mol378 mol378 komentáře u knih

Tajný deník čínské císařovny Tajný deník čínské císařovny Johan Fabricius

Kniha mě bavila už v mládí a ráda si ji přečtu dodnes. Přenese mě do jiného světa. Velmi zajímavě a poutavě jsou popsány i čínské reálie, zejména známe-li osudy posledního čínského císaře. Soumrak bohů

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Vyšetřovatelé Carl a hlavně Asad jsou moji velcí oblíbenci, vnášejí do drsného a napínavého děje lidskou stránku. Jinak - ve zločincích z tohoto dílu série asi lépe ani lidi nehledat.

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Dobré, akční, napínavé, dost drsné.

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Dobrá drsná série.

26.07.2019 5 z 5

Metla nebes Metla nebes J. M. Troska (p)

J. M. Troska je dnes asi trochu pozapomenutý - neprávem! Ve třinácti strhující četba a dodnes potěší.

26.07.2019 5 z 5

Nemova říše Nemova říše J. M. Troska (p)

Tajemné, fantazijní, skvělé! bavilo mě v dětství o moc víc než Verne a to je co říct!

26.07.2019 5 z 5

Zápas s nebem (1. - 3. díl) Zápas s nebem (1. - 3. díl) J. M. Troska (p)

Asi tak ve třinácti mě to bavilo, stejně jako ostatní autorovy knihy. Dodnes výborné, samozřejmě poplatné době a místu vzniku. Dneska v tom listuju s úsměvem.

Pohádky krále Gambrina Pohádky krále Gambrina Charles Deulin

Zvláštní, nezvyklé pohádky, některé zcela neznámé. Četla jsem s nadšením jako dítě, tenkrát mi připadaly cizokrajné, a dlouho knihu sháněla do vlastnictví. Četli jsme i dětem, s úspěchem.

Oblomov Oblomov Ivan Alexandrovič Gončarov

Esence ruské duše, ruského světa, ruského fatalismu. Nějak bylo, nějak bude. Oblomov, jak nás učili na střední škole, byl tzv. líšnyj čelovjek, vše, co ztělesňuje, chtěli sověti odhodit a dehonestovat. Přitom se v něm setkávaly ty nejkladnější lidské vlastnosti, láska, altruismus, empatie, zdvořilost, respekt vůči druhým. Němec Andrej se svojí činorodostí, důkladností, rozšafností a novým větrem do starých zatuchlých pořádků mně pěkně lezl na nervy. Jo, Ilja Iljič Oblomov byl pravda trochu líný a neschopný, ale nepřál si nic jiného, než aby ho druzí nechali na pokoji. Žít a nechat žít. Do tohoto románu se čtenář zcela ponoří. Výstižný je komentář od Morgause níže.

Skaláci Skaláci Alois Jirásek

Z Jiráska mám dost načteno, miluju U nás a F. L. Věka,ovšem číst se podle mého soudu dá až tak od 35 let výše, vnucovat ho jako povinnou četbu je odrazující blbost. Tyhle selské bouře už mě tak netěší a dost je na tom poznat, že je to prvotina, ale bylo mu teprv 22... Občas byl, co se sociálních otázek týče, po čertech tendenční a neobjektivní, ovšem osmnácté a devatenácté století umí zobrazit velmi přitažlivě.

26.07.2019 1 z 5

Krkonošská kuchařka Krkonošská kuchařka Jiří Marhold

S vyprávěním! Pro milovníky národopisu vůbec a Krkonoš zvlášť. Paseky nad Jizerou forever.

Čarodejnice z Latinské čtvrti Čarodejnice z Latinské čtvrti Pierre Gripari

Drsné a srandovní pohádky, pocit, že potkáte klidně ježibabu za rohem! A taky že potkáte! Chraňte se, šlapejte vždy jen na ty tmavé dlaždice a opakujte si ochranné zaklínadlo. A nezapomeňte o tom včas říct svým dětem. Parádní knížka nejen pro Francouze.

Sedmikrásný čas Sedmikrásný čas Františka Pecháčková

Je mi deset, jsou prázdniny a já se opřená o teplá prkna dřevěné garáže vonící rozpáleným karbolínem přenáším do bezčasí. Pozoruju první kapky deště v prachu, brodím se bahýnkem v teplé kaluži, hodiny sedím s kamarádkou na mezi a přemýšlíme, proč knihovna není sprosté slovo. Večer v podkroví poslouchám hromy a déšť na plechové střeše a dočítám o Petrušce... Ta knížka vás tam taky vrátí!

26.07.2019 5 z 5

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

Jako dítě mě to děsně bavilo a zakončení uspokojilo i můj dětský smysl pro spravedlnost - zlo bylo po zásluze potrestáno. Nevadil mi ani malinko tendenční styl - zlý bohatý x hodný chudý - a nevadí mi dodnes, ačkoliv jinak se vyhnu bolševické agitce na sto honů. Hlavní hrdina Frantík byl sympaťák!

26.07.2019 5 z 5

Fidlovačka Fidlovačka Václav Řezáč (p)

Neskutečně oblíbená kniha mé dcery, ani nevím, kde se u nás vzala a pak zase někam zmizela. Tak jsem ji vloni sehnala znova v antikvariátu a dcera ji dostala ve třiceti k Vánocům - byla nadšená. Vždycky jí ty veršovánky přišly obrovsky zábavné a na obrázky se vydržela jako dítě dívat celé hodiny.

Kluk Kluk Jiří Solar

Starší, ale pořád aktuální a krásné - život na počátku 20. století v Táboře očima malého kluka, synka z řeznické rodiny, vyrůstajícího v láskyplném prostředí, kde ovšem dítě nebylo středobodem veškerého dění jako dnes a děti měly dost svobody k tomu, aby se naučily uhájit si své místo mezi kamarády a nést i odpovědnost za své činy. Napsáno autobiograficky s jemným humorem, moc pěkná knížečka pro dospělé a hlavně děti.

Bratrstvo Bílého klíče Bratrstvo Bílého klíče František Langer

Další milovaná kniha mého dětství o volnosti her a bujné fantazii, která vidí dobrodružství i v potůčku za barákem či v hromadě šrotu v opuštěné zahradě.

Bandita, Paťara a spol. Bandita, Paťara a spol. Václav Kaplický

Nádherná knížka trochu ve stylu např. Bratrstva bílého klíče, parta kluků a jejich svět fantazie realizovaný i přes snahu dospělých jej krotit. Ve všednodennosti malého města lze zažít plno dobrodružství, jenom chtít. Tenkrát ještě děti nemusely nosit při každém nasednutí na kolo či jízdě na koloběžce helmu a nikdo se neděsil, že se při požití lesní maliny přiotráví něčím nebezpečně přírodním. Taky jim nikdo neplánoval čas na minuty a neporovnával svoji rodičovskou úspěšnost s jinými tím, že jejich dítko umí anglická slovíčka už od roku a půl, kluci si mohli svobodně uřezat vlastním nožem prut nebo kus palce a popálit se u ohýnku. Čtěte sobě, čtěte dětem, je to poezie i sranda.

26.07.2019 5 z 5

Já to doufejme ňák zmáknu Já to doufejme ňák zmáknu kolektiv autorů

Perfektní pro pobavení, návrat do dětských let, myšlenkové pochody dětí, jejich pohled na život v jižní Itálii se vším, co k němu patří, mnohdy dost neurovnané rodinné zázemí, se kterým se vyrovnávají po svém, nekomplikovaný a chytrý humor, čtěte! Při máločem se tak odreagujete. Nádhera.
Při Posledním soudu: "A Pámbu řek: Ticho tady bude!"

26.07.2019 5 z 5

Bubáci aneb Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel Bubáci aneb Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel Radovan Krátký

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství. Moje děti ji milovaly natolik, že si většinu bubáků překreslily ještě v hluboko předškolním věku.

25.07.2019 5 z 5