NemmamSlov NemmamSlov komentáře u knih

Poslední boj Poslední boj Masaši Kišimoto

"Tretí, zdá sa, že všetky malé lístočky Listovej s ľahkosťou prijali ohnivú vôľu, o ktorej ste mi vždy rozprával. Zatial len malými plamienkami osvetluje pár ďaľších lístkov, ale raz prepukne v mohutný požiar, ktorý pomôže znovu ochrániť našu vesnicu spolu s novým Hokagem."

Ohnivá zem je ochránená pred Oročimarom, no za veľkú cenu a to je život tretieho. Tento diel je smutný a plný spomienok. Gaara prehral proti Narutovi, alebo by som to nazval remízou. Treba nájsť 5. Hokageho a horúcim kandidátom je Džiraja a aby nebolo málo objavujú sa tu nové postavy, ktoré pochádzajú z tajnej skupiny Akacuki. Sasukeho brat Itachi a ďaľší legendárny šermiar z mlžnej Kisame hľadajú Naruta, no nášho hrdinu sprevádza jeden z legendárnych saninov.

04.07.2023 5 z 5

Warcraft: Legendy. Svazek dva Warcraft: Legendy. Svazek dva Richard A. Knaak

Legendy opäť neskalmali. Nachádza sa tu príbey plné utrpenia, niekedy nádeje, niektoré sú humorné. Teším sa na ďaľší zväzok.

Strach (4*)
S nemrtvym taurenom Tragom sme sa už stretli v prvom zväzku. Tento krát pokračuje svojou cestou za slobodou. Král Lichou ho stále viac a viac ovláda. Na pomoc mu prichádza aj Thrall, no jediná Tragova nádej sa nachádza v Northrende.

Válečnice: odloučení (5*)
Dojemný príbeh dvojčat, ktoré boli od narodenia odlúčené. Ich otec zahynul v Karazhane a matka umrela žialom za svojou láskou. Jednu sestru vychovávali trpaslíci a druhú krvavý elfovia. Prišiel čas odhaliť pravdu a dvojčata sa opäť stretávajú.

Míle a míle cest (5*)
Príbeh o gnomovi Milesovi Corebenderovi a taurenke Kove Broadhorn. Je to zábavna dvojka, hlvane keď sa na potulkách svetom stretne shaman s rogunou. Humoru nechýba na cestách do Ungorodu, kde sa majú stretnúť s vedmou.

Rodinné hodnoty (5*)
Príbeh sa odohráva za čias pred inváziou na Azeroth. Ork neopúšťa svoje hodonty a nenapije sa Mannorothovej krvi. Odmieta zabiť malú drenaiku a namiesto toho ju vychová. Dojemný príbeh.

28.06.2023 5 z 5

Čarodějové Čarodějové Gardner Dozois

Podarená zbierka poviedok. Kvalitou prispievajú hlavne známe mená ako Neil Gaiman a Eoin Colfer. Každá poviedka je niečim originálna, či už používaním mágie, alebo prostredím. Kto má rád fantasy a poviedky určite odporúčam

Náhrobek pro čarodějnici (5*)
Kto čítal knihu Kniha hřbitova, si určite spomenie na túto pasáž. Je totiž vystrihnutá z tejto knihy. Rád som sa znova aspoň na chvíli vrátil do Nikovho sveta mŕtvych.
Cesmína a železo (3*)
Je to príbeh dedičky Robin, ktorá prišla o všetko a zároveň získala kráľovstvo, o ktoré nemala záujem.
Pestrobarevné vidění (4*)
Je to príbeh dvoch svetov a hlavná hrdinka môže vnímať oba z nich. Je výnimočná a preto jej moc chce niekto pre seba. Príbeh radený medzi young adult.
Nepřemožitelný rubín (4*)
Poviedka o mocnej čarodejke, ktorá zistí, že najväčšou mocou je potomstvo, ktorej môže darovať život.
Ptákovina (3*)
Papagáj, ktorý vyrozpráva príbeh za misku jedla.
Úkrok do věčnosti (4*)
Tento krát je to o sv. Eliášovi a o Židoch. Eliáš vie cestovať v čase a preto ho má každý za čarodeja, no potrebuje pomoc mladej Rebeky, aby zachránila svoju rodinu z koncentračného tábora.
Cizincove ruce (5*)
Parádny príbeh. Mocný temný čarodej sa rozhodne učiniť niekoľko dobrých činov.
Jmenovací den (3*)
Je ťažké byť matkou, hlavne, keď vaša dcéra navštevuje čarodejnícku univerzitu.
Zimova žena (5*)
Paráda. Skombinovaná indiánska a islandská mágia. Jednoduchý príbeh, no výborne napísaný.
Dioráma krajů pekelných aneb Devátá otázka ďáblova (2*)
Neviem, nejak som sa nemohol začítať. Dievčina, ktorá sa dostsane do divného sveta, kde zisťuje, že má magickú moc.
Tanec na Ladech (3*)
Carcharos nie je dobrý ani zlý čarodej. Netúži po vláde nad svetom. Jedine po čom túži je láska za každú cenu.
Kluk, který dělá kámen (4*)
Chlapec z ulice, ktorý má ťažký život, no pri nečekanej nehode odhaluje svoj talent v čarovaní.
Kouzlo mantichory (3*)
Príšera z hlavou ženy, telom leva a chvostom škorpióna, to je mantichora. Čarodejov učen všetko dôsledne zapisuje a počúva rady svojho majstra.
Zinder (5*)
Kvákal-Zinder je človek, ktorý sa narodil ako netvor, no z veľmi dobrým srdcom. Po nociach jeho duch vychádzal z jeho tela a pomáhal ľuďom riešiť ich problémy. Najlepšia poviedka v knihe.
Vilík a čarodej (3*)
Je to rozprávka, kde Vilík vie rozprávať s bábkami a pomáha čarodejovi pred démonom.
Magikáři (3*)
Príbeh nadaného mladíka, ktorý dostane dar. Jeho darom je vyčarovať len jedno kúzlo. Ktoré to bude?
Magický tvor (5*)
Ďaľšia vydarená poviedka. V zbierke nesmie chýbať Merlin jeden z najlepších čarodejov všetkých čias, no tento krát sa pozeráme na jeho život zo zákulisia.
Otec hor (5*)
Najdlhšia poviedka zbierky a musím povedať, že jedna z najlepších. Jednoduchý chlapec, ktorý sa stal kamenným mágom a zachránil mesto pred katastrofou.

24.06.2023 4 z 5

Masa a moc Masa a moc Elias Canetti

"Všetko, čím sme a čo dokážeme, všetko, čo vytvára v reprezentatívnom zmysle slova ľudskú kultúru, sme v počiatkoch najprv vtelili prostredníctvom premien. Nástrojmi tohto prisvojenia boli ruky a tvár. Ich význam (v porovnaní s ostatnými časťami tela) neustále rástol. Samostatný život rúk v tomto prapôvodnom zmysle sa v pomerne čistej podobe uchoval v našich gestách."

Zaujímava kniha, ktorá popisuje vývoj ľudstva a vysvetľuje jeho túžbu k moci a jeho samostatný rast. Nebudem tvrdiť, že som všetkému rozumel, no autor sa to snaží podať čo najjednoduchšie. Používa strašne veľa príkladou v spoločenstvách, čo ma teší. Dozvedel som sa o mnohých kultúrach ako žijú, hlavne tých austrálskych a afrických, kde je úplne iná mentalita a majú nastavené iné priority, ako moderné spoločenstvo. Autor sa v knihe často opakuje, čo mi trochu vadilo. Z edície Civilizácia som čítal lepšie knihy, čo sa týka vývoja ľudstva.

20.06.2023 3 z 5

Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

"Vo vojne máš dve možnosti, nudu alebo hrôzu, a podľa mojích skúseností je lepšia ta nuda."

Abercrombi opäť nesklamal. Znova dokonale spracované dielo a skvele nadvezuje na všetky predchádzajúce knihy Prvého zákona, a to dokonca na tie doplnkové. Preto určite najprv odporúčam prečítať všerkých 7 kníh Prvého zákona.

Čo dodať ku knihe. Opäť majstrovské dielo, znova vynikajúca práca postáv. Objavujú sa tu staré známe postavy ako prvý mág Bayaz, kráľ Jezal, Psí čumák, Glokta a mnoho ďaľších. Samozrejme ide sa o generáciu dopredu takže najznámejšie nové postavy sú princ Orso, dcéra Gloktu Savin, alebo hrdina severu mladý lev Leo. Najviac to nadvezuje na knihu Hrdinovia, keďže väčšina deja sa odohráva na Severe. Najväčšie zmeny som zachytil asi u princa Orsa, ktorého som považoval za rozmaznaného dediča trónu, ktorého nezaujímalo nič, len zábava a ľahké ženy. Prvá časť Veku šialenstva naberá pomalé tempo a snaží sa čitateľa pripraviť na druhé pokračovanie, čo hlavne svedčí o vynikajúcom zakončení knihy. Teším sa na pokračovanie.

31.05.2023 5 z 5

Naša nemoc Naša nemoc Timothy Snyder

"Myšlienka, že komerčné zdravotníctvo je efektívne, je groteskná už v prostých ekonomických pojmoch. Je smiešne tvrdiť, že náš súčasný systém je nákladovo efektívny. Za zdravotnú starostlivosť platíme oveľa viac než ľudia v porovnateľných krajinách a dostávame za to oveľa menej. Chyby vo verejnom zdravotníctve stoja daňových poplatníkov bilióny dolárov a ničia celú ekonomiku."

Autor sa ocitol v nepríjemnej situácii, kde musel bojovať o svoj život a preto sa môže zdať, že kniha je písana trochu rozhorčene, ale Timothy opísal presne skorumpované americké zdravotníctvo.

Vďaka svojej chorobe sa ocitol v nemocniciach v Nemecku, Rakúsku a USA. Vďaka tomu mohol opísať ako funguje zdravotníctvo v EU a ako funguje v Amerike. Je smutné, že v tak vyspelej krajine zdravotníctvo zlyháva. Autor píše veľa aj o Trumpovej politike a hlavne o nezvládnutej koronavírusovej epidémie. Porovnáva americké a európske zdravotníctvo, starostlivosť o pacienta, materské dovolenky, či iné výhody európskych štátov. Samozrejme nie všade to tak funguje ako v Rakúsku, či Nemecku. Slovenské zdravotníctvo na tom nie je tiež zrovna najlepšie, ale stále máme aspoň funkčný systém, čo sa o amerike nedá povedať.

27.05.2023 4 z 5

Legenda o Garonně Legenda o Garonně Jiří Mazurek

"Usiluj o to, aby tvůj život byl jako čepel meče: přímý, pevný a bez emocí."

Legenda o Garonne je ešte lepšia ako predchádzajúce dielo o Rennardovi. Posúvame sa o generáciu dopredu, kde Garonna spoznáva nový svet, hlavne jej výnimočné schopnosti. Zisťuje, že pochádza z rasy, ktorá vymiera. Zo začiatku som mal strašný problém zapamätať si všetky mená, no Mazurek sa k nim neustále vracia a tým pádom ich dáva viac do povedomia. Škoda, že to bolo také krátke, Gaston dostal strašne málo priestoru v tejto knihe. Páčilo sa mi aj spracovanie brán, ktorými Garonna cestovala po zemi a dokonca skrz celý vesmír. Jedna z lepších kníh edície Pevnosť.

20.05.2023 5 z 5

Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe Tim Marshall

,,Čo to robíte?" spýtal som sa.
,,Pozerám, či tam nie sú škorpióny," odpovedal.
V Macedónsku škorpióny nežijú," zamrmlal som.
,,Viem," povedal, ,,to je reflex."

Je to úplne iná kniha od Tima Marshalla. Tento krát autor sám na vlastnej koži zažil situáciu v Juhoslávii, počas nepokojov a počas bombardovania. Píše aj príbehy ľudí, ktorí prežili rôzne vojenské konflikty medzi Srbskom a Kosovom.

Vojnu v Juhoslávii samozrejme zavinil Miloševic, no na vine je aj NATO načele s USA, ktorá bombardovala srbské mestá. Kto chce pochopiť celú situáciu by si mal knihu prečítať. V Juhoslávii sa dalo voliť len menšie zlo, čo NATO vyhodnotilo ako Kosovo. Je to smutné, čo sa tam dialo a páčil sa mi postoj Tima Marshalla, ktorý píše neutrálne a nebojí sa kritizovať činy Briránie a všetkých účastníkov vojny.

13.05.2023 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

"Jste lhostejní a sebestřední! Opájíte se vlastní výjimečností, ale přitom jste jen prd ve větru!"

Najviac sa mi páčil hrdina tejto knihy. Bol to obyčajný človek, ktorému sa lepila smola na päty, a keď sa mu začalo konečne dariť, ľudstvo začínala hubiť neznáma choroba.

Výborný príbeh autor postupne dávkuje informácie o tejto chorobe a Bureš zároveň poukazuje na niektoré problematiky ľudstva. Ono treba pochváliť aj štýl písania, ktorý tomu dodával skvelý nádych a ľahšie sa to potom číta.

30.04.2023 5 z 5

Svůj svět si musíme zasloužit Svůj svět si musíme zasloužit Miroslav Žamboch

Je to už nejaký čas, čo som čítal príbeh zo série JFK, a keďže som zbadal na obzore novú časť, rozhodol som sa dohnať nejaké resty a prečítať si konečne aj túto antológiu poviedok. Najlepšie poviedky boli od Jána Hlávku, ostatné si držali priemernú kvalitu, žiadna z nich nesklamala.

Příliš mnoho lilií (3*)
Poviedka od Jiřího W. Procházku. Stretávame sa tu skoro so všetkými hlavnými postavami, teda o ktorých vieme, že sú nažive. John sa stretáva na cintoríne so svojim otcom, no príde nečakaná návšteva X-Hawka. Poviedka ma dobrý štýl a nechýba humor.

Žiješ jenom jednou (5*)
Poviedka od Jána Hlávku.
Od autora som snáď zlé dielo ani nečítal. Výborne napísaný príbeh upírov a mágie, kde vystupuje upír Noel Dwaken, ktorý pracuje pre agentúru. Za úlohu má ochrániť výnimočné12 ročné dievča. Chcelo by to dlhší príbeh.

Hawkův vzkaz (3*)
Poviedka od Ondřeja Neffa.
Krátky príbeh pripomínajúci Dr. Strangea. Pokrútená realita a dvojník J.F.Kovářa. Zvláštne na tom je, že sa mali zabiť navzájom.

Taková malá mise (4*)
Poviedka od Vlada Ríšu.
Nadmieru spokojný. Dobrodružná missia postaršieho agenta Štěpánka. Je vyslaný zachrániť Dutchtoma, aby sa nenarušila rovnováha sveta. Celkom zaujímavý príbeh strelného prachu a divokej džungle.

Navěky (3*)
Poviedka od Karoliny Francovej.
Pokračovanie knižky Věk mloků. Je to príbeh Nikity a X-Hawka. Nikita sa vracia s X-Hawkom s planéty mlokov a zanechávajú tam Kovářa. Dozvedáme sa tu viac o zvláštnych schopnostiach Nikity.

Komando (3*)
Poviedka od Tomáša Bartoša.
Príbeh na štýl Ironmana. Skupina vojakov a vedcou majú za úlohu vyriešiť nevysvetlitelné javy v jednom paralelnom svete. Oblečený sú do super technologicky vyspelých oblekov. Poviedka má svoje chyby, hlavne čo sa týka oblekov, autor si vo veľa beciach protirečí. Poviedka je na štýl Turbuletného vesmíru.

Tichá noc, svatá noc (3*)
Poviedka od Františky Vrbenskej.
Neviem nejak mi nesadla. Asi sa najviac drží pri zemi. Nie je ani moc sci-fi ani moc fantasy, ale prostredie ma vôbec nenadchlo.

Kočičárna (5*)
Poviedka od Jána Hlávku.
Druhý príspevok v tejto antológii od tohto autora a znova nesklamala. Dobre sa to čítalo. Svet kde mačky dokážu komunikovať s ľuďmi. Agentúra sa v tomto svete snaží chytiť mocného démona Astsrotha.

Ustoupit není kam, za námi je Moskva (4*)
Poviedka Miroslava Žambocha.
Celkom sa mi to páčilo. John je v alternatívnom svete, kde prebieha 2. svetová vojna, konkrétne v ZSSR, kde sa Nemci snažia dobiť Moskvu. John pomáha obráncom vzdorovať nemeckým jednotkám, aby to dopadlo ako v jeho svete.

23.04.2023 3 z 5

Narutův styl Narutův styl Masaši Kišimoto

"Pôjdem rovno k veci, nie som bojový pes, so mnou nepočítajte."

Aj v tomto zväzku sa stretávame s nie jedným príbehom zo života autora, čo mám strašne rád, keďže sa môžme niečo viac dozvedieť o jeho živote a hlavne ako sa dostal k Narutovi.

Táto časť sa celá točí okolo Naruta, Sasukeho a Gaari. Pokračuje drtivý súboj kde ide o všetko, konkrétne o život. Odhaluke sa tu Gaarova minulosť.l, ako sa k nemu správali a hlavne ako prišiel k svojím výnimočným schopnostiam. Gaara a Naruto majú veľa spoločného, kto pozeral anime netreba vysvetlovať čo, no v mange sa tomu budú v budúcnosti ešte venovať. Pobavila hlavne Narutova vyvolávacia technika. Naruto ukazuje znova, že s ním majú počítať.

17.04.2023 4 z 5

Vzájomná pomoc: Faktor evolúcie Vzájomná pomoc: Faktor evolúcie Petr Alexejevič Kropotkin

"Súcit je nevyhnutným dôsledkom spoločenského života. Súcit však tiež znamená značný pokrok vo všeobecnej inteligencii a citlivosti. Je prvým krokom smerom k vývoju vyšších mravných citov. Tým sa stáva vplyvným faktorom evolúcie."

Petr Alexejevič Kropotkin je ruský spisovateľ, ktorý sa snaží vysvetliť evolúciu ľudstva, no popiera teórie samotného Darwina, teda teórie súvisiace s evolúciou. Je to zaujímavé čítanie. Keď som začínal čítať knihu netušil som do čoho idem a bol som milo prekvapený. Autorov štýl písania mi sadol, nebolo tam veľa odborných vecí a spisovateľ sa to snažil vysvetliť na jednoduchých príkladoch. Kropotkin je hlavne zástancom teórie, že ľudstvo sa vyvynulo vďaka spolupráci. Dával príklady aj zo zvieracej ríše. Druhy zvierat, ktoré si pomáhajú ako sú včeli, mravce, papagáje, opice, či rôzne divoko žijúce párnokopytníky majú väčši potencial prežiť, ako osamelý dravci ako orlo, vlk, či samotárske gorili. Opisuje tu spoločenský život človeka od doby kamenej, až po združovanie sa do veľkých miest. Autor má dobré zmýšlanie, no nie zo všetkým s ním súhlasím.

06.04.2023 4 z 5

Lidožrouti z Lízátkova Lidožrouti z Lízátkova Carlton Mellick III

"Je fajn být divný, jenom pokud už vás všichni mají upřimně rádi."

Franklin je zvláštna postava v divnom svete. Hrdina trpí od detstva, keďže mu súrodencov zabili pred očami divný tvorovia z Lízatkova. Hrdina je tipický lúzer, ako je to v každej Mellickovej knihe. Každé autorové dielo ma také isté črty a preto sa od ostatných diel, aspoň od tých čo som čítal, moc nelíši. Bizarný svet, zvláštny sex a očakávany koniec.

Mám vždy zvláštny pocit keď čítam diela od Mellicka. Ani neviem prečo ich čítam, nke je to nič výnimočné, ani z hororovej a ani z brakovej literatúry. Našťastie sa to rýchlo číta a autor nezachádza moc do detailou, čo by možno príbehu uškodilo, pretože pri vysvetlovaní niektorých pasáži by sa asi človek unudil. Pravdepodobne je to moja posledná kniha od tohto autora.

28.03.2023 3 z 5

O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia Timothy Snyder

Buďte stateční: Pokud nikdo nebude ochoten položit život za svobodu, pak všichni zemřou v nesvobodě.

Je to druhá kniha od Timothyo Snydera, čo som čítal. Kniha o Tyranii je dobrý začiatok pre ľudí, ktorí sa snažia pochopiť globálnu politiku a to hlavne politiku medzi Ruskom a Amerikou. Autor je trochu zaujatý a to hlavne proti exprezidentovi Donadlovi Trumpovi, no pohľad na svet má správny. V tejto knihe sa toho človek moc nedozvedá, len to poctatné, preto ak niekoho táto kniha zaujala, potom odporúčam prečítať od tohot autora knihu o Ceste k neslobode. Veľa toho autor predpovedal, keďže je kniha písana ešte pred vojnou na Ukrajine.

23.03.2023 4 z 5

Půl války Půl války Joe Abercrombie

"Keď niekto nie je spokojný s tím čo má, tak pravdepodobne nebude spokojný ani s tím, čo nemá."

Tak záverečný diel odhaľuje príbehy nových postáv ako je princezná Skara a bojovník Raith. Raitha som si v tejto knihe obľúbil najviac. Prešiel obrovskou zmenou, počas čítania, a taktiež asi najviac stratil. Pochváliť treba aj záporáka Jasného Jillinga. Autor sa s ním vyhral, škoda len jeho rýchleho konca.

Abercrombieho Moře střepů je trochu iné ako príbehy Prvého zákona. Väčšina postáv si neprezlieka kabát, v dôsledku toho je to menej chaotické, napriek tomu Půl války sa asi najviac podobá príbehom Prvého zákona. Otec Jarvi mi trochu pripomínal Gloktu. Nepáčil sa mi záver. Preto som dal aj nižšie hodnotenie. Nepáčil sa mi osud Raitha, osud otca Jarviho a dokonca aj Trnka, mocná bojovníčka, bola celý čas v úzadí. Ja viem, že sa to niekedy nevyvynie ako si to čitateľ predstavuje, u Abercrobieho to platí dokonca 2x, ale táto séria by si zaslúžila iný koniec. Odporúčam všetkým, ktorí majú radi severskú mytológiu, boj a kopu krvi.

18.03.2023 3 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Knihu Píseň severu tvoria opät príbehy horala Cuchenana a jeho verného spoločníka barda Minangara.

Jeden s príbehou začína obvzlášť zaujímavo, a to keď Cuchenan musí zachrániť zraneného spoločníka, no neobvyklím spôsobom. Musí splniť 3 želanie dáme, ktorej omylom zavraždili brata. Cuchenan je obzvlášť prekvapený úlohami ktoré dostal a to hlavne posledná žiadosť Jestřábice.

No ďaľšia úloha kráľa Raíka už nie je prechádzka ružovým sadom. Cuchenan, Minangar a Mordyc sú vyslaní na pomoc paní z Medovalu Dáidre. Jej muž zmizol s celou družinou a paní chce vedieť, či sú ešte naživu. Tento príbeh dosť nadvezuje na knihu Píseň oceli, keďže sa tu znova rozoberá minulosť Modryca. Od toho ako sa chcel obesiť, tak sa veľmi zmenil. Začal piť a čoraz viac sa utápať v bolesti neopätovanej lásky. Preto je to viac príbeh Mordyca a Dáidre a Cuchenan a Minangar vystupujú len okrajovo.

Každá úloha nie je vhodná aby sa dostala do piesni, to Cuchenan zistí, keď musí zabiť príšeru v studni. Minangar nemôže cestovať s horalom, pretože si zranil nohu, no ako oddychuje v meste, nečakane nájde lásku svojho života.

Jeden z príbehov napísala autorka v štýle kvalitnej fantasy detektívky. Cuchenana a Minangara sprevádza krásna Gaía, ktorú zachránili v knihe Píseň oceli. Cestujú do Ibarvaru, kde za zvláštnych okolností umierajú ľudia. V tejto časti sa dozvedáme viac o Minangarovej láske k jednej žene a dokonca nám bard ukazuje svoju druhú tvár, kde mu záleži na svojich blízkych.
Po návratu do Dussu, čakajú hrdinov novinky. Pán Dussu chystá 2 svadby, v jednej sa má ženiť jeden z dvanástky a v druhej Raíkova dcéra Yasamin, čo horala najviac raní a preto sa rozhodne konať.

Záver knihy spojuje všetky príbehy. Celkom epický koniec. Minangar musí konať aby zachránil celé kráľovstvo severu. Som zvedavý na 3. diel.

11.03.2023 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

"Kristepane, co to bylo?" plival Krůta a otíral si rukávem obličej. "Proč si ho na mě hodil?"
"Neudělal jsem to schválně," lhal jsem. "A taky jsem teda nečekal, že máš taky pomalý reflexy."
"Zahlédl jsem jenom rozmazaný pohyb a pak mě něco velkýho a chlupatýho praštilo do ksichtu."
"To byli asi jeho koule."

Konečne sa ku mne dostala aj Rýchlopalba a musím povedať, že Kopřiva vie písať aj solídne detektívky. Zvyknutý som skôr na fantasy od tohto autora, no s príbehom urobil hotové čary.

Hlavná postava bola božia. Nebol to žiadny superhrdina, bol to len obyčajný policajt, ktorý rieši domáce nepokoje, ožratých rebelov, či nakopanie nejakého bezdomovca. No nečakane dostane telefonát od starého spolužiaka, kde žiada o pomoc pri pátrani zneužívaného dievčaťa. Spisovateľ nám posúva nápovedy pomalým tempom, ale čitateľ sa nenudí, lebo Kopřiva neustále dopľňa príbeh inými prípadmi.Teším sa na druhý diel.

07.03.2023 5 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

"Žádná vize budoucnosti není definitivní. Vždycky se můžeš rozhodnout jinak, vždy můžeš přestřihnout předivo osudu, nebo se naopak rozhodnout osud přechytračit a vydat se úplně jinou cestou."

Kotleta a jeho hrdina pokračujú v boji proti slovanským bohom. Hrdina prežíva zradu z prvej časti a je odhodlaný pomstiť sa. Nechýba krv, sex a humor, ako je to už známe u každej Kotletovej knihy, za čo som vďačný, pretože keď si chce človek prečítať niečo ľahšie a zábavnè, Kyša je správna voľba.

05.03.2023 4 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

"Byl jako obrázek, ale takový, jaký by si člověk v žádném případě nad krb nepověsil."

Po knihách Terryho vždy rád siaham, keď už fakt potrebujem reštart v čítaní a zároveň sa trochu zasmiať. Pratchett má skvelý humor. Príbehom Bábi, Starenky, , Margaret a Anežky moc nefandím, preferujem skôr Nočnú hliadku, ale tento príbeh sa podaril. Doplňujú ho upíri, ktorí sa snažia byť normálni. Odolnosť voči kolíkom v srdci, imunita proti cesnaku a hlavne sa nepopáliť na slnku. To by chcel azda každí upír. Najviac tu zapadol boží Omov posol Ovísek. Toho som si v príbehu najviac obľúbil. Nechýbajú ani vzácni tvorovia ako pidimužíci, ktorí rabujú Starenkynu pálenicu, alebo legendárny Fénix. Možno mi v príbehu chýba kocúr Silver, ten je tu okrajovo, čo je škoda, lebo Terry mu dal v minulých častiach skvelé vlastnosti a dúfam, že sa v budúcnosti ešte s ním stretneme.

25.02.2023 4 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

"Ranní vysráni nečisté duchy z těla vyhání.. Tak, jak zaslouží, prdelí rovnou ven!"

Výborný príbeh. Dlho som sa tak nebavil. Väzni utekajúci zo svojho väzenia, no netušia, že sú len návnadou v úplne inej hre, medzi korisťou a lovcom. Vývrženec bol boží, dlho som sa s tak dobrý a skazeným záporákom nestretol. Väzni sú tiež dobrým spestrením knihy. Autor nám postupne servíruje príbehy jednotlivcov a dokonca sa nám autor snaží nahovoriť, že sú nevinný, hlavne príbeh Isi ma prekvapil. Kniha je podobná Abercrombiho Prvého zákona, tak tiež sa autor s čitatelom hrá. Odporúčam fanúšikom temných fantasy. Určite si vyhľadám ďaľšie knihy Jakuba Honzu.

16.02.2023 5 z 5