Nel.K. Nel.K. komentáře u knih

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Silný příběh vyvolávající velmi silné emoce po jeho dočtení. Pravdivý, veselý i smutný jako sám život. Cognetti dokáže přesvědčivě vylíčit osamělý způsob života, stejně jako setrvání v rodině a přednést čtenáři všechna úskalí i radosti plynoucí z obojího. Přátelství Bruna s Pietrem (Beriem) mi připadalo jako něco dnes již neexistujícího a přesto tak nesmírně skutečného, až jsem se místy přistihla, že jim ho snad i závidím. Nádherná knížka, doporučuji!

23.08.2018 5 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Celou dobu jsem si říkala, že se autor hodně inspiruje u Harryho (malé olomoucké Bradavice bez výuky kouzel s partičkou teenagerů namísto dětí a tramvaje místo vlaku), Narnie (Almara) a to s tou plísní ve městě mi připadalo jako vytržené z Všemi dary obdarovaná. Brala jsem to lehce skepticky.. Ale autor překvapil - jména i charaktery postav postupně začaly dávat větší smysl a na závěr docela nečekaný a dost dobrý konec, takže pro mě spokojenost. Na to že je to autorova prvotina, docela dost dobré..

21.08.2018 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Pokud vás vyprávění donutí mít strach navštívit nějaké místo, je to podle mě velmi dobře předané vyprávění. A já osobně, bych se nyní vydat na Tribeč bála. Ať už je to fikce, nebo přehnaný úsudek pomatené (sjeté) duše, Karika to dokázal předat tak, že po celou dobu čtení mi to připadalo skutečné - hororové ani moc, ani málo, spíše tak, jak by to mohlo být, být to reálné.
Tak kdy se podle toho něco natočí? Strčilo by to do do kapsy možná leckterou přehnanou Ameriku..

02.08.2018 4 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Gaiman vzal příběh, který jsme všichni mysleli, že známe, dvakrát s ním zaštěrchal, třikrát ho otočil a to co nám nakonec ukázal, bylo naprosto super! :) Velmi krátké a přesto tak dobré. A i když se zaměřil na ty nejklasičtější příběhy, tu jeho verzi si rozhodně budu pamatovat.

A Riddellovi ilustrace? Musela bych použít všechny superlativy, abych vyjádřila jak moc celou knížku podrhly a jak se do ní hodily. Balzám pro oči.

Celá tahle kombinace prostě stojí za to!

30.07.2018 5 z 5

Jablečný koláč naděje Jablečný koláč naděje Sarah Moore Fitzgerald

Jako převážná většina komentujících, jsem si knížku koupila kvůli obalu (+ dopomohly procenta zde udělené). I tak jsem se do ní pustila bez větších očekávání a o to víc jsem byla překvapena. Přestože se jedná opravdu o typickou YA literaturu, určitě nejsem jediná (téměř) třicátnice, co z ní byla nadšená :). Hlavním postavám život servíroval jednu nepříjemnost za druhou, přesto to na mě celé nakonec působilo velmi pozitivně, jakoby ze všeho plynula taková lehce servírovaná moudrost, poučení. A můj největší oblíbenec? Jednoznačně pan Barney - dědu, který by takto naslouchal mladým lidem, by ve svém okolí uvítal každý z nás. Doplněno o koláče, sečteno, podrhnuto, rovná se fajn četba na jedno odpoledne třeba i pro ne-YA čtenáře ;).

23.07.2018 4 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Příjemné, víkendové čtení pro holky, přesto na mě místy až moc naivní. Na druhou stranu některé pasáže mě docela překvapily - třeba ta o výpravě a pobytu v Keni, takový zážitek jsem autorce místy opravdu záviděla a vůbec bych neřekla, že je něco takového pro ni. Takže v tomto ohledu příjemné překvapení a celá tato část (hlavně ta s návštěvou sirotčince) se mi moc líbila. Hodnocení mi ale shazují přeslazené pasáže o svatbě, díky kterým jsem pomalu měla problém se k celé té Africe vůbec prokousat. Kdo ale čte Terčin blog, knihu by si určitě měl přečíst, je to taková pohádka pro velký holky s pěknými popisy Norska a místních zvyků, jak autorka sama mnohde uvádí - takové čtení ke kakau se šlehačkou :)

23.07.2018 3 z 5

Národ Národ Terry Pratchett

Rozesměje, rozesmutní, donutí vás přemýšlet, zasnít se.. a k tomu všemu bude možná tato kniha navždy patřit do vaší soukromé škatulky, kde jsou jen ty nej knihy, tak jako to s ní mám teď já. Nemám co bych vytkla, moc jsem se s Mauem a s přízračnou dívkou bavila..

10.07.2018 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Velmi dobré, velmi lidské, velmi lehce čtivé. Mé první setkání s Murakamim a hned se vydám za dalším.
Celé je to trochu jiné, než cokoli, co jsem dřív četla, ale asi právě proto se mi to líbilo.
Nicméně nebýt v tak dobrém psychickém rozpoložení, nevím, jak by na mě melancholičnost prostupující celou knihou, působila. I tak ode mě plný počet hvězd, jednou ráda přečtu znovu..

09.07.2018 5 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Zajímavé čtení, ze kterého se dozvíte o G. Orwellovi mnohem víc, než Vám kdy na školách mohlo být sděleno. Část jeho biografie, kdy pobýval v Paříži a potýkal se s velkým nedostatkem a následnými zkušenostmi s podřadnými prácemi v gastronomii, mě bavila, protože jsem kdysi sama podobnými zkušenostmi prošla a mohla jsem se bavit i tím, jak málo se za ta léta změnilo (nemám tedy na mysli tu šílenou bídu, spíše rozpor mezi tím, co vidí zákazník a tím, co se děje za " oponou").

Jeho měsíc trvající zkušenost s tuláctvím v Londýně už potom tak zábavná nebyla, sonda do opravdového života na dně - nic co by si člověk mohl chtít prožít.

Celkově knihu hodnotím velmi kladně, autorova prvotina byla čtivě napsaná a popisy míst mě tam v představivosti doslova vtáhly..

13.06.2018 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Díky červnové audioknižní příloze časopisu Pevnost Plus, se mi dostalo do rukou mé první postapokalyptické zombie čtení (nebo spíš poslech :) ).
Začátek příběhu odsýpal pomalu a zdál se mi místy přitažený za vlasy, ale když jsem přišla na to, proč se s dětmi jedná tak, jak se s nimi jedná, změnila jsem názor a naopak mi vše přišlo velmi promyšlené. Potom už celý děj chytil ten správný spád.
V průběhu příběhu autor čtenáře dobře obeznámí se vším, co a proč se stalo.
Mně se líbila celková promyšlenost příběhu, neokoukaný děj, ale nejlepší na tom celém byl konec, nečekaný a velmi odlišný..

11.06.2018 4 z 5

Diamantový věk Diamantový věk Neal Stephenson

Podobnou dobu tu máme už dnes - je stále častější vše vyrábět synteticky, spíše než původní cestou, z původních materiálů. Sice na to nemáme zatím žádná KáHáčka, ale vsadím se, že za pár generací budou naše děti koukat na židli z opravdového dřeva stejně jako Nell na tu, v domě u strážníka Moorea. Mám moc ráda podobné knihy, tohoto žánru, protože člověk nikdy neví, co budoucnost přinese a je zajímavé vidět možnosti. Konkrétně v Diamantovém věku se mi také moc líbila celá ta výchova dítěte pomocí interaktivní knihy, která se přizpůsobuje jeho potřebám - je to svěží téma, provádělo nás a rozvíjelo tu krásně celý děj. Diamantový věk byla má první kniha od Neala, ale určitě hodlám doplnit také o Sníh.

21.05.2018 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Letošek se nese v duchu změn, takže mám "naordinovaných" hned několik detektivek. Ve službách zla je mojí naprosto první (ever), přestože se jedná o poslední díl z trilogie :). Naštěstí znalost předchozích dvou dílů nebyla nikterak nezbytná (podle mého názoru,ostatní třeba vyvrátí) a se Strikem i s Robin jsem se docela rychle sžila. Čtení to bylo zajímavé v mnoha ohledech a absolutně bych neřekla (kdybych si to měla spojit sama), že by mohlo pocházet s Harrym z jednoho pera. Rowlingová je opravdu nevyčerpatelná studnice příběhů z naprosto odlišných světů.

Ze začátku mi trochu vadila neustálá plačtivost Robin (nemyslím tím jen vyšponované situace s uříznutými končetinami), ale ke konci knihy si svoji reputaci napravila. A Strike? Ideální muž (snad i tím, že ho vymyslela žena) :).

Určitě dám šanci i předešlým dvěma dílům..

28.03.2018 4 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Velmi lehce čtivá kniha o tom, jak se mladá dívka plná snů o budoucím, krásném životě, střetne s krutou realitou. Perfektně vykreslené prostředí té doby, detailně promyšlené charaktery jednotlivých postav a spousta nečekaných zvratů, mě dovedly na konec knihy téměř v okamžiku. Stanice BBC natočila podle knihy dvojdílnou minisérii (2017), ke které jsem zatím neměla šanci se dostat, ale ráda bych pro ostatní uvedla jako typ, protože podle zahraničních ohlasů jde o velmi věrné zpracování předlohy. Kvůli nevyřčeným otazníkům kolem miniaturisty ubírám jednu hvězdu, celkově se mi ale kniha opravdu líbila.

28.03.2018 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Propracované dílo, myšlenka detailně vyladěna, přikláním se k názoru, že celkově je dílo určeno hlavně ženám (mají-li v oblibně dystopická témata). Tísnivé popisy prolínajících se událostí před a po nastolení Gileádu a detailní vykreslení pocitů jedné ze služebnic na mě zanechaly zvláštní, tíživý pocit.
Závěrečné vysvětlení toho, jak se to celé s nastolením tak fanaticko-nábožénského, totalitního režimu událo, opravdu pramenilo z velmi aktuálních problémů, až z toho člověku přechází mráz po zádech.
Poslouchala jsem jako audio, v dohledné době určitě zkusím i seriál.

21.02.2018 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Já tedy první viděla celý seriál a teprve teď začínám postupně číst knihy a nevidím v tom žádnou nevýhodu, ba naopak. Člověk se díky tomu opravdu perfektně vyzná ve všech postavách a i přesto zůstává dostatečný prostor pro fantazii, v knize je vše opravdu nádherně vykreslené. Nerozumím tomu, jak jeden člověk může vymyslet celý svět, kde má všechno a všichni svůj význam a kde každičký detail ovlivňuje v různých časech dějovou linku, klidně s odstupem několika knih. Nemám ráda přehnaný hype kolem čehokoli, proto jsem ješte loni o GoT nevěděla téměř nic, potom jsem ale změnila názor a rozhodně jsem neprohloupila.. Knihy i seriál jsou úžasnými díly, doporučuji obojí, v libovolném pořadí. Toto by dnes měla být povinná četba.

15.02.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Světová klasika, která stojí za přečtení. Zrcadlo společnosti zformované do krátké přesto naprosto výstižné knížky, která se mně osobně moc líbila. Určitě brzy sáhnu i po další knize Pana spisovatele G. Orwella.

05.02.2018 5 z 5