Monika_cz Monika_cz komentáře u knih

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Je divná. To je asi to první, co jsem si myslela při čtení prvních vět této knihy. Je to mnoho zvláštní věcí, jeden příklad za všechny: zastřihávání víček. Asi jako většina jsem tuto větu četla několikrát dokola. Kniha je však dokonalé dílo. Ukazuje naši touhu po někom s kým můžeme sdílet úplně vše, naši touhu po majetku a to, jak k sobě člověk lidi a věci připoutá. Je to ukázka toho, že když máme peníze, můžeme všechno, máme všechno, ale zdraví si za ně nekoupí nikdo. Doporučuji, stojí to za to.

04.11.2019 5 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Musela jsem si opravdu zvyknout, ze začátku se mi kniha velice těžce četla. Trochu mi vadilo velké množství přirovnáních, neustále se opakovalo, že je JAKO něco, atd. Ale musím uznat, že je to odlehčené čtení plné humoru, opravdu jsem se několikrát od srdce zasmála.

25.10.2019 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Opět úžasné a napínavé čtení. Mnoho zvratů a dovršený (možná) vedlejší děj z posledních dvou knih. V knize je opět velice zapeklitý děj, kdy nevíte, kdo to udělal a hlavně proč. Zatím asi nejlepší schování mrtvoly. Velký obdiv autorovi.

19.10.2019 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Geniální! Je to neskutečně úžasná kniha. Příběhy s HH čtu postupně od prvního dílu a musím říct, že je vidět vývoj jak autora, tak hlavního hrdiny. Navíc se mi líbilo, že v pozadí stále probíhala dějová linie s Ellen, která začala v předchozí knize. Kniha je napínavá skutečně až do poslední stránky. Už se těším na pokračování.

25.09.2019 5 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Další super pokračování Arthura Forda, bylo to bláznivé a některé okamžiky byly tak šílené a zmatené, že já sama jsem se ztrácela. Nejlepší byla část, kde byl Arthur několikanásobným vrahem, to jsem se opravdu nasmála. Bohužel se mi tento třetí díl četl hůř, než ty předešlé, chybělo mi trochu vtažení do děje. Občas mi připadalo, že má kniha 500 stran a ne jen 150.

28.08.2019 4 z 5

Světla na obloze Světla na obloze Lisa Lueddecke

Možná je to tím, že jsem před touto knihou četla Hru o trůny, ale trochu mi ji to připomínalo. Draci a putování, jako bych pokračovala v předchozí knize. Jinak byla kniha ale super. Dokážu si ji skvěle představit jako video hru (takový menší Tomb raider). Ubírám však hvězdičku za chyby, nevím, zda to bylo překladem, ale našlo se jich dost a pak to docela hodně ruší při čtení a představivosti. Například jí pustila ruku a hned na dalíim odstavci je, že jí stále ruku držela. Pak občasné zmatení, kdy jsem nevěděla, o kom mluví (hodně používaná zájmena na několik věci nebo osob v jedné větě). Jinak doporučuji, odpočinkově čtení.

28.07.2019 4 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Úžasné! Začala jsem s komiksem, když jsem začala se seriálem. Seriál se mi líbí a komiks je ještě lepší. Skvěle vymyšlený dej, postavy a nádherné kresby.

30.06.2019 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Ohromné dílo ohromný svět. Asi jako většina jsem jako první viděla seriál a teď, po tolika letech, když skončil, tak jsem se konečně pustila do knihy. Za mne kniha srovnatelná se seriálem, jen doufám, že v knihách bude více kouzel. Kniha se velice dobře čte, je napínavá a nutí k dalšímu čtení. Velice oceňuji nápad se změnou postav podle kapitol, kdy vyprávění pokračovala, neopakovalo se, ale zároveň se další děj odehrál z pohledu dané postavy. Občas jsem se ztrácela v postavách, ale k tomu mi pomáhal dodatek, kde jsou postavy vypsané. Co je děsivé, že má tolik dlouhých pokračování a obávám se toho, že víc jak polovinu zapomenu, než se dostanu k dalšímu dílu.

26.06.2019 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Napínavé! Musím říct, že jsem dlouho netušila, kdo vlastně vypravěč ve skutečnosti je. Karen mi tedy skutečně lezla na nervy, ví, že ohrožuje něčí život a přesto jde dál a rozhlašuje to kde může. Ale zase to dodalo knize jiný pohled. Úžasná kniha, těším se na další díla tohoto autora.

27.05.2019 5 z 5

Malý princ a planeta Ohnivého ptáka Malý princ a planeta Ohnivého ptáka Guillaume Dorison

Krasně malované, ale příběh lehce prokouknutelný. I tak se mi kniha líbila, ale úplně nejlepší byl mini komiks na konci. To jsem se vážně pobavila.

17.05.2019 4 z 5

Dala bych knize jiný název: "Za vším hledej Allana." Je to humorné, dobře se čte a moc se mi líbila provázanost různých let a událostí, které se skutečně odehrály, a čtenář je zná. Za vším stál jeden Švéd, no prostě úžasné počtení.

07.05.2019 5 z 5

Já o koze, on o voze… Já o koze, on o voze… Simona Monyová (p)

Vtipné a humorné čtení, opět rychlovka, kde rychle zapomenete, co vše v knize bylo. Ideální pro odpočinek.

10.04.2019 5 z 5

Blonďatá stíhačka Blonďatá stíhačka Simona Monyová (p)

Oddechovka, kterou jsem četla v nemocnici a musím říct, že to četlo jedním dechem. Kniha je plná nadsázky a vtipu. Hlavní hrdinka není špatná, jen trochu depresivní osoba, které pořád není šťastná.

10.04.2019 4 z 5

Deník citového vyděrače Deník citového vyděrače Simona Monyová (p)

Až děsivé čtení, děsivá láska, děsivá žárlivost.

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Moje první kniha od Murakamiho. Je to zvláštní, těžké čtení, plné symbolů a nečekaných událostí. Je to velké dobrodružství po Japonsku, po jeho historii a po duši nejmenovaného hlavního hrdiny.
Hlavní hrdina je trochu jako ovce, nemá jméno (zapomněl ho?) a jedná podle toho, co mu říkají ostatní lidé (ostatní ovce). Pak se ale naučí naslouchat a může jít vlastním směrem, i když netušil jakým.

Krysař Krysař Viktor Dyk

Klasika, kterou by si měl přečíst každý. Zapíská a všichni jdou, jako jedno stádo. Působivé a pravdivé.

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Drogy a násilí, které páchá banda mladých kluk, a které se jim obratem vrací. Hlavní postava Alexe je zvláštní, je zlá a krutá, ale uvnitř je to inteligentní a citlivý kluk (viz. Beethoven), ale nemůže to přece jen tak ukázat světu.

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Člověk by neřekl, že je to kniha stará 100 let, připadá mi to jako odraz dnešního světa. Lidé jsou jen čísla, nikdo nemůže nic dělat bez povolení, sám od sebe. Lidé nesmí přemýšlet a řídit se vlastními pocity. Vše se dělá ve stejnou dobu, stejně, nikdo se neliší, je jen jeden velký kolektiv. Je to strhující a ohromující, řekla bych, že je to lepší než tak slavné 1984, které jsem četla až po této knize (není divu, že se jí Orwell inspiroval).

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Příjemné a rychlé čtení, citlivé a pravdivé. Lidé se skutečně řídí tím, co jim ukazují jiní, hlavně televize.

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Na začátku jsem měla problém se začíst, každý popis byl zdlouhavý a velice (kolikrát jsem si říkala, že zbytečně) zdlouhavý, ale pak si říkala, že Irving dobře udělal. Kniha dostala spád a já si najednou naprosto dokonale dokázala představit vše, co se v knize odehrává. Kniha je plná pocitů. Postava Homera mi přirostla k srdci.