mythos91 mythos91 komentáře u knih

Mlsné medvědí příběhy: Vzhůru na pól Mlsné medvědí příběhy: Vzhůru na pól Tomáš S. Končinský

Krátké putování oblíbených postaviček Myšky a Nedvěda na severní pól na nanukovou párty. Kniha doplněna příjemnými ilustracemi. Vhodné pro menší děti začínající se čtěním (6-9 let).

18.04.2024 4 z 5

Stezka Českem: Nové příběhy Stezka Českem: Nové příběhy kolektiv autorů

Druhá kniha Stezky Českem jede dle osvědčené šablony autora - popis etap s daty a mapkou, vypíchnuta místa, která jsou v etapě nejzajímavější, rozhovory a příběhy stezkařů, vyprávění od Trail Angeles. Doplněno krásnými fotkami z míst ze stezky a podcasty. Nechybí ani humor a vtipné popisy. Zmínka a provázanost je očividná i na pořad Stezka Českem s Mirkem Vladykou běžící na ČT.

11.04.2024 5 z 5

Radosti zimy Radosti zimy Jeff Kinney (p)

Jak už naznačuje podtitul tohoto dílu (Radosti zimy), Greg vypráví o zimních radovánkách a jak si s kamarádem Rowleym užívá pouliční koulovačky a stavění iglú. Přečteno s dcerkou. Kniha se nám líbila.

02.04.2024 4 z 5

Hobit - komiks Hobit - komiks Charles Dixon

Dnes už světoznámý příběh hobita Bilba Pytlíka při jeho dobrodružném putování Středozemí. V této komiksové podobě byl příběh vhodně prostříhán, nicméně nechyběly žádné důležité události z původního vypravování. Kresby zpracovány velmi pěkně. Tuto klasiku jsem si v komiksovém podání patřičně užil i vizuálně.

26.03.2024 4 z 5

Síla je ve vás Síla je ve vás Louise L. Hay

Několik knih o seberozvoji jsem již přečetl, tahle kniha mne zaujala asi nejméně. Myšlenky pro sebeuvědomění a povzbuzení tu samozřejmě jsou, ale nedotýkali se mne tak, jako u jiných autorů zejména českých. Čtení neplynulo tak, jak bych si představoval pro plnohodnotný zážitek a radost ze získaných informací. Byly i pasáže, se kterými jsem se neztotožňoval a moc mě tedy neobohatily.

14.03.2024 3 z 5

Znamení hada Znamení hada Hana Marie Körnerová (p)

Pokračování nelehkého osudu Celine de Monneret bylo velmi povedené. Řekl bych, že tento druhý díl byl i o něco lepší než první kniha. Opět není nouze o dramatické události a zvraty. Postav je více a propracovanější. K původním záporákům z klanu Borbollů, se kterými stojí Celine v křížku, se zde objevuje kořenářka Verna se svým synem Thierrym, kteří významně zasáhnou do Celinina osudu. Příjemný čtivý román.

11.03.2024 5 z 5

Znamení Jednorožce Znamení Jednorožce Hana Marie Körnerová (p)

Pěkně čtivý historický román z 18. století z francouzského venkova. V příběhu dvojčat, jejichž cesty se na čas rozešly a později zase spojí nechybí dobrodružství, intriky, ale ani romantika. Děj příběhu se četl velmi lehce a čtenář nemá čas se nudit. Dle jiných románů autorky tato kniha na mě nepůsobila tak beznadějně a drsně jako jiné. Vhodná četba na „vydýchání“ zejména po hůře stravitelných knihách. Hned navážu na druhý díl Znamení hada.

23.02.2024 5 z 5

Inkvizitor Inkvizitor Bernard Cornwell

(SPOILER) Thomas z Hooktonu putuje středověkou Anglií a dále Francií a zažívá nová dobrodružství na pozadí stoleté války. Krom bitev se hlavní postava nevyhne ani mučícím praktikám kněze de Tailleburga, který se svým pánem prahne po svatém grálu a knize, jež by k němu měla dovést. Po zotavení se účastní bitvy u La Roche-Derrien, kde na straně Angličanů vítězí. Zdařilé vypravování o osudu jednoho lučištníka však nekončí, probíjet si svou cestu bude Thomas i v další knize „Kacířka“.

05.02.2024 5 z 5

Na spadnutí Na spadnutí Jeff Kinney (p)

Naše druhá kniha, kterou jsme s dcerkou o Gregovi a jeho rodině přečetli. Slabší díl. Gregova rodina řeší prodej domu, stěhování a nebo to vše neklapne a budou „jen“ rekonstruovat svůj dům

30.01.2024 3 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Poslechnuto v audioverzi. Po účasti Martiny Viktorie ve Star Dance jsem objevil i tuto knihu a osobnost i slovní projev paní farářky mne zaujal na tolik, že jsem si chtěl přečíst o čem vlastně kniha bude. Očekávání jsem neměl žádná, v podstatě jsem čekal, co vlastně kniha čtenáři sdělí. Objevují se v ní popisy cest na různé semináře, nebo setkání s papežem, itinerář běžného dne, myšlenky, které se svévolně honí autorce v hlavě a nebo náboženské popisy a myšlenky. Kniha mě až tolik nezaujala, právě pro náboženský základ. Jasně, tak autorka je přece farářka... :-) 2,5 *

30.01.2024 3 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Poslechnuto jako audiokniha, kterou velmi pěkně načetla v duchu tajemné atmosféry Petra Špalková. Hlavní postava Linda se dostává do malé vesničky v pošumaví, ve které dříve žila její babička. Několik náhod, popovídání s místními pamětníky a pátrání po rodinném tajemství může začít. Styl psaní autorky mi seděl, takže si budu chtít přečíst další její díla. V hledáčku už mám delší dobu detektivky s Bergmanem, takže o důvod víc vrhnout se na ně.

07.01.2024 4 z 5

I druhá kniha o rodině Smolíkových a jejich sousedech ze sudetské obce Skláře byla velmi čtivá. Doba nástupu komunistů k moci v čele s prezidentem Gottwaldem a víře obyčejných poctivých lidí, že se po válce konečně budou mít zase dobře. Nicméně komunistické praktiky jsou srovnatelné s gestapem a tak stíhá rodinu Smolíkových jedna tvrdá událost za druhou. Kniha nenechá čtenáře vydechnout a stále se děje něco podstatného. I když těch příkoří bylo až až, rozhodně se těším na závěr celé trilogie. Přijde mi, že se pan Javůrek posouvá ve své spisovatelské dráze kupředu tím správným směrem a tato kniha tak působí zase o fous propracovanější a komplexnější než jeho první díla.

02.01.2024 5 z 5

Samá voda Samá voda Jeff Kinney (p)

Přečteno s dcerou 8,5 roku. Příběh jak jela rodina hlavního hrdiny karavanem na dovolenou a zažívají nejrůznější lapálie. Vtipné příběhy doplněny trefnými komixovými obrázky. Naše první kniha o poseroutkovi. Jsme spokojeni, líbila se a jdem si půjčit další. :-)

18.12.2023 5 z 5

Emotivní příběh ze socialistických 80. let a osudu jedné mladé ženy. Vlastně i jejích blízkých osob. Ačkoli jsem po většinu času četby tohohle románu měl stažené hrdlo a necítil se komfortně, díky trpkostem zažívajících hlavní postavou Lindou, autorku musím vyzdvihnout.
Velmi dobře napsaná kniha o lidské síle, ztrátě svobody a dopadu socialismu nejen na hlavní postavu, ale na celou rodinu. Inspirováno skutečnou událostí.

07.12.2023 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Příběh byl velmi čtivý, jak je u autorky již pravidlem. Dokáže obratně popisovat jednotlivé události a kniha má tak ladnou čtivost a velký spád. Co mě osobně ale trochu vadilo je až příliš tvrdý úděl hlavních postav, kdy v předkládaném ději není nic moc pozitivního ani náznak nějakého světla na konci tunelu. Parádní čtivost vs příběhová beznaděj. Co s tím? Za mě trochu ubrat toho krutého osudu a lidské zlosti. :-) I tak hodnotím knihu jako zajímavou, která určitě stojí za přečtení.

29.11.2023 4 z 5

Vše vypije koala Vše vypije koala Alice Pantermüller

Kniha zaměřena na děti od 8 let. Tomu přizpůsoben text prokládaný obrázky a komiksovými bublinami, což kvituji pro udržení dětské pozornosti. Lenčiny příhody s kamarádkou Xeňou byli pro cílovou skupinu příjemným čtením a vhodným přivedením dětí učících se číst ke knihám.

21.11.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Po dočtení knihy jsem plný pocitů a emocí z toho, co vše se v příběhu odehrálo. Když se zamyslím, právě dočtená kniha obsahuje vše, co od dobré knihy očekávám. Hluboký příběh, dobře vykreslené postavy, zajímavé prostředí, vážnost, laskavost i skromnost obyčejných lidí, na druhé straně zákeřnost, bezcitnost, nebo nenávist osob, které ve válečném období mohli uplatňovat svou nenávist a mnohdy i zvrhlou povahu. Autor citlivě a nestranně popisuje jak problémy Čechů tak i Němců v té nelehké době. Pana Javůrka jsem si oblíbil již předešlými tituly, Chaloupkami a Nebem nad Perninkem, ale tohle byl TOP ve všech sférách.

17.11.2023 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Krátký mysteriózní příběh, který mi tak trochu připomínal Alenku v říši divů. Četlo se příjemně a lehce. Děj dokreslovaly krásné ilustrace německé výtvarnice Kat Menschik.

10.11.2023 4 z 5

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Čteno kvůli Čtenářské výzvě. Starý dobový jazyk byl pro mě poněkud těžkopádný a odváděl od plynulosti děje. Bohužel tato oceňovaná klasika není mou krevní skupinou. Takováto satira u mě ne e...

04.11.2023 1 z 5

Později Později Stephen King

Autor vybrán kvůli Čtenářské výzvě a musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen. King je skutečně mistr slova. Barvitý způsob jakým byl příběh vyprávěn a události popisovány dokáže vyždímat z fantazie čtenáře parádní obraz odehrávajícího se děje. Čtenářská výzva tak u mě plní svůj účel, a to přivést ke knihám a žánrům, které by si člověk sám nevybral. Myslím, že si budu chtít přečíst i další Kingova díla a nahlédnout více do autorova rukopisu.

03.11.2023 5 z 5