Local_Bunny Local_Bunny komentáře u knih

Dcera kostí Dcera kostí Andrea Stewart

Dcera kostí není nabitá akcí, jak se na první pohled může zdát. Největší prostor zde zabírá učení, plánování a odkrývání tajemství. Autorka hodně vsadila na postupné rozplétání životních osudů postav, které následně spojila do něčeho obrovského a dle mého to skvěle vyšlo.
Příběh se větví mezi několik postav - jednou z nich je císařova dcera Lin, jejíž linka mě bavila nejvíce. Nápad ohledně kostních úlomků, celá magie kostí, kostrukty, které jsou jimi poháněné a vyrobené z různých částí zvířecích těl. Co mě trošku mrzí je, že jsme nedozvěděli více i o tomhle. Samozřejmě spolu s hrdinkou se podíváme trošku hlouběji, ale já si umím představit i celou knihu zasvěcenou tomuto druhu magie. Lin se zpočátku může zdát jako ubohá a naivní holčička, ale jak se její příběh začal více odhalovat, začala jsem ji fandit a celý závěr mi dost vyrazil dech.
Neméně zajímavý je i život pašeráka Jonaha. Ten mi byl ihned sympatický, i když pořádně neznal svůj cíl. Bavilo mě, jak postupně poznává sám sebe a učí se, co vlastně chce. Jeho mazlíček Mefi byl příjemné a vtipné zpestření, nicméně taky další věc, která mě mrzí, že nedostala více prostoru.
Další linky mi už moc nesedly, ale jsou pro děj stejně důležité, jelikož každá z postav postupně přidává svou trošku a odhaluje větší spiknutí. Po dlouhé době musím uznat, že mě zápletka překvapila a nečekala jsem něco tak velkého a propracovaného.
Bohužel knihu nemůžu hodnotit na plný počet, jelikož mi potenciál nepřišel naplno využitý. Doufám, že se v dalších dílech autorka zaměří na hloubku i vedlejších věcí, které mi samy o sobě přišly zajímavé a nedostaly tolik pozornosti, kolik by si zasloužily. Nicméně se jedná o skvělý svět, který mě i přes pomalejší kapitoly bavil a nadšená jsem byla hlavně z konce.
za knihu děkuji @hostbrno #spoluprace

Rónin Rónin Rafal Jaki

Zaklínač v Japonsku je něco, co jsem ani nevěděla, že potřebuju, dokud jsem to nedostala. Velmi zajímavé dílo ve stylu mangy, které nám představí kompletně nový svět monster se starým známým.
Geralt má předem jasně daný cíl, ovšem to by nebyl on, aby mu osud neházel klacky pod nohy. Po cestě jej potká spoustu nástrah, se kterými si ale hravě poradí. Hodně se mi líbilo, že vždy problém vyřeší po svém, i když ho to dostane jen do dalších nesnází. Je zde hodně zapojena japonská mytologie, ale na konci můžeme najít bestiář, kde se o nestvůrách dozvíme více.
I když bych to u krátkého komiksu nečekala, samotná zápletka mě překvapila a věřím, že fanoušky i potěší, co vlastně Rónin zpracovává za příběh. Jediné, co mi příliš nesedlo, byla kresba.
Tohle dílo bych asi doporučila spíše těm, co o světě Zaklínače mají přehled, aby se zbytečně neochudili o zážitek.
za komiks děkuji @crew_komiks #spoluprace

Tak tohle nikdo nečekal Tak tohle nikdo nečekal Jesse Q. Sutanto

Tak tohle nikdo nečekal pro mě byla další příjemná kniha z rom - com žánru. I když je pro mladší čtenáře, autorka zde řeší spoustu důležitých témat. Já osobně jsem ještě nečetla knihu, která by tak do hloubky zpracovávala asijskou kulturu a hlavně výchovu, i když nějakou představu jsem měla.
Hlavní hrdinové, Sharlot i George, mi byli příjemní a chovali se uvěřitelně ke svému věku. Kapitoly se střídají z jejich pohledů, díky čemuž má čtenář možnost sledovat jejich vývoj. Každý měl v mládí trošku rozdílnou výchovu, tudíž vidíme rozdíly v povaze, ale také stejné rysy jejich rodičů. Jejich vztah je relativně pomalý, vzájemně se poznávají a postupně si k tomu druhému hledají cestu a tvoří si tak pouto.
Kniha je vtipná a svižná, nicméně se zde hodně řeší například fake dating, sexismus či homofobie. Příběh se primárně odehrává v Indonésii a hlavní postavy často řeší, jaké kulturní rozdíly oproti USA zde panují. Stejně tak, jak se celkově svět chová rozdílně k mužům a ženám.
I když zápletka příliš nepřekvapí, na čtení mě bavila hlavně ta hromada věcí okolo. Příběh doporučuji hlavně těm, kteří mají rádi méně náročné čtení protknuté trošku těžšími tématy.
za knihu děkuji @nakladatelstvijota #spoluprace

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

Třinácté znamení není vyloženě můj žánr, ale i tak se mi kniha líbila. Hlavní hrdinka Ayla mi byla většinu času sympatická a nejvíce mě bavila samotná hierarchie smeček a zapojení znamení. Nejsem žádný fanda těchto věcí, ale nápad mi přišel fajn a hlavně originální - už jen fakt, že smečka daného znamení má i nějaké speciální schopnosti typické pouze pro ně. Mojí nejoblíbenější částí bylo právě poznávání, jak funguje vlčí stránka, ke které Ayla neměla moc šancí proniknout a tak se vše musí učit od začátku.
Děj hezky plyne, čtenář se nenudí a hlavní zvrat je relativně příjemné překvapení. Pořád jsem si říkala, jestli přijde nějaký wow efekt, který si autorka šetřila. Neřekne nám toho moc, tudíž napětí zůstává do dalších dílů. Určitě nehledejte hromadu akce, kniha spíš pomalu rozplétá jednu obrovskou lež a občas se míhne nějaký ten souboj. Spíše se zde vsází na snahu o vybudování jiného vlkodlačího světa, než jaký už známe.
Sexuální scény komentovat nebudu, jelikož se můj názor shoduje s většinou - český překlad je v tomto vážně nechutný. Právě při startu těchto scén se mi Ayla také trošku vzdálila, jelikož se zde za úplňku řeší období říje, kterou ona moc nebrala na zřetel a v hlavě si vytvořila svojí pravdu . Upřímně se mi ani moc nelíbí, jak vztah mezi ní a hlavním mužským představitelem začal. I když se nejedná vyloženě o insta love, ten vztah mi přišel postavený na jedné věci a moc jsem tu chemii necítila, spíš jen doslova zvířecí přitažlivost. Hodně velkou roli zde hraje partnerské pouto mezi vlkodlaky, se kterým jsem zvědavá, jak bude autorka do budoucna pracovat a jak to ovlivní vztah Ayly a Cadena.

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Šťastně až navěky? je queer romantická komedie ve stylu artušovské legendy. Čtení knihy mě moc bavilo, jelikož je vtipná, nabitá akci, přinese i pár zvratů a hlavně je neskutečně miloučká. Autor*ka si inspiraci na postavy a jejich povolání vzala z klasického DnD, což byl pro mě příjemný detail. Stejně tak mi všichni sedli, jsou velmi rozdílné povahy a každého z nich jsem si zamilovala. I když nás dějem provází celkem pět hrdinů, čtenář se v tom dokáže hezky orientovat. Co mi ovšem chybělo, tak nějaké backstory postav. V podstatě je nám představena kompletní parta, která se někdy během cesty spojila, ale ne u všech je nám jasné, co a proč dělali předtím.
Hlavní zápletka je sice předvídatelná, ale i tak se mi příběh samotný líbil. Hodně se zde pracuje s kamarádstvím a také, jak může přejít v lásku. Komunikace mezi Arekem a Mattem byla sice na facku, ale musím vyzdvihnout fakt, že hrdinové se reálně chovají na svůj věk. Mají okolo osmnácti let, dělají tedy špatná rozhodnutí, kolikrát neví, jak se zachovat a pořádně nemají představu o životě. Což je super, jelikož většina hrdinů ve fantasy či ya světě všechno umí a zná.
Je to vážně feel-good a jako odpočinkové čtení prostě ideální.
za knihu k recenzi děkuji Albatros Media

01.03.2023 4 z 5

Dívka, kterou spolklo moře Dívka, kterou spolklo moře Axie Oh

Dívka, kterou spolklo moře je hrozně milý, až pohádkový příběh. Hodně se zde pracuje s asijskou mytologii, o které toho upřímně moc nevím, ale ten nápad mě zaujal a v knize se vážně povedl. Během čtení nás tedy čeká i pár vyprávěných příběhů, což se mi jako něco navíc moc líbilo. K tomu se dočkáme i seznámení s místním božstvem a pár mytologických tvorů, ze kterých jsem já osobně byla nadšená. Celkově se mi četlo velmi dobře, knížka je útlá, tudíž stránky utíkají pod rukama a autorka má hrozně hezký styl vyprávění.
Kde jsem narazila na problém, tak u jmén. Nedokázala jsem si moc pamatovat korejská jména postav, spíše jsem si je vždy musela spojit s nějakým charakteristickým rysem. Stejně tak se mi moc nelíbila rychlost romantické linky, jelikož příběh je tady převážně zaměřen právě na hloubku vztahů. Ty rodinné tady ovšem fungují skvěle, Mina má se svojí rodinou krásný vztah a autorka to umí skvěle podat čtenáři. Krom těchto milých věci se dočkáme i smutnějších scén, nechybí ani akce a trocha napětí či příjemných zvratů.
Ve finále to byl krásný příběh, který vám určitě mohu doporučit, i když na plný počet to není. Nicméně určitě neuděláte chybu, jestliže po knize sáhnete.
za recenzní výtisk knihy děkuji Albatros Media

17.02.2023 4 z 5

Straky Straky Zoe Sugg

Straky jsou další příběh, který se odehrává na prestižní škole a řeší se zde smrt spolužačky za podivných události. Možná vám přijde, že toto téma je ohrané, ale ne každý jej umí dobře napsat. Tady se to naštěstí povedlo.
Pro mě je u takovýchto příběhu vždy důležité, aby mi sedly postavy, jelikož nás přeci jen budou provádět celým příběhem. S Audrey jsem zpočátku trošku problém měla, ale jde vidět její vývoj. Co mi nicméně vadilo byl ten oblak tajemna ohledně její minulosti. Oproti tomu jsem si ihned oblíbila Ivy. Její charakter možná nesedne všem, ale mě si získala skrze svojí odhodlanost.
Nejvíce mě bavilo samotné pátrání a rozplétání tajemství kolem Stračího společenství. Kniha je krátká, takže děj ubíhá hezky plynule a navíc přinese i pár zvratů, na které jako pozorný čtenář možná již v průběhu bohužel přijdete. Jelikož se má jednat o sérii, konec přinese hromadu otázek a jsem zvědavá, kterým směrem se bude příběh dále ubírat, jelikož pár teorií již mám.

09.02.2023 4 z 5

Štvaná zvěř Štvaná zvěř M. A. Bennett

Štvaná zvěř má velmi zajímavý námět, ale ya thrillerem bych tuto knihu úplně nenazvala. Možná napětí by se zde hodilo víc.
V první řadě musím přiznat, že mi vůbec nesedly postavy. Nedokázala jsem si zde najít svého oblíbence, jednoduše mi na každém něco vadilo, minimálně zpočátku. Později hlavní trojice projde vývojem, kdy mi byli více sympatičtí, ale zpočátku jsem s nimi měla velké problémy. Což je blbý, když ve vás naopak mají vzbudit soucit
Samotná linka s lovem mě velmi bavila, jelikož to pro mě bylo příjemným zpestřením. Líbilo se mi, jak autorka pracuje s různými detaily a pomocí vedlejších postav nás zasvěcuje do tajů zábavy pro společenskou smetánku. Stejně tak problematika segregace a technologií zde dobře fungovala a do světa STAGS skvěle zapadla.
Věc, která se mi zpočátku líbila, ale později mě při čtení už jen vyrušovala, byla autorčina potřeba neustále narážet na jiné filmy či knihy. Hlavní hrdinka si každou situaci srovnala s nějakým fiktivním dílem, což zpočátku je super, ale slyšet to v každé kapitole? To vážně ne.
Bohužel mě zklamala i naivita ústřední trojice. Jako čtenáře vás určitě napadne, že takhle jednoduše z toho nevyváznou. Konec pro mě tedy nebyl příliš velké překvapení.
Jestliže snížíte svá očekávání, kniha může nabídnout vskutku zajímavý příběh, minimálně skrze své téma.

09.02.2023 3 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Jako sama smrt mi přinesla snad všechno, co od knihy potřebuju. Super příběh plný akce, velmi komplexní postavy, rozvinuté backstory a pořádnou dávku zvratů. Autor začíná zvolna, ale postupně kniha nabírá tempo, přidává na důrazu a temnotě.
Velmi jsem si oblíbila postavu Kranmera a Stefana. Ostatní nebyli vůbec špatní, ale nesedli mi tolik, i když mě hrozně bavily jejich životní příběhy. Jednu výtku bych nicméně k postavám měla a to fakt, že jsem měla problém se v nich vyznat. Nejsou zde vyloženě kapitoly, takže někdy byl problém se zorientovat, či pohled zrovna pozorujeme. Skvělý byl také Lovec a Stopař. Žen tady moc není, ale chválím, že je autor vykreslil jako nebojácné a nikoli jako princezny, které potřebuji zachránit.
Samotný nápad Zplozenců z Pekla se mi velmi zamlouval, ale jejich výsledná forma mě bohužel spíš zklamala. Je to samý štěk a žádné kousnutí. Celkově postavy, které byly vykreslovány většinu knihy jako neporazitelné, nějak nedostaly prostor se předvést, což mě mrzí.
I když jsem ohledně konce měla svá podezření, finále mě velmi překvapilo a zase takovou pecku jsem nečekala. Jedna dobrá rada zní, ať si během čtení neděláte vazby na postavy
Příběh to nebyl dokonalý, pár technických chyb tady bylo, ale čtení to bylo vážně fajn a já si ho užila.
za knihu děkuji @megaknihy_cz #spoluprace

06.02.2023 4 z 5

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Temné a kruté lži jsou kniha, která mě po dlouhé době nalákala na své velmi kladné hodnocení. Ve finále se nicméně stalo, že mě kniha vůbec neoslovila. První se ale pojďme podívat na to, čím mě kniha zaujala a co se podle mě vážně povedlo.
Atmosféra je boží! Malé městečko, děsivé bažiny, aligátoři, skrytá tajemství a parta děti, kde každý ovládá nějakou schopnost spojenou s esoterii. Tahle část byla vážně skvělá a bavilo mě pozorovat, co které dítě dovede. Nemohu knize upřít ani čtivost, kapitoly jsou krátké a děj je prokládaný předpovědí.
Bohužel po pár stránkách pro mě kvalita příběhu začala upadat. Děj nikam nesměřoval, postavy mě nedokázaly zaujmout a zbytečně opakující se věci mi trošku lezly na nervy. Přitom dle mého autorka nemá problémy svým textem čtenáře pohltit, ale po pár stránkách to pro mě prostě přestalo fungovat. Hlavní zápletku jsem si spojila již někdy v půlce knihy, tudíž se nekonalo ani žádné velké překvapení, což mě mrzelo, jelikož detektivní linka začínala velmi dobře. Hlavní hrdinka už ale potom absolutně nic nedělala, jen čekala na zázrak.
Závěr to pro mě trošku zachránil, ale ke zlepšení hodnocení už to bohužel příliš nestačilo. Je to škoda, jelikož začátek měl našlápnuto velmi dobře, jen se to autorce nepovedlo správně uchopit.
2.5*
za knihu děkuji Albatros Media v rámci spolupráce

31.01.2023 2 z 5

Uchvatitelé říší Uchvatitelé říší Victoria Aveyard

Od autorky jsem četla i její předchozí sérii Rudá královna, která mě nápadem i příběhem bavila o něco víc. Uchvatitelé říší nicméně nejsou vůbec špatná kniha, jen má ještě relativně spoustu prostoru na zlepšení.
Jako první věc trošku nechápu, proč jsme hned v první kapitole vtáhnuti do děje, když po dobu dalších dvouseti stran se nic dít nebude. Kniha je velmi slow burn a čtenáře čeká zejména popis putování našich hrdinů, s čímž se váže možnost je poznat. Mi osobně do oka ihned padl Dom, Sorasa a Sigil. Jednu věc musím autorce uznat jako obrovský plusový bod a to je fakt, jak jsou její postavy ctižádostivé a jdou i přes mrtvoly. Například královna Erida.
Samotný děj knihy mi přišel takový nedotažený. Co se stalo? Proč se to stalo? Kdy a jak to vzniklo? Chybí mi nějaká obecná historie. Něco málo se dozvíme z vyprávění v knize, ale žádná ucelená představa to není. Určitě jsou zde velké mezery a mi osobně by se líbilo, kdyby autorka místo nekonečného cestování zapojila právě i tyto technické stránky příběhu.
Konec byl milé překvapení, zejména opět linka královny. První díl má nakročeno správným směrem a doufám, že pokračování se zaměří trošku i na odpovědi.
ve finále knihu hodnotím 3.5*
za knihu děkuji Albatros Media v rámci spolupráce

31.01.2023 3 z 5

Poslední song Poslední song Nicole Böhm

Musím uznat, že nejsem úplně cílovka na tenhle žánr, ale po tolika pochvalných recenzích jsem se rozhodla do knihy pustit. Ve finále to vůbec nebylo špatné, i když pár nedostatků kniha měla.
Jako první věc mě hrozně zaujalo prostředí prestižní univerzity, která pomáhá mladým lidem se rozvíjet na poli herectví či muziky. Stejně tak se v knize řeší spousta známých děl, jako třeba skupin nebo muzikálů. Hlavní hrdinka Riley mi byla velmi sympatická, jelikož ona sama chce také prorazit na prknech Broadwaye, ale zásadně sama a bez pomoci jiných. Během čtení jsem si ji oblíbila ještě více, jelikož je vážně hodně samostatná a moc neřeší svoje okolí. Seznámí se s Julianem, který již slávu má a to jako kytarista ve známé kapele. Jeho postava mě zpočátku moc neoslovila, ale později jsme si k sobě jakž takž našli cestu. Naopak jsem si hned oblíbila Aidana, který je prostě typická ukázka rockového zpěváka.
Autorka se zde hodně zaměřila i na stinnou stránku popularity - drogy, bulvár, využívání známých osobností. Toto téma se mi velmi líbilo a jsem ráda, že kniha nebyla jen sluníčková. Většina postav zde sváděla vnitřní boj se svými démony, tudíž romantika šla dost do pozadí a nebylo ji zase tolik, což pro mě vůbec není na škodu. Celkově je kniha dost slow - burn a postavy si dávají načas, což oceňuji, že po sobě hned neskočí a naopak se prvně poznávají.
Trošku problém jsem si našla v komunikaci hlavních postav - něco se stalo, on se bojí to říct, aby nezměnila názor, ona to neví, jenže to zjistí.. Tohohle nejsem moc fanoušek, ale chápu, že by potom moc nebylo na čem vystavět zápletku. Čtení mě nicméně i přesto bavilo, kniha se četla dobře a rychle, příběh je obohacen o texty písniček, tudíž takové příjemné zpestření.
Krom vnitřku bych osobně i vytkla obálku, jelikož zahraniční byla skvělá, ale to je zase otázka práv apod., ovšem já jako čtenář bych v knihkupectví po této obálce určitě nesáhla.
za knihu v rámci spolupráce děkuji Albatros Media

16.12.2022 4 z 5

Rabbits Rabbits Terry Miles

Že příčinnou souvislost nespatřujete, ještě neznamená, že neexistuje.
Tak jo, Rabbits jsou úplně ráj pro geeky a nerdy. Ty popkulturní narážky, zmínky o tolika různých světech, konspirační teorie.. Kniha mě hrozně zaujala od první stránky a já s chutí hltala každou další.
Začneme ale trošku od začátku. Rabbits jsou hra, o které se ale nemluví. Vy vlastně ani nevíte, že hrajete, pokud se váš mozek neumí naladit na ta nepatrná vodítka. Je mezi nimi už ovšem dlouho, možná ještě déle, než svět v podobě, ve které ho známe. Autor si zde hodně pohrává s konceptem alternativní reality a ta myšlenka mě neskutečně zaujala. Schválně si pár věcí z knihy zkuste vygooglit, budete překvapení, co můžete najít.
Jako milovník konspiračních teorií jsem byla ve svém živlu a proces hry, spolu s luštěním rébusů a rozplétání daleko rozsáhlejšího vzorce, užívala. Vedlejší postavy byly hrozně komplexní a bavilo mě, jak i přes svojí odlišnost mají všichni společnou právě posedlost hrou. Hlavní hrdinka mi byla hrozně sympatická a bavilo mě zkoumání jejího života.
Ovšem na posledních sto stránkách přišel zvrat a kniha ztratila svoje tempo. I když se toho předtím dělo dost, stále to mělo hlavu a patu, myšlenkové pochody autora jsem vnímala a fascinovaly mě, ovšem tady nastal problém, kdy mě nějak ztratil. Příběh se úplně odchýlil a samotný závěr mě velmi zklamal. Čekala jsem úplně jiný závěr, vzhledem k tempu a nějak nevím, co ty poslední stránky měly znamenat. Až do nepochopitelného zakončení jsem knihu viděla jako jasných pět hvězd, ovšem tohle mě donutilo hodnocení přehodnotit.
I přes to vám ale knihu musím doporučit, jelikož příběh je to naprosto geniální a pohlcující.
za knihu v rámci spolupráce děkuji Nakladatelství Jota

02.12.2022 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Tohle je přesně to fantasy, které jsem zase potřebovala. Drsný svět, zlé bytosti, hromada akce, krve, násilí a nová postava, do které se můžu zamilovat. Prostě jako Jay Kristoff, který má prsa.
Kniha má takový pomalejší start, kdy nás autorka seznámí s hlavní hrdinkou Brexley. Ta není typická krásná a okouzlující ženská postava v šatech, naopak je někdo, kdo se rád pere, dělá problémy a úplně svůj vzhled neřeší. Žije ve světě, kde je říše faes oddělená od lidí a je to takový trošku dystopický Budapešť. Brzy ale Brex zjistí, že to, co doteď znala, bylo jen obrovské pozlátko.
Vězení byla nejlepší část celé knihy. Autorka se vůbec nebála být na své postavy pěkně zlá a drsná, což já můžu. Nemyslete si, že to Brex bude mít jednoduché jen proto, že je hlavní hrdinka. Chuděra si totiž snad na vše vytáhne tu nejhorší kartu. Bavilo mě, jak pokaždé, co dostala do držky se postavila s nějakou sarkastickou poznámkou a vyšla z toho ještě jako větší svině. Nic ji nespadlo do klína a se vším se musela poprat. Žádné magické schopnosti, jen pěsti.
Postavy jsou velmi různorodé a setkáme se zde třeba s démony různých úrovni, druidy a taky s měňavci. Ve vězení nikdy nevíte, na jaký druh narazíte a hlavně si nemyslete, že budete kamarádi jen skrze to, že ten druh sdílíte.
Krom Brex tady nicméně máme i Warwicka, živoucí legendu. Věřím, že drtivá většina ženské populace z něj půjde do kolen (jo, já taky). Dobře, tohle je asi taková ta typicky mužská postava, kdy je úplně dokonalý, ale hele, my holky tohle prostě čteme rády, jo.
Konec byl pro mě momentem, kdy bych nejraději knihu roztrhala, což by následovalo hysterickým záchvatem, jak to mohlo takhle skončit. Takže jo, ta kniha má fakt vše, po čem naše knihomolská srdíčka touží, včetně emocionálního zničení. Jsem velmi zvědavá, co dalšího si autorka nachystá a pevně doufám, že si zachová kvalitu.
za recenzní výtisk knihy děkuji @albatrosmedia

23.11.2022 5 z 5

Krvavá křídla Krvavá křídla Jakub Petr Kos

Upřímně jsem od knihy neměla příliš vysoká očekávání. Téma mě sice nadchlo, ale bála jsem se, jak se s tím autor při své první knize popere. A víte co? Zvládl to na výbornou.
Jako první musím říct, že ten svět je prostě skvělý. Líbí se mi, jak si Jakub vymyslel vlastní božstvo, rozdělení archandělů a celou historii. Bavilo mě čekat, s čím dalším přijde a on krom toho ještě dokázal bravurně vymyslet luxusní zápletku a intrikovat. Jediný problém jsem našla ve složitosti jmén, kdy v tom množství dle mého nemá čtenář šanci si je zapamatovat.
Samotný postup války mě bavil snad nejvíce, to plánování a zjišťování, kdo, jak a proč. Před čtením jsem si říkala, že tolik stran bude na škodu, ale každá stránka obsahovala informace a akci, díky čemuž jsem se ani na chvíli nenudila. Klíčové odhalení sice nastane již někdy v půlce, ale i tak se najdou věci, které utváří daleko větší obraz.
Další skvělou věci byly záporné postavy. V první chvíli působí jako kamarádi, ale jakmile nastavíte záda, nebojí se do nich bodnout dýku. I ten největší kamarád může zradit a já oceňuju, jak se autor nebojí nám podat moci chtivé postavy, které jsou i přes mrtvoly. Doslova.
Co mě možná trošku mrzí, tak je konec. Já osobně bych knihu asi ukončila o dvě, tři kapitoly dříve, jelikož by díky tomu měla ten správný wow efekt. Nicméně se velmi těším, co dalšího nám Jakub naservíruje.
za knihu děkuji @humbook a @humbook_blogeri v rámci #spoluprace

16.11.2022 4 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

(SPOILER) Magie havranů mela hrozně skvělý začátek. Bavil mě vílí svět, který byl zase trošku jiný a za mě asi bude i můj nejoblíbenější. Víly jsou zde zlé a zákeřné, před lidmi skrývají nejen svůj vzhled a stejně tak se vyžívájí v lidském neštěstí. Každá víla je zde úplně jiná a ta různorodost mě bavila. Postava Isobel pro mě ovšem byla utrpení. Absolutně mi nesedla, nechápala jsem její myšlenkové pochody a ani, čeho chce vlastně v knize dosáhnout.
Prostředek knihy mi přišel jako náhodná změť autorčiných nápadů. Nějak nevím, co vlastně byla pointa zápletky a jak to celé vzniklo. Krom nekonečného putování lesem jsem si z toho moc neodnesla. Fakt, že z ničeho nic dokázala vykouzlit i city tomu příliš nepomohl. Závěr byl stejně tak dost nemastný, neslaný a celkově to skončilo hrozně nedomyšleně. Určitě mohla jít autorka více do hloubky a trochu se zaměřit na samotnou podstatu příběhu.
Jednu věc ale mohu ještě vyzdvihnout a to jsou intriky. Pozorný čtenář je začne vnímat na začátku a postupně si je skládat, což byl vážně skvělý nápad.
Závěrem mě hodně bavil začátek a myšlenka světa, bohužel to bylo velmi nedotažené a mrzí mě, jak celá kniha dopadla. Já osobně od autorky již četla Kouzla rodu Thornů, kde také byly nedostatky, ale jinak se jednalo o skvělou knihu. Jde poznat, že Magie havranů vznikla dřív a bohužel ji možná uškodilo, když u nás vyšla jako poslední.
2.5 - 3/5
za knihu v rámci #spoluprace moc děkuji skupině @humbook_blogeri

09.11.2022 2 z 5

Zpěv straky Zpěv straky Dana Beranová

Lidi se rvou od počátku věků. Je to jejich přirozenost. Žádná lidskost vlastně neexistuje.
Zpěv straky mě ihned oslovil díky české autorky a samozřejmě boží obálky. Jakmile jsem navíc slyšela přirovnání 'zaklínač v sukni', tak nebylo o čem. Mě osobně česká fantasy a ya tvorba hrozně baví. Obdivuju naše autory, že jsou i nadále schopní vymyslet originální svět a dát nám zajímavý příběh. Tahle útlá knížka má taky jeden.
Henika je čarodějka, která se úplně nechce smířit s tím, co pro ní osud nachystal. Samotné putování mě hrozně bavilo. Podíváme se na různá místa, kde vždy čeká nějaký složitý úkol. Během čtení mě ovšem někdy mrzelo, že se Henika se vším pere tak jednoduše. Čekala bych, že dostane aspoň pár klacků pod nohy, ale až na pár zahrdelů to byla velmi hladká cesta. Další zklamání pro mě byly vedlejší postavy. Nejvíce jsem si oblíbila Potvoru a Straku, lidské charaktery mě bohužel vůbec nedokázaly oslovit.
Magický systém měla autorka velmi dobře vymyšlený a moc se mi to líbilo. Čarodějek máme dost ale tady nás opět čeká krásně originální zpracování.
Kapitoly nám střídají mezihry, kdy nás vždy autorka přenese do nějaké mezery a vyplní chybějící kousky děje. Postupně se nám tedy rozplétá před očima daleko složitější děj a jsem nadšená, jak si s tím autorka vyhrála.
Na poli české literatury se jedná ovšem o skvělou myšlenku, která by ještě potřebovala k dokonalosti trošku vypilovat, ale věřím, že spoustě čtenářům se bude kniha líbit a najde si své fanoušky.
za knížku v rámci spolupráce děkuji Nakladatelství Host
3.5

31.10.2022 3 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Darkling je pro mě osobně jedna z nejoblíbenějších postav, o které jsem kdy četla. Tváří se jako záporná postava, ale pro mě je tak moc komplexní, že ho vnímám daleko více jako morally grey.
Démon z lesů vznikl někdy před vydáním třetí knihy. Mám ráda, když si autoři hodně hrají s backstory svých postav a zrovna tohle je něco, co čtenářům hodně pomůže v pochopení podstaty Alexandra. Grafický román nám ukáže část jeho dětství, která ho pomohla zformovat do podoby Darklinga, kterou známe díky trilogii Griša. Budeme svědky putování Eryka a jeho matky, kteří svojí moc musí skrývat jak před drüskelly, tak ostatními griši. Jsou totiž nejmocnější a nejobávanější svého druhu. Zásahem osudu se ovšem dostanou do situace, ze které není úniku a Eryk se musí uchýlit k taktice já nebo oni. Věřím, že právě tento traumatizující zážitek hodně přispěl k tomu, jak bezcitného jej známe.
Určitě se hodí spíše pro fanoušky, kteří jsou s dějem knih obeznámeni, ale jestliže jste nečetli, úplně na škodu to taky nebude, jen se připravíte o ten správný zážitek.
Mi osobně se příběh velmi líbil a nezlobila bych se, kdyby se Bardugo k tomuto formátu vrátila.
Za recenzní kousek děkuji Albatros Media.

19.10.2022 5 z 5

Čarodějnice dřívější a budoucí Čarodějnice dřívější a budoucí Alix E. Harrow

Upřímně jsou Čarodějnice dřívější a budoucí kniha, která utekla mojí pozornosti. Já si teď dost jedu na vlně čarodějek, takže jsem ráda, že na mě kniha díky skupině Humbook blogerům vykoukla a také mi zde byla v rámci spolupráce poskytnuta ke čtení.
Jako první vás možná zarazí délka, která upřímně mohla být kratší. Kniha se zaměřuje spíše na své okolí, budování atmosféry a primárně na vztah mezi třemi sestrami, jejichž osud zde sledujeme. Nečekejte hromadu akce, spíše velký slow burn. Ze sester mě nejvíce zaujala Juniper, která měla pořádně prořízlou pusu. I když byla každá sestra jinak, ocenila bych, kdyby jejich kapitoly byly nějak lépe označené, jelikož mi později dost splývaly v kapitolách do sebe.
Kniha je vizuálně strašně nádherná a líbí se mi zaklínadla na začátku každé kapitoly a stejně stejně obohacení o různé pohádky. Čarodějnice jsou zde na ten klasický způsob, kdy si pomáhají přírodními materiály a kouzelnou formulí, většinou ve formě básně a primárně chtějí svoji mocí lidem pomáhat. Budování covenu a celkově boje za práva žen mě hrozně bavilo, ale ve výsledku mě mrzelo, že takový počet stran nic moc nepřinesl. Hlavního záporáka odhalíme relativně brzy a spolu s tím i jeho plán, o který usiluje. Samotný konec knihy mě taky úplně nepřekvapil, jelikož bylo zřejmé, k čemu bude postupně směřovat a co se stane.
Jsem z knihy dost rozpačitá, jelikož nebyla vyloženě špatná, ale bohužel mě nedokázala zaujmout. Možná právě to zaměření na tolik prvků okolo celého příběhu pro mě osobně knize ublížilo.

01.06.2022 3 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Příběh mladého Snowa je něco, co jsem ani nevěděla, že potřebuju. Pohled na Kapitol, jakožto na město centra zla a bídy pro Kraje. Mysleli jste si, že je zde život růžový a sluníčkový? Ha, jasně. Mladý Coriolanus vás přesvědčí o opaku. Jako chudý chlapec si musí udržet své místo na výsluní a to, přátelé, není jen tak. Již z mládí je jeho život postaven na lži a intrikování.
Část v akademii mě hrozně bavila, stejně, jako průběh her z pohledu trenéra. Nabízí to úplně nový nadhled, jako například zákulisí her a různé úpravy, které tvoří hry tak, jak je známe nyní.
Na každé postavě je skvělé, že má jedinečný charakter a jde vidět, jak jsou odlišní na základě výchovy, která se jim dostala. Celkově kniha dost ukazuje, jak výchova rodiny i okolí mění charakter.
Trošku mě zklamalo, že průběh her nebyl tak brutální, ale i tak se dočkáme dost krve, vražd a hlavně intrik. Pravá zábava začne po hrách, jejíž konec přinese nečekaný zvrat.
Já vlastně do poslední chvíle pořádně nevěděla, co sama autorka zamýšlí, tudíž jsem koncem byla hodně překvapená. Do poslední stránky mě udržovala v napětí.
Na závěr vám jen řeknu, že se ani nedivím, proč je Snow takový bezcitný parchant. Chápu, jaké události ho k tomu vedly a proč se z něj stalo monstrum. Myslím, že svým způsobem ho teď mám i ráda, když znám jeho backstory.
---
Obrovské díky za poskytnutí knihy na recenzi patří Albatros Media a nakladatelství Fragment.

17.09.2020 5 z 5