NemmamSlov NemmamSlov komentáře u knih

Hrrr na ně! Hrrr na ně! Terry Pratchett

"Není přece možné, aby mluvil jako nějaký učitýlek, nějaký kantůrek z jednotřídky, s Haš-šem, který, jak náhodou vím, kdysi udeřil jednoho muže tak silně, že mu nos vylezl uchem?"

Už názov naznačuje, že sa príbeh bude opäť točiť okolo Elánia a jeho Nočnej hliadky. Tento krát Ankh-Morpork ide do vojny a to proti autorovim Turkom.

Najlepší boli Noby a seržant Tračník, ktorí pracovali celý čas v utajení po boku Leonarda a po boku samotného patricija. Cesta ponorkov ma dostávala miestami do kolien a aby nebolo dosť, tak najväčší krásavec Noby sa nám prezlečie za slečnu.

Samozrejme nechýba ani Elánius a Karotka, ktorí sa snažia zabrániť vojne. Ich počty nie su vysoké, ale keď si vezmeme, že jedným členom výpravy je troll Navážka, tak sú šance proti tisícom nepriateľom celkom vyrovnané.

26.01.2021 4 z 5

Stín mrtvého Stín mrtvého Josef Pecinovský

Knihy z edície Pevnosť sú niekedy ako mačka vo vreci. Vôbec netušíš, čo vytiahneš. Stín mrtvého je len priemerné čítanie, ktoré extra nepoteší, ale ani neurazí.

V knihe sú dva príbehy. Stín mrtvého je jeden z nich a tvorí 2/3 knihy. Opisuje život dektektíva, ktorému unesú dceru a za úlohu ma ukradnúť dôležitý artefakt, ktorý pomáha zvyšovsť moc tienom, tvorom ktorý žijú trochu v inej sfére. Musím povedať, že tento príbeh ma moc nebavil.

Za to druhý príbeh Zabi mrtvého, to bola ina káva. Celkom dobre vymyslený svet. Nachádzame sa v budúcnosti, kde ľudstvo, vďaka klonovaniu, zistilo ako ostať nesmrtelným. Len to má jeden háčik. Vždy raz za 100 rokov, musí daná osoba zabiť samu seba.

26.07.2023 3 z 5

Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe Tim Marshall

,,Čo to robíte?" spýtal som sa.
,,Pozerám, či tam nie sú škorpióny," odpovedal.
V Macedónsku škorpióny nežijú," zamrmlal som.
,,Viem," povedal, ,,to je reflex."

Je to úplne iná kniha od Tima Marshalla. Tento krát autor sám na vlastnej koži zažil situáciu v Juhoslávii, počas nepokojov a počas bombardovania. Píše aj príbehy ľudí, ktorí prežili rôzne vojenské konflikty medzi Srbskom a Kosovom.

Vojnu v Juhoslávii samozrejme zavinil Miloševic, no na vine je aj NATO načele s USA, ktorá bombardovala srbské mestá. Kto chce pochopiť celú situáciu by si mal knihu prečítať. V Juhoslávii sa dalo voliť len menšie zlo, čo NATO vyhodnotilo ako Kosovo. Je to smutné, čo sa tam dialo a páčil sa mi postoj Tima Marshalla, ktorý píše neutrálne a nebojí sa kritizovať činy Briránie a všetkých účastníkov vojny.

13.05.2023 5 z 5

Narutův styl Narutův styl Masaši Kišimoto

"Pôjdem rovno k veci, nie som bojový pes, so mnou nepočítajte."

Aj v tomto zväzku sa stretávame s nie jedným príbehom zo života autora, čo mám strašne rád, keďže sa môžme niečo viac dozvedieť o jeho živote a hlavne ako sa dostal k Narutovi.

Táto časť sa celá točí okolo Naruta, Sasukeho a Gaari. Pokračuje drtivý súboj kde ide o všetko, konkrétne o život. Odhaluke sa tu Gaarova minulosť.l, ako sa k nemu správali a hlavne ako prišiel k svojím výnimočným schopnostiam. Gaara a Naruto majú veľa spoločného, kto pozeral anime netreba vysvetlovať čo, no v mange sa tomu budú v budúcnosti ešte venovať. Pobavila hlavne Narutova vyvolávacia technika. Naruto ukazuje znova, že s ním majú počítať.

17.04.2023 4 z 5

Souboj stínů Souboj stínů Masaši Kišimoto

"Rok čo rok sa vo vesnici rodia noví nindžovia a sú tu vychovaní. Žijú tu, bojujú, aby ochránili vesnicu a kvôli ochrane sa nezľaknú ani smrti. Nemusíme byť spojený krvou, ale aj tak sú pre mňa ľudia z tejto vesnice mojou drahou rodinou." (Sarutobi)

Predchádzajúci diel skončil veľmi zaujímavo. Chuninské skúšky narušil útok na vesnicu. Za útokom stojí samozrejme Orochimaru s Piesočnou zemou. Tento zvezok ponúka veľa. Naruto, Sakura a Shikamaru prenasledujú Sasukeho, ktorý naopak naháňa nindžu s Piesočnej vesnice Gaaru. Ich súboj bol prerušený a Sasuke chce vyskúšať svoje nové techniky proti najmocnejšiemu súperovi chuninských skúšok. Do deja vstupuje aj Asuma, ktorý bohužial moc schopnosti neukáže, ale pomôže svojmu žiakovi Shilamarovo. Najviac priestoru dostáva súboj medzi Sarutobim a Orochimarom. Žiak a učiteľ sa znovu stretnú, no bohužial na opačných stranách. Sarutobi používa obvzlášť zaujímavé techniky, no zahambiť sa nedá ani Orochimaru a vyvoláva zo záhrobia Prvého a Druhého Hokageho.

08.01.2023 5 z 5

Jedna zatracená pohroma za druhou Jedna zatracená pohroma za druhou Jodi Taylor

O knihe som sa dozvedel vďaka recenzii v časopise Pevnosť. Recenzia bola napísana dokonale a vždycky ma facinovalo cestovanie v čase, no málo kedy sa to podarí. Túto knihu doteraz neviem kde zaradiť. Ako nápad super. Spoločnosť Svätej Márie mi pripomínalo štýl Hviezdnej brány, no namiesto vesmíru bádate dejiny. Stretávame sa s ľuďmi z budúcnosti, ktorí chcú pomôcť, no záporak by nebol záporák, keby nebol cestovateľ v čase. Trošku ma štvali vzťahové linky medzi postavami, hlavne Max si zaslúžila niekedy cez držku, no ženu neudreš ani kvetináčom, teda kvetom, ak sa nedostaneš do barového súboja, kde chceš schladiť opité horúce hlavy.

Nechávam tomu ešte priestor. Nebolo to zlé, no nie je to kniha pri ktorej si človek povie, BOMBA. Kníh má by viac, v češtine sú zatial dve. Dúfam, že sa budú prekladať. Málo kníh je o cestovaní čase, je to podľa mňa ťažký námet a aj keď kniha má nejaké chyby, autorka sa s námetom vyrovnala výborne. Možno keby hrdinovia navštívili iné miesta, ktoré by čitateľa viac ponorili do deja. Za mňa slabšie 4*.

05.01.2023 4 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

"Lidstvo dokázalo udělat peklo z ráje, co by potom udělalo s peklem samotným?"

Bál som sa ďaľšej knihy z prostredia pekla, pretože Kopřiva nastavil svojim Asfaltom vysokú latku, no Roman Bureš dokázal prísť s niečim novým. Tento krát hriešne duše nepôsobia ako stavebný materiál, ale ako dobytok, ktorý démoni nevyužívajú len ako krmivo, ale aj k rôznym manuálnym prácam. Autor sa vyhral s prostredím, peklo opísal ako ľudskú spoločnosť, len trošku viac zvrátenú, ale nakoniec príjemný pohľad na vec, ak si odmyslíme kuchanie a rezanie ľudí a ich spracované končatiny, no netreba zabúdať, že sú v pekle za svoje činy počas života.

Hlavný hrdina Rónan a jeho malá spoločníčka Amalka celý čas pôsobili ako zvláštne postavy, ktoré sa postupne príbehom rozvíjajú, aj keď sa dejom len tak nechajú viesť a do príbehu zasahujú len minimálne, no zo záveru môžme vyvodiť, že nesmrtelný Rónan bude hrať ešte dôležitú úlohu.

Za mňa bomba. Teším sa na pokračovanie, už len kvôli otvorenému koncu a podľa menších spoilerov vieme, že sa do príbehu zapojí aj samotné nebo.

30.07.2022 5 z 5

Valard & vejce na draka Valard & vejce na draka Jan Marvel Horn (p)

„Vieš, niekedy je možno lepšie iba držať hubu, skloniť hlavu a tváriť sa, že ti je všetkého moc ľúto.“
„Potom ťa nekopú?“
„Potom väčšinou ženy len kričia a tancujú okolo teba.“
„A myslíš si, že je to lepšie?“
„Já si myslím, že je lepšie, keď ťa bolia uši, a nie gule,“ uzavrel to Valard.

Geniálna knih, geniálny humor a geniálny autor. Dlho som sa takto nezasmial pri knihe. Príbeh Valarda bol celý čas uvolnený prikorenený kopou humoru a hlavne na zaujimavosti prispeli príspevky neživých vecí ako slnko a gravitácia. Nechýbali draci, antický bohovia a mocné kráľovstvá. Ako náhle sa čitateľ začal nudiť, na scénu naskočila ďaľšia akcia, či príhoda. Ľúto mi bolo trošku staríka, čo plnil priania, ale keby nebolo jeho osudu, tak príbeh má úplne iný spád. Menší spoiler, starýk neumre. Samozrejme v každej dobrej fantasy knihe nemôže chýbať elf, aj keby sa mal vyskytnúť len na konci knihy. Dúfam, že od Jana Marvela Horna ešte uvidím veľa kníh a hlavne príbehov zo sveta Valarda.

24.07.2022 5 z 5

Fantastické zvierata a ich výskyt je skvelé doplnkové čítanie zo sveta Harryho Pottera, no s filmom má spoločné len minimum. Knižka je skôr sprievodca rôznych tvorov, ktoré majú rôzne magické nadania a niektoré z nich už len máloktorý čarodejník uvidí vo voľnej prírode. Je to skôr knižka, ktorá sa snaží s fanúšikov vytlačiť nejaký ten peniaz navyše. Najväčšia nevýhoda knihy je jej obsah, každý by si v tejto dobre prial rozsiahlejšie druhy tvorov čarovného sveta.

11.07.2022 4 z 5

Sila geografie v 21. storočí: Desať máp budúcnosti nášho sveta Sila geografie v 21. storočí: Desať máp budúcnosti nášho sveta Tim Marshall

Austrália - má veľký potenciál, čo sa týka budúcnosti tohto regiónu. Má významné geografické postavenie, ktoré momentálne využíva hlavne Americké námorníctvo, keďže je spojencom Austrálie. Austrália sa už čoraz viac dištancuje od Veľkej Británie, ktorá nie je schopná zabespečiť bezpečnosť, hlavne pomocou námorníctva, preto svoju náklonosť prejavuje Amerike, ktorá jej pomáha držať kontrolu nad rozpínajúcov Čínov, ktorá si nárokuje veľkú oblasť Juhočínskeho mora. Odtial je to už len na krok do Austrálie. Táto krajina dlhodobo bojuje s rasizmom a domorodí obyvatelia to mali veľa krát ťažké, no Austrália sa to snaží zmeniť a robí veľké kroky aby domorodých obyvateľov zapojila do života.

Irán (Perzia) - ďaľší veľký hráč v budúcnosti hlavne kvôli jeho jadrovému projektu a IT sektoru, ktorý je v blízkom východe najvyspelejší. Vďaka jeho geografii je ťažké túto krajinu napadnúť a preto je ťažké poraziť šiitské mocnosti. Irán má veľké bohatstvo ropy, no keďže je odstrihnuté od medzinárodného obchodovania SWIFT, nedokáže toto bohatsvo využiť. Spomína sa aj konflikt medzi Iránom a Irakom.

Saudská Arábia - Tim Marshall tu opisuje dôležité informácie, ako vlastne celý konflikt medzi Amerikou a bin-Ládinom vznikol. Popisuje celú históriu tohot štátu a aj keď je bohatá na ropu, má tento štát veľa krvi na rukách. Štát ovládajú hlavne sunniiti, čo je ďaľšia skupina islámistov a vedú trvalý konflikt medzi šiitmi a Iránon. Treba spomenúť, že tu vznikla skupina Al-Kaida, ktorá neskôr operovala aj v iných štátoch.

Veľká Británia - Tim Marshall sa venoval Britom aj v knihe V zajatí geografie. Tu sa venuje hlavne histórii tejto bývalej supervelmoci. Británia mala najväčšiu mocnosť všetkých čias, no po 2. sv. vojne si muselo zvykať na to, že už nie sú veľkým hráčom a preto sa snažilo dávať svoju priazeň hlavne USA. Rieši sa tu vystúpenie z EÚ a aká hrozba by bola pre Britániu, keby sa Škótsku podarilo osamostatniť sa.

Grécko - možno trošku prekvapujúce, ale Grécko predstavuje dôležitý múr proti vpádu Tureckých síl, alebo o čom sme sa presvedčili aj múr proti emigračnej problematike. Grécko zažilo najhoršiu ekonomickú krízu, no podarilo sa jej zachovať obranné jednotky aby si zachovalo vplyv v Egejskom mori. Vzniká tu nový konflikt o plyn, ktorý objavili v Stredozemnom mori a o jeho nárok sa hlási nie jeden štát. Je to cesta, ktorá by mohla oslobodiť Európu od závislosti Ruského plynu, čo Rusom moc nevonia.

Turecko - čierna ovca NATO. Je to komplikovaný, ale zároveň veľký hráč. Do NATO vstúpilo tesne po 2. sv. vojne, no nedrží sa celkom jeho pravidiel, dokonca Turecko skoro zaútočilo na ďaľšieho člena NATO. Jeho účasťou sa naďalej 100% moc nepočíta. Okolo seba ma veľa nepriateľov, či su to kmene Kurdov, alebo samotné Rusko. Z juhu si moc dobre nerozumie s Egyptom a Líbiou a dokonca zamrzli vzťahy s Izraelom. Je to nestabilná krajina, ktorá je schopná všetkého.

Sahel - je africká oblasť, ktorá sa nachádza pod Saharov a je veľmi bohatá na nerastné suroviny, a kedy si bola bohatá aj na úrodnú pôdu, ale globálne oteplovanie všetko mení a úrodnej pôdy je čoraz menej. Preto tu vzniká kopu konfliktov. Francúzske vojsko sa snaží ako tak držať poriadok, keďže tu vlastní uránové bane, no nájazdy tuarégov podporované islamským štátom to francúzskym légiam kompikuje. Štáty v tejto oblasti sú chudobné a nevedia brániť svoje nerastné bohatstvo, preto má záujem o túto oblasť Čína, či Rusko.

Etiópia - má veľký potenciál. Je jediná krajina v Afrike, ktorá nebola kolonizovaná a zachovala si nezávisloť. Jej bohatstvo na vodu, vďaka Modrému Nílu, robí krajinu silným hráčom v Západnej Afrike. Jediným problémom sú snáď len nepokoje medzi kmeňmi, ktoré Etiópiu tvoria. O tento kraj ma záujem hlavne Čína, Turecko a Rusko.

Španielsko - Európska krajina, ktorú zužujú neustále občianske šarvátky. Má momentálne jednu z najsilnejších ekonomík EÚ, no jej nestabilita je tŕňom oku únie. Pri možnosti rozpadu, hrozí, že by o Katalánsko bojovali rôzne mocnosti, ako Čína, Rusko. Španieli sú strážcovia Stredozemného mora, keďže kontrolujú Gibraltársky prieplav.

Vesmír - Tim Marshall uvažuje už aj za hranicami zeme. Vesmír. Vyberiema sa cestou bojou, alebo cestou spolupráce? Tim si myslí, že vesmír je kľúčom spolupráce, aby sa rôzne mocnosti nepozerali na seba ako ja, ale ako my. Bodaj by sa svet vybral tou druhou cestou, no je isté, že sa to naša generácia pravdepodobne ešte nedozvie. :)

15.03.2022 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Bože, ten začiatok. Myslel som si, že to  vzdám, ale inštinkt fantasy čitateľa našťastie nesklamal a príbeh sa časom rozbehol správnym smerom. Mám pocit, že táto kniha bola mierená pre ženské publikom, preto bol začiatok pre mňa utrpenie. Nepotrebuje čítať o tom aké si ide kráľovná Sabran obliecť šaty a rozoberať klebety šľachtického dvora. Ja som v príbehu potreboval hlavne drakov, drakov a drakov.

Najviac som si obľúbil samozrejme Ead a Tané, najdôležitejšie postavy príbehu. Ead, tajná agentka prevorstva, v službách kráľovnej Sabran, ovládala magickú moc, ktorou chránila bezpečnosť prchej Sabran. Tané mala trošku smutnejší príbeh a tu sa už od samotného začiatku stretávame s drakmi, no trošku v ázijskej podobe. Autorka čerpala z histórie. Inynské kráľovstvo mi pripadalo ako Anglicko a Artušovi rytieri. Vznik Prevorstva pripomínalo Johanku z Arku a samotný východ bol na obraz Čínskej ríše. Až na ten začiatok maximálna spokojnosť.

14.08.2021 4 z 5

Filuta Filuta Terry Pratchett

" Filuta počul, že Boh vidí všetko, napriek tomu si ale myslel, že v chudobných štvrtiach má On sklony privierať oči."

Terry Pratchett si napísal svoj vlastný príbeh Olivera Twista, kde nezabudol do deja nasadiť aj spisovatela tohto diela, Charlesa Dickensa. Filuta je chudobný chlapec, ktorý najlepšie pozná Londýnsku kanalizáciu, kde zbiera spláchnuté poklady. No chlapcovi sa zmení život po nečakanej záchrane mladej dievčiny. Filuta nie je obyčajný človek. Ako sa predieral ulicami Londýna, veľa sa naučil, hlavne to ako prežiť.

Musím upozorniť, že je to niečo iné, ako je človek zvyknutý od Pratchetta v dielach Zeměplochy. Tento príbeh je vážnejší a autorov humor by sme tu ťažko hladali, ale za prečítanie to určite stojí, no neodporúčam ako bránu do Terryho sveta.

26.02.2021 4 z 5

Syn černého meče Syn černého meče Larry Correia

"Jeden múdry muž mi kedysi povedal, že tam, kde sa zákony tvoria, ich najmenej dodržiavajú."

Veľmi som bol prekvapený kvalitou príbehu. Zo začiatku mi hlavný hrdina pílil nervy, ale postupne si Ashok uvedomuje, že stojí na nesprávnej strane. Démonom patrí more a ľuďom pevnina, taká bola dohoda, no nie každý démon to dodržuje. Ashok je hrdina, ktorý dodržiava prísne pravidlá, pričom sám je ruka zákona. Má neľahký výcvik a pomáha mu legendárny meč. Trošku mi to pripomínalo Indickú kultúru, hlavne rozdelenie ľudí do niekoľkých kást. Prekvapil ma aj koniec. Ku koncu sa objavili nové postavy, ktoré bohužial nemali v tejto časti veľa priestoru, čo sa snáď napravý v pokračovaní série.

08.02.2024 5 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Drsný spasitel nie je Žambochové najznámejšie dielo, ako napríklad Koniáš či Bakly, ale ani tento drsný kyberpunkový hrdina nezaostáva. Je to moja vstupná brána do Žambochovej literatúri a ako začiatok určite nesklamala. Je to plné krvi, strelných zbraní a sakrastického humoru. Zaujímavé na knihe je oblasť kde sa príbeh odohráva a to je Ostrava. Väčšinou sa stretávam s oblasťami ako je Praha, Brno a veľa príbehov som čítal aj s prostredia Šumavy.

14.07.2022 5 z 5

Nejlépe chutná za studena Nejlépe chutná za studena Joe Abercrombie

" Když chceš mít dobrého nepřítele, vyber si přítele: ten ví, kam udeřit." ( Diane de Poitiers)

Tento príbeh je samostatný a s predchádzajúcimi časťami sa spája len okrajovo. Vystupujú tu staré postavi ako Nicoma Cosca, krorý bránil s Gloktom mesto pred útokom Gurchov. V tomto príbehu vystupuje ako notorický alkoholik, no má skvelý humor a preto som si túto postavu obľúbil. Dozvedáme sa trochu viac o jeho živote a hlavne jeho pôsobení v skupine Tisícich mečov.

Andiche je ďaľšou postavou s ktorou sme sa už stretli a to v tom istom okupovanom meste ako Cosca. Bola významnov obchodníčkov korenia, no vďaka Gloktovi prišla o svoje bohatsvo. Nakoniec sa v  príbehu snaží prekaziť plány Monze a Třesavcovi.

Třesavec je v tejto časti jednou s hlavných postav. Je to barbar, ktorý cestoval so Psím čumákom. Třesavec vycestoval do Styrie aby sa stal lepším človekom, no to by najprv nemal stretnúť Monzu, ktorá sa hnala za svojou pomstou. Třesavec sa mi strašne sprotivil. Táto postava prešla v knihe asi najväčšiu zmenu a to bohužial nie k dobrému.

Dobrák. Zvláštna postava, ale o to si ju človek viac obľúbil. Trestanec, ktorý na rozkaz svojho šéfa pomáha Monze. Tvorí najlepšiu dvojku s Coscom a výborne mu to páli čo sa týka čísel.

Morveer. Najhoršia postava. Celý čas mi liezla na nervy. Najviac ma sklamalo ako dopadla jeho pomocníčka, ktorú som si celkom obľúbil. Morveer bol majster jedov, či smrtelných, či len omračujúcich. Zaujímavý spôsob zabíjania, ktorý príbeh trochu obohatí.

Monza Murcatto je hlavná postava. Snaží sa pomstiť za smrť svojho brata a pokus o jej zabitie, preto chodí po celej Styrii a hladá svoje obete. Postava trošku nevyrovnaná a neustále potrebovala zachraňovať. Na to, že bola najväčší zabijak Styrii, by som očakával trochu viac.

Za spomenutie určite stojí aj Šenk a Victusa. Obe postavy už vystupovali aj v minulích častiach. Victusa pomáha Monze a Šenk je nájomný vrah, ktorý ma zabiť Monzu. Nejdem písať viac, lebo konkrétne Šenk ma najviac prekvapil nie len svojimi schopnosťami, ale hlavne svojim chovaním.

Abercrombie je majster s prácou postáv, preto niekedy trvá, kým sa príbeh rozbehne, ale každá kniha zatial stála za ten čas strávením čítaním. Pre mňa jeden z najlepších autorov fantasy kníh.

27.12.2021 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

„Ne, ne, ne!“ rozčiloval se Albert. „Musíte do toho dát trochu života, pane, teda nic osobnýho, když dovolíte. Musí to být takový ten bohatýrsky, masitý smích. Musíte....musí to znít jako smích někoho, kdo čurá brandy a kadí švestkovej puding, pane, dámy prominou.“

Otec prasiatek bol pre mňa jeden z najlepších zážitkov z Terryho Zeměplochy. Smrť, ako samotný Santa Claus, niečo neskutočné. Humor tu bol snáď na každej stránke. Ak som sa nesmial na samotnej Smrti, tak chýbajúci humor dopĺňali mágovia z univerzity. Aj v tejto knižke chce Terry na niečo poukázať, a v tomto diele sa zameriava na nádej a vieru. Dialógy medzi Smrťou a Albertom neskrývajú len spomenutý humor, ale aj krásne úvahy a rozdiely medzi bohatstvom a chudobov. Najkrajšia pasáž samozrejme v obchodnom dome, kde sa Otec prasiatok venuje deťom. K tejto knihe sa určite ešte vrátim v čase vianočných sviatkov, pričom si hlavne spomeniem na legendárnu vetu Smrti: "HO. HO. HO. Třeste se ubozí smrtelníci!"

Samozrejme doporučujem.

28.02.2020 5 z 5

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

"Klesol na kolena. Bolelo ho celé telo. Nebolo to len v tom, že jeho mozog vypisoval šeky, ktoré telo nedokázalo vybrať. Bolo to horšie. Teraz si jeho chodila požičiavali peniaze, ktoré nohy nemali a chrbtové svalstvo už hladalo stratené drobné pod kredencom."

Opäť vynikajúca práca spisovateľa. Znova Nočná hliadka, ktorú mám z Terryho sveta najradšej. Tento krát Elánius musí plniť svoje guvernérske povinnosti a bohužial nie je možnosť ako sa z toho vykrútiť. Elánius je ako veľvyslanec mesta, kde bude obhajovať záujmi Ankh-Morporku. Musí jednať zo samotným trpasličím kráľom, čo je ťažké, keďže sa do toho pletú vlkodlaci a upíri. Vynikajúci Pratchettov humor nechýba, čo ma teší, pretože hlavne kvôli nemu tieto knihy obdivujem. Smelo odporúčam.

14.03.2024 5 z 5

Bitva vzducholodí Bitva vzducholodí Vlado Ríša

Tak konečne ďaľšia časť zo série Johna F. Kovářa. Už je to nejkaý rok, čo sme si museli počkať na ďaľšie pokračovanie tejto série. Pera sa tentokrák chytil Vlado Ríša, ktorý nás opäť odvezie k nebesám s kapitánom Bigglesom. Príbeh je plný vzducholodí, no akcie je plno. Sme v medzivojnovom období, kde sa k moci dostáva Hitler a zháňa vzducholode, aby sa v tomto svete dostal do mocenskej prevahy. Samozrejme vzducholode zháňa aj JFK, ktorého cesty sa znova križujú z priateľom zo starých čias. Je tu aj trošku magie a dostávame sa až do ďalekého Sibiru. Celkovo vydarené dielo. Dokonca sa prvý krát stalo, že majú prísť ďaľšie 2 knihy, ktoré sa odohrávali ešte pred týmto príbehom. Dúfam len, že na ne nebudeme čakať vyše roka.

10.02.2024 4 z 5

Medzinárodná bezpečnosť v kríze Medzinárodná bezpečnosť v kríze Daniel Šmihula

"Práve EÚ a NATO nám poskytujú prístup na veľký trh, relativny blahobyt, stimuly na modernizáciu ekonomiky, politiky, spoločnosti a najmä nebývalú mieru bezpečnosti. Áno, členstvo v aliancii znamená, že sa musíme podieľať na ochrane vonkajších stien nášho, "bezpečnostného skleníka", hľadať kompromisy s ostatnými spojencami a participovať na aktivitách, s ktorými nie sme možno na sto percent uzrozumení, lebo vyplývajú zo širších aliančných cieľov. Ale to je dan za ochranu našich základných záujmov, ktoré by sme si mimo týchto aliancií vôbec nedokázali obhájiť."

Vždy sa poteším, keď edícia Civilizácia vydá ďaľšiu knihu a to hlave o svetovej politike.

Táto kniha sa zaoberá vojnou na Urkajine. Autor sa skúša vysvetliť dôvody Vladimíra Putina. Samozrejme logicky tu vysvetluje aj postoj samotnej USA. Rusko už nie je veľkým hráčom, jediná vec ktorú môže Rusko robiť, je zastrašovať svet jadrovými hlavicami, čo bohužial aj robí. Rozoberá sa tu aj rozmach Číny, ktorý bude ešte niekoľko rokov rásť, no potom ju čaká úpadok. Vysvetlenie v knihe. Krásne sa tu rozoberá aj Česko-slovensko po vojne a po príchode komunistou. Človek, čo preferuje Rusko, by si to mal prečítať. Kniha dáva veľa informácii, čo sa mi páči od tohot autora si musím nájsť aj iné knihy.

28.01.2024 5 z 5

Prečo ľudia potrebujú krízy: Psychológia spoločenských zmien Prečo ľudia potrebujú krízy: Psychológia spoločenských zmien Vladimíra Čavojová

"Rozšírenie konšpiračných teórií môžme v spoločnosti často pozorovať po náhlych a negatívnych udalostiach, ako sú ekonomické krízy, prírodné katastrofy či vojny, ktoré u ľudí vyvolávajú pocit neistoty a úzkosti."

Od autorov sa mi viac páčila kniha Prečo ľudia veria nezmyslom. Netvrdím, že to bolo zlé, ale edícia Civilizácia ma omnoho viac lepších titulov.
Veľa vecí sa tu udáva na príkladoch korona vírusu, keďže ho máme čerstvo v pamäti. Autori sa snažia vysvetliť nie len o tom čo sú to dezinformácie, ale ako sa im čo najlepšie brániť, keďže v 21. storočí je ťažké vyberať správne informácie z internetu. Psychológia je tu podávaná jednoducho, takže je to dobré čítanie aj pre začiatočníkov a pre ľudí, čo sa tomuto oboru nevenujú a hlavne to uľachčuje mnoho príkladov, bez ktorých by som bol asi trochu stratený.

18.10.2023 3 z 5