Prečo ľudia potrebujú krízy: Psychológia spoločenských zmien

Prečo ľudia potrebujú krízy: Psychológia spoločenských zmien https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481533/bmid_preco-ludia-potrebuju-krizy-psychol-Ncu-481533.jpg 4 6 1

Krízy zvyčajne vnímame ako nebezpečný, drahý a vyčerpávajúci stav, ktorý odvádza ľudskú energiu a pozornosť od bežnej agendy a priorít. Na ľudskú históriu sa dá pritom nahliadať ako na živú reťaz žánrovo rozmanitých, neraz tragických spoločenských kríz pretkaných len vzácnymi obdobiami prosperity a pokoja. Cieľom tejto knihy je pozrieť sa bližšie na to, ako sa ľudia vyrovnávajú s krízami, nájsť opakujúce sa mechanizmy a vzorce správania, a zasadiť tieto poznatky do širšieho kontextu kríz, ktoré máme ako druh za sebou – ako aj tých, ktoré nás možno ešte len čakajú. Jednotlivé kapitoly sa venujú aj týmto témam: - Kríza ako príležitosť na zmenu - Prečo sa cez krízy zvyšuje viera v nezmysly - Ako lockdown ovplyvnil naše sociálne vzťahy - Kríza duševného zdravia - Osobné financie v kríze - Globálne otepľovanie: hoaxy, fikcie a fakty - Psychológia klimatickej nečinnosti... celý text

NemmamSlov
18.10.2023 3 z 5

"Rozšírenie konšpiračných teórií môžme v spoločnosti často pozorovať po náhlych a negatívnych udalostiach, ako sú ekonomické krízy, prírodné katastrofy či vojny, ktoré u ľudí vyvolávajú pocit neistoty a úzkosti."

Od autorov sa mi viac páčila kniha Prečo ľudia veria nezmyslom. Netvrdím, že to bolo zlé, ale edícia Civilizácia ma omnoho viac lepších titulov.
Veľa vecí sa tu udáva na príkladoch korona vírusu, keďže ho máme čerstvo v pamäti. Autori sa snažia vysvetliť nie len o tom čo sú to dezinformácie, ale ako sa im čo najlepšie brániť, keďže v 21. storočí je ťažké vyberať správne informácie z internetu. Psychológia je tu podávaná jednoducho, takže je to dobré čítanie aj pre začiatočníkov a pre ľudí, čo sa tomuto oboru nevenujú a hlavne to uľachčuje mnoho príkladov, bez ktorých by som bol asi trochu stratený.

krize

Autoři knihy