n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Ve třicátých letech v Ružomberoku parta studentů tráví svůj bezstarostný čas, kdy hlavně Karel a Viktor jsou dva nerozluční přátelé. Pohoda studentského života naruší tragická událost a jejich cesty se rozdělí. Viktor prchá do Ameriky a Karel odjíždí s rodiči do Německa, aby studoval na lékaře. V Německu se k moci dostává Adolf Hitler a pro všechny se život mění. Ani jeden z přátel netuší, že se jejich životy znovu propojí, natož to, že by se stará parta mohla znovu sejít pohromadě za dramatických událostí. Skvělý román Jozefa Kariky, který rozvíjí tragický příběh o přátelství, zradě a vykoupení. Výborně popsané charaktery postav, které se mění v průběhu doby, vlivem událostí a díky osobnímu přesvědčení ve víru ve spravedlnost, rasovém očištění světa či touhy po lékařském výzkumu. Pro mě velmi příjemné překvapení, neboť do této doby jsem od Jozefa Kariky četl pouze jeho hororové příběhy. Tímto románem dokazuje, že je naprosto všestranný spisovatel.

Věrnost je moje čest - to nebyla jenom fráze, skutečně tím heslem žili, ani teď, v nejtěžších chvílích, se nevzdali ideálů.

06.03.2024 5 z 5

Zdravý nemocný Zdravý nemocný Molière (p)

Divadelní hra, ve které Argan podléhá přesvědčení, že je těžce nemocný a svým chováním tyranizuje hlavně svou dceru, kterou chce provdat za synovce svého lékaře. Ovšem to by zde nesměla být služka, která má skvělý plán, jak svého pána probrat z hypochondrie. Notoricky známá hra, která ač byla napsána r.1673 je dodnes aktuální a stále zábavná.

04.03.2024 5 z 5

Hostina pro vrány 1 Hostina pro vrány 1 George R. R. Martin

Cersei upevňuje moc a snaží se vládnou Sedmi královstvím. Ovšem paranoia a strach jí ovládá a tak nadále intrikuje v obavě o svou pozici. Další z pokračování famozní ságy, kdy přibývají nové postavy a dochází k dalším zásadním zvratům. Martin je prostě Pan spisovatel, který dokázal vytvořit obrovský a úžasný svět.

29.02.2024 5 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Z osudu rukou a vůle boží .... Nápis na domě, kdy nikdo netuší co znamená. Tragický osud jedné rodiny žijící v tomto domě. Jen oni věděli proč tento nápis vyvěsili na dům. Touha po pomstě, po nápravě spravedlnosti, která člověku radost nepřinese. Skutečný příběh Josefa Marana a jeho rodiny z Třebíče, který je mrazivý do morku kostí. Při četbě této knihy na mě padala těžká deka. Tolik smutku a deprese na pár stránkách knihy, už jsem dlouho nezažil. Přesto výborně napsaný příběh, kdy částečně se zde mihne i Waldemar z neméně skvělé knihy Mluviti pravdu.

"Život není, co chceme, ale to, co máme a co vydržíme."

26.02.2024 5 z 5

Železná Sparta 130 let (1893–2023) Železná Sparta 130 let (1893–2023) Vítězslav Houška

Krásně sepsaná publikace, která vypráví o vzniku tohoto klubu v r.1893, který byl jako první fotbalový klub na území České republiky zde založen. Průřez jeho historií, první vyhraný zápas se Slávií, která hned první porážku neunesla a z porážky se stala remíza. Období, kdy se Sparta stala Železnou Spartou, její fantastické hráče Jandu Očka, Kolenatého, Peyra a hlavně Karla "Káďu" Peška. Vzpomínky na hráče tehdejší doby, hlavně Jaroslava Poláčka, jehož upřímná slova mluví za vše ...

Já miluji Spartu a v žádném případě nemám v úmyslu z ní někdy odejít. Ale měl bych návrh - když mi zaručíte pozici v prvním mužstvu Sparty, nevezmu za hru ani halíř, já totiž hraju fotbal z lásky!!!

A též na jeho smutný konec, kdy zemřel na akutní zánět ledvin ...

"Pochovejte mě ve sparťanském dresu a Sparťané ať mě odnesou"

A běžely další roky, kdy přišly úspěchy i pády, slavné i méně slavné zápasy a hráče na které by se nikdy nemělo zapomenout ať už to byli výše zmínění hráči, ale i Andrej Kvašňák, Venca Mašek, Honza Berger, Ivan Hašek, Pepík Chovanec, Horst Siegl či David Lafata a mnozí a mnozí další. Pochopitelně i slavné trenéry ať to byl Johny Dick, Václav Ježek, Dušan Uhrin, Víťa Lavička a mezi ně už se podle mě zařadil i Brian Priske. Ten kdo je opravdový fanoušek Sparty by měl znát její historii a tato kniha je opravdový skvost.

24.02.2024 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Drsný realistický příběh z protialkoholní léčebny, kde se léčí muži, ztracené existence, alkoholici. Každý začal pít kvůli něčemu či někomu jinému a vypráví autorovi své alkoholické eskapády.

Vzpomněl si na jedno eskymácké přísloví: Každý máme pro svůj život určený přesný počet tuleňů. Až ulovíme posledního, umřeme.

Velký respekt před autorem, který se nebál popsat své zážitky z protialkoholní léčebny a postavit se čelem svému velkému problému. Věčný boj s černým drakem a odvaha se mu postavit.

Já jsem čistokrevnej alkáč, usmál jsem se.
A já nejsem úplně blbá. Už jsem viděl pár takovejch jakovy, co vyměnili jeden fet za druhej. Vy prostě neumíte bejt sami, jen sami se sebou.

Kniha, ač je hodně smutná a depresivní, přesto skvěle napsaná.

22.02.2024 5 z 5

Předehra k Nadaci Předehra k Nadaci Isaac Asimov

Na planetu Trantor přilétá mladý matematik Hari Seldon, aby na zdejší konferenci uvedl přednášku teorii psychohistorie, která umožňuje předvídat a řídit další vývoj lidstva. A tato přednáška změní vše, neboť tato teorie je předehra ke zrození Nadace. Já prostě sérii Nadaci mám moc rád, tudíž moje hodnocení je jednoznačné. Asimov se vrací na úplný začátek, kde vznikla myšlenka Nadace. Skvělý sci-fi román, který se sice lehce čte a neztrácí nic na napětí.

21.02.2024 5 z 5

Roboti a impérium Roboti a impérium Isaac Asimov

Dvěstě let po smrti detektiva Elijáše Baleyho opět svět stojí za rozcestí, kdy hrozí riziko zničení. Roboti Daneel a Giskard se snaží toto nebezpečí eliminovat hlavně tím, že na lidstvo by aplikovali První zákon robotiky. Skvělé zakončení této úžasné série, kdy opět v této knize nehledejte nějakou monstrózní akci, ale spíše sofistikované debaty o zákonech robotiky a chování lidstva. Asimov je prostě legenda sci-fi

18.02.2024 5 z 5

Sovák podruhé Sovák podruhé Slávka Kopecká

Druhý díl vzpomínek Jiřího Sováka. Vzpomínky na vojenskou službu, zájezdy s divadlem, filmy, na kolegy či na jeho milovanou ženu. Pohodové a milé čtení, které člověku vždy zlepší náladu, protože je psaný inteligentním humorem tohoto skvělého herce.

Žena je to nejkrásnější a nejužitečnější co příroda stvořila. Odjakživa mám nejradši mužský, který tohle respektujou. Žil jsem bouřlivě, zlobil, ale z téhle zásady neuhnul. Obdivuji ženy nejen pro krásné nemravnosti, ale naopak i pro čistotu, kterou do života vnášejí. Léta žasnu, jak dokážou chlapovi zpříjemnit život. Rád se pomodlím, měl jsem v tomhle směru štěstí ....

16.02.2024 5 z 5

Bouře mečů 2 Bouře mečů 2 George R. R. Martin

Druhý díl série Bouře mečů, kdy díl je opět plný zvratů a nečekaných situací. Robb Stark se ukáže jako zdatný vůdce a jako dovršení jeho úspěchů chce uzavřít sňatek, ale to byl nebyl Martin ..... Jon Sníh brání Zeď, při čtení cítíte ten prostupující chlad až do morku kostí. Stejně jako spalující horko u Daenerys a jejich nádherných draků. Úžasné epické dílo, které čtete jedním dechem a vždy na další straně se dočkáte něčeho nečekaného, co vás naprosto ohromí a vy se nemůžete dočkat dalšího pokračování.

14.02.2024 5 z 5

Bouře mečů 1 Bouře mečů 1 George R. R. Martin

Válka je v plném proudu a již nejde zastavit. Lannisterové sílí a podmaňují si okolní země. Jon Sníh připravuje na Zdi obranu před Zdivočelými a ve vzdálené zemi Daenerys sbírá armádu, aby si vzala zpět co jí patří. Její hlavní síla jsou její milovaní draci. Fantastická epická sága, kterou čtete jedním dechem, ve které se snoubí intriky, přátelství, hrdinství, ale hlavně nikdo si z hrdinů nemůže být ničím jistý.

12.02.2024 5 z 5

Golet v údolí Golet v údolí Ivan Olbracht (p)

Tři povídky o životě na Zakarpatské Rusi ve vesnici Polaně, kde v souladu se svým náboženstvím a zažitými zvyky žijí pospolu židé. Reálně nastíněný obraz života chudých i bohatých, dodržující pevnou víru v boha a tradic, kdy nikdo nic nikomu neodpustí, dluhy, smlouvání, pomluvy, odpor ke gójům, všemu nežidovskému, závist a vzájemná nenávist mezi rodinami. Příběhy jsou poeticky laděné, krásně vypodobněná vesnice i okolní příroda, toto vše dodává knize tu správnou atmosféru. To jak místní židé vnímají svou víru je nejvíce poznat v poslední povídce O smutných očích Hany Karadžičové. Nechybí zde ovšem klasický židovský humor a vtipy, které mám moc rád a ve kterých se snoubí životní pravdy.

"Víte co je sionista? To je Žid, který za peníze druhého Žida posílá třetího Žida do Palestiny".

09.02.2024 4 z 5

Jestli vůbec někdy Jestli vůbec někdy * antologie

Osm krátkých, o to silnějších a literárně skvělých povídek od našich nynějších slavných spisovatelek a spisovatelů, které se zabývají lidskými životy v době vlády jedné strany. Velice mě potěšila povídka od Michaely Tučkové, která se v ní vrátila do Bílé Vody či Michaely Klevisové, která popisuje dilema rodiny, která se poprvé ocitla na Západě zda emigrovat a opustit vše a všechny, kteří zůstali doma v Československu. Všechny povídky se mi moc líbily ač z většiny vyzařuje smutek, deprese a nelehký život hlavních hrdinů. Emočně nejsilnější bych uvedl ale dvě povídky a to Magdička a Kulka pro kluka.

07.02.2024 5 z 5

Stopa krve Stopa krve Adrian Doyle (p)

Lilith dál pátrá po Landruovi, který je ovšem obklopen svými věrnými upírskými otroky a není jednoduché jej dopadnout. Po minulém zklamání z předchozího dílu nechápu proč, ale vrátil jsem se k této sérii. Zbytečná ztráta času, zmatený děj, který přeskakuje mezi množstvím jiných osob v knize, hodně vražd a zabíjení, ovšem popsané dost jednoduchým způsobem. Pokračování této série je pro mě velké zklamání

06.02.2024 1 z 5

Na hranicích Nadace Na hranicích Nadace Isaac Asimov

Boj mezi oběma Nadacemi se blíží ke konci. Dva vyhnanci vyrážejí hledat důkaz o tom, že bájná Země skutečně existovala. Skvělé pokračování, kdy tentokrát se jedná o ucelený děj, místo v předchozích dílech skákání v čase. U Asimova nehledejte akční příběh, ale naopak skvělé dialogy a místy i filozofické hloubání. Moc se mi líbí popis občanů Nadace, jejich chování i to jak vypadá místní planeta. Prostě Asimov je mistr sci-fi

04.02.2024 5 z 5

Kniha pohádek Kniha pohádek Josef Štefan Kubín

Převyprávěné pohádky z Ruska, Polska, Rumunska a dalších zemí. Je v nich hodně poznat různé slovanské prvky, kdy některé z pohádek bych řekl, že jsou notoricky známé v Česku ač se jedná o pohádky z jiných zemí. Je psána nářečnou češtinou, která mi ovšem při čtení vůbec nevadila. Knize dodává tu správnou atmosféru krásné ilustrace Josefa Lady.

01.02.2024 5 z 5

Umění vládnout Umění vládnout Tomio Okamura

Je potřeba dopřát sluchu a názorů všem a proto jsem sáhl i po této knize. Pan Okamura zde nastiňuje svou vizi budoucnosti této země a své názory na politiku obecně. Za mě jedno velké klišé a podbízivé nápady, které chce slyšet každý občan této země, ale reálně z toho nevyplývá jak toho docílit, kde by se na tyto nápady vzaly peníze apod. Pana Okamuru jsem měl vždy za populistu, který má jen plno vágních řečí a tahle kniha mě v mém názoru utvrdila. Neříkám, že někoho nemohou jeho názory přesvědčit, ale mě tato agitační kniha ne.

31.01.2024 odpad!

Návrat do budoucnosti III Návrat do budoucnosti III Craig Shaw Gardner

Závěrečný děj této úžasné trilogie, kdy tentokrát doktor spolu s Martym se ocitnou na Divokém západě a opět usilují o návrat do své doby, ze které pocházejí. Kniha věrně kopíruje film a tudíž je neméně vtipná.

29.01.2024 5 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Advokátka Hannah odjíždí na dovolenou z Manchesteru do Irska do světoznámé kuchařské školy, aby se zdokonalila ve vaření. Čím víc poznává tuto zem, její překrásnou přírodu, místní lidi, tím víc zjišťuje, že do této doby nebyla v životě spokojená. Potká okouzlujícího muže Conora a její život se rázem změní. Knihu jsem přečetl na doporučení, tento druh románu opravdu není můj šálek kávy, tak proto mě zas až tolik nebavil. Což ovšem není chyba autorky, naopak čte se lehce, nádherný popis přírody v této krásné zemi a Dublinu, který miluju. Příběh je snadno předvídatelný, na můj vkus lehce naivní a méně ohňostrojů chuti by knize také prospělo.

Ne, nemůžeme za to, jak se cítíme, ale můžeme si vybrat, jak budeme reagovat.

25.01.2024 3 z 5

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

Pokračování v pátrání Trevizeho a Pelorata po existenci Země, kdy kdosi odstranil veškeré záznamy a důkazy o její existenci. Příběh je taková road movie po planetách, stupňované napětí, skvělé dialogy a hlavně vygradovaný závěr. Celou sérii Nadaci mám moc rád a tato kniha to důstojně zakončila.

23.01.2024 5 z 5