Local_Bunny Local_Bunny komentáře u knih

Čepel tajemství Čepel tajemství Tricia Levenseller

Čepel tajemství je naprosto unikátní díky své hlavní hrdinky Zivy. Ta je sice skvělá kovářka, která navíc ovládá magii, ovšem trpí sociální úzkostí, což její práci dělá o to těžší. Naštěstí má svojí sestru Temru, která ji právě v tomto pomáhá a stará se o zakázky. Fakt, že zde nemáme mocnou hrdinku, ale naopak někoho, kdo se lidem vyhýbá a neustále mu hlavou běží úzkostné myšlenky, dělá knihu o to lepší. Samotné stavy zde navíc byly popsány velmi dobře a já jsem ráda, že se podobné problémy začínají promítat i do dalších žánrů.
Jelikož Ziva vyrobila na zakázku velmi zbraň, která přesahuje její schopnosti a padla by do nesprávných rukou, musí spolu se svojí sestrou uprchnout. Tohle není spoiler, je to i v anotaci, ale upřímně by pro čtenáře bylo lepší, kdyby tato část zůstala tajemstvím Postavy zde máme celkem čtyři a já si opět zamilovala všechny. Postupně se jejich vztah mění, stává se vřelejší a poznáváme více jejich životy. Dynamika funguje skvěle a hlavně jsou zde vtipné slovní přestřelky, které tíživou atmosféru útěku krásně odlehčují. Kniha se příjemně čte, autorka má fajn styl psaní a nechybí ani správná dávka akce. Možná si řeknete, že vás moc nemá co překvapit, jelikož děj je relativně přímočarý, ale o zvraty rozhodně nebude nouze. Naše hrdiny potká během cesty pořádná nálož neštěstí, která jejich putování pěkně zkomplikuje. Postavy nejsou nepřemožitelné, postupně na svých schopnostech pracují a někam se posouvají. Hodně se zde pracuje i s jejich vnitřními potřebami a s tím, co by od života chtěli, popřípadě, co se od nich očekává, ale oni touto cestou jít nechtějí. Navíc je zde totálně roztomilá romantická linka, která je nenásilně slow burn a to já prostě můžu!
Co se týče samotného závěru knihy, za mě osobně by bylo lepší, kdyby skončila asi o tři kapitoly dříve. Nechala by po sobě obrovský pocit napětí, který sice přijde i tak, ale takhle by ve čtenáři mohl zanechat více otázek k pokračování. Kniha má mít ještě druhý díl, na který jsem moc zvědavá a těším se, co pro nás autorka dále nachystá.

12.09.2023 4 z 5

Syn podsvětí Syn podsvětí Vladimíra Šebová

4.5
Syn podsvětí mě ihned pohltil svojí atmosférou. Ještě jsem nic zaměřené přímo na slovanskou mytologii nečetla, i když například ze světa Zaklínače toho dost znám. Tvorové mě hrozně bavili a všechny jsem si zamilovala, stejně, jako svět, který autorka ve svých knihách využívá. I když vyšla ještě autorčina prvotina Dcera zimy, můžete číst bez předchozí znalosti, ale já se teď určitě pustím i do té.
Postavy mi byly velmi sympatické a ihned jsem si k nim našla cestu. Jsou rozdílné, ale spojuje je dobré srdce a nepřízeň osudu. Matthew je tedy možná až moc důvěřivý, i když zaklepat mi na dveřích magická bytost, asi s ní taky půjdu na dobrodružství a na nic se neptám
Hrozně mě bavilo, jak autorka postupně během děje odkrývá i věci z minulosti, takže máme možnost každému lépe porozumět a zjistit, co je vede k této cestě. Moc mi nesedla jedna romantická linka, která by za mě fungovala lépe jako přátelství, nicméně druhá byla úžasná a miluju, jaký vztah mezi sebou tyto postavy mají.
V samotném podsvětí jsem se trošku ztrácela a měla jsem problém se orientovat. V poděkování se dočteme, že byla ke knize i vytvořena mapka, která mi osobně vážně chyběla, ale toto nezahrnuji do hodnocení, jen osobní dodatek. Nechybí zde akce, která je nenásilně zasazená do děje a čtenář se nemusí bát, že by něčím byl přehlcen. Díky rozdělení kapitol mezi postavy máme náhled na všechny linky.
I přes možná trošku předvídatelný konec se mi kniha moc líbila, dlouho se mi nestalo, aby mi takhle na první dobrou sedly všechny postavy i vytvořený svět. Autorka je podle mě takový skrytý klenot, jelikož mi přijde, že se o ní příliš nemluví.

11.09.2023 4 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Každé další léto se odehrává ve dvou časových osách - máme zde současnost a minulost. Ústřední trojice jsou Percy, která s rodiči během prázdnin jezdí na chatu k jezeru a bratři Sam s Charliem, kteří zde bydlí. Tohle rozdělení linek bylo skvělé, jelikož měl čtenář přehled, co se kdy dělo a mohl si hezky postupně skládat obrázek. Díky kapitolám z minulosti vidíme, jak se postupně vztah Percy a Sama prohlubuje, což je velmi důležitý detail, díky kterému můžeme vztahu mezi nimi více porozumět a hlavně vidíme celou cestu, jak se přátelství mění v lásku.
Může se zdát, že se jedná o romantické letní čtení, ale kniha zpracovává také složitá témata a obsahuje hluboké myšlenky. Máme zde třeba úzkosti, pochybnosti, různé lži.. Je skvělé, že to autorka nepodala pouze jako zamilovaný příběh. Postavy mají své chyby, uvědomují si je a jsou ochotní s nimi něco dělat. Bohužel, místy tady vázne komunikace mezi hlavními hrdiny, která by vyřešila spoustu problémů. Jako další minus vidím vyústění celé situace, která Sama a Percy rozdělila. Bohužel jsem během čtení odhadla, co se mezi nimi asi mohlo stát a proto to pro mě nebylo úplně překvapení. Na základě toho se mi ani moc nelíbil samotný závěr knihy. Zde si čtenář sám určí, jaký typ osobnosti je a může usoudit, jestli se pár dočkal zaslouženého konce.
Nicméně se kniha čte dobře, příjemné mi čtení ubíhalo a i přes odhadovaný konec mě bavilo zkoumat cestu a různá rozhodnutí, která k tomu všemu vedla. Každé další léto si určitě vysoké hodnocení zaslouží.
za knihu děkuji Knihy Dobrovský

05.09.2023 4 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Thrillery moc nečtu. Spíš skoro vůbec. Proč? Protože mi přijde, že mě nedokážou ničím překvapit. Ovšem Pomocnice? Ta byla psycho.
Kniha začíná fakt nevinně. Máme zde Millie, která se uchází o místo pomocné síly v domě zbohatlické rodinky. Znáte to, bohatý manža, dokonalá manželka, rozmazlené děťátko. Je ovšem vše tak, jak se může zdát? Na úvod musím vyzdvihnout, že kniha se čte hrozně rychle a stránky ubíhají pod rukama. Neustále mě poháněla vpřed potřeba vědět, co bude dál. Jakmile ten zvrat přišel, nebyla jsem vůbec zklamaná, naopak jsem koukala s otevřenou pusou a říkala si, kde přesně se tohle zlomilo a jak to, že jsem to neviděla?
Hrozně ráda bych vám o knize povyprávěla víc, jenže vás nechci připravit o ten skvělý zážitek a boom pocit.
Nicméně pokud máte rádi hodně zvrácené příběhy, kde zlou postavu nebudete do poslední chvíle podezřívat, pak Pomocnice má v tomto vážně oprávněný hype. Jako bonus je příjemný styl vyprávění a hlavně velmi silně napsané charaktery. Autorka dokázala jejich pocity skrze stránky přenést i na mě, takže jsem jim celou knihu fandila, ale zároveň s nimi prožívala i jejich hrůzy. Hrozně se mi líbil taky samotný závěr knihy, hodně to ve mně vyvolalo podobný pocit, jako některé filmy, což byl fajn detail. Knize bych vytkla jen jednu malou věc a to fakt, že bych klidně celé to vyústění ještě malinko více okořenila. Ovšem poslední věta předposlední kapitoly spolu s poslední kapitolou tomu daly korunku a přesně proto si to teď budete muset taky přečíst
za knihu děkuji Knižní Klub a Knihkupectví Luxor

04.09.2023 5 z 5

Dcera měsíční bohyně Dcera měsíční bohyně Sue Lynn Tan

4.5*
Dcera měsíční bohyně si vás opět získá svou boží atmosférou, která pramení z asijské mytologie. Já si ji díky této a podobným knihám velmi oblíbila. Autorky zde hodně zmiňují i různé příběhy a legendy, což je moje úplně nejoblíbenější část těchto knih. Co jim taky nemohu upřít je čtivost a skvěle napsané romantické linky.
Tento příběh je rozdělen do tří částí. Některé pro mě byly trošku pomalejší a přišlo mi, že se nic neděje, ale jsem hrozně ráda, že třeba na vztahy se zde vůbec nespěchá. Vidíme hezky seznámení hlavních hrdinů a jak si k sobě postupně hledají cestu. Hlavní hrdinka Sing-jin je neuvěřitelně sympatická, má svůj životní cíl a jde si pevně za ním. Její cesta mě bavila, jelikož není od začátku nepřemožitelná, naopak se musí se vším poprat a postupně se vypracovat. I když je zde můj neoblíbený milostný trojúhelník, byl podán nenásilně a já sama jsem kolikrát měla problém se rozhodnout, na či stranu se přikláním. Magický systém je skvělý, hrozně se mi líbilo, jak je vymyšlený a uzpůsobeny každé postavě 'na míru'. Co bych určitě uvítala, pak víc magických tvorů. Mluví se o nich spíš okrajově, než, že by byli přímo zapojení do děje.
Naopak musím ještě vyzdvihnout zápletku, která mě překvapila. Upřímně jsem si říkala, kam se bude kniha ubírat, ale tento směr jsem nečekala. Čtení jsem si užila, není nouze o zvraty a člověk si kolikrát říká, že už ho nic nemůže překvapit, dokud se autorka nevytasí s dalším esem. Pro mě osobně se jedná o milý a zajímavý příběh, který nemá nouze o intriky, obsahuje velmi sympatické postavy a já jsem hrozně ráda, že se u nás začínají čím dál více vyskytovat i příběhy z této mytologie. Zatím se mi nestalo, že bych sáhla po knize s asijskou tématikou, která by se mi nelíbila. Jsou pravda trošku pomalejší, ale autorky méně akční děj vynahrazují skvělým příběhem, krásným světem a roztomilou romantikou.
za knihu moc děkuji MegaKnihám

01.09.2023 4 z 5

Mladokrevní Mladokrevní Sasha Laurens

Mladokrevní jsou velmi zvláštní kniha. První polovina je vlastně dost nicneříkající. Máme zde Kat, jejíž život je opravdu nešťastný, ale její šancí je vidina stipendia na prestižní upíři škole. Ta je plná teenagerů, kteří se narodili důležitým lidem pro upíří svět a vše jim padá k nohám. Zde mě hodně bavilo dozvídat se, jakým způsobem si autorka postavila svůj vampyrismus. Jelikož lidstvo napadl smrtící vir, musí se všichni spokojit s krevní náhražkou. Také způsob proměny je velmi zajímavý, stejně, jako samotná hierarchie. Jednoduše je to zase svět, který je úplně jinak postaven, ale tato část mě na podobných knihách dokáže zaujmout nejvíce. Nejlepší bylo poté začít postupně pronikat vrstvou korupce a zjistit, jak moc jsou místní upíři zkažení.
S knihou jsem ale měla obrovský problém - řeší se zde spousta důležitých témat, jenže všechny naprosto povrchově. Rasismus, sexismus, homofobie, globální oteplování, otročení. Vše bylo nakousnuto, ale už se tomu autorka nevěnovala do hloubky, což mi přijde jako obrovský problém. Kdyby tato témata pořádně rozebrala, kniha mohla mít vážně silné téma a působit na čtenáře lépe, než jen jako upíří teen drama ze střední školy. Společnost je zde velmi povrchní a i když si připadají nadřazení, do lidské tolerance mají velmi daleko. Postavy podle mě nedostávaly příliš prostoru, vše bylo hrozně rychlé a nic nebylo pořádně rozebrané. Kat i její enemies to friends to lovers interest Taylor jsou obě relativně sympatické, ale jejich neschopnost komunikovat mi drásala nervy. Krom toho byly velmi zajímavé hlavně postavy v pozadí, které se ve finále staly nejdůležitějšími figurkami.
Na knize mě celkově asi nejvíce bavila právě ta skrytá zápletka a postupné pátrání, které k ní vedlo. I když si během čtení pár vodítek poskládate, tohle bylo fajn. Krom toho se kniha i příjemně a rychle čte.
za knihu děkuji Humbook bloggerům

27.08.2023 3 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

3.5
Čarodějka: Šepot kouzel není vůbec špatná kniha, jen nesmíte mít vysoká očekávání. Je zde cítit inspirace různými světy, hlavní hrdinka je taková klasická Mary Sue a zápletka taky příliš nepřekvapí. Nicméně zde autorka vytvořila skvělý magický systém a zajímavý styl národů, který mě bavil. Politické intriky mě nikdy neomrzí a zde byly šikovně podány.
Eirou všichni opovrhují, jelikož má schopnosti, které ostatní ne a to je děsí, protože při nehodě zabila jiného učně. Během turnaje se rozhodne ukázat, co v ní je, že není tak neschopná, jak se může zdát a hlavně ukázat své rodině, jak se dokáže vyrovnat svému bratrovi. Nic ovšem není, jak se zdá.
Bohužel, už ze startu knihy jsem tušila, jaký směrem se to bude ubírat, tudíž jsem nebyla moc překvapená, ale nemůžu knize upřít čtivost. Autorčin styl psaní se čte vážně rychle a příběh příjemně plyne. Nemůžu ani říct, že by mě kniha nebavila, naštěstí se zde jde vždy rovnou k věci.
Postavy si mě bohužel moc nezískaly, jsou spíš nesympatické, ploché, měla jsem problém jim fandit a nebo s nimi soucítit. Nejzajímavější zde bylo elfí zastoupení, na které jsem hodně zvědavá hlavně v pokračování. Samotný průběh turnaje byl zábava, stejně tak příprava na něj. Moc se mi líbí, jak zde učni využívají svojí magii a co s ní dokáží.
Na pokračování se i přes ne moc skvělý začátek těším, jelikož mě start série nahlodal a věřím, že by se autorka postupem času mohla v některých věcech i trošku zlepšit.

24.08.2023 3 z 5

Mé srdce je motorová pila Mé srdce je motorová pila Stephen Graham Jones

Mé srdce je motorová pila potěší všechny, kteří tento hororový žánr vyhledávají a užívají si ho. Obsahuje přes 160 různých odkazů na různá díla, takže vám rovnou mohu říct, že jestli mezi fanoušky nepatříte, asi budete dost tápat. Každopádně do knihy můžete jít s tím, že si nějaké nové znalosti osvojíte a nahlédnete do toho, jak takový slasher funguje. Jenže to je tak vše, co si z knihy můžete odnést..
I když příběh samotný začal docela fajn, autor se až moc věnoval pomalému budování zápletky. Čtenář po čase ztratí přehled, co se odehrává doopravdy a co je jen v hlavě hlavní hrdinky. Jako celek mi to prostě nefungovalo. Možná, kdyby měla kniha poloviční počet stran. Takhle jsme čekali na velké finále, které skončilo během pár stran a navíc dost možná i úplně jinak, než čtenář očekával. Asi jsem od knihy měla úplně jiná očekávání, která se bohužel nenaplnila. Začátek byl slibný, někdy po sto stranách ze mě ale nadšení opadlo a až do konce mě čtení spíš trápilo.
Co se týče postav, tak mi všechny přišly dost ploché a i když se Jade potýká s nějakým vnitřním traumatem, nedokázala jsem se do ní vžít. Žije ve svém světě, který je tvořený slashery a vlastně nemluví o ničem jiném. Ve finále tak působí až otravným dojmem malého dítěte, které se stále opakuje. I když zde byla snaha o to ukázat nám, jak si někoho pustila k tělu a celkově nějaký pokus o emoční scénu, nedokázaly mě emoce v příběhu zasáhnout a spíš mi to přišlo až vynucené.
Kniha je nicméně zajímavá, odkazy mě potěšily, našla jsem i trošku inspirace a je fajn, že Jade kouká na slashery trošku jinak. Každopádně znova bych knihu číst nechtěla a jsem ráda, že je příběh za mnou.
kniha v rámci spolupráce s Knihy Dobrovský

22.08.2023 2 z 5

Flotila zatracených Flotila zatracených J.S. Dewes

První díl nasadil laťku velmi vysoko a druhý díl nepolevil, naopak ještě přidal. Série je od začátku nabitá akcí, skoro každá kapitola obsahuje střípek, který postupně složí obrovský obraz, kterým je promyšlená zápletka a věřte mi, že ta je fakt mistrovská. To, co na úvodu byly jen nepodstatné informace, dostaly v pokračování větší formu a já se nestačila divit, jak to má autorka promyšlené. Postav je zde trošku více, ale neskutečně mě baví interakce se všemi a nemůžu říct, že bych si k někomu nenašla cestu. Postupně se dozvídáme i jejich backstory, což je můj oblíbený detail, jelikož odbalujeme skryté minulosti a můžeme postavám ještě více porozumět.
Nechybí zde ani originální zpracování světa, ke kterému se pojí třeba mimozemské rasy a samotná politika. S tím souvisí také intriky a pasti, se kterými se naši hrdinové setkají. Tyto části byly upřímně asi moje nejoblíbenější, jelikož jsem si pořád říkala, s čím ještě autorka přijde a jak jim může víc podkopávat nohy proboha? Nebojí se pořádně zavařit a hnát postavy až na samotný okraj jejich sil. Druhý díl jsem si každopádně užila snad ještě víc, než první, jelikož napětí stoupá a já se nemůžu dočkat, k čemu celé vyústění povede. Pokud vás odrazuje délka, tak věřte, že budete milovat každou stránku a zaručuji vám, že stejně tak se nebudete nudit. Myslíte si, že už se chytáte a nic vás nepřekvapí? Jo, tak ve výsledku to ale bude úplně jinak. Tato série si mě instantně získala a já nevím, jak sakra vydržím čekat na finále, které ještě ani není dopsané v aj, takže jak se řeší podobná krize, prosím?
kniha v rámci spolupráce s Knihy Dobrovský

22.08.2023 5 z 5

Zmrzlinářky Zmrzlinářky Jennifer Dugan

1.5*
Do Zmrzlinářek jsem šla s tím, že to bude parádní feel good čtení obohacené o road trip a zmrzlinu. Ty poslední dva body to splňuje, ale feel good to tedy vůbec nebylo.
Fallon s Chloe byly nejlepší kamarádky, potom něco víc a teď nejsou vůbec nic. Spojí je až fakt, že jejich mamky, vlastnící zmrzlinářský vůz, potřebují jejich pomoc. Závisí na tom jejich živobytí, takže se holky rozhodnou jakž takž spolupracovat. Nicméně i tak celou knihu uslyšíme, jak je Chloe špatná a sobecká, ale taaak úžasná a krásná. Trvá skoro půl knihy, než se čtenář vůbec dozví, co přesně vedlo k této rozepři a budete koukat, že za to může špatná komunikace. Děvčata se i přes svůj věk chovají spíše na třináct a to mi kazilo jinak skvělý nápad knihy. Fallon často jedna vážně dětinsky a skoro až na truc, díky čemuž jsem k ní nedokázala mít absolutně žádné sympatie.
Samotný road trip i food festivaly byly super a autorka by udělala daleko lépe, kdyby knihu více soustředila na tyhle dvě věci. Naštěstí je příběh krátký, ale i tak mě moc mrzí, že tato zápletka pokazila jinak skvělý námět na knihu. Kdyby se pořád dokola neomývalo, kdo je tady oběť a jak se kdo zachoval, ale místo toho by si holky hned promluvily, zůstalo by místo na plno dalších věcí. Tato zápletka o nekomunikaci by možná i fungovala, kdyby zde od začátku byly kapitoly z obou pohledů.
za knihu děkuji @humbook_blogeri

14.07.2023 1 z 5

Zprávu nelze doručit Zprávu nelze doručit Dante Medema

Bailey přijde během tragické nehody o svojí nejlepší kamarádku Vanessu. S tou si byla velmi blízká, milovala ji jako sestru a se vším se jí svěřovala. Jenže co když to Vanessa nevnímala stejně? Pomocí útržků konverzací si zoufalá kamarádka vytvoří chatbota, aby ji pomohl zaplnit prázdné místo. Trošku jako Black Mirror díl. Hádáte správně, že se to pěkně zvrtne, jelikož Vanessina smrt se skrývá za obláčkem tajemna.
Tento nenápadný thrillerový prvek mě moc bavil a příběh jsem si díky němu více užila. Nechybí ani trošku detektivní pátrání, ohledně toho, jaké byly okolností Vanessiny smrti a kdo vše do ní byl i jen okrajově zapojený. Stále se ale jedná o silný a emotivní příběh o ztrátě, hledání pravdy a tak trošku i nalezení sebe sama. Jako bonus je knížka neuvěřitelně krásně zpracovaná, krátké kapitoly prokládají konverzace a díky tomu je čtenář postavám ještě blíže. Jedinou výtku bych měla k hlavní hrdince Bailey, která mi občas přišla neuvěřitelně sobecká. Myslela si, že o Vanesse ví vše a nikdo jiný neměl právo s ní kamarádit, jenže ruku na srdce, kdo doopravdy o někom ví vše?
za knihu v rámci spolupráce děkuji @nakladatelstvijota

10.07.2023 5 z 5

Šest rudých jeřábů Šest rudých jeřábů Elizabeth Lim

Já osobně mám moc ráda Sedmero krkavců, takže tento asijský retelling jsem si prostě musela přečíst. Navíc je ta knížka neskutečně nádherná
Atmosféra je skvělá a hned mě pohltila. Autorka umí krásně zpracovat popisy a já neměla sebemenší problém si cokoliv představit. Hodně se mi také líbilo, že si zde postavy neustále vypráví nějaké příběhy, které souvisí s různými mýty.
Hlavní hrdinka Shiori je příjemná a projde si obrovským vývojem. Celý příběh jsem ji fandila a obdivovala odvahu, kterou v sobě princeznička z paláce objevila. Trošku jsem na začátku myslela, že postava Seryu bude mnohem důležitější, ale ve výsledku se poté už moc neobjevil, což mě mrzí, jelikož jsem si ho ihned oblíbila. Možná v pokračování? Romantická zápletka je dost slow burn a postavy se poznávají, což je něco přesně pro mě, když už to musí být. Nečekejte žádnou insta love, spíše od nenávisti k přátelství a lásce.
Prostředek knihy mi už místy přišel možná zbytečně zdlouhavý. Začátek a konec jsou nicméně vážně boží. Nejvíce mě bavil ten počet zvratů, které se začaly vynořovat a Shiori si začala celý příběh skládat tak, jak byl. Mě osobně celé rozuzlení překvapilo, i když bych si konec asi představovala jinak. Nicméně doufám, že se u nás kniha dočká dalších dílů, jelikož ve výsledku se mi příběh moc líbil a jsem zvědavá, co nás čeká dál.
za knihu v rámci #spoluprace moc děkuji @megaknihy_cz

02.07.2023 4 z 5

Touha Touha Tracy Wolff

3.5*
Touha by se mi určitě líbila, kdybych ji četla třeba patnáct let zpátky. Více, než ke Stmívání, bych knihu přirovnala k Upířím deníkům. Za mě mohla autorka ubrat pár stránek, což by kvalitu knihy možná víc vyšperkovalo.
Co se týče hlavní hrdinky, nebyla mi vůbec sympatická, což je vždy průšvih. Grace je prostě typická Mary Sue, která je obyčejná, ale zároveň naprosto nepostradatelná a zároveň je asi Terminátor, jelikož to, co ta holka přežila Daleko více mě bavily vedlejší postavy a co bylo pro mě nejlepší, pak ten svět. Toho jsme ovšem dostali naprosté minimum, autorka vůbec nevyužila potenciál, což mě mrzí. Každopádně i to málo mě potěšilo. Upíři mají svá vlastní pravidla, což mě hrozně baví, jak si to každý vymyslí k obrazu svému. Chválím i za použití slova měniči, namísto vlkodlaků. Chápu, že Grace asi neměla hned vědět, že se ocitla mezi kouzelnými bytostmi, ale oni se všichni chovali tak obyčejně, což byla velká škoda.
Zápletka mě mile překvapila, jelikož jsem si stále říkala, co tedy bude a kdo za tím stojí. Tři kapitoly z pohledu Jaxona byly fajn, jelikož čtenář díky tomu dostal pár odpovědi, které v příběhu nezazněly, ale i tak zůstal prostor na spoustu dalších. Jsem zvědavá, co má autorka vymyšlené do dalších dílů, do kterých se stejně pustím, jelikož upíři jsou moje guilty pleasure
za knihu v rámci #spoluprace děkuji @albatrosmedia

27.06.2023 3 z 5

Falešné růže Falešné růže Jessica S. Olson

3.5*
Falešné růže mě velmi nalákaly svým námětem, který tak trošku zní jako Obraz Doriana Graye s detektivní zápletkou. Myra je mág, který dokáže skrze své obrazy měnit lidskou podobu. Guvernérova žena ji požádá, aby tyto své schopnosti využila k oživení jejího mrtvého syna, jinak každému o této schopnosti řekne. No a právě zde začíná ta pravá zábava.
Myra je velmi sympatická hlavní hrdinka, která se mi hned zalíbila. Sama se stará o svojí nemocnou sestřičku, jde si za svým a nenechá si vykecat díru do hlavy. Ovšem jen do té doby, dokud nezačne tvrdit, jak nikomu nevěří, jenže mezitím věří všem a všechno. Postava Lucy je skvěle napsaná v tom, že sice trpí nemocí, ale nenechá se jí zastavit a nepřestane žít. Krom toho byly postavy spíš nesympatické, neměla jsem v ně důvěru, nebo si k nim jakkoliv jinak nenašla cestu.
Právě to detektivní pátrání mě bavilo nejvíce, ale přišlo mi, že autorka s ním hrozně spěchá. Vždy nám dala jen pár vodítek, které nedotáhla do konce a hlavní postavy běhaly od jednoho k druhému. Po nějakých dvouseti stranách už mi to přišlo vážně překombinované a byla bych raději, kdyby se zůstalo u původního nápadu.
Závěr to nicméně ještě zvládl trochu vylepšit, ale asi jsem si knihu představovala jinak. Každopádně magie, která zde funguje, byla vážně zajímavá a moc mě bavilo zjišťovat spolu s Myrou, jak vlastně funguje a co dokáže. Kniha za mě úplně neurazí, ani nenadchne, ale pokud hledáte aspoň ten originální magický systém, určitě po ní sáhněte.
za knihu děkuji @albatrosmedia #spoluprace

19.05.2023 3 z 5

Korunní princezny Korunní princezny Catherine Doyle

3.5
Korunní princezny měly skvělý námět, ale zpracování trošku pokulhávalo. Máme zde dvě hlavní hrdinky - Rose a Wren, které jsou sice dvojčata, ale nikdy se nesetkaly. Rose je princezna, která má jednou usednout na trůn jako královna země a Wren je čarodějka, která to naopak má vše překazit. Výměna ovšem nejde úplně podle plánu. Obě rychle narazí na obrovské problémy a dojde jim, jak složitý život ta druhá ve skutečnosti vedla. Nicméně zde přišel i můj první problém s knihou.
Wren se na roli své sestry připravuje celý život, ale vůbec připravená není. Dělá zbytečné chyby, nehlídá se, prostě jsem ji to nevěřila. Zhýčkaná Rose naopak velmi ochotně uvěří pro ní naprosto cizím lidem, kteří ji přednesou novou pravdu. Obě měly své chyby a tak jsem si moc k ani jedné nenašla cestu, nicméně Wren mi asi přišla trošku sympatičtější, jelikož Rose má ve zvyku neustále fňukat, vše si přivlastňovat a stěžovat si, jak život není fér.
Skvělé byly naopak vedlejší postavy. Celeste a Shen měli velký prostor v ději, jelikož naše hrdinky provází a já si oba neskutečně oblíbila. Celeste je taková držka, která si i přes své postavení u dvora nic nenechá líbit. Shen je zase dobrák od kosti, který oplývá humorem, naší princeznu chrání za každou cenu a ve všem ji pomáhá. Také mě hodně bavilo rozděleni děje na dvě linky. Čtenář tak vždy věděl, co se na které straně děje a měl přehled. Rosina mě bavila víc, jelikož jsme se dozvídali hrozně moc příběhů o historii země a postupně přicházeli na to, o čem celá zápletka je a dostali jsme i druhou, utajenou verzi. Tenhle nápad se mi líbil, jak to měl guvernér skvěle vymyšlené a jak celému světu dokázal zamotat hlavu.
Závěr knihy mi přišel dost zbrzklý, takové honem honem a konec. Klidně bych to více natáhla, čtenář ani nezaznamenal, že se něco děje a ono už to skončilo.
Za mě si tedy autorky mohly více pohrát s příběhem, trošku lépe zpracovat charaktery hlavních hrdinek a mohla to být skvělá kniha.
za knihu děkuji @humbook_blogeri #spoluprace

15.05.2023 3 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

Píseň sirény mě zaujala jak skrze své téma, tak díky nádherné obálky. Možná bych jen příště do knihy volila jiný font, tento mi nebyl moc příjemný, ale to je otázka vkusu
Co se týče příběhu samotného, tak mě kniha hned pohltila. Hrozně mě bavila pravidla a hierarchie podmořského světa i samotné zpracování sirén. Čekají nás tady kompletně jiné mořské potvůrky, než na které můžete být zvyklí z jiných příběhů, mi osobně ten world building vážně sedl. Co se mi líbilo na lidském světě, tak rozdělení království. Každé bylo jiné, stejně tak jeho obyvatelé a vládci.
Zápletka vás asi moc nepřekvapí, je to retelling na Malou mořskou vílu. Trošku problém jsem ovšem měla s hlavní hrdinkou. Ta patří mezi nejobávanější sirény, ale na mě působila spíš jako pes, který štěká, ale nekouše. Oproti Liře mi princ Elian sedl a byl mi sympatický. Relativně i dostával své pověsti a neměl potřebu si na něco hrát. Romantická linka navíc obsahuje velmi oblíbené enemies to lovers, což může spoustu čtenářů nalákat na čtení. Vedlejší postavy dostávaly dost prostoru, byly příjemně napsané a interakce mezi nimi mě bavily.
Pořádné akce se dočkáme spíš až někde za půlkou, nicméně do té doby nám dělají společnost intriky a plánování, což já můžu a proto mi absence něčeho víc akčního příliš nevadila. Navíc mi přišlo, že v závěrečné akční scéně se autorka trošku ztrácela, takže jsem ráda, že vsadila i na jiné karty.
S koncem knihy jsem spokojená, neskončilo to úplně jako typická pohádka, jak by z děje mohlo působit, ale naopak i trošku strategicky. Píseň sirény funguje jako stand alone, i když se jedná o sérii - další díly zpracovávají jiné retellingy.
za knihu děkuji @megaknihy_cz #spoluprace

15.05.2023 4 z 5

To jediné, co na světě zbývá To jediné, co na světě zbývá Erik J. Brown

To jediné, co na světě zbývá, je i přes své smutné a náročné téma hrozně milé až příjemné čtení. Navíc je zde i velmi dobře napsaný humor, který mě dokázal upřímně pobavit.
Poté, co na světě zahyne většina lidské populace následkem chřipky, sledujeme osud zraněného Andrewa, který se v odlehlé chatě seznámí s Jamiem. Z počátku se dost otrkávají, svět venku je naučil nikomu nevěřit, ale nakonec najdou vzájemné porozumění a spojí své síly. Oba se navzájem doplňují a tvoří protiklady, což se mi líbilo a přišlo mi to jako hezký detail. Jamie je hrozný optimista, vždy na všem hledá něco pozitivního a snaží se být ke všem milý, oproti tomu Andrew je co na srdci, to na jazyku a s nikým si servítky nebere.
I přes to, že v chatě mají vše, jsou nuceni její bezpečí opustit a vydat se na dalekou cestu. Po cestě je samozřejmě potká plno nesnází, jelikož lidé v zoufalých chvílích dělají zoufalé věci. Jejich putování mě bavilo, kapitoly se střídají z pohledů obou chlapců, tudíž čtenář ví, na co zrovna myslí. Ti někteří, které po cestě potkají, mají rozvinuté charaktery a jde poznat, že autor si dal práci i co se vedlejších postav týče. Nečekejte příběh natřískaný akcí, i když o ní nouze nebude, děj spíše buduje napětí a nečekané zvraty.
Vztah mezi Jamiem a Andrewem nebyl nijak nucený, vše postupně plyne ze vzájemného poznávání se a chlapci si k sobě pomalu pěstují city. Já osobně mám toto raději, než insta-love. Navzájem si kryjí záda a jsou ochotní pro toho druhého udělat cokoliv.
Klukům jsem vážně fandila, ať najdou konečně něco, co obnoví jejich víru v lidstvo a ukáže jim, že i v této době se dá opět začít normálně žít. Alespoň v rámci možností. Věřím, že se při čtení budete cítit stejně a že vám tihle dva neskutečně přírostou k srdci.
za knihu děkuji @albatrosmedia #spoluprace

05.05.2023 5 z 5

My všichni neřádi My všichni neřádi Amanda Foody

My všichni neřádi byli u nás velmi očekávaná kniha a já se vůbec nedivím. Jedná se o temný příběh ve světě ovládáném magií s prvky Hunger Games.
Sledujeme osudy vybraných šampionů ze starých kouzelnických rodin, kteří se proti sobě mají postavit v aréně a hádáte správně, že vítěz může být jen jeden. Mi osobně nejvíce sedl Alistair a později Gavin. Oba mají velmi zajímavé osobnosti a jde zde hodně vidět vliv jejich rodin. Ke komu jsem si ovšem nedokázala najít cestu, byly ženské postavy. Žádná mi nedokázala sednout a zaujmout mě.
Svět magie je velmi zajímavý a líbí se mi, že je opět vymyšlen úplně jinak, než jak jsme zvyklí. Zde se využívají kouzla a kletby, které se první musí vytvořit a poté se uchovají do šperků. Co musím vytknout je mnohdy využívání pouze názvu, kdy čtenář musí hodně zapojit představivost, aby si sám domyslel působení.
Co ke knize skvěle padlo, tak určitě množství zvratů. Většinou to bývá v knihách až na konci, ale zde je obrovské množství intrik, takže se připravte, že překvapení na sebe nenechá dlouho čekat. Atmosféra je naprosto luxusně napsaná, není nouze o akci a scény mířící na čtenářovu emocionální stránku. Z počátku jsem nechápala zasazení romantické linky, ale jak říkám, ty zvraty!
Těším se, co přinese pokračování, jelikož nechyběl obrovský cliffhanger na konci knihy spolu s odhalením tajného plánu.
za knihu k recenzi děkuji @hostbrno #spoluprace

24.04.2023 5 z 5

Kingdom Come Deliverance Kingdom Come Deliverance kolektiv autorů

Komiks Kingdom Come Deliverance je předloha stejnojmenné hry. Věřím, že spousta fanoušků jásala, jelikož všichni máme rádi, když se naše oblíbené dílo promítne i jinde, ale trošku se bojím, jestli tohle nebyl spíš náraz.
Dílo se tedy odehrává v době, kdy se o vládu přetahuje Václav IV. spolu se Zikmundem. Hodně se nám zde otevřou příběhy postav, které můžeme znát díky hře. Jedním z ním je třeba Prcek. Jenže.. Dá nám ten příběh vůbec něco?
Hodně se to tady hraje přes brutalitu, což mi přišlo spíš na škodu. Nechápejte mě špatně, to holt do války patří, ale tady byl navíc obrovský prostor pro plánování intrik, který zůstal nevyužitý. Něco málo zde sice je, ale rovnou jako hotová věc, která je čtenáři představena. Žádná cesta, důvod, prostě hotovo. Fajn věc byla pohled na celý střet, kdy se v lidech bije jejich rozhodnutí a následné výčitky či zpytování svědomí.
Kresba celého komiksu byla skvělá, arty na konci příjemný bonus, ale příběh se mohl za mě více propracovat, jelikož ten prostor tam určitě byl.
za komiks děkuji @crew_komiks #spoluprace

24.04.2023

Delila Greenová má všechny na háku Delila Greenová má všechny na háku Ashley Herring Blake

Delila Greenová má všechny na háku je hodně příjemná romantická komedie. Čtení mě bavilo, je tady hromada vtipných frází, stejně tak situace, které čtenáře upřímně pobaví. Nicméně je v knize ještě něco trošku víc.
Na okraji plánování svatby a focení je to taky hlavně příběh o zničené rodině, navazování vztahů a hledání sama sebe. Tahle těžká témata jsou ale podána upřímně a nijak agresivně, vše tak nějak samo vyplyne z příběhu a mi se líbilo, že to autorka nijak netlačila. Co bych si možná odpustila, tak to množství sexuálního obsahu, jelikož mi to někdy přišlo už na škodu.
V knize se střídají dva pohledy, díky čemuž vidí čtenář i spoustu věcí, které by normálně zůstaly na pozadí a má prostor pochopit všechny strany. Co mě nejvíce oslovilo, tak vývoj, kterým si projdou všechny postavy. Dlouho jsem nečetla takto propracované charaktery, které autorka dokázala od začátku knihy kompletně překopat. Trošku líto je mi Iris, která dle mého tak obrovský prostor nedostala.
I když se nedostaneme moc za oponu plánování svatby, na což jsem se těšila, příběh hodně vyplňuje také fotografování. Věřím, že spoustě z vás bude toto téma blízké. Nechybí detaily ohledně toho, jak si Delila s každou fotografií vyhraje a snaží se z ní dostat maximum.
Příběh určitě potěší hlavně romantické duše, ale má spoustu co nabídnout i těm, kteří tomuto žánru příliš neholdují.
za knihu děkuji @fantom.print #spoluprace

24.04.2023 4 z 5