Bandita, Paťara a spol.

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Václav Kaplický, historik, romanopisec a dramatik, se narodil a žil v Táboře. Jeho román pro děti líčí klukovský život na přelomu 19. a 20. století v tajemném, romantickém městě obklopeném lesy a poli, bitvy Klášteráků a Klokoťáků, všední život měšťanských rodin, školu i charakteristické postavy, které k městu neoddělitelně patřily: hlídače městských sadů, strážníka, učitele, hokynáře a další. Tenkrát se ještě v Jordánském potoce lovili raci, na Klášterním náměstí se místo parkování aut hrály kuličky a otloukali špačky a na Dobytčák přijížděl pravidělně cirkus i pojízdné kino. Kluci znali křivolaké staroměstské uličky jako vlastní boty, sváděli urputné boje o klukovská území, stavěli si a dobývali hrady nad řekou a také popouzeli ctihodné táborské občany svými lotrovinami a darebáctvím. Táborských "Bylo nás pět" z pera táborského rodáka Václava Kaplického zůstalo dodnes živým a čtivým klukovským příběhem o přátelství, věrnosti a odvaze malých kluků, kteří sice povětšinou neměli boty, ale nikdy, opravdu nikdy se nenudili... Ve spolupráci s Muzeem Šechtl a Voseček vznikla fotografická příloha dokumentující místa her dětí z doby děje knihy. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100672/bandita-patara-a-spol-100672.jpg 4.48
Žánr
Pro děti a mládež
Vydáno, Baobab
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Bandita, Paťara a spol.

Přidat komentář
milan3144
19.11.2019

Přestože jsem tuto knihu četl pouze jednou v dětství, je to přesně ten druh, který se mi hluboce vryl do paměti. Ne že bych si po těch letech nějak moc děj pamatoval, ale ten pocit, že jsem chtěl být členem této party a prožívat dobrodružství jako oni, tak to se mi v hlavě usadilo a vlastně i částečně vyplnilo. Stejné dětství, jako tady ta parta táborských kluků za dob mocnářství, jsem samozřejmě neměl, ale pokud bych to měl srovnat s dnešními dětmi, tak bylo k tomu v knížce přeci jen mnohem blíže. Přečteno tedy po drahně letech podruhé, s prolínáním děje s vlastními vzpomínkami, kdy ta naše dobrodružství byla "skutečná" a "opravdová", kdy se obyčejný kus klacku dokázal změnit tu ve Winchestrovku , tu zase v indiánské kopí, partyzánský samopal, nebo mušketýrský rapír či pravěký kyj. Protknuto vzpomínkami na dobrodružství, která byla limitovaná pouze velikostí naší fantazie a nikoli velikostí RAM a hard disku, výkonností procesoru, grafické karty, nebo rychlosti připojení.
Jak jsem moc rád, že o těchto věcech nebylo ještě v té době ani potuchy, protože málo platné, seděl bych u toho taky a přišel tím tak o stráááášně mooooc...

mol378
26.07.2019

Nádherná knížka trochu ve stylu např. Bratrstva bílého klíče, parta kluků a jejich svět fantazie realizovaný i přes snahu dospělých jej krotit. Ve všednodennosti malého města lze zažít plno dobrodružství, jenom chtít. Tenkrát ještě děti nemusely nosit při každém nasednutí na kolo či jízdě na koloběžce helmu a nikdo se neděsil, že se při požití lesní maliny přiotráví něčím nebezpečně přírodním. Taky jim nikdo neplánoval čas na minuty a neporovnával svoji rodičovskou úspěšnost s jinými tím, že jejich dítko umí anglická slovíčka už od roku a půl, kluci si mohli svobodně uřezat vlastním nožem prut nebo kus palce a popálit se u ohýnku. Čtěte sobě, čtěte dětem, je to poezie i sranda.


Pejuška
23.06.2019

Na prvních pár stránkách mě kniha moc neoslovila, ale poté mě naprosto pohltila. Krásné poutavé příběhy na pozadí malebné krajiny, co víc si člověk, který chce uniknout do fantazie, může přát.

juannita
27.10.2017

Nádherná knížka, kterou dostala kdysi mamka, a v mé knihovně zaujímá významné místo. Je to krásně napsané povídání o dobrodružství dětí ze začátku minulého století, poutavé a vtipné, vždy když je mi zle a drtí mě starosti a obavy, k této půvabné úžasné knize se vracím - je to naprosté antidepresivum a pohlazení po duši.

Doporučujeme

Dobrodružství Toma Sawyera
Dobrodružství Toma Sawyera
Špalíček veršů a pohádek
Špalíček veršů a pohádek
Podělaným navrch
Podělaným navrch
Sleduj mě
Sleduj mě