Naďa2411 Naďa2411 komentáře u knih

Dva mlýny Dva mlýny Vlasta Javořická

Další přečtená kniha od mé oblíbené spisovatelky. Kdysi rodinné štěstí, ale velká starost měl ten, kdo vlastnil mlýn. Zaručil potravu, bydlení oproti velké celodenní dřině. Tenkrát byly dva mlýny se jmény Nouzov a Závist, není lehké určit, kde vládla zlá lakomá macecha, a kde se ubydlela láska. Osud zamíchal karty a obyvatelé mlýnů se setkávají v dobrém i ve zlém. Autorka opět krásně popisuje místní kraj na Vysočině, bohužel i příroda umí nečekaně zasáhnout. Kniha je útla, dobře se čte, oddychovka z vesnického prostředí.

04.02.2024 5 z 5

Návrat času Návrat času Alexandra Ripley

I já to vzdávám už na 65. straně. Ztrácím se v čase, ději, pochopení....Nedočteno.

02.02.2024 odpad!

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Tato kniha byla povinná četba k maturitě, nyní jsem si jí připomněla v aknize. Autor má bohatý slovník a dobře se poslouchá toto nadčasové dílo. Dříve si moc ženy nemohly tak moc "vyskakovat", jako hlavní hrdinka Kateřina. Určitě její vlastnosti zná každý: velmi hubatá a panovačná. Má sestru Biancu, která je protipólem. Jejich otec si klade podmínku, ač se o hodnou a milou Biancu uchází více nápadníků, nemůže si nikoho vzít, dokud se nenajde manžel pro Kateřinu. Kniha je známá i jako rozhlasové zpracování v divadlech bývá na programu po dlouhá léta. Autor užívá hovorovou řeč, možná i proto se dobře čte. Doporučuji, toto dílo určitě by mělo být stále povinnou četbou.

02.02.2024 5 z 5

Vánoční stromeček Vánoční stromeček Ondřej Kalivoda

Nejdříve chci i tady poděkovat spisovateli za knížku, kterou mi osobně poslal s věnovánim. Moc si toho cením a vážím. A teď ke knize, která je plná adrenalinu. Při čtení jsem měla pocit, že jsem s touto partou, jsem mladá, odvážná plná očekávání a nevěřím, že se může něco stát. Díky knize jsem se vrátila o pár let zpět, jako účastníci této knihy jsem byla s nimi na vodě a prožívala pocit: jsem dospělá, bez rodičů, jsem se svou partou. Tak jako je v knize i já jsem byla u kartářky a poodhalila mi můj osud. Zda se náplní u postav této knihy nebudu prozrazovat .... Knížka se pěkně čte a opět se u mě potvrdilo, že něco je mezi nebem a zemí, já osobně totiž tyto vjemy vnímám velmi citlivě, takže autor se trefil do "mého vkusu". Doufám, že bude brzy další kniha s tímto tématem, moc se těším.

02.02.2024 5 z 5

Waterloo po česku Waterloo po česku Vít Olmer

Překvapuje mě, že kniha stará přes 20 let tu nemá žádný komentář. I v mé knihovně si ji dosud málo čtenářů půjčilo. Nejsem televizní fanoušek, takže autora a známého režiséra moc neznám. Ještě že na konci knihy je seznam jeho tvorby, ano pár filmů jsem viděla. Kniha je vlastně tvorbou zatím autorova poslední filmové verze. Obsahuje povídky, jak píše sám režisér, ze života. Námět čerpal ze svých tří manželství. Nejvíce se mi líbila povídka Svatozář a Bílá punčoška. Mezi jednotlivými povídky je interview s herci, kteří ve filmu hráli. Za mě kniha průměr.

01.02.2024 3 z 5

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Ač nemám sci-fi ráda, čtenáři a čtenářky, toto byl mrazivý a dechberoucí poslech aknihy. Skupina mě provedla antarktickým světem, kde byl před milióny snad až i miliardy lety svět, který je nyní mrtvý, zato ponechává dosud děsivé hrůzy. Expedice objeví, co dosud nebylo objeveno ani v lidské fantazii. Tady se spisovatel opravdu "vyřádil". Tento horor bych nechtěla na vlastní kůži zažít. Moc pěkně popsané, skutečně jsem měla pocit, že jsem členem týmu a naplňuji poslání tohoto projektu objevit dosud nepoznané.

01.02.2024 5 z 5

Hodina čarodějnic II. Hodina čarodějnic II. Anne Rice (p)

Talamasca tajná síť, která sleduje jakékoliv zdroje, informace o čarodějnictví. Jedním z nich byl Petyre, který vypráví příběh o rodině Mayfairů hlavně o ženách. Kniha v první třetině mě bavila, mělo to správný čarodějnický spád a vzlet, pak ale se začal rozebírat rodokmen Mayfairů, měla jsem v tom velký zmatek, přestalo mě to bavit.

31.01.2024 2 z 5

Vojtíšek Vojtíšek Lubomír Jaroš

Tato akniha mě nebavila, chtěla jsem pokračovat v další knize tohoto autora. Dětské pohádky se mi nelíbily, třeba jsem na ně už "moc dospělá". Tyto pohádky jak se říká : nemají hlavu ani patu. S předešlou knihou se nedá porovnat.

31.01.2024 1 z 5

Vojtíškova dobrodružství Vojtíškova dobrodružství Lubomír Jaroš

Od spisovatele se mi líbili knihy pro dospělé čtenáře a touto aknihou jsem chtěla "ochutnat" knihu pro nejmenší. Opět mě autor nezklamal. Krátké povídky na dobrou noc, jsou miloučké a hezoučké.

31.01.2024 5 z 5

Obraz Jana Palatáče Obraz Jana Palatáče Lubomír Jaroš

To byl krásný poslech. Akniha plná citu, něhy, pohlazení, touhy, očekávání. Bývalý známý malíř Jan tráví podzim života ve své chatě bez elektriky, bez vody..... Občas ho navštíví přítel básník Libor. Finanční situace malíře donutí prodat svůj oblíbený obraz s názvem "Žena" - jedná se o ležící akt ženy jako roční období. Obraz měl pro malíře velkou osobní cenu. Zástupce Milady majitelky galerie ihned vyplácí zálohu a obraz půjde do aukce. Libor napomůže osudu, aby se v galerii setkal malíř s majitelkou. I když se tomu tak bohužel nestane, je v galerii odhaleno nejedno tajemství..... Obálka se povedla, pochopí každý, kdo alespoň trochu maluje. Knihu doporučuji.

30.01.2024 5 z 5

Kuchařka kačera Donalda Kuchařka kačera Donalda Walt Disney

S touto kuchařkou peču už dlouhá léta. Spokojenost a věrnost každý rok hlavně o vánocích.

27.01.2024 5 z 5

Kdo jsem Kdo jsem Bohumil Hrabal

Zpočátku mě kniha bavila, jak spisovatel popisuje své hříšné mladí, pak jsem se už nudila a přiznám se, že jsem hodně přeskakovala text. Není v knize přímá řeč, nikdy mi připadalo, že autora napadla nějaká myšlenka a pak nová a další nová. Místy pak nedokončené. V knize jsou velmi malá písmena.

27.01.2024 2 z 5

Jakub a jeho pán Jakub a jeho pán Milan Kundera

Já se také přidávám k předchozím čtenářům, tato akniha v podobě rozhlasové hry mi nesedla. I sám autor vlastně v této knize o osobě "pochybuje". Rozhovor dvou mužů o ženách.

26.01.2024 odpad!

Veselé paničky Windsorské Veselé paničky Windsorské William Shakespeare

Hlavní osoba Falstaff poslal stejné milostné dopisy paní Vodičkové a Hruškové. Tlustý, starý, naivní, lakomý svůdník Falstaff musí být potrestán a obě ženy vymýšlí léčku. Aknihu jsem si poslechla v rozhlasové hře, smála jsem se od začátku do konce. Hlavním tématem je žárlivost mužů obou dam.

26.01.2024 5 z 5

Hříčky o královnách Hříčky o královnách Oldřich Daněk

Akniha poslechnuta jako rozhlasová hra a vůbec se mi nelíbila. Děj o královně Kateřině Veliké. I když mám historii ráda, toto mi nesedlo.

25.01.2024 odpad!

Lavina Lavina Blaga Dimitrova

Adrenalinovou aknihu jsem si poslechla v podobě rozhlasové hry. Mladí zkušení horolezci se vydají v horském masívu Pamír v prosinci za svým snem. Skupinu nezastaví nový sníh ani silná vichřice . Mění se cíl - není již dojít na konec trasy, ale překonat sám sebe. Vnitřní strach oproti neústupnosti se přesouvá na každého jedince. Vedoucí skupiny volá: "Pozor lavina". ..
Kniha se mi líbila, ač mám ráda adrenalinové sporty, toto bych nikdy nepodstoupila. Ale chápu jít za svým snem - svobodou. Doporučuji ke čtení, pak každý pochopí, proč horolezci stále riskují.....

25.01.2024 5 z 5

Pracka v láhvi Pracka v láhvi James Hadley Chase (p)

V této aknize je hlavní postavou Julie, které zemřeli při náletu rodiče. Žije v Londýně, po válce byla zaměstnaná jako pokladní v kavárně, kde dopoledne uklízela , večer brala kódované vzkazy, v podivném utajované podniku pro majetné pány. Poté byla zapletená do obchodu s drahými prsteny. Pak je doporučena jako služebná - špeh, i když tuší, že jde o nekalé zaměstnání. Domácí je pěkně přísná a její muž je velmi bohatý. Julie má za úkol zjistit přístup do trezoru. Julii je nabídnuta velká renta za mlčení u tajemství, které zjistila u manžela panovačné dámy. Záleží na Julii jakou cestou se vydá. Příjemná akniha s detektivní zápletkou, ve které chamtivost, sobeckost a naivita nejsou hlavní postavě - zlatokopce cizí. Místy se v knize děj vleče, ale po vraždě a jejím vyšetřování se to trochu rozjíždí, přesto se mi kniha velmi líbila.

25.01.2024 5 z 5

Na pouti Na pouti Vlasta Javořická

Zrada vlastní sestry je tématem první povídky. Ve druhé autorka popisuje život chudého a ošklivého chlapce. Ve třetí povídce jsem se dozvěděla, co znamená pořekadlo: třťinu nalomenou, nedolomte a v poslední čtvrté, jak dopadnou vdavky mladé dívky, kterou vychovávala zlá babička. Milostné povídky jsou ze života vesničanů na Českomoravská vysočině, z období první světové války. Škoda jen, že se spisovatelka nedožila jejich vydání. Dřívější život na venkově si můžeme připomenout, od mé oblíbené spisovatelky. Určitě doporučuji.

24.01.2024 5 z 5

Dům u veselé slzičky Dům u veselé slzičky Vladimír Thiele

Knížku jsem našla u babičky, nejdříve mě překvapilo, že zde na DK má pouze dvě hodnocení. Buď kniha povídek pro děti nebyla známá, nebo není oblíbená. Za mě slabý průměr. Jsem zvyklá na jiný styl. Hlavním dějem jsou různé věci ze ztrát a nálezů, které ožívají . Rychle knížku vrátím.

23.01.2024 2 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

(SPOILER) Děj začíná vraždou. Pak pokračuje událostmi před 3 měsici. První půlku knihy vypráví Millia, která byla 10 let ve vězení. Jediným majetkem je auto a právě je vyhozena z baru, kde pracovala. Uvítá možnost pracovat jako služebná - pomocnice u Winchesterových. Nina má velmi rozmazlenou dceru a brzy se objeví nenávist mezi ženami. Vztah u manželů Niny a Andrewa začína upadat.....Tady se děj dal předvidat, byla to taková oddychovka....A teď nastává velky zvrat....v druhé půli vypráví v ten samý čas před pár měsíci Nina. Z knihy se stává psychotrihler ...Nina popisuje, jak poznala manžela a co pak následuje.... je napínavý příběh jednoho bezzubého psychopata. Kniha mne zaujala velmi pěknou obálkou, obsah su budu dlouho pamatovat. Autorka píše v krátkých kapitolách a používá hodně přímou řeč, což mi vyhovuje. Toto dílo si určitě zaslouží vysoké hodnocení na DK.

23.01.2024 5 z 5