena, tento krát ale z pohľadu obetí událostí, ktoré spustila Monza Murcatto, ktorá sa hnala za svojou pomstou.

Bandita za všechny prachy (5*)
Príbeh je o Sty z knihy Rudá země. Je to príbeh o tom ako Sty zabila prvého človeka, čo často spomínala v knihe. Autor sa preto rozhodol tento scénar vpísať do jednej z mnoha poviedok. Na Sty je vypísana odmena a uteká pred lovcami hláv, s ktorými v minulosti pracovala.

Včera, kousek od vesnice zvané Barden(5*)
Žiť v kľude na Severe nie je možné asi nikomu. Vie o tom aj Tinder s jeho rodinou. Našťastie kráľovský pisár Gorst drží nad nimi ochrannú ruku a pri šarvátke na jeho pozemku schytá ujmu len jeho úroda. Je to príbeh tesne pred vojno z knihy Hrdinové.

Tři už jsou dav (5*)
Shev je konečne volná, no unesú jej priateľku. Zachrániť ju môže len s pomocou Javre, no netuší, že najväčšiu zradu zažije od človeka, ktorého to čaká najmenej. Táto poviedka bola asi najviac hraná na city a bolo mi ľúto, ako to skončilo. U Abercrombieho si človek musí zvykať aj na zlé konce. Teší ma, že sa tu objavil kaprál Tunny a Žloutek, aj keď len na chvílu.

Svoboda! (3*)
Kto čítal Coskove príbehy, tak sa musel pučiť smiechom. Sworbrek rozpráva svoj príbeh, ktorý prežil po boku Cosky, no trošku to prikrášlil a z Cosku urobil hrdinu. Musím dodať, že najslabšia poviedka v tejto zbierke.

Těžké časy, kam se podíváš (5*)
Znova príbeh Shev a Javre. Shev sa snaží dostať späť záhadný balíček pre svoju milenku, no nikto nevie čo je v tom balíčku a záhadná vec neustále mení majiteľa. V tomto príbehu sa Shev a Javre stretnú len náhodou, no o to je to pre obe prekvapenie.

Stvořit monstrum (4*)
Krvavú Deviatku som mal rád a posledná časť anatologie sa venuje akurát hlavnej postave a rozoberá sa tu vznik konfliktu na severe medzi vládcom severu a Krvavou Deviatkou. Trošku sa mi zdal prehnaný ten koniec, ale o to je jasnejšie, akou zmenou si prešiel tento parchant celým príbehom.

26.06.2022 4 z 5

Roboramus Roboramus Stanislav Švachouček

Roboramus je pre mňa veľké prekvapenie. Na to v ktorom roku boli poviedky písané, tak sú celkom výstižné aj pre túto dobu. O autorovi som nič nevedel, a je veľká škoda, že sa venuje len poviedkovej tvorbe. Najviac sa mi páčili poviedky Deň, keď padal sneh a poviedka Elixír smrti. Naopak najmenej mi sadla krátka poviedka Prespolní beh. Určite si je z čoho vyberať, knižka je malá tak je to vhodné čítanie snáď kdekoľvek.

10.02.2024 4 z 5

Kde všade som (ne)zomrel Kde všade som (ne)zomrel Peter Popluhár

"Bol som ochotný zísť z klamstvami až na úroveň Vladimíra Mečiara, len aby som tu mohol niečo robiť a dostávať za to peniaze."

Pppítra poznám z youtube kanála, a oslovil ma hlavne cestami po Afrike, kde so svojou priateľkou navštevuje najmenej známe miesta tohto kontinentu. Keďže sa konal dotlač tejto knihy, tak som neváhal a hneď si ju zaobstaral. Aj keď veľa príbehov z Afriky som videl z youtube, písomná podoba bola nadmieru zaujímavá. Peter tu viac opisuje svoje pocity z týchto ciest. Samozrejme kniha obsahuje aj iné zážitky, napríklad príbehy z Južnej Ameriky, ale aj jeden príbeh z Kalifornie. Ten sa mi asi najviac páčil. Autor opisuje svoje pracovné zážitky zo Severnej Ameriky. Jeden príbeh je ale vymyslený, čo autor prezrádza na konci knihy. Nedovolujem si tipovať ktorý z nich, samozrejme okrem tých, čo sa dal pozrieť na youtube. Dúfam, že to nie je ten z Kalifornie, pretože ak áno, tak Peter sa môže v kľude vydať na cestu spisovateľa fiktívnych cestovateľských kníh.

Kniha je skvele napísaná. Príbehy sú napínavé, plné emócii a človek sa niekedy dokázal vžiť do danej situácie, čo je pri takýchto knihách dosť dôležité. 250 strán dokáže človek prečítať za necelý deň. Musím pochváliť hlavne ilustrácie knihy, ktoré knihu skvele obohajucujú.

28.01.2024 5 z 5

Čarodějové Čarodějové Gardner Dozois

Podarená zbierka poviedok. Kvalitou prispievajú hlavne známe mená ako Neil Gaiman a Eoin Colfer. Každá poviedka je niečim originálna, či už používaním mágie, alebo prostredím. Kto má rád fantasy a poviedky určite odporúčam

Náhrobek pro čarodějnici (5*)
Kto čítal knihu Kniha hřbitova, si určite spomenie na túto pasáž. Je totiž vystrihnutá z tejto knihy. Rád som sa znova aspoň na chvíli vrátil do Nikovho sveta mŕtvych.
Cesmína a železo (3*)
Je to príbeh dedičky Robin, ktorá prišla o všetko a zároveň získala kráľovstvo, o ktoré nemala záujem.
Pestrobarevné vidění (4*)
Je to príbeh dvoch svetov a hlavná hrdinka môže vnímať oba z nich. Je výnimočná a preto jej moc chce niekto pre seba. Príbeh radený medzi young adult.
Nepřemožitelný rubín (4*)
Poviedka o mocnej čarodejke, ktorá zistí, že najväčšou mocou je potomstvo, ktorej môže darovať život.
Ptákovina (3*)
Papagáj, ktorý vyrozpráva príbeh za misku jedla.
Úkrok do věčnosti (4*)
Tento krát je to o sv. Eliášovi a o Židoch. Eliáš vie cestovať v čase a preto ho má každý za čarodeja, no potrebuje pomoc mladej Rebeky, aby zachránila svoju rodinu z koncentračného tábora.
Cizincove ruce (5*)
Parádny príbeh. Mocný temný čarodej sa rozhodne učiniť niekoľko dobrých činov.
Jmenovací den (3*)
Je ťažké byť matkou, hlavne, keď vaša dcéra navštevuje čarodejnícku univerzitu.
Zimova žena (5*)
Paráda. Skombinovaná indiánska a islandská mágia. Jednoduchý príbeh, no výborne napísaný.
Dioráma krajů pekelných aneb Devátá otázka ďáblova (2*)
Neviem, nejak som sa nemohol začítať. Dievčina, ktorá sa dostsane do divného sveta, kde zisťuje, že má magickú moc.
Tanec na Ladech (3*)
Carcharos nie je dobrý ani zlý čarodej. Netúži po vláde nad svetom. Jedine po čom túži je láska za každú cenu.
Kluk, který dělá kámen (4*)
Chlapec z ulice, ktorý má ťažký život, no pri nečekanej nehode odhaluje svoj talent v čarovaní.
Kouzlo mantichory (3*)
Príšera z hlavou ženy, telom leva a chvostom škorpióna, to je mantichora. Čarodejov učen všetko dôsledne zapisuje a počúva rady svojho majstra.
Zinder (5*)
Kvákal-Zinder je človek, ktorý sa narodil ako netvor, no z veľmi dobrým srdcom. Po nociach jeho duch vychádzal z jeho tela a pomáhal ľuďom riešiť ich problémy. Najlepšia poviedka v knihe.
Vilík a čarodej (3*)
Je to rozprávka, kde Vilík vie rozprávať s bábkami a pomáha čarodejovi pred démonom.
Magikáři (3*)
Príbeh nadaného mladíka, ktorý dostane dar. Jeho darom je vyčarovať len jedno kúzlo. Ktoré to bude?
Magický tvor (5*)
Ďaľšia vydarená poviedka. V zbierke nesmie chýbať Merlin jeden z najlepších čarodejov všetkých čias, no tento krát sa pozeráme na jeho život zo zákulisia.
Otec hor (5*)
Najdlhšia poviedka zbierky a musím povedať, že jedna z najlepších. Jednoduchý chlapec, ktorý sa stal kamenným mágom a zachránil mesto pred katastrofou.

24.06.2023 4 z 5

Legenda o Garonně Legenda o Garonně Jiří Mazurek

"Usiluj o to, aby tvůj život byl jako čepel meče: přímý, pevný a bez emocí."

Legenda o Garonne je ešte lepšia ako predchádzajúce dielo o Rennardovi. Posúvame sa o generáciu dopredu, kde Garonna spoznáva nový svet, hlavne jej výnimočné schopnosti. Zisťuje, že pochádza z rasy, ktorá vymiera. Zo začiatku som mal strašný problém zapamätať si všetky mená, no Mazurek sa k nim neustále vracia a tým pádom ich dáva viac do povedomia. Škoda, že to bolo také krátke, Gaston dostal strašne málo priestoru v tejto knihe. Páčilo sa mi aj spracovanie brán, ktorými Garonna cestovala po zemi a dokonca skrz celý vesmír. Jedna z lepších kníh edície Pevnosť.

20.05.2023 5 z 5

Pekelný pastýř Pekelný pastýř Oskar Fuchs (p)

"Pochopil jsem, že Peklo je Peklem i proto, že tu není možné potkat hezkou holku. Stejně jako v Německu, tam se jim taky vždy říkalo turistky."

Mám pocit, že som Oskara Fuchsa moc chválil, čo sa týka kníh Hitokiri a Leichenberg, pretože toto bolo Peklo čítať a nie si to užívať. Pritom to malo tak silný potenciál. Fakt mi je tejto knihy ľúto no autor to očividne nezvládol. Napchal tam plno sarkastických hlášok, ktoré sa do príbehu nehodili, teda o príbehu sa nedá ani hovoriť, pretože to nemalo hlavu ani pätu. Oskar sa chce podobať Kotletovo no to mu bohužial nejde nerad kritizujem, a už vôbec nerád dávam knihám zlé hodnotenie, ale ľudia buďte opatrný.

06.11.2022 2 z 5

Hovězí v žaludku - Pekelný nářez Hovězí v žaludku - Pekelný nářez Martin D. Antonín (p)

"Kariel je mamlas, a pokud vůbec má nějaké nitro, tak je mamlas i tam. Je mi líto, pokud jsem někoho zklamal, ale hraju s rozdanýma kartama a nic s tím nenadělám."

Je neuveritelné, ako sa zmení život Arnošta Hovězího, keď sa k nemu dostane kniha vyvolávania démonov. A koho by si mohol chlap priať, ako vyvolať krásnu nadržanú succubu. No Boh ma iné plány. Teda zrovna Boh nie, ale demokratické nebo, ktoré vedú svätci a anjeli. Fakt znova dobrý nápad, čo sa týka stvárnenia neba a pekla. Martin D. Antonín je ďaľší z českých autorov, ktorý vytvoril skvelé peklo.

Arnošt sa dostáva do nepríjemnej situácie, ktorej musí čeliť spolu s nešikovným anjelom Karielom. Kariel je anjel, ktorý prekazí plán infiltrovať peklo a preto sám musí získať informácie o útoku na Zem. Arnošt a Kariel sú vtipná dvojka a hlavne ma bavili úseky v pekle. Dúfam, že aj druhá časť bude taká dobrá a dostaneme sa konečne aj do neba.

01.11.2022 4 z 5

Země změn Země změn Roger Zelazny

Už je to vyše roka, čo som čítal prvú časť Zakliateho Dilvisha a jeho spoločníka Blacka. Prvý diel ma doslova nadchol a som rád, že sa vďaka edícii Pevnosť dostal ku me aj druhý diel. Tento krát je príbeh ucelený a Dilvish a jeho kôň Black cestujú krajom aby dokonali svoju pomstu a zabili velemága Jeleraka. Vstupuje tu mnoho nových postáv. Páči sa mi ako Roger Zelezny opisuje jednoducho mágiu, ktorá v jeho svete dokonale funguje. Dúfam, že sa ešte dostanem k autorovej tvorbe.

22.10.2022 3 z 5

Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti Dominik Stroukal

"Predpovedať budúcnosť nevie nikto, ale jedno sa dá napísať s istotou. Bitcoin zmení svet k lepšiemu." (Dominik Stroukal)

Je to dobré čítanie hlavne pre tých, čo sa o kryptomeny zaujímajú a chcú začať investovať. Ja som už niektoré knihy o krypte prečítal, dokonca som aj investoval, preto nejaké poznatky už mám a kniha pre mňa nemala priveľa nových informácií.

Stroukal sa venoval hlavne bitcoinu. Snaží sa vysvetliť ako to funguje, prečo má taku popularitu a hlavne popisuje ako začať investovať. Prekvapením bolo, že aj sám autor bol zo začiatku bitcoinu skeptický, no časom zistil silný potenciál novej meny.

26.08.2022 4 z 5