Monika1717 Monika1717 komentáře u knih

Vstup do ráje zakázán Vstup do ráje zakázán Jarmila Loukotková

Četla jsem před mnoha lety, dnes jsem si ji přinesla z knihobudky. Projela jsem stránky a příběh naskočil - dívka proti rodičům, autoritativní matka, otec s milenkou, společnost tzv. konzumní, láska a vzpoura. Problémy podobné jako dnes. Jen socialismus se vyměnil za něco jako kapitalismus.

Odměna Odměna Jarmila Loukotková

(SPOILER) Knihu jsem s mírným sebezapřením dočetla, už nikdy jsem se k ní nevrátila. Nejlepší je asi poslední část knihy, přála jsem mu to. Jinak je to takové vlažné, hlavní postava má problémy snad se vším, floutek, který chce přijít bez práce k bohatství. Takových je. Babka ho převezla. A kde byl klíč? To snad každý věděl než to dočetl.

31.05.2020 2 z 5

Doma lidé umírají Doma lidé umírají Jarmila Loukotková

Historický román z doby starověkého Říma, o fous horší než dílo Není římského lidu. Řím byl městem extrémů - jsi hodný, dobrý a živoříš nebo jsi bohatý, chamtivý, sobecký intrikán a máš se dobře. Tak trochu jako dnes, ne?

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Moje první setkání s J. Loukotkovou. Řím císaře Nerona a básníka Petronia. Intriky, vášně, vraždy, život ve starověku asi nebyl jednoduchý. Doporučuji všem, kteří mají rádi historii. Postavy, které skutečně žily, se mísí s postavami vymyšlenými. Dílo je poutavé, čtivé, rozhodně se nebudete nudit.

31.05.2020 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Stydím se za to, ale nemám pana Čapka ráda. Teda jeho díla nemám ráda, on jako člověk mi nic špatného neudělal. Až na dvě - Krakatit a Bílou nemoc. Tato díla / spolu s tvorbou pro děti/ mi učarovala. Krakatit jsem četla několikrát, vždycky mě ta kniha a postava inženýra Prokopa něčím fascinovala. Naprosto perfektně vykreslené postavy - Tomeš a Prokop, sobec na jedné straně a člověk osobně zodpovědný za svůj vynález na straně druhé. Prokop chce Tomeše zastavit, ale je pozdě. I my bychom měli někdy zpomalit.

Případ trhače jahod Případ trhače jahod Monika Feth

Je to taková jednoduchá detektivka, vybrala jsem si ji kvůli prostředí, které se v ní popisuje. Miluji jahody.Číst by ji mohly i starší děti / kdyby v dnešní době četly/. Žádný literární skvost. Odešla do knihobudky a druhý den byla pryč. Snad se někomu líbila víc než mně.

26.05.2020 3 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Knihu jsem četla před maturitou v rámci povinné četby. Strašně se mi líbila. Příběh plný lásky na jedné straně, na druhé boj s kamny, přírodou, nedostatkem financí, nepojízdným autem, rozpadajícím se domem. Já bych do toho nikdy nešla. Ke knize se ráda vracím. Doporučila jsem ji i několika známým.

Don Juan Don Juan Josef Toman

Historický román o hledání lásky. Napsáno českým autorem. Zaslouží si všechny hvězdičky. Mám v knihovně dokonce 2 vydání.

Po nás potopa Po nás potopa Josef Toman

Přečteno před mnoha lety, ale děj si pořád pamatuji.

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Knihu jsem přečetla, ale zdála se mi moc dlouhá, rozvláčná. Kdyby to nebyl pravdivý příběh, asi bych tomu nevěřila. Zamilovat se na dovolené do domorodce, vzdát se života v civilizaci, prodat majetek a odstěhovat se do Keni, vdát se za domorodce, porodit mu dítě, všude špatná hygiena, nemoci, hadi, hmyz. Nechápu. Asi to musela být opravdu láska jako trám.

24.05.2020 4 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

(SPOILER) Knihu jsem četla několikrát, ráda se k ní vracím už proto, že se Betty podařilo utéct od manžela a jeho rodiny. Smíšené manželství s muslimy je asi vždy problematické, protože sloučit rovnoprávně kultury asi nelze. Jeden vždy musí ustoupit, poslouchat a podřídit se. A muž to určitě nebude. Betty měla štěstí, lidé jí pomohli, dostala se domů i s dcerkou. Ale kolik je žen, které takové štěstí nemělo.

Uvězněna v rodné zemi Uvězněna v rodné zemi Katja Schneidt

Tuto knihu a jí podobné by si měly přečíst všechny ženy, které se chystají podlehnout uhrančivým očím cizinců. V podstatě stále platí , že když ptáčka lapají, ...... Však to známe. A není to jenom o tom, že se odstěhují a potom nemohou zpátky. I ve své zemi se mohou stát vězenkyní. Katja měla nakonec štěstí, pomohla jí matka, ale klid nebude mít asi nikdy.

23.05.2020 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Patřím ke generaci, která měla v učebnici dějepisu fotku J.V.Stalina přes celou stránku. Ve výtvarce jsme pravidelně kreslili Auroru a tanky Rudé armády osvobozující Prahu. Až do revoluce jsme sloužili velkému bratrovi. A potom se najednou ukázalo, že všechno bylo jinak. Inteligence, vědci, umělci a další nepohodlní po tisících zmizeli v pracovních táborech i s celými rodinami. V nelidských podmínkách živořili desítky let, pokud přežili. Jenom proto, že si to tak politikové diktátoři přáli. Je potřeba víc takových knih, aby si lidé uvědomili, jak je svoboda křehká.

23.05.2020 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Zámek Krabonoš je ve skutečnosti Bouzov, můj oblíbený hrad. Vždycky, když tam jedeme, vzpomenu si na film i knihu, která tvoří jeho věrnou předlohu. Kniha se mi kdysi moc líbila, perfektní scéna byla draní peří za trest v červenci. I film je velmi zdařilý.

21.05.2020 4 z 5

Nebreč, Lucie Nebreč, Lucie Stanislav Rudolf

Ach jak jsem jí rozuměla. I mě vždycky navlékli do sukně a příšerného kabátu, když jsme jeli k babičce nebo někam na návštěvu. Připadala jsem si jako ona. Je to už několik desítek let, ale ten pocit ve mně zůstane snad napořád.

21.05.2020 4 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Knihu jsem zařadila do povinné četby pro děti v 5. třídě a ejhle, většina dětí ji přečetla a líbila se jim. Tak jako před mnoha lety mně.

21.05.2020 5 z 5

Santa Lucia Santa Lucia Vilém Mrštík

Před mnoha lety jsem knihu objevila u rodičů v knihovně. Je to už opravdu spoustu let. Ale ta deprese, deziluze, smutek ve mně zůstaly dodnes. Lítost nad tím, jak musel prodat peřinu a v noci se třásl zimou. A pak nakonec umřel. V knize není nic optimistického, pořád se ptám, co se Mrštíkovi stalo tak strašného, že napsal tak depresívní knihu. Ačkoli byla kniha vytištěná na křídovém papíru a vázaná v ozdobné obálce, při první příležitosti šla. Do knihobudky. Snad si své čtenáře našla.

21.05.2020 2 z 5

Pohádková muzika Pohádková muzika Václav Čtvrtek (p)

Čtvrtkovy pohádky mám moc ráda a tato kniha patří k mým nejoblíbenějším. Hudební komnatka, Terezka a kouzla. Krásný návrat do dětství.

20.05.2020 5 z 5

A pavouk přichází A pavouk přichází James Patterson

Dobrá detektivka. Dobrá, proto za 3 hvězdy. Zajímavý námět, první třetina knihy má spád, pak to začne trochu drhnout. Zajímavá osobnost psychopata. Kniha rozhodně není špatná, ale četla jsem od JP i lepší.

12.05.2020 3 z 5

Pokud přijde zítřek Pokud přijde zítřek Sidney Sheldon

Typická kniha na dovolenou, když náhodou dva dny prší. Za tu dobu ji hravě přečtete. Hlavní hrdinka má neuvěřitelné nápady, příběh je čtivý, stránky rychle ubývají. Nesmíte nad tím ale moc přemýšlet, těch neuvěřitelných náhod je tam příliš. Ale jak říkám, oddechovka na dovolenou.

12.05.2020 4 z 5