Medzinárodná bezpečnosť v kríze

Medzinárodná bezpečnosť v kríze https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525893/bmid_medzinarodna-bezpecnost-v-krize-654bab69cd7fd.jpg 4 2 1

Texty v tejto knihe spájajú hlavné spoločné témy: medzinárodná bezpečnosť, mocenské súperenie, vojenská hrozba a obrana proti nej. Upozorňuje, že všetky tieto aspekty sa týkajú aj Slovenska, aj keď jeho občania sa snažia pred tým zatvárať oči. Viaceré články analyzujú rast významu Číny a tiež medzinárodného napätia vo východnej Ázii. Ďalšie varujú pred ruskými imperialistickými zámermi a poctivo analyzujú možnosti a zámery strán v prebiehajúcej rusko-ukrajinskej vojne. Hlavné posolstvo sa ale týka zmeny medzinárodného prostredia, v ktorom rastie miera bezpečnostných hrozieb ba priamo vojnového násilia. Dlhé mierové obdobie sa skončilo a národy, ktoré chcú prežiť, musia opätovne obnoviť svoje vojenské kapacity aj zručnosti. Týka sa to aj Slovenska, ktoré má tú výhodu, že sa môže oprieť o politicky spriaznených demokratických spojencov v Severoatlantickej aliancii a Európskej únii, najmä USA, stále hlavnej svetovej vojenskej mocnosti. Ako zdôrazňuje autor, hry na „neutralitu“ môžu byť práve v čase zostrovania medzinárodnej eskalácie veľmi riskantné ba až samovražedné. Slovensko nemôže dúfať, že sa mu podarí uzavrieť do akejsi izolácie a všetky konflikty okolo neho len prehrmia. A na éru konfrontácii sa musí adaptovať mentálne, politicky, ekonomicky aj vojensky.... celý text

NemmamSlov
28.01.2024 5 z 5

"Práve EÚ a NATO nám poskytujú prístup na veľký trh, relativny blahobyt, stimuly na modernizáciu ekonomiky, politiky, spoločnosti a najmä nebývalú mieru bezpečnosti. Áno, členstvo v aliancii znamená, že sa musíme podieľať na ochrane vonkajších stien nášho, "bezpečnostného skleníka", hľadať kompromisy s ostatnými spojencami a participovať na aktivitách, s ktorými nie sme možno na sto percent uzrozumení, lebo vyplývajú zo širších aliančných cieľov. Ale to je dan za ochranu našich základných záujmov, ktoré by sme si mimo týchto aliancií vôbec nedokázali obhájiť."

Vždy sa poteším, keď edícia Civilizácia vydá ďaľšiu knihu a to hlave o svetovej politike.

Táto kniha sa zaoberá vojnou na Urkajine. Autor sa skúša vysvetliť dôvody Vladimíra Putina. Samozrejme logicky tu vysvetluje aj postoj samotnej USA. Rusko už nie je veľkým hráčom, jediná vec ktorú môže Rusko robiť, je zastrašovať svet jadrovými hlavicami, čo bohužial aj robí. Rozoberá sa tu aj rozmach Číny, ktorý bude ešte niekoľko rokov rásť, no potom ju čaká úpadok. Vysvetlenie v knihe. Krásne sa tu rozoberá aj Česko-slovensko po vojne a po príchode komunistou. Človek, čo preferuje Rusko, by si to mal prečítať. Kniha dáva veľa informácii, čo sa mi páči od tohot autora si musím nájsť aj iné knihy.