nela3812 nela3812 komentáře u knih

Náš manžel Náš manžel Jo Jakeman

Příběh, který mě do jisté míry opravdu zaujal. Anotace vypadala velmi slibně a začátek příběhu také. Jen kdyby se to nezamotalo, a nebylo to tolik přitažené za vlasy! (Ano, ta obálka si o toto přirovnání vyloženě říká)

Hne od prvních stran to má opravdu neuvěřitelný spád, čímž si autorka podkopala nohy. První stránky obracíte s pocitem, že se hned na té další musí všechno zvrtnout. Je to napsáno tajuplně, napínavě. A ve chvíli, kdy se to opravdu zvrtne, si řeknete: "wau, ta má odvahu!" Dále si už jen říkáte: "panebože proč, přemýšlela vůbec?". Napětí velmi rychle vyprchá a zůstane je zmatení a nuda.

Spojení našich tří hlavních hrdinek mi připomnělo film "Jedna za všechny", ale jejich pouto bohužel nikdy nedosáhlo této úrovně. Jejich rozhovory nejsou hluboké, nejsou vtipné a bohužel jsou spíše absurdní. Ani jejich plán na pomstu vůči Phillipovi jsem nepochopila. Má to spoustu hluchých míst a s ohledem na to, že se celou dobu bojí jeho policejních vazeb, je to zkrátka postavené na hlavu! Pokud mají takový strach, neměli by svému krytí věnovat větší pozornost?!

Chápu, kam tím autorka mířila a jaké karty partnerského života chtěla odkrýt, ale vůbec se to nepovedlo. Je to taková pohádka na dobrou noc se šťastným koncem. Závěr dokonale vystihují slova: "karma je zdarma".

Upřímně jsem četla mnohem lepší příběhy, které zpracovávají totéž téma. Původně jsem chtěla hodnotit jako průměr, ale dala jsem tomu pár týdnů, promyslela si to v hlavě, a je moje hodnocení pouze: 1,5/5

22.04.2024 2 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Vyloženě hororový příběh určitě neočekávejte. Více jak 2/3 knihy tvoří spíše román/psychologické drama, a narazíte zde maximálně tak na několik tajuplných scén. Teprve až poslední strany přináší tolik očekávané hororové prvky! Děj je velmi vleklý, pomalý a často zacyklený.

Postavy příliš dobře nepoznáme, ačkoliv tomu tempo děje vůbec neodpovídá. O hostující rodině víme jen to, že jsou divní, nemají rádi mexičany a pravděpodobně něco tají. O hlavní hrdince naopak víme jen to, že je hrdá mexičanka a ráda strká nos úplně do všeho. Co se charakterových vlastností týče, nevím nic a jen velmi málo se toho dá zjistit mezi řádky.

Většinu prostoru autorka použila pro popisy pochmurné atmosféry v domě, kterou však popisuje stále dokola. Po nějaké době to začne působit jako uspávačka. Život mexické smetánky jsem pozorovala pouze na prvních několika stranách, než se Noemí přesunula do onoho děsivého venkovského sídla. Takže kromě několika narážek ani nepocítíte jakýkoliv silnější závan mexické atmosféry či kultury. Dům měl obrovský potenciál a připomínal mi strašidelné domy od D.Coates, škoda že to autorka do konce příběh nijak hlouběji nevyužila.

V závěru příběhu se ukazuje originální zápletka, kterou měla autorka zakomponovat mnohem dříve! Do té doby se setkáváme pouze s halucinogeními sny hlavní hrdinky, které jsou spíše divný, než strašidelné. Nebudu vám lhát, konec příběhu to opravdu zachránil. Doslova jsem jej zhltla za pár okamžiků a nevěřícně zírala na to, kam autorka příběh stočila. Mrzí mě jen ta nevyváženost vůči předchozím částem příběhu, které zanikají a výrazně příběh neobohatili.

Jako horor vám to určitě nedoporučím. Ale pokud máte rádi strašidelné domy, a rádi si necháváte zamotat mysl, tak by vás to mohlo zaujmout :)

Hodnocení: 2/5

22.04.2024 2 z 5

Dívka v medvědí kůži Dívka v medvědí kůži Sophie Anderson

Tento příběh je pohlazením na duši. Je to příběh o lásce, přátelství, rodině. Ale také o hledání sebe sama, svého domova a svého místa na světě. O tom, že svou budoucnost naleznete teprve ve chvíli, kdy se dokážete podívat na svou minulost. Při hlubším zamyšlení najdete v knize spoustu krásných odkazů nebo si s z ní můžete odnést krásnou pohádku na dobrou noc. Tak či tak věřím, že vás čtení nezklame.

Márinka, hrdinka z Chaloupky na muřích nožkách, pro mě byla komplikovanou postavou, ke které jsem si dlouho nemohla najít vztah. V tomto případě si mě však Janka, dívka v medvědí kůži, získala od prvních stran. Její odvážná a zvídavá duše je přesně to pravé pro takto hluboký příběh a důležité poselství. Janka si hravě získá srdce mladších i starších čtenářů.

Hlavní dějovou linku o medvědici Jance doprovází krátké pohádkové příběhy, které jí vypráví Antolinyj, přítel z lesa. Díky tomu děj krásně ubíhá a my se opět setkáváme nejen s chaloupkou na muřích nožkách, ale také s vlkem, medvědy, kouzelným lesem a mnoha dalšími. Všechny postavy příběh nejen krásně dokreslují, ale zároveň předávají nejedno moudro Jance i samotným čtenářům. Již dopředu víte, jak celý příběh dopadne, ale víte taky co všechno se může stát, než Janka dorazí ke svému cíli? A právě to je na knize nejlepší, spoustu napětí i poznání, spoustu smutku i radosti. Najdete tu opravdu vše.

Autorka opět nezklamala a předčila má očekávání. K jejím příběhům se budu vracet moc ráda. :)

Hodnocení: 5/5

15.04.2024 5 z 5

Trnová královna Trnová královna Gina Chen

"Divnost, divnost, samá divnost" - citát z knihy, který naprosto přesně popisuje moje pocity po jejím dočtení. Tentokrát mám pocit, že jsem četla úplně jiný příběh, než všichni ostatní. Těšila jsem se na romantasy a dostala jsem jen polovinu toho, co tento žánr slibuje, navíc v ne úplně kvalitní verzi.

Skvělý námět a pohádkové vyprávění jsou jistotou pro rychle ubíhající stránky, a v tomto ohledu nemohu nic vytknout. Inspirace pohádkami a nový pohled na věc, kdy dívka zachraňuje prince, byl osvěžující.

Originální hlavní hrdinka Violet je další z jistot příběhu a jejím obrovským držákem. Je charismatická a pro její rozhodnutí ji budete milovat i nenávidět současně. Její protějšek princ Cyrus, a údajný budoucí partner, je neslaný nemastný, nijak nevyniká a průběhu děje se nijak zvlášť neprojevuje. To je možná jedním z důvodů, proč chemie mezi hlavními hrdiny nefunguje. Po celou dobu zde není žádná jiskra nebo vzájemné napětí. Ať se mezi nimi děje cokoliv, já jim to prostě nevěřím.

Stejnou nedůvěru chovám k celému královskému dvoru. Dušují se dodržováním etikety a pravidly, na druhé straně je však v pořádku, když je princ veřejně zesměšněn. Ceremoniály, akce, plesy...nic z toho nemá řád a je to chaotické. V jistém slova smyslu by to bylo osvěžující, ale tady to působilo jen a pouze zmatečně. Nebavilo mě to, nedávalo mi to smysl.

Všechno zmíněné je obrovská škoda, protože zámek, věštecká věž, magický les (včetně magických bytostí) - to všechno působí opravdu neskutečně pohádkově a vytváří to skvělé pozadí příběhu. Zápletka se zdála taky moc fajn, ale během vyprávění úplně vyšuměla a ve výsledku vygradovala úplně nesmyslně.

Tento příběh nedoporučím, v tomto žánru jsem četla mnohem lépe zpracované příběhy.

Hodnocení: 2/5

15.04.2024 2 z 5

Tetování za trest Tetování za trest M. K. Hardy

Třetí díl série, stejné prostředí, jiní hlavní hrdinové. Měla jsem obavy, zda autorka dokáže udržet laťku nastavenou předchozími díly a byla jsem velmi mile překvapena. Jedná se o další jednohubku ze světa rugby, se kterou určitě nešlápnete vedle.

Yum Yum je takový malý čertík v krabičce, je správně střelená, sympatická a neuvěřitelně talentovaná. Talentovaný je i její protějšek Henry, který se může pyšnit velkým charismatem a gentlemanskou povahou. Společně vytváří neuvěřitelně zábavný pár, který bych si klidně dokázala představit jen na přátelské úrovni. Chemie mi mezi nimi nefungovala. Nemyslím si, že všechny páry ze série musí končit vztahem a láskou na celý život. A právě tohle by byl ten případ. Zkusili by to, nevyšlo by to a stejně by společně byli úžasní.

Autorka se v tomto díle pouští do chatrných základů japonské rodiny a jejich tradiční výchovy. Téma pojala velmi dobře, ale nebála bych se jít ještě více do hloubky, a ještě více tak hlavním hrdinům zavařit. Úskalí japonské výchovy by tak opravdu vyniklo. Pouze jedna scéna se opravdu věnuje extrémnímu střetu Henryho a Yum Yum s japonskou kulturou a právě tato scéna mi přišla natolik mimo, že bych jí klidně vyškrtla. Celou situaci jsme viděli za dvou pohledů, ale ani jeden mi pořádně neosvětlil otázky proč, kdo a kam tím míří?!

Celkově se jedná o pohodové a především oddechové čtení, které hravě zvládnete za jediný den. Autorka má čtivý a poutavý styl vyprávění. U čtení jsem si příjemně odpočinula a ačkoliv se autorka drží nastavené laťky, hodnotím tentokrát trochu níže. V předchozích dílech jsem si chemii mezi hlavními hrdiny uvědomovala mnohem více a stejně tak svět rugby a vybranou problematiku.

09.04.2024 3 z 5

Soumrak Edenu Soumrak Edenu Lucie Ortega (Navrátilová)

Jsou příběhy, do kterých nejde jenom nakouknout a vesele si odložit pokračování na další den. Tohle je jeden z těch, které otevřete a už nepustíte z rukou. Vtáhne vás od prvního momentu díky postavám i unikátnímu světu.

Za začátku jsem se upřímně bála, zda mi příběh sedne. "Víra" a všechno kolem ní není tak úplně můj šálek čaje, a to nejen v knihách. Autorka to ale pojala moc dobře, a neměla jsem pocit, že se jedná o šílenou sektu z Edenu, protože právě z toho pramenily mé největší obavy. Svět je velmi poutavý, snadno uchopitelný a především originální. Na každé další stránce jsem se toužila dozvědět více o smyšleném světe, pravověrných a zapovězené magii - opravdu mě to neskutečně vtáhlo.

Hlavní roli hraje politika, intriky a lži, které se skrývají za vírou ve větší moc. Stejně jako hlavní hrdinka, nebudete vědět, které straně uvěřit, a kam se přiklonit. Prozíravost je na místě a chaos v hlavně hlavní hrdinky je více než pochopitelný. Společně s ní odhalujeme (ne)dokonalost světa postaveném na organizaci, víře a poslušnosti. Příběh hezky graduje a postupným odhalováním karet na obou stranách se dostáváme k dechberoucímu konci.

Postavy jsou svým způsobem hodně podobné, protože se zpočátku jedná o stádo poslušných oveček. Následně začnou vystrkovat růžky naši hlavní hrdinové a trochu rozvíří vlny. Do hry přicházejí průbojné charaktery a příběh získává nový spád. Nejvíce mě bavil padlý anděl Ray a jeho spojení a Adou.

Opravdu moc doporučuji!

09.04.2024 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

POSLECHNUTO JAKO AUDIOKNIHA (- moc doporučuji, skvěle namluveno)

Líbí se mi svižný styl vyprávění, který autorka má. Dokáže opravdu dobře zamotat hlavu a donutit čtenáře k vytvoření mnoha alternativních scénářů. Opět mám ale pocit, že autorka jen klouzala po povrchu a nikdy nešla skutečně do hloubky.

Od krimi/thrilleru očekávám jistou dávku napětí a mrazivých scén. Právě to autorka v příběhu několikrát naťukla, ale nikdy to zcela nedotáhla. Mrazivých scén je zde opravdu málo, a to samé platí pro napětí. Spoustu nevyužitého potenciálu v naprosto skvělém prostředí českých lesů, které vyzývá k prohloubení pochmurné atmosféry. Často si s námi autorka hraje jako kočka s myší, ale nikdy to nevyvrcholí.

Naprosto zbytečně se opakovaně motáme v myšlenkách hlavní hrdinky. Dokonce putujeme do vzdálené minulosti, která je pro samotný příběh naprosto irelevantní a pouze ubírá prostor "současnosti" a charakterům hlavních postav. Vnitřních monologů hlavní hrdinky bych klidně ubrala. Chápu kam s nimi autorka mířila, ale zbytečně tak, při jejich opakování, ukrajovala z atmosféry příběhu.

Nejvíce fandím otevřenému konci příběhu, který nechává prostor pro vlastní interpretaci celé vyeskalované situace. Z velké části je jasné, kam autorka míří, zvláště pak po přečtení doslovu. Ale i tak je to velmi sympatický a za mě i vítaný konec. Opravdu jsem celou dobu doufala, že se všechno se stočí úplně jiným směrem.

Spoustu nevyužitého potenciálu, zajímavá hra se čtenářovou myslí a otevřený konec si ode mě odnáší 3/5. Nějaké mouchy jsem sice našla, ale příběh jsem si v audioverzi opravdu užila. Určitě mu v této formě dejte šanci!

08.04.2024 3 z 5

Tulák po hvězdách (komiks) Tulák po hvězdách (komiks) Jack London

Příběh neznám, proto mě lákala možnost nahlédnout do něj skrze grafický román a zjistit, zda by mi příběh sedl i v původním rozsahu a podobě. A musím uznat, že námět příběhu je opravdu velmi zvláštní, ale zajímavý.

Grafické zpracování příběhu se opravdu neskutečně povedlo. Většina kresby je pochmurnější, v temnějších a tmavších barvách, což skvěle dokresluje ponurou a těžkou atmosféru příběhu. Textu je tu opravdu velmi málo, a to včetně monologu/dialogu v bublinách. Velkou část příběhu tedy opravdu vypráví především obrázky.

Chyběli mi tu však zcela základní informace, které by doplnili putování Darella Standinga do minulosti. Uvítala bych časové údaje, údaje o místech, politické situaci a pod. Přebal sice slibuje několik příběhů, které konkrétně jmenuje, ale bližší specifikace konkrétních situací tu chybí. Autor ve většině případů vybral známé příběhy z minulosti, ale ne všichni se hned zorientují. Takové základní info ve 2-3 větách ke každé cestě v políčkách vypravěče a bylo by to top!

Grafický román vám určitě nepředá celé komplexní dílo. Ale dá vám možnost do příběhu nehlédnout v případě, kdy chcete zjistit, zda by vám příběh sedl (jako tomu bylo u mě). Nebo třeba pokud do příběhu chcete jen letmo nehládnout nezajímají vás veškeré detaily.

4/5 - doporučuji!

08.04.2024 4 z 5

Kód Mýtina - Zpátky ve Hře Kód Mýtina - Zpátky ve Hře Vojtěch Hlavenka

Oficiálně moje první kniha s tématikou LitRPG. Byla jsem velmi mile překvapena svižným dějem, charismatickými postavami a rozmanitostí světa, který autor vytvořil. Čtení ve mně vyvolávalo chuť zahrát si, a to nejen tuto imaginární hru.

Příběh osloví především čtenáře se zkušenostmi, byť malými. Naprostý cizinec se v herním světě bude (alespoň ze začátku) ztrácet, ačkoliv se ho autor snaží opravdu hodně přiblížit. Počítejte s tím, že kniha obsahuje spoustu herních pojmů, prvků, atd., ve kterých se lze snadno ztratit a právě proto může trvat, než se začtete. Potom na vás čeká naprosto dechberoucí svět, který já osobně, vidím před očima ještě teď.

S hlavním hrdinou Michaelem mám komplikovaný vztah. Bavilo mě, že byl do hry vhozen od naprosté nuly a musí si své místo znovu tvrdě vybojovat. Díky tomu tak máme možnost pozorovat hru od samého začátku, a všemu postupně přijít na kloub. Na druhou stranu vypadal, že si hraje na boha, protože on všechno ví, se vším má zkušenost. Tahle jeho druhá stránka se projevovala od chvíle, kdy se začal spojovat s dalšími hráči. Sympatie, které vůči němu mám, se hodně houpou na vlnách.

Další hráči do hry, a celého děje, přinášejí svěží vítr. S jejich objevením je děj rychlejší a především akčnější. Dočkáme se zajímavých rozhovorů, které nám nejen osvětlují herní prostředí, ale zároveň dodávají příběhu nádech reálnosti. Přiznám se, že myšlenkové pochody hlavního hrdiny brzy omrzí, protože se točí v kruhu. Proto jsem vítala rozptýlení ve formě rozhovorů s dalšími hráči, případně NPC postavami. NPC postavy naopak vyvrací nádech reálnosti svým chováním, které je neskutečně adaptivní i na situace, na které prostě nejsou připraveny. Přišlo mi to málo uvěřitelné, ač je to do budoucnosti jistě hezká vize.

Knihu moc doporučuji všem, kteří chtějí poznat nový žánr, protože na českém trhu zatím není příliš profláknutý. A taktéž jej doporučuji všem, kteří si rádi zahrají či už s žánrem zkušenosti mají. Příběh se opravdu povedl a já jsem zvědavá na pokračování, protože mám spoustu otázek!

04.04.2024 4 z 5

Příběh mateřídoušky Příběh mateřídoušky Miriam Blahová

Příběh je přesně tak čtivý, jak všechny recenze slibují. Hned na první pohled mě zaujal způsob propojení současnosti a minulosti, skrze pytlík s mateřídouškou. Přiznám se, že mi některé scény, kdy Anna "cestovala" do minulosti přišly hodně úsměvné. Ale jinak to byl hezký a originální způsob, jak tyto dvě dějové linky propojit.

Právě díky střídání dvou dějových linek má příběh příjemné a svižné tempo. Překvapilo mě malé množství stran, ale ve výsledku to pro příběh bylo opravdu tak akorát. Jak tomu často bývá, příběh z minulosti hodně silně přebíjí ten současný. Minulost prababičky Věry je napínavá a dechberoucí, zatímco současnost Anny je spíše utahaná a bohužel nijak zvlášť zajímavá.

V minulosti máme možnost sledovat bojovnou Věrku, budoucí učitelku, a skrze ní se dozvídáme detaily o životě v pohraniční česko/polské vesničce. Sledujeme nejenom průbojnost mladé dívky, ale také střídající se krutost a krásu doby dávno minulé. Právě díky této časové lince, jsem načerpala nové informace, ke kterým bych jinak s největší pravděpodobností nezabloudila. Na první pohled lze vidět, že autorka věnovala průzkumu opravdu hodně času a do minulosti dokázala vetkat nevídanou hloubku.

Příběh ze současnosti mě upřímně příliš neoslovil. Autorka otevřela partnerskou problematiku, a to skrze největší možné klišé. Což by mi samo o sobě nevadilo, ale zdá se to neukončené. Závěr současnosti je hodně uspěchaný a z pohledu hlavních hrdinů vypadá nedořešeně. Útržky tu jsou, ale plnohodnotné řešení mi tu chybí.

Knížku moc a moc doporučuji, ačkoliv se mi linka z přítomnosti zdá opravdu slabá. Minulost však stojí za to!

03.04.2024 4 z 5

Nikdy hrdinka Nikdy hrdinka Vanessa Len

Je to čtivé a napínavé, stejně jako první díl. Už jeto rok, co jsem četla jedničku a mnoho detailů si nepamatuji. Proto jsem ocenila, jak nám autorka postupně odkrývá, co se stalo v prvním díle. Nemusíte se tedy bát, že budete v příběhu ztraceni.

Nerozumím tomu, proč autorka děj tolik natahuje. Ať už tím, že opakovaně otvírá stejná témata a odbývá je slovy "později". Nebo tím, že se v mysli hlavní hrdinky neustále vrací k předchozí časové linii se slovy "znám svého starého Nicka/Aarona,...". S tím děj nejenom natahuje, ale zároveň z hlavní hrdinky vytvořila nesympatický kolovrátek plný plytkých frází a myšlenek. Naštěstí to nad vodou drží Aaron, Jamie a Nick, jejichž charaktery mají stále to svoje charismatické kouzlo z prvního dílu.

Samotná zápletka naopak stojí za to. Autorka si opravdu skvěle poradila s různými časovými liniemi a jejich zakomponováním do sebe. Musím přiznat, že jsem až do poslední chvíle netušila, jak by se to dalo celé uzavřít. Ano, zůstává nám tu další otevřený konec, ale i tak jsem šokovaná vyeskalováním celé situace. Závěr knihy autorka opravdu nabila akcí a zajímavými zvraty, tudíž se nudit určitě nebudete.

Zároveň však autorka otevřela mnoho otázek a poskytla velmi málo odpovědí na otázky z předchozího dílu. Velkým odhalením je minulost Joan, ve které je však stále mnoho prázdných míst, která doufám brzy doplníme v závěrečném díle. Další důležitá otázka ohledně Joaniných schopností - mám pocit, že toho víme ještě méně než předtím. Trochu se začínám bát, zda si autorka vůbec promyslela rozsah jejích schopností. No, uvidíme....

I přes nižší hodnocení se do závěrečného dílu pustím. Baví mě svět a prolínající se časové linie pln nestvůr. A s ohledem na závěr si myslím, že nás čeká velmi akční závěr série!

28.03.2024 3 z 5

Transcendence Transcendence Jewel E. Ann

Příběh mě velmi mile překvapil svou čtivostí a také zpracováním zajímavého tématu. Považovala jsem příběh za klasickou romantiku (možná nějaký milostný trojúhelník), ale dostala jsem naprosto nečekaný a skvěle promyšlený příběh. Našla jsem samozřejmě i několik "ale".

Děj je pomalejší, příliš negraduje a to ani v samotném závěru knihy. Ten je sice šokující, ale nese se na stejné vlně se zbytkem příběhu. Nejsem fanouškem nepodložených a zbytečně vyeskalovaných dramat, ale tady se vše až příliš snadno zametalo pod koberec, a obcházelo velkým obloukem. Nekonfliktnost je sice hezká vlastnost, ale ne když otevíráte důležitá témata a nedostáváte na ně odpovědi.

Swayze je zajímavá hlavní hrdinka s rozpolcenou osobností a opravdu jedinečným darem, který osvěžil celý příběh. Nepochopila jsem, proč nás autorka seznamovala s kolečkem doktorů a škol, které dívka musela v dětství absolvovat, když pak příběh plyne úplně jiným směrem. Buď se měla ponořit více do hloubky nebo se takto vzdálené minulosti vyhnout. Zbytečně si tím ubrala prostor pro skutečný charakterový růst nebo hlubší poznání dospělé Swayze. Btw.: Pokud si vybavím Swayze, okamžitě si vzpomenu na její obsesi s umýváním rukou, když se sahá na miminko. Chápu to tak, že autorka je nejspíš maminkou a chtěla na něco upozornit? V knize to ale až příliš bije do očí, když tím začíná každá třetí kapitola.

Potenciál Transcendence je obrovský, námět je autorky zatím nevyčerpaný a já se proto ptám, proč jej autorky nevyužila naplno? Často se točíme v kruhu a pokud z něj náhodou vypadneme, válíme se v posteli se Swayze a týpkem ze sámošky. Je to sympaťák se sklony k výbuchům, určitě zaujme nejednu romantickou duši....ale potřeboval tolik prostoru? Na postelových scénách si autorka dala velmi záležet. Bohužel se tím až příliš odchylovala od originálního námětu, který zpočátku měla.

Četlo se to hezky, ale v sérii už pokračovat nebudu. Nebaví mě směr, jakým se autorka ubírá.

25.03.2024 3 z 5

Královna a její corgi Královna a její corgi Caroline L. Perry

Příběh v této útlé knížce je vyprávěn především pomocí barevných, hravých a opravdu krásných obrázků. Po grafické stránce se knížka opravdu povedla a já věřím, že v ní budete listovat opakovaně jen kvůli prohlížení ilustrací. Ty jsou doplněné o velmi stručné vyprávění ze společného života královny a její první Corgi. Společně s Corgi se podíváme na ty nejdůležitější milníky života královy, které strávila Susan po jejím boku.

Trochu mě mrzí, že jde zde zobrazen jen život s jejím prvním pejskem a není zde i pár detailů o těch dalších. Susan byla zakladatelkou opravdu bohaté dynastie, jejíž rodokmen je krásně zpracovaný v závěru knihy. Přesto bych ráda poznala i další členy této královské psí rodinky. Nebo bych ráda vyzjistila nějaká zajímavá fakta. Určitě tu vidím potenciál pro rozšíření příběhu. Nebo možná pokračování v podobě další knížky?

Knížku doporučím všem fanouškům královské rodiny, milovníkům plemena Corgi, pesjkařům. A pak také těm, kteří chtějí jen trochu nahlédnout do života Alžběty, a nechtějí se trápit se stovkami dat a nezajímavých detailů. Letem světem zde dostane první nejdůležitější milníky královnina života, ale pro pokračování pak musíte už někam jinam.

25.03.2024 4 z 5

Smrt bývá nehezká Smrt bývá nehezká Jiří Sivok

(Audiokniha)

Hledala jsem nějakou poslechovou jednohubku na cesty do práce. A dostala jsem skvěle propracovaný příběh s dechberoucí atmosférou. Při poslechu mě často mrazilo a zpětně si říkám, že tento příběh nebyl tím nejlepším společníkem do auta.

Na tak malém rozsahu zvládl autor vytvořit originální hororovou atmosféru, ve které si na své přijdou jak milovníci duchařiny, tak také fanoušci krvavých scén. Nepřipraví vás ani o jedno a nebude nouze o detaily, díky kterým v noci rozhodně neusnete. Příběh je pochmurný, smutný a velmi napínavý. Co se zpočátku zdá jako příběh vraždy nevinné holčičky se velmi brzy stává příběhem o automobilu. A právě tady začíná ta pravá hororová jízda!

V různých časech sledujeme osudy hned několika postav. Všechny mi charakterově přišli naprosto zničené a chyběla mi zde trocha rozmanitosti. Tyto charaktery skvěle doplňují atmosféru příběhu, ale i přesto bych tam ráda viděla postavu, která trochu vyčuhuje z řady. Že bych si někoho během té krátké chvíle oblíbila, se říci nedá. Ale trochu soucitu jsem pro všechny našla i tak.

Hodnocení: 4,5/5

22.03.2024 4 z 5

Meč pro krále Meč pro krále Michal Zmítko

Přiznám se, že historické příběhy příliš nevyhledávám. Tady mě ale zaujalo jak milé oslovení autora, kterému děkuji za knihu k recenzi, tak samotná anotace příběhu. Nezbývalo tedy nic jiného než nadšeně kývnou a následně vám i nadšeně doporučit tento titul.

Děj se odehrává v Přelouči, Kutné hoře a blízkém okolí, během 14. století. A ač se jedná o středověk, přesto mi bylo prostředí blízké a nijak jsem se zde neztrácela. Autor má jedinečný cit pro detail. Díky tomu vám popíše každé stéblo trávy, ale v takové podobě, že příběh nenatahuje a čtenáře nenudí. Naopak tím prohlubuje středověkou atmosféru příběhu, která na vás dýchne od prvních stran.

Díky častému střídání pohledů několika postav je děj svižný a utíká před očima. Hlavní zápletka mi přišla už od začátku více než jasná a prokouknutelná, proto jsem byla velmi mile překvapena, jak se děj opakovaně zamotával. Každých několik stran dokázal autor překvapit čtenáře novým zvratem, který rozehnal kola osudu novým směrem. Na 400 stránkách na nás číhá zrada, intriky, souboje, přátelství i láska. Vše popsané s neuvěřitelným citem a hloubkou, která vás pohltí.

Zpočátku jsem, jako obvykle, bojovala s množstvím postav. Ale díky opravdu rozdílným, a především českým jménům, se v nich čtenář dobře zorientuje. Také se mi líbí charakterová rozdílnost postav a jejich nelehké životy, které jsou však i přes nástrahy osudu stále protkané šťastnými okamžiky. Mezi moje favority patří jednoznačně kovář Michael, velitel Ondřej a zelinářka Anna.

Příběh ej dokonale vyvážený. Je napínavý, zajímavý a opravdu skvěle promyšlený. Kdybych to nevěděla, nikdy by mě nenapadlo, že je to prvotina. Vše do sebe krásně zapadá!

Hodnocení: 5/5

22.03.2024 5 z 5

Někdo jiný Někdo jiný Laura Kneidl

Z prvního dílu jsem byla nadšená. Mohlo za to tehdy hodně originální téma zpracované do hloubky. Minimálně stejnou hloubku jsem očekávala také tady, ale autorka své nastavené laťky nedokázala dosáhnout. Čtivé to bylo, jenže to má někoalik "ale!", která se prostě nedají přehlédnout.

Problematika barvy pleti a skrytých nemocí je zajímavá, ale v tomto příběhu naprosto nevyužitá. Prostoru pro rozvoj právě této problematiky měla autorka spoustu. A měla by ho ještě více, kdyby se odpoutala od všech omáčkových scén, které příběhu nic nedávají a zbytečně jej natahují.

Až příliš omáčkových scén zaručí pomalé tempo příběhu a nulovou gradaci. To už samo o sobě hraničí s cílem unudit čtenáře k smrti. Autorka ale naštěstí umí vyprávět a čtenáře zabavit nejednou komickou situací, takže se neunudíte. Klobouček tomu nasadila už jen dramatická scéna na konci příběhu, kdy situace mezi hlavními hrdiny zcela zbytečně (na sílu) vyeskalovala. Do té doby rozumní hrdinové absolutně ztratili původní sympatie.

Cassie a Auri se krásně doplňují a je to skvělá dvojka, která si získá vaše srdce. Sehraní přátelé, kteří postupně objevují nevyšlapanou cestičku k lásce plnou nedorozumění a nikdy nekončících úvah o správných rozhodnutích.

19.03.2024 3 z 5

Kosti pod mechem Kosti pod mechem Zuzana Hartmanová

Svět Minotaurů je pro mě horkou novinkou, která mě pohltila. Bohatá kultura, originální hrdinové a napínavé bojové scény. To vše, i mnohem více, můžete od tohoto příběhu očekávat. Hrdinské fantasy se vším všudy!

Po přečtení první části jsme přeskočili zpět v čase a já si říkám: "počkat" ! Opravdu nám autorka právě prozradila konec, a to včetně všech detailů? Ano! Ale i přesto příběh neztrácí na napětí a já téměř bez dechu otáčela další strany, díky kterým jsem čím dál více propadala Accadu a jeho hrdinům. Ocenila bych větší gradaci děje. Obávám se, že autorka svou munici vystřílela na samém začátku příběhu. Přesto bylo příjemné sledovat, jak se vše událo, než to dospělo do konce, který známe.

Svět Accadu je jedinečný a autorka nám ho postupně představuje během celého příběhu. Nemusíte se bát počáteční "nalejvárny", která je pro podobné příběhy typická a často čtenáře jen odradí. Postupné seznamování nám ukáže nejen samotný svět, ale také historii a kulturu našich hlavních hrdinů, která je opravdu bohatá. Dozvídáme se toho opravdu spoustu, ale i přesto mám několik nezodpovězenych otázek. Žijí i jinde? Jak je svět velký?...Tak možná v další knize?

Odvaha, čest a upřímnost všech postav je nejen sympatická, ale také neuvěřitelně pohlcující. Jejich život a osudy budete milovat i nenávidět. Stejně jako jejich jména, která jsou autentická, ale při vyslovení i zapamatování vám dají opravdu zabrat. Každápostava vám příběh obohatí a vytvoří přesně tu správnou atmosféru, pro kterou je budete chtít poznat hlouběji.

18.03.2024 4 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Moje první kniha od autorky pro mě byla velmi příjemným překvapením. Od první strany mě pohltil zajímavý námět a svižný děj, díky čemuž jsem knihu přečetla za jediný den. S napětím jsem hltala každý řádek, ale i přesto si k celkovému pojetí neodpustím několik výhrad.

Příběh bych určitě nezařadila mezi horory, ale svým námětem se dost přibližuje psychologickým thrillerům. Pro oba zmíněné žánry je bohužel příběh až příliš stručný a postrádá detaily, které by čtenáři vtáhli do děje. Nedostáváme odpovědi na zcela základní otázky ohledně fungování městečka. Během čtení tak vyvstává nejen spoustu otázek, ale také nesrovnalostí. Nebála bych se přidat několik stran navíc a trochu té omáčky okolo, aby mohl čtenář načerpat atmosféru města a pochopit jeho pravidla.

Napětí by se od první strany dalo krájet. Jakmile však autorka začne přeskakovat v čase, napětí a zvědavost čtenáře se ještě stupňují. Nemohla jsem se odtrhnout a městečko mě pohltilo, včetně všech svých obyvatel. Bylo jich opravdu hodně, ale charakterově se dali celkem dobře rozlišit a mám pocit, že si každého z nich dokážu živě představit. Tady jsem ale trochu bojovala s tím, jak byli všichni tajemní – pořád mluvili o tom, že se něco děje, ale bylo to jen opakování stejných frází dokola. Atmosféru to sice krásně vykresluje, ale děj to nikam neposouvá. Až na několika posledních stranách se od jedné z vedlejších postav dozvídáme vyvrcholení celé zápletky. Je to až příliš rychle vyeskalované a utnuté.

No a nakonec hlavní hrdinka. Fandila jsem jí, a také jejímu skeptickému smýšlení. Ačkoliv se vrhla po hlavě do projektu, kterému evidentně vůbec nerozuměla, dokázala si zachovat klidnou hlavu. Nenechala se strhnout davem, ačkoliv jí vše servírovali na zlatém podnose. Měla vše, co by si jen mohla přát a o čem celý život snila, ale tušila že to stejně není to pravé. Velké sympatie, které však autorka opět velmi rychle utíná v závěru knihy.

Líbí se mi otevřený konec, který nabádá k zamyšlení nad účelem a funkcí celého městečka.

14.03.2024 3 z 5

Carrie Soto se vrací Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid

Autorka opět dokazuje, že umí psát opravdu chytlavé příběhy plné emocí. Tuhle knihu nebudete chtít odložit!

Na tenisové prostředí jsem se těšila, ale velmi brzy přichází první zklamání. Autorka nevyužila příležitost v podobě mladé Carrie, která se seznamuje s tenisem, aby s ním seznámila také čtenáře. Kniha obsahuje mnoho tenisových zápasů, které budou pro neznalé jen souhrnem tenisových pojmů, kterým prostě nedokážete dát obraz. Pokud se v tenise neorientujete, budete se v mnoha scénách ztrácet a jejich napětí si tak nedokážete naplno vychutnat. I přesto se však autorce daří skvěle vykreslit náročnost tohoto sportu, a stejně tak trnitou cestu vedoucí k vítězství ve Wimbledonu nebo US Open.

Tento příběh je oproštěn od dramat a divokých hádek, které jsou téměř symbolem předchozích autorčiných knih. Nemusíte se však bát, že by vás autorka připravila o emoční jízdu. Soustředí se na vztah otce a dcery, jakožto i jejího trenéra. Kde je ta hranice, kde končí hon za slávou a úspěchem? A kde začíná láska? Společně s tím se ponoříme do tvrdé dřiny, obětování a nastavení mysli, což k tomuto tvrdému sportu patří. Uvidíte kolik toho musíte obětovat pro 15 let slávy, než ve 30ti odejdete do sportovního důchodu.

Do čela autorka staví svou typickou hrdinku. Budete jí milovat i nenávidět současně. Bude dělat rozhodnutí, která se vám budou protivit. Bude bojovat jako lvice, aby si získala vaše sympatie. Její velkou součástí jsou Argentinské kořeny, které vás taktéž budou celým příběhem provázet. Španělské výrazy tvoří nepřekonatelnou atmosféru příběhu, ale zároveň je to často „too much“. Od „sem tam„ nějaké fráze se dostává až k celým rozhovorům pouze ve španělštině, které prostě bez překladače nedáte. Jedině pokud se španělsky učíte. Mně osobně to čtení komplikovalo a znepříjemňovalo - nechci brát každých pár stran do ruky překladač.

11.03.2024 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Pokud máte možnost, zvolte si tento příběh v audioverzi. Hlas Pavla Soukupa dodává příběhu neskutečnou atmosféru a ještě více posiluje celkové pocity z knihy. Ta už sama o sobě zpracovává velmi silný a komplikovaný příběh, což vám ani anotace neprozradí.

Příběh je to pravé nejen pro milovníky hokeje (kterého si tam užije na každé stránce plno), ale především pro fanoušky silných a neodkladatelných příběhů, které vás i přes těžké téma naprosto pohltí. Sama toho o hokeji vím jen málo. ale příběh jsem si (včetně hokejových scén) užila na maximum, protože má silnou atmosféru a ještě silnější poslání.

Zpočátku se příběh hodně točí v kruzích, opakují se stejné scény a stejné fráze. Právě tahle část příběhu způsobila, že jsem jej téměř odložila. Vyplatilo se vydržet, protože zhruba od poloviny získává příběh neuvěřitelný spád způsobeným jedním jediným zvratem. Bylo mi zle, bylo mi úzko a cítila jsem neuvěřitelnou zlost při představě ne toho, že se tohle stává, protože ono se to stává. Ale protože se k tomu okolí staví takovým způsobem. Pokládají nevhodné otázky a viníka už defacto mají jasného ještě předtím, než něco vypustíte z úst. Zoufalství, bezmoc - opravdu hodně silné vyprávění.

Překvapilo mě, kolik postav a osudů se v příběhu nachází. Nevěřila jsem, že se do jednoho zvratu zaplete tolik lidí, přičemž to všechno vzniklo jen mezi 2 postavami. Nakonec v tom bylo zamotané celé město. Zpočátku to byl jeden velký chaos, ale díky rozličným charakterům je možné postavy skvěle rozlišovat a zařadit. Medvědín je samo o sobě extrémně charakterní město, ve kterém všemu a všem vládne hokej. Mimo toho ale také láska, přátelství a soucit.

Opravdu moc doporučuji!

05.03.2024 4 z 5