mnohoknih mnohoknih komentáře u knih

Předloha pro vraždu Předloha pro vraždu Eva Mašková

Za knihu k recenzi děkuji @nakladatelstvimoba.
Výborný detektivní příběh z edice Původní česká detektivka. Zároveň je to druhá detektivka autorky Evy Maškové.
Hlavní nedobrovolná hrdinka Andrea Sýkorová je bývalá policistka. V jednu chvíli přišla o partnera, našetřené peníze a opustila zaměstnání. K přemýšlení, co se svým životem dál, si vybrala brigádu v kavárně a zároveň navštěvuje kurz tvůrčího psaní. Časem zjistíme, že práci u policie ji vybral otec, vysoký důstojník a kurz psaní zase matka. Oba dceři podprahově nutí své postoje a holka se v tom neuvěřitelně plácá.
Autorka dala svým postavám velmi akurátní jména. Kurz tvůrčího psaní vede sebestředný Felix. Adept na spisovatele Robin Nekovář je právník a není tím, čím se zdá být. Marta Žáková je nejpilnější žačka kurzu atd. Je to sbírka praštěných exotů, jak se trefně vyjádřil Andrein otec.
Sebevražda, jak to odhadla policie, se udála na rozlučkovém večírku budoucích spisovatelů ve srubu v horách. Zasněžených horách. Široko daleko žádné stopy, ale přesto závěr policie vzbuzuje u Andrei nedůvěru a rozhodne se situaci prověřit na vlastní pěst. Odhodlá se společně s Julií Dokonalovou (zase to všeříkající příjmení) ověřit u všech účastníků alibi, pohnutky, důvody
Celou dobu ve mně vzbuzuje nedůvěru právě Andrea. Udělala jedině dobře, že u policie skončila, protože je tak strašně naivní, že se divím, že někdo nezabil ji. No nezabil a tak jen žasnu, jak dělá jeden kiks za druhým a když má náhodou záblesk reality, odmávne to s tím, že se jí něco zdálo. Poměrně často taky honí bycha, je trestuhodně neopatrná, případně si nadává, jak je pitomá.
Detektivka je to svižná, čtivá, nenechá vás vydechnout. A díky blbosti vyšetřovatelky víte poměrně brzy, že nedošlo k sebevraždě a také kdo je vrah. Za sebe mohu říct, že je to docela nezvyklé, protože si nemohu vzpomenout, kdy naposledy jsem uhodla vraha.
Jestli někdy začne podzim, s touhle knihou si ho rozhodně zpříjemníte.

29.09.2023 4 z 5

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

Příběh je na 3 hvězdy, ale ta obálka, ta to dost vylepšuje. Mathilda je slečna z lepší společnosti z 19.století. Její zlatá klec je hezky popsaná. Stejně tak pravidla, která musí jako žena dodržovat čilidobře se vdát a nemyslet. Naštěstí je Tillie dost tvrdohlavá a díky ní se příběh stává zábavným. Bohužel je taky neuvěřitelně naivní, což se dá vzhledem k době očekávat. Vlastně celý příběh pluje na naivní vlně. Líbí se mi Mathildino odhodlání vyřešit vraždu své sestry, ačkoliv cesta je trnitá a sama si hází klacky pod nohy v podobě drogové závislosti, kterou si statečně buduje. Romantická linka je tu taky, jak ta povinná kvůli majetku, tak i ta, co rozbuší srdce, ale nijak nezastiňuje to, že je jde hlavně o detektivní příběh. Četl se dobře, zapomene rychle.

18.09.2023 3 z 5

Barevný závoj Barevný závoj William Somerset Maugham

Na začátku jsem si myslela, že to bude sladkobolná blbina. Nebyla. Byl to román s aktuální tématikou, napsaný před sto lety. Povrchní Kitty ( úplně jsem v ní viděla jistou dědičku hotelů), introvertní Walter, samolibý Charles a drama je na světě. Waltrovo řešení mě zaujalo. Zajímalo by mě, zda by odjel i kdyby nebyl bakteriolog. Ve výsledku cesta Kitty jen prospěla. Její popisované prozření a dospění je vyvedeno bravurně! Radost číst. Líbil se mi i popis jeptišek, i ve víře existuje povrchnost. A stejně tak v ní existuje duchovní krása a matka představená ji v těch pár přímých větách uměla předat. V příběhu popis čehokoliv, ať postavy, povahy či krajiny vypadá nejprve toporně a pak si zjistíte, že si to užíváte. Já si tedy čtení užila, včetně předmluvy.

05.09.2023 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Tohle byl příběh zkoušející čtenářovu trpělivost. 750 stran sledujeme, jak se nitky jednotlivých postav sbíhají do velkého finále. Kniha má 6 hlavních kapitol, v nichž se střídají vypravěči z Východu a Západu. Je tu opravdu hodně postav, vždyť se tu potkávají královské a císařské dynastie, lidské i dračí. Naštěstí je v knize souhrn postav i rejstřík výrazů. Svět je popsán barvitě, rozdílná náboženství také. I postavy vás zaujmou. Jsou to převážně silné ženy a když už se objeví na scéně muž, je též charakterní. Příběhu není co vytknout, najdete si postavu, kterou si oblíbíte. Najdete i postavu, co vám bude pít krev. Přesto mi to přišlo nemastné, neslané. Taková kronika jedné změny. Dala bych 3*, ale jsou tam dračí božani a nádherná, na dotek příjemná obálka.

19.08.2023 4 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Nečekala jsem nic a dostala nečekaně dobrý příběh ve dvou rovinách. Martin a Veronika si dopisují na xchatu s tím, že se nikdy nepotkají. A tak si navzájem fungují jako deníček. Dozvíme se postupně jejich minulost a co si z ní a jakým způsobem nesou v životě dál. Řešíme tu vyrovnání se smrtí, s nechtěným těhotenstvím, s nepochopením. Asi dost pomůže, když se Veronika rozhodne vystudovat psychologii. Hlavní postavy si pár let zkusí žít bez vzájemného psaní, ale je vám jasné, že to nefunguje. Takže se jako planetky na oběžné dráze zase po čase střetnou. A to již fičíme do heppy endu, který má ještě drobný zádrhelík, ale o to lepší finále. Příběh se mi četl snadno, odsýpal.

31.07.2023 4 z 5

Příběh akvamarínu Příběh akvamarínu Miriam Blahová

Pár stránek a tolik informací ve velmi líbivém příběhu. Jasmína mi na začátku trochu lezla na nervy svým uťápnutým žitím. Pak jí ale do života začali lézt noví lidé a nové situace a Jasmína tim prošla skvěle a uvěřitelně. I ten nádech tajemna do příběhu dobře zapadl. Plus trochu romantiky z toho dělá výborné letní čtení.

06.07.2023 4 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Co všichni na těch Bridgertonech vidí? No už to vím. Sexuální výchova 19.století. Šaty, plesy, láska, nesnáze a ještě větší láska. Ovšem moje sympatie si získala jedině lady Whistledownová.

14.05.2023 3 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Velmi čtivá slátanina pohádek jako Tři oříšky pro Popelku (sestry, úkoly), Kráska a zvíře ( maska, případně proměny) a samozřejmě Zlá královna. A k tomu odboj a láska. Feyre u mě ztratila body, ze neuhodla hádanku hned. Ale chápu to, nemá načteno. Konec je uzavřený, žádná vrátka pro další díly. A přitom již existují :-)

15.04.2023 4 z 5

Směna Směna Anna Beata Háblová

Je to dřina, být v něčí hlavě. Sledovat myšlenkové pochody utrápené prodavačky, vášnivé umělkyně i nezodpovědné sestry. Dočteme se o trápení z minulosti, prožijeme pár trápení ze současnosti a užijeme si konec.

13.03.2023 3 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Napřed jsem si myslela, že čtu nepovedenou slohovku. Kdyby téma nebylo tak důležité, tak to nedočtu. Styl je dětský, ukvičený. Jasně, hlavní postava pochází z maloměsta a tak píše v tomto duchu. Je to spíše sociální sonda než čtenářský zážitek.

07.03.2023 3 z 5

Olga Olga Bernhard Schlink

Krátký příběh a přesto je rozdělen do 3 stylů psaní. Asi abychom si uvědomili turbulentnost doby. Ale nepovedlo se. Je to spíše všední. Přitom Olga se tak snažila, aby dosáhla svých plánů. Jenže člověk míní, život mění.

03.03.2023 3 z 5

V zemi bílého oblaku V zemi bílého oblaku Sarah Lark (p)

Až na ten konec dost dobrý. Příběh je sice dlouhý, ale to nevadí, pořád se něco děje. Dozvíme se něco o seznamování na dálku, něco o Novém Zélandu, o Maorech i o bílých osadnících a chovu ovcí. A samozřejmě klasika rodinných ság a to je romantika.

01.03.2023 4 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Tak konečně autor zjistil, jak a co chce psát. A daří se mu. Pomalejší tempo není na škodu. Zápletka taky zajímavá. O hlavních hrdinech se dozvídáme další věci. A inspektor Nightingale má další začku. Těším se na další díl.

30.01.2023 4 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Napínavé čtení. Spojení fantasy a mytologie působí velmi čtivě. Autorův popis kouzelného lesa je snadno uvěřitelný. Ale ty postavy! Otec a synové zamilovaní do jedné ženy? A to tak, že se všichni chovají jako vzteklí psi? Naštěstí konec tomu dá ten správný směr.

22.01.2023 4 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Všichni, jak tu jsme, dobře víme, co knihy umí :-) Pomáhají i zraňují, pobaví i rozpláčou, poučí i nás nechají v nevědomosti. Tak o tom je tato kniha. A taky o tom, že kolik je různých knih, tolik je lidí a jejich příběhů.

18.12.2022 3 z 5

Dům U Tří borovic Dům U Tří borovic Hana Marie Körnerová (p)

Parádní romantika. Sice mi Alžběta svým přelaskavým a velmi zodpovědným chováním lezla občas na nervy, ale bez těchto vlastností by se ten příběh vlastně nemohl odehrát. Autorka píše velmi čtivě a je jedno, kterou dobu si vybere.

19.09.2022 4 z 5

Princezna v utajení Princezna v utajení Connie Glynn

Nejsem cílová skupina, půjčila jsem si od nevlastní dcery, ať jsem v obraze. A můžu říct, že super pohádka. Hrdinové mi většinu času lezly na na nervy jako správní puberťáci :-) Mají charakter, jdou si za svým, příběh má logiku i spád. Jdu si půjčit druhý díl!

14.08.2022 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Autorka je mistryně zkratky. Příběh je čtivý, napínavý, ale většinu situací si musíme dopředstavit. Autorka naznačí průběh boje a hned je po něm. Jiný autor by na ten boj potřeboval alespoň jednu kapitolu. Doufám v další díl. Tak strašně negativní konec se mi u fantasy opravdu nelíbí.

10.07.2022 5 z 5

Nedostižný komorník Nedostižný komorník Pelham Grenville Wodehouse

Nevím, jestli je to tím, že se děj odehrává V Hollywoodu, ale je to slabý děj. Jak postavami, tak obsahem. Pár dní v jedné luxusní vile, kde jsou snad všichni, kromě majitelky, švorc. Komorník je sice nedostižný, ale taky pěkný vyčůránek. A nejhorší je majitelčina sestra Bill. Do všeho kecá, všechno ví nejlíp a vymámí z jalové krávy tele. Vtipu je zde také pomálu. Jediné, co mě opravdu nadchlo, je použití slova hašašíra :-)

09.06.2024 2 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Druhý díl je ještě o kousíček lepší než první. To napětí, ta atmosféra, ty vztahy, to tajemství...Mia si jde stále za svým cílem, ale cesta se jí trošililinku zkomplikovala a tak dostane opravdu výborný nápad (ironicky řečeno) a stane se členkou gladiátorského domu. Takže většina tohoto dílu je o popisu všech bitev, kterých se zúčastní. A je to setsakra krvavý a vražedný popis. A taky se objeví několik ztracených postav a udělají příběh ještě zajímavější a tajemnější. Protože jako vždy nic není tak, jak to na první pohled v prvním dílu vypadalo. Postavy jsou naprosto uvěřitelné a lidsky nedokonalé. Na rozdíl od pana Laskavého a Zatmění. Ti jsou opět sarkastičtí a ironičtí a dodávají knize vtip. Stejně jako autorovi poznámky pod čarou, kde nám děj či místo čí třeba pověru vysvětluje blíže a zní to jako bychom si povídali. Taky mám radost z nových postav, protože už jsem začínala mít obavy o Miino duševní zdraví. Jediné, co mi mírně vadilo, bylo přeskakování v ději do minulosti a současnosti, protože těch minulostí bylo víc. A pak se to konečně spojilo a bylo jasno. A i když to vypadalo na jasný závěr, tak se to samozřejmě zkomplikovalo a všechno bude nejspíš po třetí jinak.

03.06.2024 5 z 5