Dva mlýny

Dva mlýny https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25782/dva-mlyny-25782.jpg 4 33 9

Román Dva mlýny, kterým se knihy Vlasty Javořické – po nuceném odmlčení – před lety vracely na knihkupecké pulty, si získal značnou popularitu. Důvěrná znalost života na Vysočině, rodinné a milostné konflikty, sousedská pomoc i závist, citlivé vnímání přírody i smysl pro romantičnost – to vše činí z vyprávění víc než pouhé poutavé čtení, jímž ovšem Dva mlýny jsou také.... celý text

Naďa2411
04.02.2024 5 z 5

Další přečtená kniha od mé oblíbené spisovatelky. Kdysi rodinné štěstí, ale velká starost měl ten, kdo vlastnil mlýn. Zaručil potravu, bydlení oproti velké celodenní dřině. Tenkrát byly dva mlýny se jmény Nouzov a Závist, není lehké určit, kde vládla zlá lakomá macecha, a kde se ubydlela láska. Osud zamíchal karty a obyvatelé mlýnů se setkávají v dobrém i ve zlém. Autorka opět krásně popisuje místní kraj na Vysočině, bohužel i příroda umí nečekaně zasáhnout. Kniha je útla, dobře se čte, oddychovka z vesnického prostředí.

Isew
01.05.2023 4 z 5

Dva mlýny - Nouzov a Závist. Příběh z dob dávno minulých, tak jak je u Vlasty Javořické zvykem. Dva mlýny poznamenaly osudy mnoha lidí. Pozitivně i negativně. Hospodařit a starat se o mlýn nebyl žádný med. Příjemný příběh zakončený naprosto věcným konstatováním, že potomci našich hrdinů na mlýnech už nehospodaří, neboť jim byly v rámci násilné kolektivizace znárodněny. Neskutečný pocit marnosti a zmaru. Málokterý majetek opečovávaný generacemi, přežil kolektivní socialistickou správu nýmandů.

Monike
24.01.2023 5 z 5

Jako vždy autorka nezklamala :-).

NymphMaeve
01.09.2022 4 z 5

Po chvíli s jiným žánrem jsem opět zatoužila po příběhu z pera paní Javořické. Výběr padl na tento titul a musím říct, že pro oddech to pravé. Příběh je trochu obsáhlejší než u většiny jiných knih Vlasty Javořické a byla jsem tomu ráda, krásně jsme mohli sledovat osudy několika generací na dvou mlýnech - Nouzov a Závist. Velice se mi to líbilo, bylo tam vše - láska, závist, popisy prostředí, smrt, zvraty, prostě vše, co od podobných románů očekávám a to vše jsem dostala. Četla jsem už i poutavější a čtivější romány od autorky, ale tento jsem si velmi užila.

alnahu
17.08.2021 4 z 5

Další čtivý román že statré doby v kterém nám autorka odkryje příběh lásky,mravní čistoty ale i závisti a pokrytectví.

knihomolka1197
03.12.2020 5 z 5

Jeden z dalších krásných románů paní Javořické. Už jsem kdysi dávno tento román četla, ale po letech jsem si jej s chutí přečetla ještě jednou.

helenkan
13.04.2018 4 z 5

Moc pěkné vyprávění o životě z doby,kterou si nedokážeme představit. A je dobré si jí připomenout. Jen lidi jsou stále stejní hodní, zlí, závistiví, naivní atd.
,,A tak se vdala na mlýn v Jezerné,na ten starý Nouzov,který se jí stal od té doby domovem,a to vskutku domovem hostinným a drahým. Byli mladí,do sebe zamilovaní a měli tu milost,že si to uměli říkat,nešetřili projevy lásky,a to nedovedou všichni lidé,kteří jsou často zevšednělí prací a stydí se za něžné projevy a za krásná slova."
Krásně napsané a pravdivé.

modranka
02.12.2013 3 z 5

Dej románu sa vracia do predvojnového obdobia, sčasti zasiahne rodiny aj I. svetová vojna. Rodinné príbehy sa odvíjajú pomaly, plynule, bez zvyčajných dramatických emócii. Je to akýsi prierez dvomi až tromi generáciami dvoch rodov z dvoch mlynoch posadených na jednom potoku. V príbehu bol dobrý potenciál na rodovú zápletku, ale autorka sa rozhodla písať všetko tak akosi s dobrým pohľadom a dobrým koncom.
Ešte aj intrigy nakoniec vyzneli dobre.

kika 13
02.04.2013 4 z 5

Pěkně čtivý oddychový román pro ženy.

venkovské romány

Vlasta Javořická